Connect with us

Ambienti

Kopshti Botanik mes mureve të vjetra të Universitetit të Prishtinës

Published

on

Në thellësitë e kampusit të Universitetit të Prishtinës, mes një sfondi muresh të vjetra dhe hapësirash të fjetura, ka zënë rrënjë një transformim i jashtëzakonshëm. Edhe pak kohë duhen para se studentët të arrijnë të shohin frutat e para.

Në zemër të Universitetit të Prishtinës, i rrënjosur brenda mureve të shkatërruara të fakulteteve të tij, ka ndodhur një transformim i jashtëzakonshëm. Ajo që dikur ishte një hapësirë e papërdorur dhe e harruar, ka lulëzuar në një kopsht botanik të gjallë, plot jetë dhe premtime.

Duke e ditur mungesën e një laboratori botanik, Medina Orana, ligjëruese në RIT Kosovë dhe Tringë Sokoli, specialiste e politikave publike e cila është e angazhuar në një projekt të Bashkimit Evropian për asistencë teknike në Zyrën e Kryeministrit, morën iniciativën për të krijuar një serrë të vogël të komunitetit që do të përdoret si kopsht botanik, brenda oborrit të Fakultetit Filologjik dhe Fakultetit të Shkencave Matematiko-Natyrore.

Në këtë oazë të vogël tashmë janë mbjellë farat e para të bimëve aromatike dhe dekorative, të cilat do t’i shërbejnë qëllimeve shkencore.

Ky kopsht i vogël botanik do të përdoret nga studentë të biologjisë, ekologjisë, botanikës dhe fushave të ngjashme, profesorë dhe nxënës shkollash të cilët do të mbjellin, kultivojnë dhe rritin bimë të ndryshme dhe do t’i përdorin ato për studime dhe kërkime shkencore. Hapësira është gjithashtu e hapur për publikun.

Në një kohë kur bota po përballet me ndryshime të shpejta klimatike që po shkaktojnë zhdukjen e bimëve të rralla dhe endemike, përfitimet e kopshteve botanike luajnë një rol jetik në ruajtjen dhe kultivimin e tyre.

Më 11 maj, kopshti u përurua, i financuar nga Ambasada e SHBA-së në Kosovë dhe i administruar nga Alumni i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, KUSA.

Studentët e biologjisë në Universitetin e Prishtinës aktualisht i kanë mësimet në një bodrum me lagështi të lartë dhe pak dritë, gjë që nuk i ka lejuar të rritin bimë të ndryshme. Krijimi i një kopshti botanik do t’u sigurojë atyre një mjedis praktik mësimi dhe do t’i afrojë më shumë me bimët.

Asistent- profesori për Ekologjinë e Bimëve, Ekologjinë e Aplikuar, Ekofiziologjinë Bimore dhe Botanikë Farmaceutike në Fakultetin e Biologjisë, Bledar Pulaj tha për Prishtina Insight që ndonëse tashmë ekziston një Kopsht Botanik, me interes kombëtar dhe ndërkombëtar do të ishte zgjerimi i hapësirës dhe shtimi i llojeve të tjera të cilët përfaqësojnë vegjetacione karakteristike të vendeve të ndryshme të botës.

Ky artikull fillimisht është publikuar në Prishtina Insight.

Ambienti

Bashkia Tiranë mbjell pemë dhe gënjeshtra

Published

on

Me nisjen e vitit 2024 në Bashkinë Tiranë filloi sezoni i mbjelljeve. Që prej janarit, kryetari i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj, ka postuar pothuajse çdo ditë fotografi ose video duke mbjellë pemë.

Kjo fushatë intensive mbjelljesh i ngjan një gare me kohën për të mbërritur në objektivin final: “2 milionë pemë deri në fund të mandatit të tretë”.

Fundi i çdo muaji shoqërohet me bilancin e mbjelljeve, në janar 26,273 pemë, në shkurt 15,100 dhe 25,176 në mars, shkruan citizens.al

Sezoni i mbjelljeve u finalizua me një ceremoni pranë Liqenit të Farkës, në 1 Maj. Kryebashkiaku Erion Veliaj falenderoi gjithë donatorët që dhuruan pemë dhe deklaroi se për 4 muaj qytetit iu shtuan 104,475 pemë. Kjo shifër është e barabartë me 870 pemë çdo ditë.

Numri kaq i lartë i mbjelljeve edhe fakti se Bashkia Tiranë ka gënjyer edhe më parë për numrin e pemëve, na nxiti të bëjmë verifikime.

Citizens.al iu drejtua Bashkisë Tiranë, për të mësuar zyrtarisht sa pemë janë mbjellë në Tiranë gjatë periudhës janar-prill 2024.

Nga përgjigja e institucionit rezulton në këto katër muaj janë mbjellë vetëm 5,283 drurë, dhe jo 104,475 pemë sikurse deklaron Veliaj.

Veç drurëve, institucioni deklaron se janë mbjellë 24,581 shkurre dhe 12,109 lule sezonale. Nëse do të llogarisnim si pemë edhe lulet dhe shkurret, sërish kjo shifër përbën rreth 1/3 e asaj që u deklarua zyrtarisht.

Nga verifikimet rezulton se rreth 62,000 nga pemët që deklaron Veliaj, nuk dihet se ku janë mbjellë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ambienti

Aktivisti mjedisor fiton gjyqin kundër kompanisë së TEC-eve lundruese në Vlorë

Published

on

Aktivisti mjedisor Lavdosh Ferruni ka fituar betejën ligjore me kompaninë italiane Renco, e cila e kishte paditur për shpifje.

Në 2022, Ferunaj publikoi një artikull ku ngriti shqetësimet e tij për lidhjet mafioze të kompanisë Renco,  një kompani italiane e nënkontraktuar për zbatimin dhe ndërtimin e projektit madhor të gazsjellësit TAP në Shqipëri.

Ai e bazonte argumentin e tij në një raport të organizatës prestigjoze Bakwatch si dhe në investigime të tjera.

Sipas kompanisë, Ferruni kishte ngritur akuza të pabaza mbi kompaninë dhe lidhjen e saj me mafian italiane dhe raste të provuara ryshfeti në Afrikë.

Ferruni është një zë aktiv në mborjtjen e natyrës dhe ka denoncuar për një kohë të gjatë ardhjen e dy TEC-eve lundruese në Vlorë.

Qendra Respublica që ka përfaqësuar ligjërisht Ferrunin në këtë gjyq, shprehet se “aksioni ligjor ndaj aktivistit Ferrunaj ngjan më shumë me një padi SLAPP, padi strategjike kundër pjesëmarrjes publike. Më shumë se fitoren në gjyq, ata synojnë të frikësojnë, konsumojë kohën dhe mjetet monetare të të akuzuarve, pikërisht sepse ata marrin pjesë aktive në ngritjen e ndërgjegjësimit për debate me interes publik”.

Këto lloj padish përdoren shpesh ndaj gazetarëve, por dhe aktivistëve për t’i heshtur ata.

Ferruni në një reagim për mediat pas vendimit, shprehet se ishte i bindur që vendimi ndaj tij do të ishte pafajësi. Por ai mendon se kjo “ndërhyrje prej 1 viti është një përpjekje për të ndaluar dikë që flet për një kauzë të frikshme”.

Mjedisorët kanë pasur një betejë të gjatë kundër ndezjes së dy Tec-eve lundruese “Tigri 1” dhe “Tigri 3”.

Dy Termocentralet lundruese në Vlorë “Tigri 1” dhe “Tigri 3” prej më shumë se një viti po lundrojnë në gjirin e Vlorës ende pa prodhuar energji. Fillimisht, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, u shpreh se ato do të nisnin prodhimin e energjisë në janar 2023, për të “shpëtuar” kështu vendin “nga kriza energjetike”, e cila nuk ndodhi. TEC-et nuk kanë nisur ende prodhimin, por Ferruni shprehet se nëse ato nisin të prodhojnë do “të jetë një masakër mjedisore”.

Një grup qytetarësh dhe organizatash mjedisore kanë dorëzuar një padi kundër TEC-it lundrues të Vlorës.

Ata kërkojnë rrëzimin e kontratës së qiramarrjes të TEC-it lundrues të instaluar tek porti i peshkimit në Vlorë, të sjellë nga Bangladeshi për të prodhuar energji duke djegur naftë të rëndë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ambienti

BE përgatitet për sezonin e zjarreve 2024

Published

on

Vera është pothuajse pranë nesh. Kjo do të thotë plazhe dhe akullore, por realiteti është se do të thotë gjithashtu të përgatitemi për sezonin e ardhshëm të zjarreve. Kjo është arsyeja pse BE-ja ka marrë këtë javë masa proaktive për të forcuar përpjekjet për shuarjen e zjarrit në mënyrë që të mbrojmë më mirë komunitetet tona dhe mjedisin.

Për vitin 2024, BE-ja ka bashkuar 556 zjarrfikës nga 12 vende që do të prepozohen strategjikisht në vende kyçe në Evropë këtë verë, si në Francë, Greqi, Portugali dhe Spanjë. Ata do të qëndrojnë të gatshëm për të mbështetur brigadat lokale të zjarrfikësve, kur shkalla e një zjarri të egër mposht aftësitë e reagimit të një vendi. Përveç kësaj, do të ketë një flotë të dedikuar rescEU të avionëve zjarrfikës për këtë verë, e përbërë nga 28 aeroplanë dhe 4 helikopterë të stacionuar në 10 Shtete Anëtare.

600 milionë euro në fondet e BE-së janë ndarë gjithashtu për blerjen e avionëve shtesë të zjarrfikësve. Financimi shtesë do të shkojë për blerjen e 12 avionëve të rinj zjarrfikës në të ardhmen, të cilët do të shpërndahen midis gjashtë vendeve anëtare të BE-së, si dhe disa helikopterëve.

Veprimet e parandalimit, gatishmërisë dhe reagimit ndaj zjarreve të egra punojnë krah për krah për të shpëtuar jetë, mjete jetese dhe për të mbrojtur mjedisin. Ndërsa ndikimi i ndryshimeve klimatike ndihet më i mprehtë çdo vit, kërcënimi i zjarreve rritet gjithashtu, duke e bërë gjithnjë e më të rëndësishme përgatitjen e duhur./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending