Connect with us

Infrastrukturë

Haradinaj numëron në Kuvend projektet infrastrukturore të anuluara nga qeveria

Published

on

Deputeti nga radhët e AAK-së, Daut Haradinaj, ka shprehur kundërshtimin e tij për largimin e tërësishëm të disa projekteve infrastrukturore dhe uljen e buxhetit në disa projekte tjera, nga Qeveria e Kosovës, projekte të cilat ishin planifikuar nga qeverisja e kaluar.

Ai numëroi këto projekte në senacën e Kuvendit të Kosovës, ku pritet votimi projektbuxhetit për vitin 2020, raporton Ndërtimi.info.

Haradinaj ka thënë se dy projektet kryesore për komunën e Obiliqt janë larguar, ai për Termocentralin “Kosova B” dhe projekti në vlerë 230 mijë euro, për fshatin Shipitullë dhe Hade, raporton Ndërtimi.info.

“Qarkorja e rrethit në Gjakovë 800 mijë euro, rruga Gjakovë – Dollc ka qenë i paraparë 4 milionë euro, për Stadiumi i Gjakovës i keni lënë 200 mijë, i paraparë 9 milionë eurro. Pak ka komuna qe nuk janë largu mjetet, pak projekti ka që nuk janë largu tërësisht”, ka thënë. Haradinaj

Ai po ashtu ka theksuar se vlera për zgjerimin e rrugës aktuale, si zëvendësim i projektit të Autostradës së Dukagjinit, do të jetë më i lartë sesa i buxheti qe ishte planfikuar për këtë autostradë. Sipas tij kjo do të ndodhë duke përfshirë shpronësimet për projektin e zgjerimit të rrugës. Haradinaj ka permendur edhe Rahovecin, Klinën, Suahrekën e komuna tjera, që u janë larguar projekte.

Sipas deputetit Haradinaj, kryeministri Albin Kurti ka rënë në lajthitje. “Krejt kjo na bën me besu që kjo qeveri më së paku e ka hall jetën e qytetarëve. Kryeministri ka rënë në lajthitje prej ministrave të caktuar që ia kanë largu projektet”, tha ai.

Sipas tij, ky buxhet i planifikur për miratim, është buxhet i hajnisë.

Ndërsa, nga ana tjetër, deputetja në pozitë Mimoza Kusari-Lila duke ju drejtuar Daut Haradinajt tha se qeveria Haradinaj për dallim nga viti 2019 Komunës së Gjakovës ia ka shkurtuar buxhetin për 19 milionë euro.

“Qeveria Haradinaj prej vitit 2017 në vitin 2019 Komunës së Gjakovës ja ka hjekur 19 milionë euro, në mesin e tyre edhe projektet që po kërkon me i kthy”, ka thënë Kusari-Lila.

Ndër të tjera ajo ka thënë se qeveria Kurti nuk i ka anuluar ato projekte të përmendura nga Haradinaj.

Ajo për projektin e qarkores dhe hyrje-daljes së Pejës dhe Prizrenit tha se ka qenë me Bankën Evropiane për Zhvillim dhe Rindërtim 23 milionë euro dhe me ardhjen e Adrian Gjinit në pozitën e kryetarit të Gjakovës është larguar nga BERZH dhe është vendosur në buxhet të Ministrisë së Infrastrukturës për arsye “me e qit tenderin vet”.

“ E arsyet për me qit tenderin vet e jo Banka Evropiane i dini ju e jo unë”, shtoi Kusari-Lila.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Infrastrukturë

Gjendje e rëndë infrastrukturore në qendrën e Kulturës në Fushë Kosovë – Komuna s’përgjigjet

Published

on

Objekti i Qendrës së Kulturës në Fushë Kosovë është në gjendje të mjerueshme. Përveç se objekt i vjetër, shihet se edhe uji ka depërtuar, muret janë qarë e mbuluara nga myku.

Ambienti nuk duket aspak në nivel as për nga pastërtia e as për nga interieri. Këtu ushtrojnë një grup valltarësh, që jeta e puna e tyre po rrezikohet çdo ditë, raporton Insajderi.

Në këtë objekt ushtrojnë grupi i valltarëve “Ansambli Zëri i Kosovës”, ushtrimet e të cilëve janë ndërprerë për shkak të kushteve të rënda./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Infrastrukturë

Kurti: Procedura e tenderimit për rindërtimin e Stadiumit të Gjilanit në vlerë 15 milionë euro, javën e ardhshme

Published

on

Prej takimit të fundit në tetor 2022, Gjilani sot e ka Qendrën e Re të Mjekësisë Familjare, Mireshi shumë shpejt do të bëhet me çerdhe të re, ndërkaq sot përuruam parkun “Banja” me 17 mijë m2 dhe fillimin e punimeve për zgjerimin e rrugës “Hamdi Kurteshi” me vlerë 2.4 milionë euro.

Për vitin tjetër katër janë projektet kryesore:

– Stadiumi i qytetit për të cilin janë ndarë rreth 15 milionë euro. Procedura e tenderimit fillon javën e ardhshme.

– Unaza rrugore që në total do të kushtojë rreth 26 milionë euro e që është buxhetuar për vitin 2024.

– Bulevardi i qytetit në vlerë prej 12 milionë euro me 20 mijë m2, hapësirë publike, me infrastrukturë nëntokësore, me parking nëntokësor, gjithashtu i buxhetuar për vitin e ardhshëm.

– Autostrada e Gjilanit në të cilën po vazhdon puna në sajimin e problemeve që janë paraqitur së fundmi me rrëshqitjen e dheut e që kanë shkaktuar vonesa drejt finalizimit të saj deri në Bresalc, kurse për vazhdimin e saj deri në Dheun e Bardhë tashmë është ndarë buxheti dhe në fillim të vitit tjetër do të fillojnë procedurat e prokurimit.

Kryetari Alban Hyseni ka vazhduar që të paguaj borxhet e komunës nga e kaluara. Për dy vjet në zyre tashmë janë paguar rreth 10 milionë euro, e për vitin e ardhshëm kanë mbetur më pak se dy milionë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Shpejtim Bulliqi shpërblen me tender gjysmë milion euro kompaninë e pronarit të afërm me VV-në

Published

on

Pushteti i Shpejtim Bulliqit në Komunën e Podujevës, ka shpërblyer me tender kompaninë e pronarit të afërt me Lëvizjen Vetëvendosje, Eljesah Podvorica. Kompania “Eing Com” e “El-BAU” në Podujevë ka fituar tenderin për “Mirëmbajtje verore dhe dimërore të rrugëve”, në vlerë prej gjysmë milion euro.

Komuna e Podujevës ka hapur tender për kontratën “Mirëmbajtje verore dhe dimërore e rrugëve”. Tender ky që me datën 10 nëntor të këtij viti iu dha kompanisë “VIA EGNATIA” “VAAKAL” “Natyra”, Prishtinë, me vlerën totale të ofertës 330,268,29 euro.

Por, vetëm pas 19 ditëve kjo kontratë u anulua.

Me 29 nëntor të këtij viti u njoftua se për këtë kontratë është shpërblyer, kompania “Eing Com” e “El-BAU” Podujevë, me vlerë totale të ofertës, 547.492.12 euro.

Ky tender rriti vlerën për 237,224 euro, pothuajse njëfishin e shifrës paraprake.

Eljesah Podvorica, jo rrallë herë është parë në shoqërinë e njerëzve të Lëvizjes Vetëvendosje, shkruan Insajderi.org

Në vitin 2021, deputeti i LVV-së, Sali Zyba dhe pronari, Eljesah Podvorica ishin së bashku në një vizitë në Therandë.

Dyshja shihen në një fotografi në shoqëri edhe të disa personave për rreth.

Podvorica, gjithashtu në vitin 2019 ishte parë në shoqërinë e deputetit të VV-së, Nijazi Isakut.

Gazeta Insajderi ka kontaktuar me pronarin e “Eing Com” e “El-BAU”, Eljesah Podvorica, i cili e mohoi të ketë lidhje me pushtetin e VV-së në Podujevë.

“Une punoj edhe me Mitrovicën, punoj edhe me ndërkombëtarë, edhe atje paskam pushtet a”, tha Podvorica për Insajderin.

Gazeta Insajderi ka kontaktuar edhe me Komunën e Podujevës, por deri në publikimin e këtij teksti, nuk kemi marrë përgjigjje./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending