Connect with us

Turizëm

Fshati unik italian i cili jepet i tëri me qira

Published

on

I gjithë fshati italian jepet me qira dhe një natë në atë vend kushton rreth 10 euro për person. Komuna e bukur e Petriolos në rajonin Le Marche në bregun lindor të Italisë ka një kështjellë dhe një teatër dhe mund të strehojë rreth 50 deri në 200 njerëz, shkruan The Sun.

Fshati zakonisht jepet me qira për dasma, ahengje ose ngjarje të tjera të mëdha. Janë në dispozicion gjithsej 98 dhoma gjumi dhe rezervimi i tyre është rreth 1500 euro për natë.

Fshati është i fshehur dhe nuk ka karakteristikat tipike të turizmit. Nuk ka menu shumëgjuhëshe, s’ka gjoba parkimi dhe shitës të vazhdueshëm.

Në këtë fshat ndodhet edhe kështjella Palazzo Mannocchi me pishina dhe kopshte dhe ndodhet 300 metra mbi nivelin e detit. Në Petriol ndodhet edhe teatri barok Iride, ku zhvillohen shfaqje të improvizuara për turistët.

Përveç kësaj, fshati ka salla me afreske, disa sheshe, restorante, bare, kantina vere dhe dyqane. Meqenëse Petriolo nuk është një vend i madh, mund ta shëtisësh të gjithin për pak minuta në këmbë./Media Ndërtimi

Turizëm

Në Llogara ka mal, det, borë dhe plazh

Published

on

Ministrja shqiptare e Turizmit, Mirela Kumbaro ka postuar sot pamje nga Maja e Qorres në Parkun Kombëtar të Llogarasë në jug të vendit.

Në fotot e shpërndara shihen pamjet magjepsëse të malit me borë dhe bregdetit, një peizazh i veçantë për të gjithë adhuruesit e natyrës.

Kumbaro shkruan në Facebook: “Edhe mal, edhe det; Edhe borë, edhe plazh”.

Ky kombinim i rrallë në këtë periudhë të vitit mbetet për t’u vizituar. Zona e Llogorasë ofron shumë mundësi për turizëm malorë me hotele dhe restorante që edhe gjatë dimrit mirëpresin vizitorë të shumtë, kryesisht nga Vlora./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Turizëm

Kosova destinacion turistik në Panairin e Turizmit në Holandë

Published

on

Kosova ka qenë një nga destinacionet për turizëm të promovuara nga agjencitë turistike në kuadër të Panairit më të madh të turizmit në Holandë, që po mbahet në qytetin e Utrechtit nga 12 deri më 15 janar.

Në hapje të kësaj ngjarjeje, Ambasadori Dren Doli takoi edhe kryetaren e Utrechtit, Sharon Dijksma, me të cilën shkëmbyen diskutime rreth potencialit kulturor e turistik të Kosovës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Turizëm

Vjosa në top listën e vendeve për t’u vizituar sipas The New York Times

Published

on

Mbrojtja e Vjosës, një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës, nuk ka qenë e lehtë. Pas një dekade projektesh të propozuara që kërcënonin të ndryshonin rrjedhën, ekosistemet e saj të panumërta dhe luginat, qeveria shqiptare u angazhua qershorin e kaluar për të krijuar Parkun Kombëtar të Lumit të Egër Vjosa.

Është ky përshkrimi që gazetari Alex Crevar ka bërë në një artikull të The New York Times që sugjeron 52 vende për t’u vizituar në vitin 2023.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar lajmin duke vënë në dukje se Vjosa është ndër propozimet e para të prestigjiozes amerikane.

Sipas tij viti 2023 është viti i Vjosës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending