Connect with us

Infrastrukturë

Norvegjia do të inspektojë urat prej druri dhe çelikut pas shembjes së njërës që u ndërtua para dhjetë vjete!

Published

on

Një urë 10-vjeçare prej druri dhe çeliku në Norvegji është rrëzuar në një lumë ndërsa automjetet kalonin, duke bërë që dy shoferë të kërkojnë shpëtim dramatik.

Ura Tretten, pranë Gudbrandsdalen në zonën Øyer të Norvegjisë jugore, la rrugën të hënën në mëngjes duke bërë që një makinë të zhytet në ujë dhe një kamion të bllokohet në një pjesë të rrëzuar të rrugës. Të dy drejtuesit e mjeteve kanë shpëtuar të padëmtuar.

Struktura u projektua nga studioja norvegjeze e arkitekturës Plan Arkitekter dhe përfundoi vetëm në vitin 2012. Inxhinieri ishte Norconsult dhe kontraktori ishte Contexto.

“Kjo ishte një urë për të cilën ne ishim krenarë”

“Ne kemi projektuar shumicën e urave më të mëdha prej druri në Norvegji, si dhe shumë ura më të vogla prej druri,” tha partneri i Plan Arkitekter, Oddmund Engh. “Kontributi ynë në projektimin e urës është vetëm koncept dhe estetikë, jo përllogaritje apo vizatime ndërtimi. Kjo ishte një urë për të cilën ne ishim krenarë.”

“Ne nuk kemi informacion apo njohuri për shkakun e shembjes,” i tha ai Dezeen. “Hetimet do të zbulojnë se çfarë dështoi, kështu që ne nuk do të spekulojmë për shkakun.”

Autoriteti i rrugëve të Norvegjisë dhe Këshilli i Qarkut Innlandet, i cili zotëron dhe mirëmban urën, kanë urdhëruar një hetim të jashtëm për shembjen. Do të inspektohen gjithashtu të gjitha urat e tjera prej druri në rajon.

“Ne duhet të kemi një rishikim të plotë dhe të pavarur të incidentit”, tha në një deklaratë drejtoresha e rrugëve e Norvegjisë Ingrid Dahl Hovalnd. “Duhet të jetë e sigurt për të vozitur në rrugët norvegjeze. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme t’i qasemi kësaj çështjeje.”

Një rishikim i urave prej druri të vendit, duke përfshirë urën Tretten, u krye më parë në vitin 2016 pas shembjes së urës Perkolo, një tjetër vendkalim druri gjithashtu në Gudbrandsdalen.

Ai nuk gjeti “asnjë gabim domethënës” (përkthyer nga norvegjisht) me urën Tretten, por rekomandoi që një nga nyjet e saj të forcohej dhe të zëvendësoheshin disa kunja.

Karta kryesore e urës u ndërtua nga druri i laminuar i ngjitur (glulam), me trarë çeliku Corten dhe shtylla guri. Tani pritet të prishet të mërkurën në mëngjes, tha Këshilli i Qarkut Innlandet.

Transmetuesi norvegjez NRK raportoi se policia “do të marrë në pyetje profesionistët për të gjetur shkakun e shembjes”.

Plan Arkitekter dhe Norconsult kanë punuar në shumë projekte të tjera të urave së bashku, duke përfshirë Urën Flisa të përfunduar në 2003, për të cilën uebfaqja e studios pretendon se është ura më e gjatë e trafikut prej druri në botë me 196 metra.

 

Infrastrukturë

Pjesa e jashtme e klimës vendoset brenda objektit të Spitalit në Ferizaj (VIDEO)

Published

on

Një pamje e pazakontë është raportuar nga Spitali i Ferizajt. Pajisja e klimatizimit, e cila vendoset jashtë objekteve, është parë e vendosur brenda hapësirës së spitalit në njërin repart.

Një qytetar ka dërguar në adresë të Kallxo.com pamje të pajisjes.

Sipas qytetarit anonim, brenda objektit është temperatura e lartë nga pajisja në fjalë.

Kallxo.com ka kontaktuar me ushtruesin e detyrës së drejtorit të Spitalit të Përgjithshëm në Ferizaj, Fikret Arifi i cili thotë se pajisja ka kohë që është e vendosur aty.

Sipas tij, në hapësirën e brendshme të spitalit është i vendosur “Autoklavi” pajisje kjo e cila kryen sterilizimin e manteleve, fashave e pajisjeve të tjera kirurgjike.

https://www.facebook.com/watch/?ref=embed_video&v=2115359122163589

Arifi shtoi se kjo pajisje ka nevojë që të ketë hapësirë të ftohtë dhe objekti ua ka pamundësuar që pajisjen e jashtme të klimatizimit ta vendosin jashtë objektit.

“Objekti i Ferizajt është veç i adaptuar. Nuk është spital ai, ajo ka qenë Mjekësi Familjare dhe tërë kohën vetëm është meremetu.

Qajo pjesa e ‘Autklavit’ i bie bash në mes të Spitalit, nuk ka shansë këto gypat a çka janë me i qitë jashtë. Ata e kanë qitë me e zbut situatën për një ‘Autoklav’ që është aty e temperaturat e larta që po bëhen brenda aty kanë bërë defekte të shpesha”- deklaroi Arifi.

Ai shtoi se presin një pajisje të re të ‘Autoklavit’ dhe se planifikojnë për ta vendosur në një objekt jashtë spitalit.“

Dje (27.05.2024) e dhamë idenë që me e shpu tavanin dhe me e qitë krejt naltë, punëtorët na thanë që s’munden me dhanë garancion që nuk pikë shiu”- shtoi Arifi./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Banorët e Sibovcit e Shipitullës në hall me shpronësimet: Thonë se po u vështirësohet jeta me mbylljen e rrugës

Published

on

Banorët e fshatrave që janë afër hapësira të mihjes së KEK-ut, vazhdojnë të kenë probleme të shumta.

Shipitulla e Sibovci tash janë në hall me mbylljen e rrugës.

Sipas tyre, në këtë formë, jeta po u bëhet e pamundur.

Continue Reading

Infrastrukturë

Qasje e pamundur nëpër objektet publike, sfidat e personave me Aftësi të Kufizuara në Kosovë e Shqipëri

Published

on

Stigmatizimi në shoqëri, mos trajtimi adekuat në institucionet shëndetësore shtetërore dhe mungesa e hapësirave për të gjetur një vend pune, janë vetëm disa prej problemeve me të cilat ballafaqohet personat me aftësi të kufizuara në Shqipëri e Kosovë.

Të dhëna e grumbulluara në Shqipëri e Kosovë tregojnë se institucionet publike nuk ju ofrojnë shërbimet e nevojshme shëndetësore, e madje në shumë prej objekteve të institucioneve publike as nuk është ofruar mundësia për qasje fizike nga këta persona.

Në anën tjetër, një nga sfidat kryesore të identifikuar në Shqipëri është edhe mungesa e infrastrukturës së përshtatshme në shërbimet shëndetësore.

Spitalet dhe qendrat shëndetësore shpeshherë nuk janë të pajisura me rampa dhe ashensorë, duke bërë që personat me aftësi të kufizuara të kenë akses të pamjaftueshëm ose të pamundur në këto ambiente.

“Ende vazhdoj të has probleme në qendrat shërbimeve shëndetësore. Mbaj mend që në një rast ne një zonë tjetër të Tiranës, më është dashur qe të bëj një nga vaksinat në oborrin e qendrës shëndetësore sepse qendra nuk ishte e aksesueshme”- shprehet zonja Lala.

Mënyra e trajtimit të këtyre personave ndikon edhe në aspektin psikologjik. Sipas psikologes Manjola Çollaku, mungesa e këtyre aseteve dhe infrastrukturës, mund të ndikojë negativisht në gjendjen emocionale të personave me aftësi të kufizuara.

“Kufizimet në qasjen në shërbime shëndetësore dhe asistencën sociale, mungesa e mundësive për arsim dhe punësim, si dhe stigma sociale dhe diskriminimi, të gjitha këto mund të përkeqësojnë gjendjen emocionale dhe të rrisin ndjenjën e izolimit dhe mungesës së vetëbesimit, mungesa e infrastrukturës gjithashtu mund të krijojë pengesa për të arritur qasjen në shërbimet dhe resurset që ata kanë nevojë, duke rritur ndjesinë e izolimit dhe ndjenjën e pakënaqësisë me situatën e tyre.”- u shpreh ajo.

Ky artikull është prodhuar me përkrahjen financiare të Bashkimit Europian në kuadër të projektit “Fuqizimi i lajmeve cilësore dhe gazetarisë së pavarur në Ballkanin perëndimor dhe Turqi II”. Përmbajtja e këtij botimi është përgjegjësi e BIRN Kosova dhe në asnjë mënyrë nuk mund të konsiderohet si qëndrim i Bashkimit Europian./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending