Connect with us

Trashëgimia

Në piramidën e madhe të Gizës zbulohet korridori, ndërtimi i të cilit kishte mbetur i papërfunduar

Published

on

Korridori i papërfunduar me gjasë ishte ndërtuar që të zbusë ca peshën e piramidës mbi hyrjen kryesore, shtatë metra thellë nën të. Zbulimi ishte bërë të enjten sipas njoftimit të zyrtarëve egjiptian të antikiteteve që shtuan se kjo mund të çojë në zbulimin e sekreteve të tjera të Piramidës së Madhe.

E vetmja prej shtatë mrekullive antike të botës që ende qëndron ka ende sekrete. Korridori nëntë metra i gjatë ishte zbuluar shtatë metra nën hyrjet qëndrore të Piramidës së Faraonit Kufu, apo Keopsit.

Sipas Mostafa Waziri, kreut të Këshillit të Lartë për Antikitet të Egjiptit, ky korridor mund të çojë në një dhomë apo hapësirë ende të pazbuluar.

Shkencëtarët kishin zbuluar ekzistencën e korridorit duke shfrytëzuar një radar dhe ultrazë, më pas përmes një endoskopi të trashë 6 mm që e kishin futur në një vrimë të gurëve të piramidës kishin siguruar edhe pamje.

Në vitin 2017 pas skenimit të Piramidës së Madhe ishte zbuluar një hapësire bosh së paku 30 metra të gjatë brenda saj, i pari zbulim i madh ky në strukturën e brendshme që nga shekulli i 19’të.

Piramida e Madhe në Giza është një varr monumental i ndërtuar përafërsisht 2560 para Krishtit, gjatë sundimit të Faraonit Kufu, ose të Keopsit. Ajo është 146 metra e gjatë, struktura më e lartë e ndërtuar nga njerëzimi deri në ndërtimin e Kullës së Eiffel në Paris në vitin 1889./Media Ndërtimi

Trashëgimia

“Këndi i kurajos” me punime nga duart e viktimave të dhunës gjatë luftës së Kosovës

Published

on

Në Komunën e Skenderajt, të martën është përuruar “Këndi i kurajos”. Kënd, i cili përmban punime të punuara nga viktimat e dhunës gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Në njoftimin thuhet se, këto punime do të dhurohen për mysafirë të veçantë të kryetarit të komunës.

Në këtë ceremoni kanë marrë pjesë pjesë kryetari Fadil Nura, kryesuesja e Kuvendit, Adelina Spahiu, drejtoresha e Qendrës për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, Kadire Tahiraj, drejtoreshat e Ekzekutivit, zyrtare të Komunës dhe aktiviste.

Këtë nismë e ka ndërmarrë Qendra për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, e cila merret me identifikimin e viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës, thuhet në njoftim./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trashëgimia

Restaurohet shtëpia tradicionale ‘Ryshyt Këpuska’ në Gjakovë

Published

on

Ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku ka publikuar disa pamja pas restaurimit e shtëpisë tradicionale ‘Ryshyt Këpuska’ në Gjakovë.

“Jemi krenarë për punën që po bëhet nga profesionistët, për restaurimet e aseteve të trashëgimisë kulturore.”, tha ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku, teksa shtoi se kështu duhet ta ruajmë kujtesën historike të vendit dhe e formësojmë të ardhmen.

Continue Reading

Trashëgimia

Arkeologët nisin punën për zbulimin e plotë të amfiteatrit në Durrës

Published

on

Zbatimi i projektit që synon të nxjerr në pah të gjithë amfiteatrin e Durrësit filloi dy vjet pas bërjes publike të planeve me sondazhet arkeologjike në shpatin e kodrës ku monumenti mbështetet.

Në amfiteatrin e Durrësit kanë filluar të martën sondazhet, që synojnë zbulimin e elementeve të arenës ende të mbuluar, si dhe lidhjen me kodrën ku është mbështetur një pjesë e monumentit.

Drejtori i Qendrës Muzeore Durrës, Alban Ramohito tha për BIRN se sondazhet po realizohen nga firma “Altea & Geostudio 2000”. Leja e ministrisë së Kulturës ka mundësuar punimet e firmës së licensuar për ndërhyrje të këtij lloji – tha për BIRN Ramohito.

Specialistë dhe arkeologë po ndjekin nga afër punën që po kryhet në pjesën qendrore të amfiteatrit.

Ky është hapi i parë për zbatimin e projektit afatgjatë për hapjen e plotë të amfiteatrit të ndërtuar në shek II pas Krishtit. Projekti për hapjen e plotë të amfiteatrit si dhe për rehabilitimin e plotë e zonës qendrore të Durrësit u bë i njohur dy vjet më parë.

Bashkia e Durrësit, ministria e Kulturës dhe Fondacioni shqiptaro-amerikan për zhvillim AADF po bashkëpunojnë për zbulimin e plotë të monumentit më të madh që është gjetur deri tani në vendin tonë.

Amfiteatri i Durrësit u zbulua në vitin 1966 nga arkeologu i njohur Vangjel Toçi. Gjatë ekspeditave verore 1966-1970 u zbulua rreth 2/3 e monumentit, që ishte ndërtuar në periudhën e perandorit Trajan. Për hapjen e shkallareve dhe galerive autoritetet e kohës urdhëruan në pak javë prishjen e 33 shtëpive dhe transferimin e 50 familjeve, të cilat, pa e ditur, kishin banuar mbi një vepër monumentale 1900-vjeçare.

Megjithë kërkimet arkeologjike në hapësirën e amfiteatrit, në më shumë se 50 vjet nuk ka patur asnjë ndërhyrje me synim zbulimin e elementeve të tjerë të rëndësishëm. Projekti që pritet të zbatohet ka nisur me shpronësimet dhe kompensimet e familjeve që banojnë në pjesën veri-lindore të amfiteatrit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending