Connect with us

Aktuale

Prej disa vitesh zvarritet projekti i impiantit të ujërave të zeza në Ferizaj

Published

on

Banorët e fshatrave dhe të qytetit të Ferizajt prej disa vitesh po përballen me kundërmim nga ujërat e zeza të cilat po e ndotin rrjedhën e lumit Nerodime.

Ndërkohë po zvarritet nisja e projektit për ndërtimin e impiantit në vlerë prej rreth 40 milionë eurosh me buxhet të Qeverisë së Kosovës, raporton Koha Ditore.

Me një gjendje më të rëndë po përballen banorët e fshatrave nëpërmjet të cilave kalon lumi Nerodime. Sipas studimit të fizibilitetit për realizimin e impiantit rreth 85 për qind e ujërave të zeza të kësaj komune derdhen në lumin Nerodime. Në komunën e Ferizajt kanë thënë se të gjitha dokumentet ndërmjet komunës dhe Qeverisë Hungareze janë finalizuar para zgjedhjeve të 6 tetorit, ndërkohë procedurat nuk kanë vazhduar më tej.

Muharrem Svarqa, kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, dega në Ferizaj, njëherësh shef i grupit të këshilltarëve në Kuvendin Komunal, ka thënë se projekti për impiantin e ujërave të zeza po zvarritet si pasojë e mos angazhimit të ekzekutivit të komunës. Sipas tij, ish qeverisja e kaluar e LDK-së më 2017 ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për këtë projekt, mirëpo pas ndërrimit të qeverisjes lokale i është dhënë prioritet disa projekteve të tjera. “

LDK-ja gjatë qeverisjes në Ferizaj e kemi përfunduar studimin e fizibilitetit dhe hartimin e këtij projekti, mirëpo qeverisja aktuale në Ferizaj nuk është angazhuar më asnjëherë për këtë projekt”, ka thënë Svarqa.

Sipas tij, sipas studimit 86 për qind e ujërave të zeza të komunës kalojnë në drejtim të fshatit Gurëz dhe derdhen në lumin Nerodime.

Nga ana tjetër, kryetari i komunës së Ferizajt, Agim Aliu, është zotuar se projekti për impiantin e ujërave të zeza në vlerë prej rreth 40 milion eurosh do të nisë gjatë këtij viti i cili është njëri ndër projektet më madhore për këtë komunë. Sipas tij, nisja e këtij projekti është zvarritur shkaku i procesit zgjedhor në fund të vitit të kaluar.

“Ajo që pati mbetur si peng i mos konstituimit të Qeverisë së Kosovës deri tashti, është projekti i ndërtimit të impiantit të ujërave të zeza ku gjithçka ishte e finalizuar sa i përket komunës dhe Qeverisë Hungarze. Mirëpo pas konstituivit të Qeverisë së Kosovës do të nis edhe ky projekt i rëndësishëm për komunën e Ferizajt që ka një vlerë financiare prej mbi 40 milion eurosh”, është zotuar Aliu.

Aktuale

Skanska shet aksionet për 115 milionë dollarë

Published

on

Gjigandi suedez i ndërtimit Skanska ka shitur aksionet e tij të pronësisë në Terminalin B të Aeroportit LaGuardia në Nju Jork për 115 milionë dollarë.

Skanska drejtoi projektimin dhe ndërtimin e ndërtesës së terminalit si pjesë e një partneriteti publik-privat (PPP) me Autoritetin Portual të Nju Jorkut dhe Nju Xhersit për të rizhvilluar aeroportin, i përfunduar në 2022.

Ishte gjithashtu projekti i parë i aeroportit në botë që mori certifikatën LEED v4 Gold për projektimin dhe ndërtimin e ndërtesave.

Partnerët e LaGuardia Gateway fillimisht ranë dakord të marrin përsipër operacionet e Ndërtesës së Terminalit Qendror në aeroport, e hapur në vitin 1964, dhe të projektojnë, ndërtojnë, financojnë, operojnë dhe mirëmbajnë një terminal zëvendësues me qira deri në vitin 2050.

