Connect with us

Infrastrukturë

Caterpillar ka lëshuar në treg ekskavatorin e ri prej 47 tonësh, shpenzon deri në 13% më pak karburant

Published

on

Caterpillar ka lëshuar një ekskavator të ri 47 tonësh, Cat 350, i cili thuhet se konsumon deri në 13% më pak karburant se Cat 349 për të ulur kostot, për të reduktuar emetimet e CO2 dhe për të funksionuar në mënyrë më të qëndrueshme.

Modeli, i cili fillimisht do të lansohet në Amerikën e Veriut, ka gjithashtu tre opsione të modalitetit të energjisë – Smart, Power dhe Eco – për të përshtatur ekskavatorin me punën për të reduktuar më tej konsumin e karburantit.

“Caterpillar është e përkushtuar për të reduktuar emetimet e gazeve serrë, ndërkohë që ndihmon klientët tanë të përmbushin objektivat e tyre lidhur me klimën”, tha Brian Abbott, menaxher global i produkteve Caterpillar për ekskavatorët e mëdhenj hidraulikë. “350 është shembulli ynë më i fundit i përmbushjes së këtij angazhimi.”

Sistemi i ri standard 350 Cat 2D Grade tregon thellësinë dhe pjerrësinë në monitor me sinjalizime për të rritur efikasitetin e funksionimit. Grade Assist ndihmon operatorin të qëndrojë në shkallë me gërmimin me një levë. Për aplikimet e ngarkimit të kamionëve dhe hapjes së kanaleve, Swing Assist ndalon automatikisht lëvizjen e ekskavatorit në pikat e përcaktuara nga operatori për të konsumuar më pak karburant.

Lift Assist ndihmon në shmangien e përmbysjes së makinës duke i bërë të ditur operatorit se ngarkesa është brenda kufijve të sigurt të diapazonit të punës. Për të punuar në mënyrë të sigurtë rreth pengesave, 2D E-Fence parandalon që ekskavatori të lëvizë jashtë pikave të përcaktuara nga operatori.

Peshimi në bord i Cat Payload jep vlerësime të peshës në kohë reale për të arritur objektivat e saktë të ngarkesës dhe për të përmirësuar efikasitetin. Kur kombinohet me VisionLink, Payload ofron menaxhim në distancë të objektivave të prodhimit. Përndryshe, porta USB e monitorit lejon menaxherët e flotës të shkarkojnë deri në 30 ditë punë për menaxhimin e progresit pa një lidhje interneti ose abonim në VisionLink.

Përmirësimet e disponueshme të teknologjisë së klasës në kabinë përfshijnë Cat Grade me Advanced 2D për krijimin dhe modifikimin e modeleve të notave nëpërmjet një monitori të dytë me ekran me prekje dhe Cat Grade me 3D për të krijuar dhe modifikuar dizajne në atë monitor të dytë, si dhe shikoni gamën e plotë të lëvizjes së lidhjes së përparme.

Cat thotë se të gjitha sistemet e saj Grade janë të pajtueshme me radiot dhe stacionet bazë nga furnizuesit kryesorë të teknologjisë nga palët e treta./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

“Izoloni shtëpitë, para se të bëhet ftohtë. Ndërroni mënyrën e ngrohjes”

Published

on

Ministrja Artane Rizvanolli ka folur sot në Kuvendin e Kosovës ku ka arsyetuar vendimin e Qeverisë së Kosovës për zgjatjen e masave emergjente për furnizim me energji.

Ajo ka thënë se si Qeveri kanë marrë disa masa për përballjen me këtë situatë derisa ka dhënë edhe disa këshilla për qytetarët.

Ajo ka thënë se qytetarët duhet t’i izolojnë shtëpitë përpara se të ftohet moti derisa ka potencuar se duhet të ndërrohet edhe mënyra e ngrohjes, pra që të mos shfrytëzohet rryma për ngrohje.

“Izoloni shtëpitë, para se të bëhet ftohtë. Ndërroni mënyrën e ngrohjes”, ka thënë ministrja Rizvanolli./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Asfaltohet segmenti i parë i rrugës “Skënderbeu” në Podujevë

Published

on

Në qershor të këtij viti kishin filluar punimet për rikonstruktimin e një prej rrugëve kryesore të qytetit të Podujevës. Asokohe ishte paralajmëruar se rruga “Skënderbeu” do t’i kushtojë kësaj komune mbi 1.3 milionë euro.

Dhe nga zyrtarët komunalë ishte premtuar se kjo rrugë do të ndërtohet sipas standardeve europiane dhe do të vendosen rrjeti i kanalizimit, ujësjellësit, ndriçimit dhe po ashtu do të ndërtohet edhe shtegu për biçikleta.

E tre muaj më vonë ishte kryetari i kësaj komune Shpejtim Bulliqi, ai i cili njoftoi se tashmë punimet për vendosjen e infrastrukturës së nevojshme kanë përfunduar dhe se ka filluar asfaltimi i segmentit të parë të kësaj rruge e cila ka një gjatësi prej 600 metrash.

Bulliqi përmes rrjeteve sociale tha se gjatë tërë kohës i ka ndjekur nga afër punimet dhe se është i kënaqur me cilësinë e punëve që janë bërë.

Rruga “Skënderbeu” është ndër rrugët më të qarkulluara në qytetin e Podujevës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Super stadiumi Lusail me 80 mijë vende është gati për ndeshjet e Kupës së Botës në futboll

Published

on

Super stadiumi Lusail është gati për ndeshjet e Kupës së Botës në futboll,

Stadiumi Lusail, stadiumi më i madh në Katar dhe vendi kryesor i Kupës së Botës FIFA Katar 2022™, tani është i hapur për publikun.

Më 9 shtator, stadiumi priti finalen e Superkupës Lusail midis Al Hilal SFC dhe Zamalek, një ngjarje që shihet si pararendësja e Kupës së Botës FIFA në Katar që do të luhet më vonë këtë vit.

I vendosur në Lusail City, 15 kilometra në veri të Dohas, stadiumi me 80,000 vende synon të krijojë një atmosferë zhytëse si për lojtarët ashtu edhe për spektatorët.

Ndërtesa u projektua me partnerin e sipërmarrjes së përbashkët të Foster + Partners, Arup, dhe specialistin e sportit Populous.

Fasada përmban hapje trekëndore të cilat krijojnë një ekran të shpuar që siguron hije dhe filtron dritën që hyn në konkurset e brendshme.

Kjo, në kombinim me dizajnin e çatisë, përfaqëson një përshtatje me profilin klimatik të Katarit dhe ndihmon në uljen e konsumit të energjisë.

Çatia me rrjetë kabllore me diametër 307 metra me rrota me rreze është një nga çatitë më të mëdha me rrjetë kabllore tërheqëse në botë.

Unaza e jashtme e kompresimit lidhet me një unazë qendrore të tensionuar nga një sistem kabllor kompleks.

Teknologjitë e ftohjes së jashtme janë zbatuar gjithashtu për të maksimizuar komoditetin në stadiumin në ajër të hapur.

FIFA World Cup Katar 2022™, kampionati ndërkombëtar katërvjeçar i futbollit për meshkuj, është planifikuar të mbahet në Katar, për herë të parë në një vend arab, nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor 2022.

Që nga shpallja e ngjarjes në 2010 , Katari ka përgatitur gjithsej 8 stadiume për të pritur një nga ngjarjet sportive më të pritura.

Stadiumi Lusail është më i madhi nga të 8 strukturat dhe do të presë finalen e FIFA World Cup Katar 2022™.

Stadiumet e tjera janë projektuar nga Zaha Hadid Architects + AECOM, Ibrahim Jaidah Architects & Engineers, Fenwick Iribarren Architects, dhe më shumë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending