Connect with us

Aktuale

Shoqata e Ndërtimtarëve sugjeron mbylljen e punishteve

Published

on

Ministria e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike të Republikës së Kosovës, ka ndërmarrë disa masa për funksionimin e bizneseve, në kohën kur vendi po përballet me pandeminë Covid-19. Mirëpo, kushtet e përcaktuara për funksionimin e kompanive, nga sektori i ndërtimtarisë po konsiderohen të parealizueshme. Derisa, alternativë më e mirë shihet ndërprerja e tërësishme e punimeve në punishte.

Kryetari i Shoqatës së Ndërtimtarëve të Kosovës, Faton Hoxha ka thënë për Ndërtimi.info se është e pamundur tu përmbahet kushteve të vendosura nga ministria.

“Ata kanë lejuar të punohet në ndërtim, duke iu përshtatur kushteve që i kanë vendos ata, por kjo është pothuajse e pamundur. Është goxha problem me iu përmbajt atyre kushteve të higjienës edhe me punu”, ka thënë Hoxha, teksa ka shtuar që “në këto kushte është më mirë që të ndërpritet puna në punishte”, ka shtuar ai.

Sipas kryetarit të Ndërtimtarëve, kompanitë e ndërtimit po kanë vështirësi të funksionojnë sipas kushteve të përcaktuara nga ministria.

“Kompanitë po kanë telashe, punëtorët po hezitojnë me dalë në punë, edhe me dalë me punu, po duhet me iu përmbajt kushteve të higjienës, që në punishte është e pamundur”, ka theksuar Hoxha.

Hoxha ka thënë se kjo çështje duhet të definohet, duke shtuar se nëse ndërpritet puna pa vendim të qeverisë, kompanitë do të kenë pasoja.

“Nëse nuk ka vendim të qeverisë, ne mundemi të penalizohemi sepse kemi penallti nëpër kontrata. Kërkesa është që me definu ose ne të vazhdojmë me të vjetrën dhe secili inspektor që vjen mundet me na dënu. Nëse e ndërprejmë punën pa një vendim të qeverisë, atëherë kontratorët tonë dhe investitorët mund të na penalizojnë për mospërmbushtje të afateve. Në njëfarë forme është ‘hup se të vrava, zhdryp se vrava’”, ka shtuar Hoxha.

Ndryshe, ndërtimtaria është një nga sektorët ku puna në grup është e theksuar, duke bërë që të ketë kontakt mes punëtorëve. Në këtë sektor punohet edhe me mjete nga metali, derisa metali është një nga materialt në të cilat Covid-19 mbijeton më gjatë. /ndertimi.info/

Aktuale

Skanska shet aksionet për 115 milionë dollarë

Published

on

Gjigandi suedez i ndërtimit Skanska ka shitur aksionet e tij të pronësisë në Terminalin B të Aeroportit LaGuardia në Nju Jork për 115 milionë dollarë.

Skanska drejtoi projektimin dhe ndërtimin e ndërtesës së terminalit si pjesë e një partneriteti publik-privat (PPP) me Autoritetin Portual të Nju Jorkut dhe Nju Xhersit për të rizhvilluar aeroportin, i përfunduar në 2022.

Ishte gjithashtu projekti i parë i aeroportit në botë që mori certifikatën LEED v4 Gold për projektimin dhe ndërtimin e ndërtesave.

Partnerët e LaGuardia Gateway fillimisht ranë dakord të marrin përsipër operacionet e Ndërtesës së Terminalit Qendror në aeroport, e hapur në vitin 1964, dhe të projektojnë, ndërtojnë, financojnë, operojnë dhe mirëmbajnë një terminal zëvendësues me qira deri në vitin 2050.

Projekti u financua duke përdorur kapitalin e vet, borxhin, tarifat e objekteve të pasagjerëve, shitjet me pakicë dhe të ardhurat e linjave ajrore.

Tani Skanska ka shitur të gjithë aksionin e saj 32% në LaGuardia Gateway Partners partnerëve të tjerë ekzistues, MI LaGuardia CTB dhe Vantage Airport Group (Nju Jork).

Kjo është shitja e dytë e një aksioni në një aeroport ndërkombëtar të profilit të lartë në pak më shumë se një javë, pasi Ferrovial shiti 25% të interesit të saj në Heathrow të Londrës në MB Fondit të Investimeve Publike Saudite për 3 miliardë dollarë. Të dyja vijnë në një kohë kur financimi i borxhit është bërë më i shtrenjtë për shkak të rritjes së normave të interesit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

“Open House Tirana” organizohet më 8 dhjetor në Tiranë

Published

on

“Open House Tirana” është iniciuar nga Fondi i Arkitekturës në Shqipëri në bashkëpunim me Shoqatën e Arkitektëve të Shqipërisë (SHASH), dhe me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës.

Kjo ngjarje do të organizohet më datën 8 dhjetor nga ora 16:00, në Villa Ekrem Bardha, Rruga Papa Gjon Pali II, Tiranë.

Kjo nismë synon të vlerësojë diversitetin arkitektonik dhe trashëgiminë kulturore të qytetit të Tiranës, duke hapur dyert e një numri të gjerë institucionesh, banesash, monumentesh kulturore dhe strukturash./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Disa shtete premtojnë të mbyllin termocentralet me qymyr

Published

on

Disa vende u zotuan në COP28 në Dubai, për të hequr gradualisht impiantet e qymyrit të cilat identifikohen se kontribuojnë kaq shumë në ngrohjen globale. Shtetet e Bashkuara gjithashtu u angazhuan në fundjavë ndaj idesë për të hequr gradualisht termocentralet e qymyrit, duke u bashkuar me 56 vende të tjera në shuarjen e zakonit të qymyrit që është një faktor i madh në ngrohjen globale.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së, John Kerry, njoftoi se Amerika po i bashkohej Aleancës Fuqizimi të së kaluarës së Qymyrit, që do të thotë se Administrata e Biden angazhohet të mos ndërtojë impiante të reja qymyri dhe të heqë gradualisht termocentralet ekzistuese. Asnjë datë nuk u dha se kur do të duhej të dilnin termocentralet ekzistuese, por veprimet e tjera rregullatore të Bidenit dhe angazhimet ndërkombëtare tashmë në punë kishin nënkuptuar mungesën e qymyrit deri në vitin 2035. “Ne do të punojmë për të përshpejtuar largimin e pandërprerë të qymyrit në të gjithë botën, duke ndërtuar ekonomi më të forta dhe komunitete më elastike,” tha Kerry në një deklaratë, duke shtuar se, “Hapi i parë është të ndalojmë së përkeqësuari problemin: ndaloni ndërtimin e ri të pandërprerë. termocentralet e qymyrit.’

Aleanca Powering Past Coal filloi gjashtë vjet më parë dhe kishte 50 vende anëtare deri të shtunën kur Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë të tjerë u bashkuan, tha zëdhënësja e aleancës Anna Drazkiewicz. Të tjerë që bashkohen të shtunën përfshijnë Republikën Çeke dhe Republikën Domenikane. “Tranzicioni i energjisë nuk është një detyrë e lehtë dhe si e tillë kërkon bashkëpunim dhe mbështetje të fortë”, tha ministrja Artane Rizvanolli. “Bashkimi në Aleancën Powering Past Coal rithekson përkushtimin e qartë të Kosovës dhe përpjekjet e vazhdueshme drejt një sektori të energjisë shoqërore të drejtë dhe të pastër.”/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending