Connect with us

Aktuale

Heronjtë e Hyrjes 5 të Lakrishtës, që kanë ashensorin më të bukur në Kosovë

Published

on

Kur Prishtina ishte një vend i vogël, që fitonte epitetin e kryeqytetit vetëm me disa zona, andej rrugës për Fushë Kosovë, ishte një luginë ku mbilleshin lakra. Vite më vonë, pas mëvetësisë së automonomisë së fituar si krahinë, ndërtesat do të mbushnin Prishtinën. Edhe një kompleks me pesë kulla të larta 14-15 katëshe do të zëvendësonte lakrat dhe do merrte emrin “Lakrishtë”.

Reportazh nga Uran Haxha

Hyrjet me dy ashensorë, një më i madh dhe tjetri më i vogël, janë frekuentuar prej atëherë, gjithmonë. Shumë studentë kanë banuar aty dhe memorja kolektive është shumë prezente. Origjinaliteti i modernizmit socialist në ndërtim ruhet ende, jo pse ndoshta e dëshirojnë disa, por sepse teknikisht është vështirë të intervenohet individualisht.

Ashensorët që i përmendëm më lartë, janë të cfilitur. Mbahen si ashensorët më të shpejtë në Prishtinë. Gjendja e tyre lë shumë për të dëshiruar. Dikush ka thyer një dritë, një tjetër ka shkruar me gërvishje çelësi dhe nuk të japin ndenjë të mirë të ngjitjes në kate me ta.

Por, banorët e Hyrjes 5, të fundit të kompleksit, janë paaak më ndryshe. Ata pastrojnë, sanojnë ndonjë problem të vogël, kanë bërë derën të kalohet me çip. Pra, i rrijnë gati  por në karantinë patën më shumë kohë dhe filluan diçka më të madhe.

Përpos kësaj, ata kanë një fat. Në hyrjen e tyre është Leonid Palushaj. Ai është piktor dhe duart e tij kombinojnë ngjyrat që kur ta shikosh, të flen shpirti.

Të mbledhur para banesave, mu tek hyrja e tyre, ekipin tonë e priti Leonidi, Meti e Labi. Ata gjithmonë ishin në krye te detyrës kur ju duhej diçka për hyrje. Shpirti i artistit vërehej se po jepte efekt që të duket gjithçka bukur. Përpos Leonidit artisti, Meti është njëri nga anëtarët e grupit të famshëm të POP muzikës nga Peja, NRG Band. Ai bashkë me të tjerët gjithmonë marrin aksione të tilla.

Tashmë kohë karantine koha ju premtonte për gjithçka. Kishin filluar pastrimin e hapësirave, lyerjen e hyrjes dhe ideja për pikturim të ashensorëve i priste aty me Leonidin që do ta realizonte.

“Ideja ka qenë e kahmotshme. Thuajse që një vit e kam menduar ta bëj. Duke e pa që e kanë dëmtuar shumë ashensorin, e kanë grith e ku ta di unë. Musafirët kur vishin, pak e kishin njëfarë droje për me hip, se kur e shihshin si i shkatërrum. Më pas me Metin, Florentin, e këta djemtë, i hyjmë pa hyrjes. Unë i thash që nuk kam shumë material, këta thanë që secili participojmë dhe ja ku u bë”, tregon piktori Palushaj, që edhe xhaketën që kishte veshur e kishte prekur paksa me ngjyra për t’i dhënë tjetër pamje.

Leonid Palushaj

Maska, që do ta mbante vetëm Leonidi që mos t’i pengonte era e rëndë e ngjyrave, tashmë e mbajnë të gjithë. Pandemia që ka kapluar gjithë botën, por bën që të gjithë të dukemi njëlloj. Ashtu me maska e doreza, Leonidi kishte punuar kabinën e ashensorit të madh.

“Pjesa e dyerve ka qenë më e vështirë, sepse është dashtë taman me i gërry, me i sanu më shumë. Aty edhe ka marrë material më shumë. Kurse, pjesa tjetër ka qenë dru dhe e ka përvetësu më mirë e më shpejtë”, tregon më tej artisti që për katër ditë kishte përfunduar punën.

Brenda kabinës kur futësh, të jepet një ndenjë fantastike. Je brenda një pylli që sheh nga një luginë plot gjelbrim. Një pemë të ndërrohet, herë bëhet lumë, herë bëhet pemë më e vogël, herë më e madhe, dhe ta then monotoninë që ndoshta të krijohet pas një kohe. Në fakt ato janë dyert e ashensorit në çdo kat.

Natyra ndoshta është ajo që u mungon njerëzve më së shumti gjatë karantinës. Atyre të Lakrishtës, të Hyrjes 5, u mungon më pak se tjerëve. Natyrën e kanë në ashensor. Edhe kjo ishte ideja pse u pikturua në atë formë.

Në secili kat që do pikturonte dyert, Leonidit do t’i bënin shoqëri kojshitë e tij. Ata, teksa rrijnë para hyrjes dhe bëjnë muhabet mes vete rreth kësaj vepre, fillojnë dhe të tregojnë prapaskenat.

Kur kishte pikturuar Leonidi njërën derë shumë bukur, një nga kojshitë kishte filluar mburrjen. Më pas gjatë pikturimit të një dere tjetër, ai që ndihej krenar po dyshonte se ajo derë do dukej më bukur dhe i kishte thënë “boll, deri qetu boll, ski nevojë më shumë”, tregojnë duke u qeshur.

Një kojshi tjetër, pak më në moshë se të tjerët, thoshte se së shpejti do të zhvendoste dyert e ashensorit nga kati në kat.

“Unë kismet ka me hjek qat derë dhe ka me pru në kat te une. Po më pëlqen më shumë ajo, haha…”.

Ndjenja e hipjes në këtë ashensor i kishte dhënë një ndjenjë të çuditshme fëmijëve, siç tregon Meti.

“Disa fëmijë kanë hezituar të hipin pa prind ose me dikë më të madh. E tash po e shoh interesimin e tyre që mezi po presin me hyp në lift”.

Lehtë, kjo nismë do të ishte e mirëseardhur për secilën hyrje të vjetër në Prishtinë. Drejtoria e Ndërmarrjës Publike Banesore nga kjo hyrje ka vijë ajrore 100 metra. Shembullin e kanë mu aty. Por, ky ashensor është edhe një pikë që gjithashtu lehtë mund të kthehet në atraksion turistik.

Leonidi ka një gamë të punimeve artistike që të mbesin sytë në to. Disa prej tyre janë punuara tash në kohë karantine, që pa pardon ne po i publikojmë këtu më poshtë që të mbushni dozën e artit për këtë ditë, dhe jo vetëm.

 

Aktuale

Ministria e Turizmit përgatit aplikimin për futjen e Vjosës në UNESCO

Published

on

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro ka njoftuar nisjen e punës për përfshirjen e Vjosës në listën e pasurive botërore të mbrojtura nga UNESCO, nën programin “Njeriu dhe Biosfera”.

Kumbaro ka pasur një takim me delegacionin e UNESCO-s që ka mbërritur në Tiranë, i cili do të ndjekë përgatitjen e dosjes së aplikimit. “E lumtur të prisja në Ministrinë e Turizmit dhe Mjedisit ekipin e UNESCO, me të cilët nisim punën për përfshirjen e Vjosës në listën e pasurive botërore përmes programit “Njeriu dhe Biosfera”. Është ky program global që synon të krijojë një bazë shkencore për të përmirësuar marrëdhëniet midis njerëzve dhe natyrës ku jetojnë, për zhvillimin e qëndrueshëm që mbron mjedisin.

Na pret një punë intensive në përgatitjen e dosjes së aplikimit, që Ministria e Turizmit dhe Mjedisit dhe Agjencinë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura do të dorëzojnë në UNESCO brenda këtij viti, për t’i dhënë një tjetër pasaportë ndërkombëtare mbretëreshës së lumenjve europiane e për të shtuar një tjetër xhevahir shqiptar në listën e UNESCO”, shprehet Kumbaro.

Vjosa u shpall Park Kombëtar në mars të vitit 2023. Më herët, Drejtoresha e Përgjithshme e UNESCO Audrey Azoulay vizitoi Vjosën me ftesë të Ministres së Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro me qëllim përfshirjen e saj në listën e siteve të mbrojtura nga UNESCO, duke e vlerësuar si një prej lumenjve të fundit të egër në Europë dhe i pari Park Kombëtar i një lumi të paprekur.

Përgatitja e aplikimit është një proces i gjatë sipas standardeve të Organizatës Botërore të Kombëve të Bashkuara për Edukim, Shkencë dhe Kulturë, dhe Shqipëria do të asistohet nga ekipi i programit “Man and Biosphere”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

AKP-ja shpall për shitje dy asete në Mal të Zi

Published

on

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) ka mbajtur të mërkurën ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr. 65, e cila përmban 26 aseteve atraktive që gjenden në Kosovë, raporton Ekonomia Online. Zëvendësdrejtori i AKP-së Muharrem Arifi, falënderoi të gjithë pjesëmarrësit duke e bërë të ditur se për herë të parë janë ofruar për shitje dy prona jashtë republikës së Kosovës.

“Ne sot po e përmbyllim procesin e tenderimit për – shitjen e 26 aseteve te Ndërmarrjeve Shoqërore ne likuidim përmes kësaj metode. Më lejoni të ju njoftoj se deri më tani janë privatizuar 2, 939 asete të ndryshme përmes shitjeve të aseteve të Ndërmarrjeve Shoqërore në administrim të Agjencisë. Nga privatizimi i përgjithshëm i ndërmarrjeve shoqërorë dhe aseteve të tyre deri më tani janë grumbulluar 784 milionë e 114 mijë euro”, tha ai.

“Nga numri i përgjithshëm prej 602 Ndërmarrjeve Shoqërore në administrim te Agjencisë procesi i likuidimit deri me tani ka filluar për 589 Ndërmarrje. Deri me tani shuma e fondeve te shpërndara tek kreditorët e ligjshëm është 61 milionë e 700 mijë euro për 307 ndërmarrje shoqërore në likuidim. Për sa i përket shpërndarjes së 20 për qind, Agjencia po vazhdon me miratimin e listave të punëtoreve dhe shpërndarjen e shumës se 20 për qind të të  hyrave nga shitjet e aseteve për punëtorët e ndërmarrjeve shoqërore dhe deri me tani kemi arritur te shpërndajmë 163,379.229. EUR numri i përgjithshëm i përfituesve te 20 për qind është 52, 092 ish-punëtorë”, deklaroi ai.

Në rajonin e Prishtinës ofrohen për shitje 4 lokale afariste të madhësive të ndryshme duke filluar me lokalin 113m² në rrugën “Luan Haradinaj” deri në 24.66m² lokali në Dardani, të përshtatshme për zhvillim të veprimtarive afariste. Në rajonin e Prishtinës, konkretisht në Lipjan ofrohet poashtu një objekt për shitje si dhe në Gadime.

Në rajonin e Mitrovicës ofrohen 9 lokale afariste për shitje, lokalet kanë hapësira të ndryshme duke filluar prej 168m² deri tek lokali me 56.4m². Në rajonin e Mitrovicës në këtë shitje është përfshirë edhe toka dhe objekti i NSh Agrokultura Stacioni i Vjetër i Veterinës në rrugën “Adem Voca”.

Ndërkaq në rajonin e Prizrenit ofrohen tri lokale atraktive të përshtatshme për zhvillim të industrive të ndryshme tjera afariste me hapësirë prej 134m² deri tek lokali me hapësire prej 60m². Në këtë shitje janë përfshirë edhe dy lokale të NSh IMF në Podgoricë, Mal të Zi./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Hapet ekspozita tregtare e ndërtimit në Paris

Published

on

Ekspozita tregtare e ndërtimit Intermat u hap zyrtarisht këtë mëngjes në Paris nga drejtori i ekspozitës Christophe Lecarpentier, presidenti i Federatës Franceze të Ndërtimit Alain Grizaud, presidenti i Federatës Kombëtare Publike Botërore Olivier Salleron, së bashku me Philippe Cohet, president i DLR dhe Jean-Claude Fayat, president i EVOLIS.

Ekspozita, e cila zgjat nga 24-27 Prill 2024 në Parc des Expositions Paris-Nord Villepinte, do të shohë më shumë se 1000 ekspozues të pranishëm, me 70% të ardhur nga vende ndërkombëtare jashtë Francës.

Organizatorët e shfaqjes thonë se tema e këtij viti do të vendoset në mënyrë të vendosur mbi karbonin e ulët dhe qëndrueshmërinë dhe do të synojë të “përbëjë një vitrinë për përsosmërinë e sektorit në garën drejt zeros neto”, me qindra makineri elektrike dhe hibride që pritet të shfaqen.

Duke reflektuar më tej fokusin e tij në tranzicionin e energjisë, shfaqja do të mbahet për katër ditë në vend të gjashtë ditëve të mëparshme pasi organizatorët bëjnë oferta për të kursyer energji dhe për të reduktuar emetimet.

Intermat po rikthehet për herë të parë në gjashtë vjet pas anulimit të këstit të vitit 2021 për shkak të pandemisë.

Rikthimi i Intermat vjen gjithashtu mes një kohe të trazuar për industrinë e ndërtimit në Francë, me Indeksin e fundit të Menaxherëve të Blerjeve të Ndërtimit HCOB France (PMI) që parashikon një tjetër rënie të aktivitetit në vend në mars (duke rënë në një rezultat prej 41.0, nga 41.9 në shkurt).

Ndërkohë, perspektiva për sektorin e qirave në Francë është më pozitive, sipas Hervé Rebollo, drejtor i përgjithshëm i shoqatës franceze të qiradhënies dhe shpërndarësve DLR, i cili thotë se sektori kishte parë një “vit të mirë”, duke vënë në dukje disa fusha përmirësimi.

Duke folur për KHL në prag të shfaqjes, Rebollo tha se normat e qirave kanë qenë në rënie në Francë deri në 20% midis 2010 dhe 2020, ndërsa presioni i çmimeve nga kompanitë e mëdha të ndërtimit që negociojnë çmimet në avantazhin e tyre ka qenë në dëm të tregu./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending