Connect with us

Auto

Krijohet vetura elektrike që pastron ajrin nga karboni

Published

on

Nga pamja e jashtme duket si të gjithë makinat e hijshme dhe sportive.

Por vetura Zem nuk është si makinat e tjera për një arsye të veçantë.

Prototipi i prodhuar i kësaj makine ka dëshmuar se ajo mund të pastroj karbonin nga ajri gjatë vozitjes.

Duke përdorur një pajisje për kapjen e karbonit të vendosur në pjesën e poshtme të saj, automjeti me bateri elektrike me energji diellore thith dhe ruan më shumë CO2 sesa lëshon.

Për të ulur mbetjet dhe emetimet e prodhimit, trupi dhe korniza printohen në 3D duke përdorur plastikë të ricikluar dhe pjesa e brendshme është e pajisur me lëkurë vegane të bërë nga ananasi.

Ky krijim fantastiko-shkencor u ideua dhe ndërtua nga një ekip prej 35 studentësh të Univesitetit të Teknologjisë Eindhoven në Holandë, si pjesë e projektit të tyre të vazhdueshëm Tu/ecomotive, i cili sheh studentët të krijojnë makina konceptuale të bazuara në teknologji inovative.

“Ne kemi implementuar kaq shum teknologji në një makinë për të treguar me të vërtetë se çfarë mund të krijohet” thotë Louise de Laat, menaxherja e ekipit.

Në të ardhmen, studentët shpresojnë që teknologjia e tyre e kapjes së karbonit të mund të rifutet në automjetet ekzistuese dhe të ndihmojë në luftimin e disa prej emetimeve nga një miliard makinat e pasagjerëve aktualisht në rrugët e botës./Media Ndërtimi

Auto

Opel do të prodhojë veturën elektrike Rocks E-Xtreme, e dizajnuar nga një student dhe e përshtatshme për çdo terren

Published

on

Kompania Opel synon të prodhojë katërciklin elektrik Rock-e, pasi i dha mundësi adhuruesve të kësaj marke dhe llojit të “veturës” që ta dizajnojnë.

Dizajni fitues në garë i takon Lukas Wenzhofer, studentit të shkollës së dizajnit pranë Universitetit Pforzheim në Gjermani, që dizajnoi Rocks E-Xtreme.

Wenzhofer ka krijuar konceptin e tij gjatë vitit të kaluar, e kjo befasoi aq shumë krerët e Opelit sa që ia dhanë çmimin.

Në raport ne versionin standard Rocks-e, ndryshimet janë shumë të mëdha. Versioni i Wenzhoferovit i ka rrotat e nxjerra jashtë karrocerisë.

Rrotat unike kundër baltës e ndihmojnë të jetë mjet i përshtatshëm për të gjitha terrenet. E ndryshimet në dizajn po vazhdojnë edhe rreth kabinës, e aty janë edhe dy reflektorët.

Nga Opel kanë bërë të ditur se do të prodhojnë vetëm një njësi e deri më tani nuk dihet se kur do të jetë i gatshëm./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Kompania holandeze Lightyear bën histori, fillon prodhimin e veturës me energji diellore

Published

on

Lightyear, kompania holandeze e teknologjisë së lartë që po zhvillon makinën e parë diellore-elektrike në botë, shkruan histori duke filluar zyrtarisht prodhimin e automjetit të saj të parë, Lightyear 0, në objektin e Valmet Automative në Finlandë.

Kompania planifikon të prodhojë një makinë në javë dhe të rrisë gradualisht prodhimin e saj në tremujorin e parë të vitit 2023.

Siç raportohet, kjo është kompania e parë e automobilave që prodhon automjet elektrik që gjeneron energji direkt nga rrezet e diellit.

Pas gjashtë vjetësh zhvillimi të teknologjive të veta, Lightyear ka tejkaluar një nga fazat më sfiduese për kompanitë e reja të automobilave: hyrjen në treg me teknologji të reja.

“Ne kemi arritur shumë etapa në vitet e fundit, nga arritjet kryesore të financimit deri te partneritetet e shkëlqyera. Megjithatë, sot është momenti më domethënës dhe ndoshta më sfiduesi që kemi arritur deri më tani”, thotë Lex Hoefsloot, CEO dhe bashkëthemelues i Lightyear.

“Fillimi i prodhimit të Lightyear 0, makinës së parë diellore, na sjell një hap të madh më afër misionit tonë të lëvizshmërisë së pastër për të gjithë, kudo. Ne mund të jemi të parët që e arrijmë këtë, por sigurisht shpresoj që të mos jemi të fundit”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Auto

Tesla planifikon rritjen e prodhimit të makinës më të popullarizuar të saj

Published

on

Tesla Inc po planifikon të rrisë prodhimin e makinave të saj Model Y nga Gigafactory Texas vitin e ardhshëm, raportoi Electreck të mërkurën.

Sipas raportimeve, prodhuesi i automjeteve elektrike aktualisht po përgatitet të nxjerrë 75 mijë automjete Model Y nga Gigafactory Texas në tremujorin e parë të vitit 2023, transmeton Telegrafi.

Model Y i Tesla-s është një SUV i vogël dhe njëherësh produkti i saj më i popullarizuar.

Ky model fillon nga 65,990 dollarë dhe dy motorë që ofrojnë lëvizje me të gjitha rrotat./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending