Connect with us

Ndërtim

Katari arrestoi 60 punëtorë të ndërtimit, u ankuan për mospagesë gjatë punëve në stadiumet e Kampionatit Botëror

Published

on

Katari ka arrestuar së fundi 60 punëtorë të huaj, të cilët kanë protestuar se nuk kanë marrë paga me muaj, ka thënë një grup për të drejta të punëtorëve.

Disa prej tyre janë dëbuar nga shteti.

Ky lajm vjen vetëm tre muaj para se Doha të jetë nikoqire e Kampionatit Botëror të Futbollit, FIFA 2022.

Katari është përballur edhe në të kaluarën me kritika ndërkombëtare për praktikat e tij në punë.

Sikur edhe vendet tjera të Gjirit Arab, Katari varet shumë nga punëtorët e huaj.

Protesta e punëtorëve një javë më parë – dhe reagimi i Katarit për të – mund ta vështirësojë edhe më shumë situatën.

Udhëheqësi i organizatës që ka hetuar incidentin, ka thënë se ndalimet zgjojnë dyshime të reja rreth zotimeve të Katarit për të përmirësuar trajtimin e punëtorëve.

“A është duke u shpërfaqur realiteti?” ka pyetur Mustafa Qadri, udhëheqës ekzekutiv i organizatës që mbron punëtorët, Equidem Research.

Në një deklarim për agjencinë e lajmeve, Associated Press më 21 gusht, Qeveria e Katarit e ka pranuar se “një numër i protestuesve janë ndaluar për shkelje të ligjeve për siguri publike”.

Qeveria nuk ka dhënë informacione për arrestimet apo dëbimet.

Në videot e publikuara në rrjetet sociale janë shfaqur rreth 60 punëtorë të zemëruar për pagat e tyre, andaj edhe kanë protestuar më 14 gusht jashtë zyrave të kompanisë, Al Bandary, konglomerat që përfshin ndërtim, shitblerje të pronave, hotele, ushqim dhe shërbime tjera.

Disa prej protestuesve nuk kanë marrë paga tash e shtatë muaj, ka thënë Equidem.

Kompania Al Bandary, e cila është e regjistruar si biznes privat, nuk është përgjigjur ndaj kërkesave për informacion.

Qeveria në Katar e ka pranuar se kompania nuk i ka paguar borxhet dhe se Ministria e Punës do të paguajë “të gjitha pagat dhe përfitimet” për personat e prekur.

“Kompania veçse ka qenë duke u hetuar nga autoritetet për mospagesë të pagave, edhe para incidentit, dhe tani janë marrë veprime tjera për të caktuar afat kohor për pagat që nuk janë finalizuar”, ka thënë Qeveria.

Qadri ka thënë se policia ka arrestuar protestuesit dhe i ka mbajtur në një qendër ndalimi.

Ai ka thënë se në këtë qendër ka qenë shumë nxehtë dhe nuk ka pasur kondicioner.

Temperaturat në Doha këto ditë arrijnë në rreth 41 gradë Celsius.

Sipas Qadrit, disa policë u kanë thënë personave të ndaluar se ata do të mund të protestonin në mot të ftohtë, dhe ashtu do të mund të bënin gjumin më mirë, pa kondicioner.

Katari po ashtu ka miratuar vendimin për pagë mesatare prej 275 dollarëve amerikanë për punëtorët, si dhe ndihma të nevojshme për ushqim dhe strehim.

Aktivistët, sikurse Qadri, i kanë bërë thirrje Katarit të bëjë më shumë, sidomos për të siguruar që punëtorët marrin pagat me kohë dhe janë të mbrojtur nga punëtorët abuzues.

“A jemi mashtruar të gjithë nga Katari në vitet e fundit?” ka pyetur Qadri, duke sugjeruar që reformat mund të kenë qenë “mbulesë” për autoritetet që lejojnë praktika jo të duhura në punë.

Përndryshe, Kampionati për Kupën e Botës nis këtë nëntor./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Arabia Saudite ndërton një tjetër park të madh ujor në qytetin Qiddiya

Published

on

Fondi sovran i pasurisë së Arabisë Saudite ka njoftuar ndërtimin e një parku të dytë të madh tematik ujor për qytetin Qiddiya në jugperëndim të Riadit.

Parku Aquarabia do të ketë 22 udhëtime dhe përvoja miqësore për familjen, me bazë uji. Ai mbështetet nga Kompania e Investimeve të Qytetit Qiddiya (QIC), e cila është në pronësi të Fondit të Investimeve Publike të Arabisë Saudite (PIF).

PIF tha se parku i ri ujor do të ishte më i madhi në rajon dhe do të plotësonte Qytetin Six Flags Qiddiya prej 1 miliard dollarësh, parkun kryesor të qytetit dhe parkun e parë Six Flags që do të projektohet dhe ndërtohet jashtë Amerikës së Veriut. Kontraktorët e Përgjithshëm Almabani të Arabisë Saudite dhe Bouygues i Francës nënshkruan një marrëveshje për të ndërtuar atë park tematik ujor, i cili mbulon një sipërfaqe prej 320,000 m2, në vitin 2021.

Uji i ricikluar do të përdoret në ujitjen dhe ftohjen e Aquarabia, ndërsa PIF premtoi se mbetjet e ujit do të “uleshin deri në 90%”.

Të dy parqet janë në ndërtim dhe janë caktuar për t’u përfunduar në vitin 2025, me një datë hapjeje ende për t’u komunikuar.

Qyteti Qiddiya do të shfaqë disa atraksione argëtuese, sportive dhe kulturore, duke përfshirë një zonë lojrash dhe e-sportesh, stadiumin Mohammed bin Salman me shumë sporte, një pistë sportive motorike dhe parkun tematik të shpallur së fundmi Dragon Ball.

Argëtimi, koha e lirë dhe sportet janë një nga 13 sektorët strategjikë të PIF për investime, në përputhje me Vizionin 2030 të Arabisë Saudite, i cili synon të diversifikojë ekonominë e Mbretërisë së pasur me naftë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Kompanitë e ndërtimit shohin përfitime në efikasitet për shkak të dimrave të butë?

Published

on

Në gjithë globin, ciklet rajonale të dimrit shihen si periudha në rënie për produktivitetin e ndërtimit, por një raport i ri nga institucioni financiar holandez ING sugjeroi se tregu evropian ka rritur efikasitetin mes stinëve të ftohtë.

“Moti më i ngrohtë i dimrit do të thotë që kontraktorët evropianë të ndërtimit po përjetojnë më pak ndërprerje të biznesit ndërsa klima jonë ngrohet,” tha ekonomisti i lartë i ING Maurice van Sante në raportin e titulluar Kompanitë e ndërtimit shohin përfitime në efikasitet për shkak të dimrave më të butë.

Duke ofruar të dhëna të përpiluara nga ING Research, NASA dhe Our World in Data, van Sante vuri në dukje se anomalitë e temperaturës në hemisferën veriore arritën lartësi rreth dy gradë (Celsius) më të larta, mesatarisht, se në 1985.

“Ne donim të shihnim nëse temperaturat në rritje kanë pasur tashmë një ndikim të matshëm në ciklet vjetore të prodhimit të kompanive evropiane të ndërtimit,” tha Van Sante, duke vënë në dukje se dy tregues janë përdorur në matje:

Pjesa e kompanive që përmendin nivelet e tyre të prodhimit ishte e kufizuar gjatë periudhave të dimrit (janar dhe shkurt) dhe verës (korrik dhe gusht) për shkak të kushteve të motit.

Ndryshimi i vëllimeve aktuale të ndërtimit në këto periudha

Ajo që gjeti studimi ishte një reduktim me më shumë se 30% i kontraktorëve të BE-së, gjatë tre dekadave të fundit, të cilët thanë se aktivitetet e tyre ishin të kufizuara për shkak të motit të keq nga janari në shkurt.

Vera me vapë mbytëse nuk është problem për ndërtimin evropian!

Gjersa fitimet në produktivitet në dimër mund të shihen si pozitive, temperaturat në rritje globale – në përgjithësi – nuk janë.

Megjithatë, van Sante tha se një humbje reciproke e produktivitetit në verë (nga nxehtësia ose moti ekstrem) thjesht nuk po ndodh në një mënyrë të matshme.

Megjithatë, ai vuri në dukje se nivelet rekord në verë po rrisin shpeshtësinë e ditëve të punës të anuluara.

Përderisa mund të duket sikur se një planet në ngrohje ka krijuar një mjedis ideal për aktivitetet e ndërtimit në disa seksione të Hemisferës Veriore, van Sante paralajmëroi në raportin e tij se këto ndryshime janë ‘diamante’ në atë që është bërë një mjedis gjithnjë e më i ashpër./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Rritja e shitjeve në sektorin e ndërtimit u frenua në vitin 2023

Published

on

Pas rritjes dyshifrore në vitin 2022, ritmet e shitjeve në volum në sektorin e ndërtimit janë frenuar disi në vitin 2023, sipas të dhënave që INSTAT ka grumbulluar te kompanitë e ndërtimit.

Zakonisht në 3-mujorin e fundit të çdo viti ka një rritje të shitjeve në banesa, për shkak të blerjeve që bëjnë kryesisht emigrantët në këtë periudhë (shiko grafikun bashkëngjitur).

Në 3-mujorin e fundit të 2023, volumi i shitjeve në ndërtim u rrit me vetëm 1% nga 16.1% që ishte rritja në tremujorin e fundit 2022.

Gjatë gjithë tremujorëve të 2023, ritmet e rritjes së shitjeve në volum ishin më të ulëta se më 2022.

P.sh. në tremujorin e dytë 2023, volumi i shitjeve u rrit me vetëm 0.2%, në tremujorin e dytë rritja ishte me 5.2% nga 11.5% në të njëjtën periudhë të vitit 2022, shkruan Monitor.al

Me gjithë frenimin e ritmeve të rritjes, volumet e ndërtimit dhe shitjeve po rriten në sektorin e ndërtimit, edhe pse treguesit demografikë dhe inflacioni i lartë nuk po e frenojnë këtë trend si në Europë.

Tregu i pasurive të paluajtshme në Europë është në një fazë stanacioni nga rënia e kërkesës, teksa lufta në Ukrainë ka krijuar një efekt psikologjik negativ për investime në pasuri të paluajtshme.

Pavarësisht ngadalësimit, ndërtuesit vendas mbeten optimistë. Pas një rënie me 8 pikë në janar 2024, treguesi i besimit në ndërtim që matet nga Banka e Shqipërisë u rrit me 6.8 pikë përqindje në muajin shkurt. Ky tregues qëndron rreth 25 pikë përqindje mbi mesataren afatgjatë.

Rritja këtë muaj u përcaktua kryesisht nga vlerësimet më të mira për aktivitetin aktual ndërtues. Paralelisht me të, pritjet për punësimin dhe ato për çmimet në të ardhmen janë në rritje. Nga ana tjetër indeksi i besimit konsumator u rrit në disvarfor të blerjeve të mëdha në dy muajt e parë të vitit 2024.

Sektori i ndërtimit pësoi një rritje të vrullshme pas vitit 2016, kryesisht në sektorin e banesave. Rritja e lejeve në rekorde historike dhe sipërfaqes në ndërtim në pesë vjeçarin e fundit erdhi në një kohë që popullsia po pakësohet dhe po plaket nga rënia e lindjeve dhe emigracioni lartë të rinjve. Në kontradite më këto zhvillime çmimi i banesave është rritur me shpejtësi.

Ndërtimi është kthyer në motorin e rritjes ekonomike vitet e fundit. Në vitin 2022, sektori kontribuoi me 11.1 pikë % të vlerës së shtuar nga 9.4 pikë % që kontribuoi në vitin 2019. Ky kontribut u rrit më tej në vitin 2023, referojnë të dhënat jo përfundimtare.

Aktualisht, Shqipëria është vendi më i varfër i Europës dhe ka ekspozimin më të lartë të sektorit të ndërtimit në kontinent. Sipas Eurostat, në vitin 2022, ndërtimi kontribuoi me 11.2% të vlerës së shtuar bruto, ndërsa në BE, ky sektor kontribuoi me 5.5%./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending