Firma e famshme holandeze zbulon planin e një lagjeje në Abu Dhabi

0

Firmë holandeze MVRDV ka zbuluar planin për të ndërtuar një lagje të kullave të përdorimit të përzier në Abu Dhabi, duke shfaqur qoshet e pikturuara që do të krijojnë një shesh publik të hartuar nga studioja daneze BIG.

Skema prej 76mijë metrash e planifikuar nga MVRDV përbëhet nga shtatë kulla në mes të ngritura, që përmbajnë 480 apartamente, si dhe dyqanet dhe zyrat.
Këto shtatë kulla do të rrethojnë sheshin publik të dizajnuar nga BIG, firma e udhëhequr nga arkitekti Bjarke Ingels.

Zhvillimi do të zërë një vend në Abu Dhabi 18 hektar, një zonë që është një master plan nga IMKAN Properties.

Krahas apartamenteve luksoze dhe dyqaneve të mëdha, do të ketë edhe njësi prej 50 metrash katrorë për të tërhequr bizneset e reja dhe apartamente si studio.
Ky do të jetë projekti i parë i MVRDV në Emiratet e Bashkuara Arabe.