Connect with us

Trashëgimia

Isa Mustafa: Asociacioni me Planin franko-gjerman u jep Kishave ortodokse të gjitha të drejtat territoriale

Published

on

Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa në një intervistë në televizionin publikë, ka thënë se platforma franko-gjermane e marrëveshjës Kosovë-Serbi parasheh që serbët ta kënë një formë të qeverisjës në Kosovë.

“Sipas kësaj rrjedhimisht Kisha Ortodokësë në Kosovë duhet t’i fitoj të gjitha të drejtat që nënkupton të drejtat ekstorialitetit të kishës ortodokse serbe. Qeverisja e serbe në Kosovë nuk është vetëm Asociacion. Vetëqeverisje nuk është asgjë tjetër përpos autonomi për serbët në Kosovë. Ata që vetëqeverisin i kanë disa të drejta të vendosin për disa çështje.”, deklaroi ish-kreu i LDK-së, Mustafa duke shtuar se sa ishte ai në pushtet, është dakorduar që Asociacioni të mos jetë pushtet i tretë në Kosovë dhe që të mos ketë kompetenca ekzekutive dhe përgjegjësi që i ka pushteti lokal.

Edhe pse vendimet e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës janë përfundimtare dhe të detyrueshme për të gjitha palët, udhëheqja lokale në Deçan refuzon të zbatoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, sipas të cilit 24 hektarë tokë i përkisnin Manastirit të Deçanit.

Autoritetet lokale pretendojnë se prona i përket ndërmarrjeve shoqërore “Apiko” dhe “Iliria” dhe se asnjëherë nuk i kanë takuar manastirit. Ata konsiderojnë që Gjykata Kushtetuese e ka legalizuar vendimin e Slobodan Milosheviqit, të vitit 1997, kur vendosi që atë pronë t’ia dhurojë manastirit.

Komuniteti ndërkombëtar në Kosovë, vazhdimisht i ka bërë thirrje Komunës së Deçanit dhe Qeverisë së Kosovës, për të zbatuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese, sipas të cilit 24 hektarë tokë janë në pronësi të Manastirit të Deçanit.

Mustafa kishte nënshkruar marrëveshjen më 2013, në kohën kur dialogun e ndërmjetësonte Bashkimi Evropian me Federica  Mogherinin, si përfaqësuese e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme./Media Ndërtimi.

Trashëgimia

“Këndi i kurajos” me punime nga duart e viktimave të dhunës gjatë luftës së Kosovës

Published

on

Në Komunën e Skenderajt, të martën është përuruar “Këndi i kurajos”. Kënd, i cili përmban punime të punuara nga viktimat e dhunës gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Në njoftimin thuhet se, këto punime do të dhurohen për mysafirë të veçantë të kryetarit të komunës.

Në këtë ceremoni kanë marrë pjesë pjesë kryetari Fadil Nura, kryesuesja e Kuvendit, Adelina Spahiu, drejtoresha e Qendrës për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, Kadire Tahiraj, drejtoreshat e Ekzekutivit, zyrtare të Komunës dhe aktiviste.

Këtë nismë e ka ndërmarrë Qendra për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, e cila merret me identifikimin e viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës, thuhet në njoftim./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trashëgimia

Restaurohet shtëpia tradicionale ‘Ryshyt Këpuska’ në Gjakovë

Published

on

Ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku ka publikuar disa pamja pas restaurimit e shtëpisë tradicionale ‘Ryshyt Këpuska’ në Gjakovë.

“Jemi krenarë për punën që po bëhet nga profesionistët, për restaurimet e aseteve të trashëgimisë kulturore.”, tha ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku, teksa shtoi se kështu duhet ta ruajmë kujtesën historike të vendit dhe e formësojmë të ardhmen.

Continue Reading

Trashëgimia

Arkeologët nisin punën për zbulimin e plotë të amfiteatrit në Durrës

Published

on

Zbatimi i projektit që synon të nxjerr në pah të gjithë amfiteatrin e Durrësit filloi dy vjet pas bërjes publike të planeve me sondazhet arkeologjike në shpatin e kodrës ku monumenti mbështetet.

Në amfiteatrin e Durrësit kanë filluar të martën sondazhet, që synojnë zbulimin e elementeve të arenës ende të mbuluar, si dhe lidhjen me kodrën ku është mbështetur një pjesë e monumentit.

Drejtori i Qendrës Muzeore Durrës, Alban Ramohito tha për BIRN se sondazhet po realizohen nga firma “Altea & Geostudio 2000”. Leja e ministrisë së Kulturës ka mundësuar punimet e firmës së licensuar për ndërhyrje të këtij lloji – tha për BIRN Ramohito.

Specialistë dhe arkeologë po ndjekin nga afër punën që po kryhet në pjesën qendrore të amfiteatrit.

Ky është hapi i parë për zbatimin e projektit afatgjatë për hapjen e plotë të amfiteatrit të ndërtuar në shek II pas Krishtit. Projekti për hapjen e plotë të amfiteatrit si dhe për rehabilitimin e plotë e zonës qendrore të Durrësit u bë i njohur dy vjet më parë.

Bashkia e Durrësit, ministria e Kulturës dhe Fondacioni shqiptaro-amerikan për zhvillim AADF po bashkëpunojnë për zbulimin e plotë të monumentit më të madh që është gjetur deri tani në vendin tonë.

Amfiteatri i Durrësit u zbulua në vitin 1966 nga arkeologu i njohur Vangjel Toçi. Gjatë ekspeditave verore 1966-1970 u zbulua rreth 2/3 e monumentit, që ishte ndërtuar në periudhën e perandorit Trajan. Për hapjen e shkallareve dhe galerive autoritetet e kohës urdhëruan në pak javë prishjen e 33 shtëpive dhe transferimin e 50 familjeve, të cilat, pa e ditur, kishin banuar mbi një vepër monumentale 1900-vjeçare.

Megjithë kërkimet arkeologjike në hapësirën e amfiteatrit, në më shumë se 50 vjet nuk ka patur asnjë ndërhyrje me synim zbulimin e elementeve të tjerë të rëndësishëm. Projekti që pritet të zbatohet ka nisur me shpronësimet dhe kompensimet e familjeve që banojnë në pjesën veri-lindore të amfiteatrit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending