Connect with us

Infrastrukturë

Duke shfrytëzuar teknologjinë diellore lundruese, ofrohet një rritje prej 40% në prodhimin e energjisë

Published

on

Vargu diellor lundrues Proteus, i vendosur pranë Roterdamit në Holandë, është një projekt novator që kombinon panelet fotovoltaike lundruese me teknologjinë e avancuar të gjurmimit të diellit.

Zhvilluar nga kompania portugeze SolarisFloat, Proteus ka aftësinë të rrotullohet nga lindja në perëndim gjatë gjithë ditës, duke maksimizuar ekspozimin e tij ndaj dritës së diellit. Ky koncept inovativ trajton sfidën e mungesës së tokës në vendet me burime të bollshme ujore.

Duke shfrytëzuar teknologjinë diellore lundruese, Proteus ofron një rritje prej 40% në prodhimin e energjisë në krahasim me panelet diellore tradicionale të palëvizshme.

SolarisFloat njohu rëndësinë e mbrojtjes së pronësisë së saj intelektuale dhe regjistroi pesë patenta për inovacionin e saj novator. Deri kohët e fundit, sigurimi i mbrojtjes së patentave në Europë ishte një proces kompleks, që përfshin aplikime të veçanta në vende individuale ose një patentë në mbarë Europën me tarifa të veçanta rinovimi. Megjithatë, zbatimi i Patentës Unitare në qershor 2023 sjell një ndryshim transformues në peizazhin e patentave.

Deri më tani, shpikësit duhej të vërtetonin patentat e tyre europiane në çdo vend individual. Megjithatë, për shkak të kostove të larta dhe procedurave komplekse, shumë prej tyre e patentuan shpikjen e tyre vetëm në një pjesë të vogël të vendeve. Patenta e re Unitare synon ta bëjë sistemin e patentimit më të thjeshtë dhe më pak të kushtueshëm në mënyrë që të nxisë kërkimin dhe inovacionin në BE.

E vlefshme në 17 vende- Shtetet e tjera anëtare do të mund të bashkohen në të ardhmen.

6 herë më lirë- Një patentë unitare për 10 vjet do të kushtojë më pak se 5000 euro.

Ulje tarifash 40% për SME-të- Kjo do të zbatohet për të gjitha tarifat zyrtare të Gjykatës së re të Unifikuar të Patentave, juridiksioni i ri i specializuar i patentave të Europës.

Rregulla të harmonizuara- Duke ‘defragmentuar’ sistemin e saj të patentave, BE-ja shpreson se do të nxisë rritjen dhe do të sigurojë që patentat e BE-së të jenë konkurruese në tregjet globale.

Që nga 1 qershori, sistemi i ri krijon një treg të vetëm për patentat, duke u siguruar shpikësve një sistem me kosto efektive dhe të unifikuar për mbrojtjen e patentave. Fillimisht e vlefshme në 17 vende, kjo kornizë e re e patentave redukton ndjeshëm barrën administrative dhe kompleksitetin ligjor.

António Duarte, Menaxher i Përgjithshëm i SolarisFloat, thekson përfitimet e Patentës Unitare, duke deklaruar se ajo do të rrisë efikasitetin logjistik dhe do të shërbejë si një katalizator për shpikësit europianë. Duke hequr barrierat dhe duke siguruar një sistem të harmonizuar të patentave, Patenta Unitare promovon një mjedis bashkëpunues për inovacion.

Angazhimi i Europës për të nxitur inovacionin është i dukshëm përmes projekteve të jashtëzakonshme si ferma diellore lundruese dhe robotët revolucionarë mjelës. Prezantimi i Patentës Unitare nënkupton një moment historik të rëndësishëm në harmonizimin e mbrojtjes së patentave në të gjithë Europën. Duke thjeshtuar procesin dhe duke reduktuar kostot, Patenta Unitare inkurajon shpikësit që të vazhdojnë të shtyjnë kufijtë dhe t’i transformojnë idetë e tyre në realitet./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Arkitekti Shigeru Ban ‘zbarkon’ prototipin e shtëpive të përkohshme nw Marok pas tërmetit shkatërrues

Published

on

Arkitekti fitues i çmimit Pritzker Architecture Shigeru Ban ka krijuar një prototip për një shtëpi të përkohshme që ai planifikon të hapë në Marok pas tërmetit shkatërrues të këtij muaji.

Struktura është përsëritja më e fundit e modelit të Shtëpisë së Dretë të Banit, të cilin ai e zhvilloi si një strehë e shpejtë dhe e përballueshme për viktimat e fatkeqësive natyrore.

Paper Log House u krijua nga Shigeru Ban Architects with Voluntary Architects’ Network, organizata joqeveritare (OJQ) që ai themeloi në 1995.

Ai do të hapet në Marok pas tërmetit me magnitudë 6.8 më 8 shtator, i cili mori mbi 3,000 jetë dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme në ndërtesa, duke përfshirë shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë.

Ban e prezantoi projektin dje në Shkollën Kombëtare të Arkitekturës në Marrakech, ku dha gjithashtu një leksion për të ndarë ekspertizën e tij në ofrimin e ndihmës në fatkeqësi.

Ai qëndron sot në Marrakech me synimin për të vizituar dhe vlerësuar zonat e prekura nga fatkeqësia dhe për të identifikuar vendet e mundshme për instalimin e strukturave.

Ban ka punuar në vendet e fatkeqësive natyrore për më shumë se 30 vjet dhe ai themeloi VAN në 1995 për të mbështetur projektet e tij të ndihmës ndaj fatkeqësive.

Modeli Paper Log House u krijua fillimisht në vazhdën e tërmetit të madh Hanshin në 1995 në Kobe, Japoni dhe së fundmi është instaluar gjithashtu në Antakya për t’u përdorur si një ndërtesë shkolle pas tërmetit Turqi-Siri të vitit 2023.

VAN është gjithashtu i njohur për sistemin e tij të ndarjes së letrës që ofron privatësi për njerëzit që jetojnë në strehimore të përkohshme. Ngjashëm me Paper Log House, ai përdor tuba kartoni dhe është projektuar të jetë i shpejtë dhe i lirë për t’u ndërtuar.

Ajo u instalua kohët e fundit nëpër strehimore të përkohshme në Evropë ku strehohen ukrainasit që ikin nga pushtimi rus, si dhe në strehimin për viktimat e tërmetit Turqi-Siri.

Pas tërmetit në Marok në fillim të këtij muaji, UNESCO tha se po mbështet autoritetet lokale në përpjekjet e saj për të rindërtuar shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë mes Kosovës dhe Shqipërisë

Published

on

Është nënshkruar protokolli për zbatimin e marrëveshjes për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë që ndërlidhin fshatrat ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, nga zëvendësministri i MMPHI-së,  Hysen Durmishi, dhe Drejtori i Fondit Shqiptar të Zhvillimit,  Dritan Agolli.

“Nëpërmjet kësaj marrëveshje përveç se do të ndërlidhemi më afër me njëri tjetrin ekonomikisht, bashkarisht do të kontribuojmë në vlerësimin e gjendjes dhe përmirësimin e rrugëve të fshatrave ndërkufitare që lidhin zonat kufitare Shqipëri-Kosovë.”, deklaroi zv.ministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi.

Zona e përbashkët në mes të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, e cila do të mbulohet me këtë program zhvillimi, është e përbërë nga Bashkia e Hasit dhe Kukësit në Republikën e Shqipërisë, si dhe Komunat e Prizrenit dhe Dragashit në Republikën e Kosovës.

Zonat e bashkëpunimit, siç përcaktohen në raportin mbi shqyrtimin dhe vlerësimin e gjendjes së rrugëve të fshatrave ndërkufitarë që lidhin zonat kufitare Kosovë – Shqipëri, janë fshatrat si më poshtë:

Zapod (🇦🇱) – Kërstec (🇽🇰 )

Pogaj (🇦🇱) – Gorozhup (🇽🇰) dhe

Dobrunë (🇦🇱) – Blinishtë (🇽🇰).

Continue Reading

Infrastrukturë

Prezantohet një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional në Bienalen e Arkitekturës së Çikagos

Published

on

Për hapjen e edicionit të 5-të Bienales së Arkitekturës së Çikagos, Skidmore, Owings & Merrill (SOM) prezantoi një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional. I quajtur “Bio-Block Spiral”, instalimi është në The Mews në Fulton Market në Çikago. Krijimi u zhvillua me Prometheus Material, një kompani materialesh që ofron materiale ndërtimi të qëndrueshme për një të ardhme me karbon negativ.

Alternativa inovative u krijua duke përdorur mikroalga natyrale që thithin karbonin, të cilat i nënshtrohen një procesi bioçimentimi fotosintetik. Bio Block u krijua si një alternativë ndaj betonit dhe potencialisht mund të zvogëlojë emetimet globale të CO2 deri në 8%. Materiali aktualisht po i nënshtrohet testimit të performancës dhe është i disponueshëm për projekte të ndryshme për të zëvendësuar Njësitë e Masonerisë së Betonit me intensitet karboni (CMU) që përdoren zakonisht në ndërtimet moderne sot.

“The Spiral” ul emetimet e karbonit me një ton metrikë vetëm duke përdorur Bio-Blocks në vend të blloqeve konvencionale të betonit. Në fakt, ajo u ndërtua duke përdorur metodat tradicionale të muraturës nga punëtorë të aftë të sindikatave. Instalimi i lejon pjesëmarrësit e Bienales të vëzhgojnë dhe prekin Bio-Blloqet, por gjithashtu inkurajon vizitorët të dëshmojnë se si materiali reagon ndaj ndryshimeve në erë, lagështi dhe temperaturë gjatë muajve të vjeshtës në Çikago. I krijuar posaçërisht për temën e Bienales të këtij viti: “Kjo është një provë”, ekrani shënon një pikë kthese në udhëtimin drejt një industrie ndërtimi neutrale ndaj karbonit.

Instalimi fillimisht u frymëzua nga përbërja e ngjashme me guaskën e bio-çimentos. I ndodhur në zemër të Tregut Fulton, ai inkurajon vizitorët të largohen nga rrugët e ngarkuara dhe të eksplorojnë prezantimin. Hapësira qendrore e The Spiral ofron pamje të rrugës Halsted, me blloqe të rrotulluara në intervale të rregullta duke krijuar hapje, duke theksuar thjeshtësinë e ndërtimit të bllokut dhe llaçit. Fundet e palosur nxjerrin në pah përshtatshmërinë e formës së bllokut dhe forcojnë integritetin strukturor të instalimit, duke e lejuar atë të qëndrojë më vete. Për më tepër, metodat e patentuara të prodhimit të The Bio-Block Spiral tregohen dhe shpjegohen në një film të montuar në mur që projektohet pas instalimit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending