Connect with us

Turizëm

Prishtina, qytet pa lum dhe pa zyre turistike

Published

on

Edhe pse statistikisht kryeqendra e Kosovës ka numrin më të madh të turistëve në vendin tonë, ajo ende vuan për një zyre të denjë turistike e shumë produkte të tjera që mund ta bëjnë atraktiv si kryeqytet. Mungesa e zyrtarëve të ftuar në takimin konsultativ të kësaj jave nga Komuna e Prishtinës pothuaj e dëshmon këtë gjendje.

Nëpërmjet takimeve tona ne synojmë të sjellim bashkë guidat turistike, profesionistët e ndryshëm të sektorit të turizmit, zyrtarë përgjegjës por edhe organizatat e shoqërisë civile që merren me promovim të turizmit në Kosovë. Në takimin e së martës, patëm nderin që në mesin e kolegëve ta kemi znj. Elizabeth Gowing, një nga personalitetet e shquara të vendit, e cila nuk ka rreshtur së promovuari Kosovën përmes projekteve të ndryshme e librave të saja. Znj. Gowing, tanimë edhe me post qeveritar, theksoi që promovimin e profesionit të guidës turistike duhet ta shohim si potencial për vende të reja të punës dhe se diversiteti kulturor i vendit paraqet një përparësi të madhe në këtë aspekt.

Kolegët guida e entuziastë prezent theksuan po ashtu që vetëm këtë vit me aprovim të ligjit të turizmit, shteti tanimë e njeh profesionin tonë përderisa deri më tani nuk ka pasur asnjë iniciativë për promovim dhe përkrahje të këtij profesioni. Mungesa e udhëzimeve administrative për zbatim të plotë të ligjit, mungesa e një programi të përbashkët për certifikim të guidave të kulturës por edhe ata të natyrës, mungesa e promovimit dixhital, etj ishin ndër temat tjera të ngritura në diskutim.

Ky takim është organizuar në kuadër të projektit “Themelimi i programi të certifikimit të guidave turistike të Kosovës”, i cili përkrahet financiarisht nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Turizëm

Në Llogara ka mal, det, borë dhe plazh

Published

on

Ministrja shqiptare e Turizmit, Mirela Kumbaro ka postuar sot pamje nga Maja e Qorres në Parkun Kombëtar të Llogarasë në jug të vendit.

Në fotot e shpërndara shihen pamjet magjepsëse të malit me borë dhe bregdetit, një peizazh i veçantë për të gjithë adhuruesit e natyrës.

Kumbaro shkruan në Facebook: “Edhe mal, edhe det; Edhe borë, edhe plazh”.

Ky kombinim i rrallë në këtë periudhë të vitit mbetet për t’u vizituar. Zona e Llogorasë ofron shumë mundësi për turizëm malorë me hotele dhe restorante që edhe gjatë dimrit mirëpresin vizitorë të shumtë, kryesisht nga Vlora./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Turizëm

Kosova destinacion turistik në Panairin e Turizmit në Holandë

Published

on

Kosova ka qenë një nga destinacionet për turizëm të promovuara nga agjencitë turistike në kuadër të Panairit më të madh të turizmit në Holandë, që po mbahet në qytetin e Utrechtit nga 12 deri më 15 janar.

Në hapje të kësaj ngjarjeje, Ambasadori Dren Doli takoi edhe kryetaren e Utrechtit, Sharon Dijksma, me të cilën shkëmbyen diskutime rreth potencialit kulturor e turistik të Kosovës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Turizëm

Vjosa në top listën e vendeve për t’u vizituar sipas The New York Times

Published

on

Mbrojtja e Vjosës, një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës, nuk ka qenë e lehtë. Pas një dekade projektesh të propozuara që kërcënonin të ndryshonin rrjedhën, ekosistemet e saj të panumërta dhe luginat, qeveria shqiptare u angazhua qershorin e kaluar për të krijuar Parkun Kombëtar të Lumit të Egër Vjosa.

Është ky përshkrimi që gazetari Alex Crevar ka bërë në një artikull të The New York Times që sugjeron 52 vende për t’u vizituar në vitin 2023.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar lajmin duke vënë në dukje se Vjosa është ndër propozimet e para të prestigjiozes amerikane.

Sipas tij viti 2023 është viti i Vjosës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending