Connect with us

Trashëgimia

Pllaka “Dardanus” e gjendur në Shkup e sigurt, zhvendoset në Parkun Arkeologjik të Shkupit

Published

on

Gjatë punimeve nga një person privat në Karposh të Shkupit është hasur në disa varreza të vjetra që dyshohet se datojnë nga koha e Mbretërisë Ilire. Interesim të madh ka ngjallur një prej pllakave në të cilën edhe shkruan “Dardanus”. Por çfarë po ndodhë më atë pllakë, cila është gjendja e saj dhe si po shkojnë gërmimet në atë pjesë të Shkupit.

Lidhur me këtë për Gazetën Express ka folur Drejtori i Drejtorisë për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore Arian Asllanaj.

Asllanaj ka thënë se gërmimet po vazhdojnë dhe se në vendin ku janë hasur këto varreza të vjetra nuk ka leje për të vazhduar ndërtimi derisa të përfundohet procesi i punimeve arkeologjike.

“Aty nuk ka leje për ndërtim derisa nuk kryhen punimet arkeologjike. Nuk e dimë se çfarë do të dalë. A del diçka tjetër a s’del. Kjo është po e presim edhe hulumtimin. Pllaka nuk është e dëmtuar”, ka shtuar tutje Asllanaj.

Ai ka thënë se pllaka me mbishkrimin “Dardanus” është zhvendosur drejt parkut arkeologjik të Shkupit me mjete speciale. Asllanaj ka thënë se ajo pllakë do të ruhet dhe se nuk humbet.

“Është zhvendosur me mjete speciale që të mos dëmtohet. Ajo nuk humbet. Do të mbetet aty. Do të çohet në muze . Mos keni merak se nuk humb ajo”, ka shtuar tutje Asllanaj.

Ai në fund ka treguar se para se të bëhej zhvendosja e pllakës me “Dardanus” aty ka qenë ambasadori i Kosovës në Maqedoni të Veriut, Florian Qehaja i cili ka konstatuar se pllaka s’është dëmtuar dhe se i njëjti edhe pas zhvendosjes në muzeun arkeologjik e ka inspektuar pllakën dhe ka konfirmuar se gjithçka është në rregull me të.

“Ambasadori juaj ke, ishim bashkë me të e pa me sytë e vet, para se me e zhvendos, krejt në rregull tha është nuk është e dëmtuar, e dërguam pastaj atje, e pa përsëri dhe tha krejt në rregull është”, ka përfunduar Asllanaj për Gazetën Express.

Lidhur me këto gjetje në Shkup ka reaguar edhe Enis Sulstarova i cili ka bërë thirrje që të ruhen, meqë thotë se ato dëshmojnë të kaluarën e shqiptarëve.

“Zbuluar ne Shkup nga eskavatoret! Deshmite per te shkuaren tone ne meshire te fatit! Arkeologet dhe historianet te ngrene alarmin per te ruajtur zonen arkeologjike nga po nxirren pllakat! (Pa prova materiale e kemi me kollaj te shesim gjepura te tipit Thoti fliste shqip)”, ka shkruar Sulstarova para tri ditësh.

 

Ai ka publikuar edhe disa fotografi të këtyre gjetjeve në Shkup./Media Ndërtimi

Trashëgimia

“Këndi i kurajos” me punime nga duart e viktimave të dhunës gjatë luftës së Kosovës

Published

on

Në Komunën e Skenderajt, të martën është përuruar “Këndi i kurajos”. Kënd, i cili përmban punime të punuara nga viktimat e dhunës gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Në njoftimin thuhet se, këto punime do të dhurohen për mysafirë të veçantë të kryetarit të komunës.

Në këtë ceremoni kanë marrë pjesë pjesë kryetari Fadil Nura, kryesuesja e Kuvendit, Adelina Spahiu, drejtoresha e Qendrës për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, Kadire Tahiraj, drejtoreshat e Ekzekutivit, zyrtare të Komunës dhe aktiviste.

Këtë nismë e ka ndërmarrë Qendra për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, e cila merret me identifikimin e viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës, thuhet në njoftim./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trashëgimia

Restaurohet shtëpia tradicionale ‘Ryshyt Këpuska’ në Gjakovë

Published

on

Ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku ka publikuar disa pamja pas restaurimit e shtëpisë tradicionale ‘Ryshyt Këpuska’ në Gjakovë.

“Jemi krenarë për punën që po bëhet nga profesionistët, për restaurimet e aseteve të trashëgimisë kulturore.”, tha ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku, teksa shtoi se kështu duhet ta ruajmë kujtesën historike të vendit dhe e formësojmë të ardhmen.

Continue Reading

Trashëgimia

Arkeologët nisin punën për zbulimin e plotë të amfiteatrit në Durrës

Published

on

Zbatimi i projektit që synon të nxjerr në pah të gjithë amfiteatrin e Durrësit filloi dy vjet pas bërjes publike të planeve me sondazhet arkeologjike në shpatin e kodrës ku monumenti mbështetet.

Në amfiteatrin e Durrësit kanë filluar të martën sondazhet, që synojnë zbulimin e elementeve të arenës ende të mbuluar, si dhe lidhjen me kodrën ku është mbështetur një pjesë e monumentit.

Drejtori i Qendrës Muzeore Durrës, Alban Ramohito tha për BIRN se sondazhet po realizohen nga firma “Altea & Geostudio 2000”. Leja e ministrisë së Kulturës ka mundësuar punimet e firmës së licensuar për ndërhyrje të këtij lloji – tha për BIRN Ramohito.

Specialistë dhe arkeologë po ndjekin nga afër punën që po kryhet në pjesën qendrore të amfiteatrit.

Ky është hapi i parë për zbatimin e projektit afatgjatë për hapjen e plotë të amfiteatrit të ndërtuar në shek II pas Krishtit. Projekti për hapjen e plotë të amfiteatrit si dhe për rehabilitimin e plotë e zonës qendrore të Durrësit u bë i njohur dy vjet më parë.

Bashkia e Durrësit, ministria e Kulturës dhe Fondacioni shqiptaro-amerikan për zhvillim AADF po bashkëpunojnë për zbulimin e plotë të monumentit më të madh që është gjetur deri tani në vendin tonë.

Amfiteatri i Durrësit u zbulua në vitin 1966 nga arkeologu i njohur Vangjel Toçi. Gjatë ekspeditave verore 1966-1970 u zbulua rreth 2/3 e monumentit, që ishte ndërtuar në periudhën e perandorit Trajan. Për hapjen e shkallareve dhe galerive autoritetet e kohës urdhëruan në pak javë prishjen e 33 shtëpive dhe transferimin e 50 familjeve, të cilat, pa e ditur, kishin banuar mbi një vepër monumentale 1900-vjeçare.

Megjithë kërkimet arkeologjike në hapësirën e amfiteatrit, në më shumë se 50 vjet nuk ka patur asnjë ndërhyrje me synim zbulimin e elementeve të tjerë të rëndësishëm. Projekti që pritet të zbatohet ka nisur me shpronësimet dhe kompensimet e familjeve që banojnë në pjesën veri-lindore të amfiteatrit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending