Connect with us

Infrastrukturë

Që 2 vjet Fabrika e kromit në Gjakovë vazhdon të jetë e mbyllur

Published

on

Fabrika e pasurimit të kromit në Devë tash e dy vjet e gjysmë vazhdon të jetë e mbyllur. Përveç mungesës së lëndës së parë dhe çmimit të ulët në treg të koncentratit të kromit, edhe renta minerare e ngritur në 9 për qind nga Ministria e Financave në Shqipëri, ka bërë që kjo fabrikë të mos përpunojë më as edhe një gram krom.

Kjo fabrikë në Gjakovë, e cila gjendet vetëm 15 kilometra afër pikës kufitare në Qafë Prush, është furnizuar historikisht me lëndë të parë, import 100 përqind nga Shqipëria, në zonat e Hasit dhe Tropojës.

Për t’u vënë në funksion kjo fabrikë, drejtues të saj dhe biznesmenë të tjerë për minerale të ngurta nga Shqipëria kërkojnë që kjo rentë minerare që aplikohet nga autoritetet e Shqipërisë të hiqet në tërësi, ashtu siç ka vendosur ekzekutivi atje për përpunuesit e kromit brenda Shqipërisë.

Ekzekutivi i Shqipërisë në fillim të vitit 2021, pati ndryshuar ligjin për taksat kombëtare dhe kështu ka pezulluar renten minerare, për tre vjet zero vetëm për përpunuesit e mëtejmë të mineralit të kromit, në uzinat e ferrokromit dhe fabrikat e pasurimit të kromit.

Kjo nismë sipas qeverisë kishte ardhur për t’iu dalur në ndihmë industrisë minerare atje e cila është prekur nga efektet e pandemisë Covid-19.

Derisa, Ministria e Financave e Qeverisë së Shqipërisë dhe dogana e këtij shteti, nuk janë përgjigjur për KosovaPress lidhur me kërkesat e fabrikës së kromit në Gjakovë.

Pronari njëherësh edhe administratori i përgjithshëm i fabrikës së pasurimit të kromit në Gjakovë, Bukurosh Koçi thekson për KosovaPress, se importimi i lëndës së parë nga Shqipëria paraqet vështirësi për punën e tij në Kosovë.

Koçi thotë se taksa rentë minerare në eksport që shteti shqiptar aplikon për blerjet që bëhen nga fabrika e tij, janë shumë të larta.

Koçi shton se renta është 9 përqind mbi çmimin e referencës dhe jo për çmimin e blerjes, çka rëndon importuesin, në këtë rast fabrikën e pasurimit të kromit në Devë, në mënyrë të drejtpërdrejt.

“Në vitin 2022, në janar, ne u bëmë gati të fillojmë punën, por për arsye të mungesës së lëndës së parë ne nuk arritëm të fillojmë. Dhe shkaku tjetër është, sepse qeveria shqiptare ka vendosur një rentë për mineralin e varfër 9 për qind të vlerës së mineralit, kjo nuk është 9 për qind e faturës ose vlerës që ne e blejmë, por është më shumë, sepse bazohet tek një çmim reference që vendos një komision i caktuar nga Ministria e Financave. Sot në Qafë Prush ka mbi 20-30 mijë ton krom që nuk mund të importojmë ne, për arsye se renta është një vlerë shumë e madhe, dhe për këtë ne nuk mund ta marrim, për arsye se rezultojë me humbje. Kështu që nëse kjo rentë do të jetë më e ulët siç është në Shqipëri, e cila është bërë zero për tri vjet, ne do të ishim të gatshëm të fillojmë të blejmë dhe të vendosim fabrikën në punë. Kjo i përket pjesës së Shqipërisë”, thekson Koçi.

Investitori nga Shqipëria në Gjakovë, po kërkon nga Qeveria Shqipërisë të hiqet në tërësi renta minerare sikur për fabrikat e pasurimit të kromit që operojnë në Shqipëri.

Koçi më tej ka thënë se vënia në punë e kësaj fabrike, do t’i fuste në funksion rreth 20 miniera në zonën Hasit, Tropojës dhe Kukësit.

“Mendoj se do të ishte mirë të ishte zero renta, njësojë sikur në Shqipëri për tre vjet që është bërë zero. Dhe kjo është një ndihmë e madhe, sepse menjëherë i vuri në efiçiencë të gjitha fabrikat, ose një pjesë të madhe të këtyre fabrikave në punë”, thotë ai./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Njerëzit që jetojnë me aftësi të kufizuara kanë përfunduar duke pritur për dizajne të arritshme

Published

on

Dizajnerët dhe markat duhet të mendojnë tani për ndryshimet e thjeshta dhe të menjëhershme që mund t’i bëjnë produktet e tyre më të qasshme për njerëzit që jetojnë me aftësi të kufizuara.

Ne nuk mund të vazhdojmë të përjashtojmë pa dashje një miliardë njerëz që jetojnë në këtë planet, të cilët po përjetojnë një formë të paaftësisë.

Kjo pakicë gjigante është kaq shpesh e zhgënjyer nga dizajni. Nuk mjafton të konceptosh produkte vërtet gjithëpërfshirëse që në fillim, një proces që zakonisht zgjat dy deri në pesë vjet, nëse jo më shumë. Të gjithë ne – bizneset, markat, dizajnerët – duhet të gjejmë zgjidhje sot. Sepse njerëzit që jetojnë me aftësi të kufizuara kanë mbaruar duke pritur për dizajne të arritshme.

Të gjithë ne – bizneset, markat, dizajnerët – duhet të gjejmë zgjidhje sot

Ka shumë që mund të bëhet për t’i bërë markat dhe produktet më të aksesueshme tani.

Ndryshimet e vogla bëjnë një ndryshim të madh dhe çdo element kontribuon në aksesin e një produkti ose një marke. Nga mënyra se si duket, tek mënyra se si flet, ndjehet, tingëllon, flet dhe lexon, çdo element shqisor është një mundësi.

Nëse nuk dini nga të filloni, një pyetje e parë e mirë është: a mund të përmirësojë ngjyra përvojën e dikujt? Banka britanike Barclays, për shembull, ndryshoi ngjyrën e pikave të kontaktit të saj dixhital në blu nga blu e hapur, duke përmirësuar ndjeshëm dukshmërinë e saj.

Ose ndoshta mund të jetë inkorporimi i ngjyrave shtesë në një gamë për të ndihmuar lexueshmërinë duke rritur gjithashtu ndikimin e përgjithshëm vizual të markës. Përmirësimet e aksesueshmërisë si këto janë të lehta falë një numri burimesh në internet si Color Safe, Colorable dhe Contrast Grid, dhe janë një pikënisje e shkëlqyeshme për çdo udhëtim të aksesueshëm të dizajnit.

Kjo çon bukur në një pyetje tjetër: sa e aksesueshme është marka juaj verbale? Trajtimi tipografik mund të jetë sipas markës, duke përmirësuar gjithashtu lexueshmërinë. Kjo mund të jetë rregullime në shkallë, kerning dhe kapitalizim. Përsëri, ka shumë burime atje për të mbështetur zgjedhjet e dizajnit, të tilla si OpenDyslexic dhe Focus Ex.

Lexueshmëria gjithashtu mund të përmirësohet përtej stilit tipografik. Marka e kujdesit për flokët Herbal Essences të Proctor & Gamble është një ilustrim i shkëlqyer i të menduarit të zgjuar të dizajnit. Duke futur dhëmbëza prekëse në paketim, marka është menjëherë më e aksesueshme për njerëzit me shikim të pjesshëm.

Sigurisht, këto zgjidhje mund të jenë tashmë në radarin e shumë komunitetit të dizajnit, por përsëritja dhe demokratizimi nuk mund të dëmtojë. Për më tepër, ne mund të shkojmë shumë më tej.

Gjigantët si Google po përdorin realitetin e shtuar për të thyer barrierat e komunikimit, duke sjellë teknologji si transkriptimi dhe përkthimi në vijën tonë të shikimit, duke i bërë lidhjet më të lehta. Ndërkohë, kutia Ecoclic fituese e Cannes Lions nga marka e rrobave Ariel kombinon inovacionin dhe qëndrueshmërinë. Kutia është plotësisht e riciklueshme, e certifikuar nga FSC dhe e bërë nga fibra të riciklueshme. Është gjithëpërfshirës dhe intuitiv për të rriturit falë sistemit ergonomik të hapjes me dy butona. Kombinuar me udhëzimet e qarta të hapjes, kutia është e rehatshme për t’u hapur për të gjithë të rriturit – duke përfshirë ata me shkathtësi, dëmtime vizuale dhe njohëse.

Më pas ishte projekti ynë i përzgjedhur në listën e ngushtë {Access}ories – një produkt i parë në llojin e tij i aksesueshëm për kujdesin oral, që përfshin shtesa të porositura të furçave të dhëmbëve të printuara në 3D për njerëzit me sfida të shkathtësisë. Platforma dixhitale {Access}ories i lejon përdoruesit të personalizojnë dorezat e furçave të dhëmbëve, duke ofruar një zgjidhje efikase, por edhe po aq të dëshirueshme dhe të përballueshme për një pengesë të përditshme, por shpesh të padukshme.

Ta bëjmë botën një vend më të aksesueshëm, tani për tani, është i mundur. Për bizneset dhe markat, është një imperativ absolut, por edhe një burim thelbësor i të ardhurave shtesë. Për projektuesit, ai duhet të bëhet një refleks natyror; vetë themeli i qasjes sonë. Le të përfundojmë me fjalët madhështore të Verna Myers: “Diversiteti po ftohet në festë; përfshirja po kërkohet për të kërcyer”. Pra, le të kërcejmë të gjithë së bashku.

Pinion i shkruar nga LUC SPEISSER, i cili është shefi global i inovacionit në Landor & Fitch./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Vazhdon ndërtimi i kolektorit në lagjen Hajvalia dhe Prishtina e Re

Published

on

Drejtori i Investimeve Kapitale në Komunën e Prishtinës, Krenar Xhaferi, përmes një postimi ka njoftuar se po vazhdon ndërtimi i kolektorit në lagjen Hajvalia dhe Prishtina e Re, me ç`rast ka paraqitur edhe disa pamje.

Postimi i plotë i drejtorit Xhaferi:

Nga terreni

Lum projektesh

Po punohet me dinamikë të shtuar në ndërtimin e kolektorit, në lagjen Hajvalia dhe Prishtina e Re./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Infrastrukturë

Gjiganti i teknologjisë Amazon do të investojë 3.5 miliardë dollarë në qendrat e reja të të dhënave

Published

on

Gjigandi i teknologjisë Amazon ka njoftuar se do të investojë 3.5 miliardë dollarë në pesë qendra të reja të të dhënave në New Albany, Ohio, SHBA. Raportohet se ato do të përfundojnë deri në vitin 2030.

Ndërtimi do të fillojë në vitin 2025 në pesë qendrat e të dhënave dhe ndërtesat mbështetëse.

Ky investim është vetëm pjesa fillestare e angazhimit prej 7.8 miliardë dollarësh të Amazon për të zgjeruar qendrat e të dhënave në shtet, i cili u njoftua për herë të parë nga Guvernatori i Ohajos, Mike DeWine dhe Lt. Guvernatori Jon Husted në fillim të këtij viti.

Zona e Columbus tani ka 40 qendra të dhënash të operuara nga 25 kompani, sipas një studimi të Baxtel të cituar në Columbus Dispatch. Marrëveshja vjen pas njoftimit të fundit të Google muajin e kaluar për një zgjerim të planifikuar prej 1.7 miliardë dollarësh të tre qendrave të tij të të dhënave në New Albany.

Një raport vitin e kaluar parashikoi se tregu global i ndërtimit të qendrave të të dhënave pritet të arrijë një vlerë prej 308.7 miliardë dollarë deri në vitin 2027. Sipas raportit të Grand View Research Inc, rritja është nxitur nga kërkesa në rritje për aftësitë e ruajtjes dhe përpunimit të të dhënave dhe rritja e përdorimit të analitikës së të dhënave të mëdha./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending