Connect with us

Turizëm

Prizreni bëhet me pikë turistike historike

Published

on

Fshati Leskovec i Prizrenit ka kohë që është zbrazur nga banorët. Ky vend nga shumë qytetarë quhet edhe Çardaku i Prizrenit, ndërsa është vend piktoresk, ku mund të soditësh nga lartësia gjithë rajonin.

“Djemtë dhe vajzat më të mirë të UÇK-së kanë qenë të pozicionuara dhe pikërisht nga ky vend është vëzhguar i gjithë terreni për ta mbajtur nën kontroll”, tha a Naser Berisha, banor i Leskovecit.

Pikërisht për këto vlera të rëndësishme historike, komuna e Prizrenit ka vendosur të ngrejë një pikë turistike – historike, ku vizitorët dhe brezat e ardhshëm do të njihen me rezistencën e popullatës në të gjitha epokat veçanërisht me atë të UÇK-së.

“Monumenti përpos tri shkronjave, do të ketë edhe risi të tjera, do të jetë edhe legjenda e kombit tonë e komandantit Adem Jashari, por do të ketë edhe dukuri të tjera që pasqyrojnë luftën”, tha për RTK Naser Berisha – Banor i Leskovecit.

Lekoveci njihet si fshat shumë i vjetër, ndërsa sipas studiuesve njihet me epitetin ‘Trim’. “Leskoveci është edhe i vjetër, përmendet si fshat edhe para kohës së Dushanit, do të thotë kur ka sunduar perandoria e Dushanit, prej vitit 1330 – 1355 . Të gjithë fshatrat përreth, besoj që edhe territori i Kosovës e njohin si Trimi i Leskovecit për shkak të bujarisë, trimërisë dhe mikpritjes “, tha Hajri Berisha, arkivist.

Në Leskovec ka edhe vende të tjera të cilat mund të vizitohen . “Është edhe xhamia që është mbi 100 vjet e vjetër, e vetme xhami në territorin tonë, është në plan të restaurohet dhe duhet të restaurohet, ka mundësi që edhe ajo xhami të thithë vizitor, mandej të hapen edhe pika të tjera besoj arkeologjike, besoj që nëntoka tregon që ne jemi”, tha Hajri Berisha – Arkivist.

Kryetari i komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, thotë se me projekte të tilla, synimi i institucioneve lokale është që edhe fshatrat e zbrazur të rikthehen në atraksion për turizëm

“Prandaj është një aset, është një mundësi që do të kontribuon në promovimin e turizmit, në tërheqjen e turistëve, por njëkohësisht edhe në punësimin e të rinjve por edhe në promovimin e vlerave të trashëgimisë kulturore, historike e kombëtare”, tha për RTK Shaqir Totaj, kryetar i Komunës së Prizrenit.

Sipas kryetarit Totaj, ky lokalitet, nga i cili Prizrenin mund ta shohësh si në pëllëmbë të dorës, do të jetë vend ku do të përkujtohet trimëria e vajzave dhe djemve tanë si dhe do të jetë një destinacion i këndshëm turistik./Media Ndërtimi

 

Turizëm

Shqipëria gati për t’u bërë destinacioni më trendi më 2024

Published

on

Shqipëria, një perlë e panjohur evropiane, është konsideruar të jetë një pikë e njohur e pushimeve në vitin 2024 falë çmimeve të përballueshme, shkruan në një artikull gazetarja Aimee Robinson të botuar në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Mund të duket sikur vera e 2023 sapo ka kaluar, por për ata që presin pushimet e tyre verore vitin e ardhshëm, ekziston një perlë evropiane e panjohur që është në rrugën e duhur për t’u bërë një destinacion në trend në 2024.

Sipas hulumtimit vjetor të Parashikimeve të Udhëtimit të Booking.com, britanikët ka të ngjarë të synojnë alternativa më të lira në disa nga pikat më të njohura të pushimeve në botë.

Ekspertët e Booking.com kanë sugjeruar plazhet mahnitëse të Shqipërisë, të ngjashme me Maldivet.

Dhe kjo është arsyeja pse qyteti bregdetar i Vlorës në Shqipëri konsiderohet si një nga destinacionet e kryesore në trend për vitin 2024.

Shqipëria ofron pamje të ngjashme të oqeanit dhe temperatura të ngrohta të verës, por me një çmim më të përballueshëm.

Xhevahiri i Ballkanit, Shqipëria është arratisja më në trend për pushime në vitin 2024 për shkak të ujërave të kaltra, maleve mbresëlënëse dhe përballueshmërisë për të gjithë udhëtarët.

Shtëpia e disa prej plazheve më të bukura të Shqipërisë, vija bregdetare e shndritshme u ofron vizitorëve përgjigjen e Europës për Maldivet, një opsion i mirëpritur nga 43 për qind e udhëtarëve në Britaninë e Madhe që kërkojnë pushime luksoze me kosto më të ulët./Media Ndërtimi

Continue Reading

Turizëm

Udhëtim arkitekturor në kremtimin e Ditës Botërore të Turizmit

Published

on

Në kremtimin e Ditës Botërore të Turizmit, ju ftojmë në një udhëtim arkitekturor nëpër disa nga qytetet dhe destinacionet më tërheqëse të vitit 2023.

Këta udhërrëfyes qytetesh të kuruar me përpikëri i bëjnë homazh pëlhurave urbane të ndërlikuara të peizazhit tonë global.

Këta udhërrëfyes shërbejnë si dritare në të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen e arkitekturës moderne dhe bashkëkohore, duke ofruar pamje të thellë në pikat referuese dhe perlat e fshehura të secilit vend.

Turizmi sot është një fenomen i shumëanshëm që përfshin dimensionet sociale, kulturore dhe ekonomike, duke i inkurajuar njerëzit të udhëtojnë përtej shtëpive të tyre në kërkim të kohës së lirë dhe zbulimit.

Në vitin 2023, shumë qytete kanë kapur imagjinatën kolektive të botës, secili me narrativën e tij unike që pret të zbulohet. Pavarësisht nëse dikush e gjen veten duke gjarpëruar nëpër Londër, duke admiruar Parisin ose duke u zhytur në thesaret kulturore të Sharjah, historia është gjithmonë aty për t’u zbardhur.

Nga kanalet e Amsterdamit te arkitektura avangarde e Barcelonës, gjallëria e Santiagos te mrekullitë e lashta të Romës dhe Stambolli i larmishëm deri te Bangkoku plot jetë – çdo qytet shërben si një testament për frymën e qëndrueshme të qytetërimit njerëzor.

Udhëzuesi i qytetit të arkitekturës së Londrës: 20 atraksione moderne dhe bashkëkohore për t’u eksploruar në qendrën e energjisë kulturore dhe financiare të MB

Udhëzuesi i qytetit të arkitekturës së Parisit të shekullit të 20-të: Nga vilat moderne të Le Corbusier në pronat Brutaliste

Udhëzuesi i qytetit të arkitekturës së Stambollit: 5 projekte historike dhe bashkëkohore për t’u eksploruar në qytetin më të madh të Turqisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Turizëm

Kroaci: Ana negative e bumit të turizmit

Published

on

Kroacia është një destinacion turistik mjaft i kërkuar. Industria e turizmit e këtij vendi të Evropës Juglindore pritet që këtë vit t’i tejkalojë shifrat e vitit rekord, 2019, vitit të fundit para koronës. Kështu njofton Ministria kroate e Turizmit. Arsyeja kryesore për këtë bum është se Kroacia që nga fillimi i vitit është anëtare e zonës Shengen dhe për shumicën e turistëve nuk ka më kontrolle në kufi. Përveç kësaj monedha e mëparshme kuna është zëvendësuar me euron. Dhe kjo lehtëson udhëtimin.

“Krahasuar me vitet e mëparshme dhe me periudhën para pandemisë, në gjysmën e parë të 2023 ka patur rritje të lëvizjes së turistëve”, thotë një zëdhënës i Ministrisë. Vitet e fundit turizmi ka sjellë deri në 20 për qind të prodhimit të brendshëm bruto të Kroacisë, duke u bërë një faktor ekonomik vendimtar, sidomos në rajonet bregdetare.

Euro lehtëson udhëtimet

Anëtarësimi në Eurozonë nga ana tjetër ka rritur transparencën e tregut, raporti çmim-ofertë është bërë më i qartë për pushuesit, thotë një zëdhënës i Ministrisë. Po ashtu pasiguritë, që lidheshin me luhatjet e kursit të këmbimit, janë zhdukur. Kjo ua lëhtëson turistëve që të planifikojnë udhëtimin dhe buxhetin. “Hyrja në zonën Shengen dhe në Eurozonë do të sjellë përfitime të rëndësishme për turizmin kroat”, bën të ditur Ministria. “Vetëm duke marrë parasysh se rreth 80 për qind e pushuesve, që akomodohen në hotele në Kroaci, vijnë nga zona Shengen dhe gati 60 për qind nga Eurozona.”

Po që situata e re sjell me vete edhe probleme të reja, këtë e pohojnë edhe në Zagreb. Kështu kohët e fundit ka pasur shpesh ankesa për rritjen e madhe të çmimeve. “Ne jemi të vetëdijshëm për këtë”, shprehet një zëdhënës i Ministrisë. “Por fajtor nuk është aq ndryshimi i monedhës sa inflacioni global. Analizat kanë treguar se çmimet janë rritur edhe në destinacione të tjera të Mesdheut, të cilat prej një kohe të gjatë janë pjesë e Eurozonës. Për fat të keq ka pasur edhe raste, kur futja e euros është përdorur si pretekst për rritjen e çmimeve. Të tilla “praktika të padrejta” monitorohen nga autoritetet përkatëse, thotë zëdhënësi, duke tërhequr vemendjen se në Kroaci, për shembull, mund të gjenden ende çmimet më të ulëta të benzinës në BE.

Kritika nga ambientalistët

Por megjithatë është e qartë se rritja e popullaritetit të vendit me 1880 kilometra vijë bregdetare, me më shumë se 600 ishuj dhe me pika të nxehta turistike si Dubrovniku ka edhe një anë tjetër të medaljes. Pasojat negative të turizmit masiv janë të pashmangshme. Si në Istria, në veri të vendit, në rajonin me numrin më të madh të pushuesve. Ky zhvillim kritikohet për shembull nga ambientalistët e Zelena Istra (Istria e Gjelbër).

Duket se edhe në kryeqytet e kanë kuptuar se ky objektiv nuk mund të arrihet pa ndërhyrë fort. Qeveria planifikon tani një ligj për turizmin, që do të kontrollojë zhvillimin në bazë të të dhënave objektive, bën të ditur Ministria. Krahas masave të tjera është parashikuar edhe një taksë pushimi. Të ardhurat nga kjo taksë duhet të shkojnë në dobi të mjedisit. Taksa, që nuk planifikohet të vendoset para vitit 2025, do të vlejë vetëm për zonat, që vuajnë nga efektet negative të bumit të pushuesve. “Padyshim, që nuk është turizmi masiv, ai që duam”, thuhet nga ministria. Megjithatë në Zagreb janë të lumtur për rritjen e numri të vizitorëve.

Continue Reading

Trending