Connect with us

Auto

Fabrika gjigante e Teslas në Berlin, po prodhon 2 mijë vetura në javë

Published

on

Vetëm gjashtë muaj pas fillimit të prodhimit në fabrikën e saj më të re në afërsi të Berlinit, prodhuesi amerikan i veturave elektrike Tesla, tani po i prodhon nga 2 mijë vetura në javë në po këtë lokacion.

Ngjashëm sikur kur në qershor arriti qëllimin – pra prodhimin e 1 mijë veturave në javë, ku në Twitter publikuan fotografitë me punonjësit duke qëndruar para fabrikës së Teslas në Berlin, transmeton Telegrafi.

“Njësia e 2 mijë e Model Y është prodhuar në gigafabrikën e Berlinit gjatë kësaj jave”, thuhet në kumtesën e kompanisë, në krye të së cilës është Elon Musk.

Fabrika në Greenheid, e cila nga marsi prodhon vetura elektrike, deri më tani është fabrika e vetme e kompanisë Tesla në Evropë.

Tesla planifikon të prodhojë 500 mijë vetura në vit në fabrikën që ka 12 mijë punonjës./Media Ndërtimi.

Auto

Opel do të prodhojë veturën elektrike Rocks E-Xtreme, e dizajnuar nga një student dhe e përshtatshme për çdo terren

Published

on

Kompania Opel synon të prodhojë katërciklin elektrik Rock-e, pasi i dha mundësi adhuruesve të kësaj marke dhe llojit të “veturës” që ta dizajnojnë.

Dizajni fitues në garë i takon Lukas Wenzhofer, studentit të shkollës së dizajnit pranë Universitetit Pforzheim në Gjermani, që dizajnoi Rocks E-Xtreme.

Wenzhofer ka krijuar konceptin e tij gjatë vitit të kaluar, e kjo befasoi aq shumë krerët e Opelit sa që ia dhanë çmimin.

Në raport ne versionin standard Rocks-e, ndryshimet janë shumë të mëdha. Versioni i Wenzhoferovit i ka rrotat e nxjerra jashtë karrocerisë.

Rrotat unike kundër baltës e ndihmojnë të jetë mjet i përshtatshëm për të gjitha terrenet. E ndryshimet në dizajn po vazhdojnë edhe rreth kabinës, e aty janë edhe dy reflektorët.

Nga Opel kanë bërë të ditur se do të prodhojnë vetëm një njësi e deri më tani nuk dihet se kur do të jetë i gatshëm./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Kompania holandeze Lightyear bën histori, fillon prodhimin e veturës me energji diellore

Published

on

Lightyear, kompania holandeze e teknologjisë së lartë që po zhvillon makinën e parë diellore-elektrike në botë, shkruan histori duke filluar zyrtarisht prodhimin e automjetit të saj të parë, Lightyear 0, në objektin e Valmet Automative në Finlandë.

Kompania planifikon të prodhojë një makinë në javë dhe të rrisë gradualisht prodhimin e saj në tremujorin e parë të vitit 2023.

Siç raportohet, kjo është kompania e parë e automobilave që prodhon automjet elektrik që gjeneron energji direkt nga rrezet e diellit.

Pas gjashtë vjetësh zhvillimi të teknologjive të veta, Lightyear ka tejkaluar një nga fazat më sfiduese për kompanitë e reja të automobilave: hyrjen në treg me teknologji të reja.

“Ne kemi arritur shumë etapa në vitet e fundit, nga arritjet kryesore të financimit deri te partneritetet e shkëlqyera. Megjithatë, sot është momenti më domethënës dhe ndoshta më sfiduesi që kemi arritur deri më tani”, thotë Lex Hoefsloot, CEO dhe bashkëthemelues i Lightyear.

“Fillimi i prodhimit të Lightyear 0, makinës së parë diellore, na sjell një hap të madh më afër misionit tonë të lëvizshmërisë së pastër për të gjithë, kudo. Ne mund të jemi të parët që e arrijmë këtë, por sigurisht shpresoj që të mos jemi të fundit”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Auto

Tesla planifikon rritjen e prodhimit të makinës më të popullarizuar të saj

Published

on

Tesla Inc po planifikon të rrisë prodhimin e makinave të saj Model Y nga Gigafactory Texas vitin e ardhshëm, raportoi Electreck të mërkurën.

Sipas raportimeve, prodhuesi i automjeteve elektrike aktualisht po përgatitet të nxjerrë 75 mijë automjete Model Y nga Gigafactory Texas në tremujorin e parë të vitit 2023, transmeton Telegrafi.

Model Y i Tesla-s është një SUV i vogël dhe njëherësh produkti i saj më i popullarizuar.

Ky model fillon nga 65,990 dollarë dhe dy motorë që ofrojnë lëvizje me të gjitha rrotat./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending