Connect with us

Ambienti

Shkencëtarët paralajmërojnë për rritje të krizës klimatike, thonë se në rast mosveprimi të menjëhershëm bota do të përballet me fatkeqësi

Published

on

Shkencëtarët kanë lëshuar një “paralajmërim përfundimtar” në lidhje me krizën klimatike, emetimet gjithnjë në rritje të gazeve serrë po e shtyjnë planetin në prag të shkatërrimit të pakthyeshëm që vetëm ndërhyrja e shpejtë dhe drastike mund ta kthejë.

Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC) prezantoi të hënën, pjesën e fundit të raportit të gjashtë të vlerësimit të madh.

U deshën qindra shkencëtarë dhe tetë vjet për të përpiluar këtë raport të madh gjithëpërfshirës mbi krizën klimatike. Dhe megjithëse përbëhet nga mijëra faqe, ai përmbledh në një mesazh: Veprim i menjëhershëm ose fatkeqësi.

“Ky raport është një thirrje e qartë për një përshpejtim masiv të përpjekjeve nga çdo vend dhe çdo sektor dhe në çdo kornizë kohore. Bota jonë ka nevojë për veprim klimatik në të gjitha frontet: Gjithmonë, kudo dhe në të njëjtën kohë”, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

Paralajmërim dramatik

IPCC prezantoi fatkeqësinë që tashmë është shkaktuar në pjesë të mëdha të planetit. Temperatura mesatare globale vlerësohet të rritet me 1.5 gradë Celsius mbi nivelet para-industriale diku “rreth gjysmës së parë të viteve 2030” pasi njerëzit vazhdojnë të djegin qymyr, naftë dhe gaz natyror, thotë raporti.

Kushtet ekstreme të motit të shkaktuara nga kolapsi i klimës kanë rezultuar në më shumë vdekje se kurrë, valë të nxehta më intensive, miliona jetë dhe prona janë shkatërruar nga përmbytjet dhe thatësirat, miliona njerëz përballen me kërcënimin e urisë dhe humbjet në ekosistemet vitale janë “humbje gjithnjë e më të pakthyeshme”.

Më shumë se 3 miliardë njerëz jetojnë në zona “shumë të cenueshme” ndaj kolapsit klimatik, ndërsa gjysma e popullsisë së botës përjeton mungesë të madhe uji për të paktën një pjesë të vitit. Në shumë rajone, kushtet ekstreme po çojnë në zhvendosje të njerëzve në Afrikë, Azi, Amerikën Veriore, Qendrore dhe Jugore dhe në vendet e Paqësorit Jugor, paralajmëron raporti.

Siç theksohet në raport, ka ende një shans të fundit për të ndryshuar trajektoren e njerëzimit. Megjithatë, kjo kërkon që vendet e industrializuara duhet të bashkohen menjëherë për të ulur emetimet e gazeve serrë afërsisht përgjysmë deri në vitin 2030, dhe më pas të ndalojnë lëshimin e dioksidit të karbonit në atmosferë deri në fillim të viteve 2050.

Siç u theksua, nëse ndërmerren këto dy hapa, njerëzimi do të ketë një shans 50% për të kufizuar rritjen e temperaturës në 1.5 gradë Celsius.

Raporti, i cili u miratua nga 195 qeveri, thotë se infrastruktura ekzistuese dhe e planifikuar e karburanteve fosile, termocentralet me qymyr, puset e naftës, fabrikat, makinat dhe kamionët në mbarë botën, tashmë do të prodhojnë mjaftueshëm dioksid karboni për të ngrohur planetin me rreth 2 gradë Celsius këtë shekull. Për të mbajtur temperaturën nën këtë nivel, shumë prej këtyre projekteve duhet të anulohen, mbyllen më herët se sa ishte planifikuar ose modernizohen në mënyrën “më të gjelbër”./Media Ndërtimi

Ambienti

Evropa po ngrohet dy herë më shpejt se pjesa tjetër e botës!

Published

on

Evropa po ngrohet dy herë më shpejt se pjesa tjetër e botës dhe sistemet e saj ujore janë nën stres në rritje. Mungesa e ujit prek 30% të evropianëve dhe 20% të tokës çdo vit. Në fakt, 70% e qytetarëve evropianë kanë shprehur shqetësimin për ndotjen e ujit dhe mungesën e ujit, e megjithatë pothuajse gjysma e tyre nuk ndihen mirë të informuar për problemet që lidhen me ujin në vendin e tyre.

Kjo është arsyeja pse fushata #WaterWiseEU u prezantua së fundmi, një nismë që do të kontribuojë drejt një Evrope elastike ndaj ujit deri në vitin 2050.

Cikli ynë i ujit, procesi me të cilin uji lëviz nëpër tokën, detet dhe atmosferën e Tokës, është i ndërprerë dhe duhet të rregullohet. Aktiviteti njerëzor dhe ndryshimet klimatike po dëmtojnë ekosistemet dhe po çojnë në më shumë avullim, më shumë përmbytje, më shumë thatësirë ​​– dhe më pak ujë për ne dhe gjithë jetën tjetër që varet prej tij.

Fushata e komunikimit #WaterWiseEU, e cila do të zgjasë deri në vjeshtë, synon të rrisë ndërgjegjësimin rreth kësaj dhe të ndriçojë në qendër të vëmendjes zgjidhjet e shumta të disponueshme. Zgjidhje të tilla si rritja e ruajtjes natyrore të ujit, rimbushja e ujit nëntokësor dhe rindërtimi i shëndetit të tokës, por edhe menaxhimi i zgjuar i ujit, efikasiteti i ujit dhe ripërdorimi.

Duke punuar së bashku, ne mund të ndryshojmë perceptimet ekzistuese për ujin dhe ‘Shiko ujin ndryshe’, siç thuhet në sloganin zyrtar të fushatës.

Fushata ka zhvilluar një sërë asetesh, duke përfshirë pamje të gatshme dhe mesazhe, të cilat po i vë në dispozicion të partnerëve të fushatës për t’i përdorur. Partnerët inkurajohen t’i përdorin këto mjete për të ndezur një bisedë, për të organizuar ngjarje dhe për t’u lidhur me veprimet e tyre të komunikimit./Media Ndërtim

Continue Reading

Ambienti

Zgjerohen shtigjet në Parkun e Gërmisë drejt Gollakut

Published

on

Projekti i zgjerimit të shtigjeve në Parkun e Gërmisë është një iniciativë e rëndësishme që ka mundësuar ndërlidhjen e zonave të banimeve përreth Parkut të Gërmisë me rrjetin qendror të shtigjeve. Ky projekt përfshiu katër shtigje të reja të cilat u inkorporuan në hartën e përgjithshme turistike të Parkut të Gërmisë, të plotësuar me:

Harta të Detajuara: Sigurimi i hartave të reja dhe të azhurnuara për vizitorët.

Digjitalizim: Përfshirja e shtigjeve në platforma digjitale për lehtësimin e aksesit dhe navigimit.

Shenjëzim: Vendosja e shenjave orientuese dhe informative për të drejtuar vizitorët në shtigje të ndryshme.

Kioska Informative Malore: Krijimi i kioskeve që ofrojnë informacione të nevojshme për vizitorët.

Kryeqyteti Prishtina vazhdon të avancojë drejt konceptit shëndetësor, rekreativ dhe turistik të shtigjeve. Ky projekt ka vendosur këtë zonë në hartën turistike dhe kulturore të rajonit, duke promovuar:

Turizmi i Qëndrueshëm: Përqendrimi në aktivitete që nuk dëmtojnë mjedisin dhe që mbështesin ruajtjen e tij.

Ambientalizmi: Ndërgjegjësimi dhe edukimi i publikut mbi rëndësinë e mbrojtjes së natyrës.

Gjithëpërfshirja: Përfshirja e banorëve të Prishtinës në proceset vendimmarrëse dhe aktivitete mjedisore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ambienti

“Shumë makina 4×4, dhe cross motorra shëtitën lirshëm në Parkun Nacional Sharr aty ku janë zona të mbrojtura”

Published

on

Asht gjynah me e pa se sa shumë makina 4×4, dhe cross motorra shetiten nëpër Parkun Nacional Sharr, edhe aty ku janë zona te mbrojtura!

Ne disa diskutime me këta njerez, shpesh jam mundu me ju spjegu pse nuk duhet, pse nuk eshte mire, jo veq ne aspektin e turizmit por sidomos ne aspektin e mbrojtes, edhe pergjigjja ka qene se edhe ‘na duhet me zhvillu sportin tone dhe se nuk kane shtigje, apo hapesira ku munden me e zhvillu sportin e tyne’

Majat kane fillu me u afru, prej rrugeve qe po bohen prej ketyre njerezve!

Tash, qysh po ja bojm?! A po bohemi bashk, qeveri qendrore – lokale, komunitet, edhe po e gjej naj zgjidhje qe edhe i mbrojm parqet nacionale, por edhe ju lejojme dashamiresve te ketyre sporteve me i zhvillu keto aktivitete, a pe lojm krejt kete pune edhe po e shkaterrojme edhe at pak mal qe na ka mbet!

Opinion nga alpinistja Uta Ibrahimi

Continue Reading

Trending