Projekti u financua duke përdorur kapitalin e vet, borxhin, tarifat e objekteve të pasagjerëve, shitjet me pakicë dhe të ardhurat e linjave ajrore.

Tani Skanska ka shitur të gjithë aksionin e saj 32% në LaGuardia Gateway Partners partnerëve të tjerë ekzistues, MI LaGuardia CTB dhe Vantage Airport Group (Nju Jork).

Kjo është shitja e dytë e një aksioni në një aeroport ndërkombëtar të profilit të lartë në pak më shumë se një javë, pasi Ferrovial shiti 25% të interesit të saj në Heathrow të Londrës në MB Fondit të Investimeve Publike Saudite për 3 miliardë dollarë. Të dyja vijnë në një kohë kur financimi i borxhit është bërë më i shtrenjtë për shkak të rritjes së normave të interesit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

“Open House Tirana” organizohet më 8 dhjetor në Tiranë

Published

on

“Open House Tirana” është iniciuar nga Fondi i Arkitekturës në Shqipëri në bashkëpunim me Shoqatën e Arkitektëve të Shqipërisë (SHASH), dhe me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës.

Kjo ngjarje do të organizohet më datën 8 dhjetor nga ora 16:00, në Villa Ekrem Bardha, Rruga Papa Gjon Pali II, Tiranë.

Kjo nismë synon të vlerësojë diversitetin arkitektonik dhe trashëgiminë kulturore të qytetit të Tiranës, duke hapur dyert e një numri të gjerë institucionesh, banesash, monumentesh kulturore dhe strukturash./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Disa shtete premtojnë të mbyllin termocentralet me qymyr

Published

on

Disa vende u zotuan në COP28 në Dubai, për të hequr gradualisht impiantet e qymyrit të cilat identifikohen se kontribuojnë kaq shumë në ngrohjen globale. Shtetet e Bashkuara gjithashtu u angazhuan në fundjavë ndaj idesë për të hequr gradualisht termocentralet e qymyrit, duke u bashkuar me 56 vende të tjera në shuarjen e zakonit të qymyrit që është një faktor i madh në ngrohjen globale.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së, John Kerry, njoftoi se Amerika po i bashkohej Aleancës Fuqizimi të së kaluarës së Qymyrit, që do të thotë se Administrata e Biden angazhohet të mos ndërtojë impiante të reja qymyri dhe të heqë gradualisht termocentralet ekzistuese. Asnjë datë nuk u dha se kur do të duhej të dilnin termocentralet ekzistuese, por veprimet e tjera rregullatore të Bidenit dhe angazhimet ndërkombëtare tashmë në punë kishin nënkuptuar mungesën e qymyrit deri në vitin 2035. “Ne do të punojmë për të përshpejtuar largimin e pandërprerë të qymyrit në të gjithë botën, duke ndërtuar ekonomi më të forta dhe komunitete më elastike,” tha Kerry në një deklaratë, duke shtuar se, “Hapi i parë është të ndalojmë së përkeqësuari problemin: ndaloni ndërtimin e ri të pandërprerë. termocentralet e qymyrit.’

Aleanca Powering Past Coal filloi gjashtë vjet më parë dhe kishte 50 vende anëtare deri të shtunën kur Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë të tjerë u bashkuan, tha zëdhënësja e aleancës Anna Drazkiewicz. Të tjerë që bashkohen të shtunën përfshijnë Republikën Çeke dhe Republikën Domenikane. “Tranzicioni i energjisë nuk është një detyrë e lehtë dhe si e tillë kërkon bashkëpunim dhe mbështetje të fortë”, tha ministrja Artane Rizvanolli. “Bashkimi në Aleancën Powering Past Coal rithekson përkushtimin e qartë të Kosovës dhe përpjekjet e vazhdueshme drejt një sektori të energjisë shoqërore të drejtë dhe të pastër.”/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending