Connect with us

Infrastrukturë

Një qytet mbi ujë mund të tingëllojë utopik, por qytetet lundruese nuk janë ide të reja!

Published

on

Kohët e fundit, konceptet e qytetit lundrues u bënë të njohura me krizën globale të klimës që çoi në rritjen e nivelit të detit. Një qytet mbi ujë mund të tingëllojë utopik, por qytetet lundruese nuk janë të reja.

Njerëzimi ka një histori të gjatë të komuniteteve që jetojnë në ujë. Komunitete me bazë uji ose qytete kanalesh si Amsterdami ose Venecia vijnë në mendje kur diskutojmë për qytetet lundruese. Por zhvillimet dhe kushtet e fundit të globit i shtynë njerëzit të mendojnë për komunitete më futuriste dhe të qëndrueshme të bazuara në oqean.

Qytetet komplekse të vetëqëndrueshme mbi ujë mund të duken si një zgjidhje për ngritjen e nivelit të detit dhe planifikimin kompakt të qytetit të shkaktuar nga rritja e shpejtë e popullsisë. Shumë projekte arkitekturore të menduara plotësisht janë prodhuar në këtë drejtim dhe në pritje të realizimit të tyre.

Waterstudio.NL është një firmë arkitekturore e specializuar në strukturat lundruese e themeluar nga arkitekti holandez Koen Olthuis. Projektet e Waterstudio.NL fokusohen në zgjidhjet inovative të zhvillimit urban në përgjigje të rritjes së nivelit të detit, menaxhimit të ujit dhe ndryshimeve klimatike.

Objektivi kryesor i projektit Maldive Floating City është të japë një zgjidhje për kërcënimin e afërt të rritjes së nivelit të detit, i cili paraqet një rrezik të konsiderueshëm për ekzistencën e vendit. Projekti synon të krijojë një mjedis urban elastik dhe të adaptueshëm që mund të ngrihet dhe të bjerë me ndryshimin e nivelit të detit, duke ndërtuar një qytet të tërë në platforma lundruese.

Dizajni i qytetit nxjerr në pah funksionalitetin dhe qëndrueshmërinë. Strukturat duhej të projektoheshin me forcë për dallgët dhe stuhitë e forta duke ngushëlluar hapësirat e banimit të banorëve. Si një propozim i shkallëzuar i qytetit, dizajni përfshin zona banimi, zona tregtare, objekte rekreative dhe infrastrukturë. Meqenëse i gjithë qyteti është lundrues, të gjitha lidhjet sigurohen nga vendkalime dhe rrugë lundruese.

Ndryshe nga shumë projekte të fazës konceptuale, projekti i qyteteve lundruese në Maldive është në ndërtim e sipër. Imazhet e shpërndara në shkurt të vitit 2023, që tregojnë vendosjen e ishullit të parë, kanë emocionuar ata që ndjekin me padurim realizimin e projektit.

Vitet e fundit, rritja e numrit të projektimeve të qyteteve lundruese është konsideruar si “zgjidhja” për shumë probleme. Këto ide po fitojnë vrull: një organizatë jofitimprurëse në Kaliforni propozoi plane për një qytet lundrues në brigjet e Polinezisë Franceze në 2017, Bjarke Ingels Group zbuloi Oceanix City në 2019, ka një komunitet lundrues në Maldive që tashmë po merr formë, po prodhohen bishtaja të lëvizshme lundruese. në Panama, dhe së shpejti mund të fillojë ndërtimi i një qyteti lundrues në Busan.

Shumica e këtyre qyteteve lundruese të fundit, të cilat portretizohen si “zgjidhja” kundër sfidave të tilla si rritja e nivelit të detit që shoqëron ndryshimet klimatike dhe rritja e shpejtë e popullsisë, janë zbatuar. Megjithëse këto qytete lundruese janë projektuar në detaje duke pasur parasysh shumë aspekte në lidhje me qëndrueshmërinë, efektet e tyre afatgjata në mjedis nuk dihen ende.

Fizibiliteti i të gjitha strategjive të planifikuara me supozimin e vetë-mjaftueshmërisë dhe se të jetuarit në ujë do të jetë zgjidhja më e mirë si për përdoruesit ashtu edhe për botën është gjithashtu e hapur për diskutim./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Arkitekti Shigeru Ban ‘zbarkon’ prototipin e shtëpive të përkohshme nw Marok pas tërmetit shkatërrues

Published

on

Arkitekti fitues i çmimit Pritzker Architecture Shigeru Ban ka krijuar një prototip për një shtëpi të përkohshme që ai planifikon të hapë në Marok pas tërmetit shkatërrues të këtij muaji.

Struktura është përsëritja më e fundit e modelit të Shtëpisë së Dretë të Banit, të cilin ai e zhvilloi si një strehë e shpejtë dhe e përballueshme për viktimat e fatkeqësive natyrore.

Paper Log House u krijua nga Shigeru Ban Architects with Voluntary Architects’ Network, organizata joqeveritare (OJQ) që ai themeloi në 1995.

Ai do të hapet në Marok pas tërmetit me magnitudë 6.8 më 8 shtator, i cili mori mbi 3,000 jetë dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme në ndërtesa, duke përfshirë shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë.

Ban e prezantoi projektin dje në Shkollën Kombëtare të Arkitekturës në Marrakech, ku dha gjithashtu një leksion për të ndarë ekspertizën e tij në ofrimin e ndihmës në fatkeqësi.

Ai qëndron sot në Marrakech me synimin për të vizituar dhe vlerësuar zonat e prekura nga fatkeqësia dhe për të identifikuar vendet e mundshme për instalimin e strukturave.

Ban ka punuar në vendet e fatkeqësive natyrore për më shumë se 30 vjet dhe ai themeloi VAN në 1995 për të mbështetur projektet e tij të ndihmës ndaj fatkeqësive.

Modeli Paper Log House u krijua fillimisht në vazhdën e tërmetit të madh Hanshin në 1995 në Kobe, Japoni dhe së fundmi është instaluar gjithashtu në Antakya për t’u përdorur si një ndërtesë shkolle pas tërmetit Turqi-Siri të vitit 2023.

VAN është gjithashtu i njohur për sistemin e tij të ndarjes së letrës që ofron privatësi për njerëzit që jetojnë në strehimore të përkohshme. Ngjashëm me Paper Log House, ai përdor tuba kartoni dhe është projektuar të jetë i shpejtë dhe i lirë për t’u ndërtuar.

Ajo u instalua kohët e fundit nëpër strehimore të përkohshme në Evropë ku strehohen ukrainasit që ikin nga pushtimi rus, si dhe në strehimin për viktimat e tërmetit Turqi-Siri.

Pas tërmetit në Marok në fillim të këtij muaji, UNESCO tha se po mbështet autoritetet lokale në përpjekjet e saj për të rindërtuar shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë mes Kosovës dhe Shqipërisë

Published

on

Është nënshkruar protokolli për zbatimin e marrëveshjes për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë që ndërlidhin fshatrat ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, nga zëvendësministri i MMPHI-së,  Hysen Durmishi, dhe Drejtori i Fondit Shqiptar të Zhvillimit,  Dritan Agolli.

“Nëpërmjet kësaj marrëveshje përveç se do të ndërlidhemi më afër me njëri tjetrin ekonomikisht, bashkarisht do të kontribuojmë në vlerësimin e gjendjes dhe përmirësimin e rrugëve të fshatrave ndërkufitare që lidhin zonat kufitare Shqipëri-Kosovë.”, deklaroi zv.ministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi.

Zona e përbashkët në mes të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, e cila do të mbulohet me këtë program zhvillimi, është e përbërë nga Bashkia e Hasit dhe Kukësit në Republikën e Shqipërisë, si dhe Komunat e Prizrenit dhe Dragashit në Republikën e Kosovës.

Zonat e bashkëpunimit, siç përcaktohen në raportin mbi shqyrtimin dhe vlerësimin e gjendjes së rrugëve të fshatrave ndërkufitarë që lidhin zonat kufitare Kosovë – Shqipëri, janë fshatrat si më poshtë:

Zapod (🇦🇱) – Kërstec (🇽🇰 )

Pogaj (🇦🇱) – Gorozhup (🇽🇰) dhe

Dobrunë (🇦🇱) – Blinishtë (🇽🇰).

Continue Reading

Infrastrukturë

Prezantohet një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional në Bienalen e Arkitekturës së Çikagos

Published

on

Për hapjen e edicionit të 5-të Bienales së Arkitekturës së Çikagos, Skidmore, Owings & Merrill (SOM) prezantoi një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional. I quajtur “Bio-Block Spiral”, instalimi është në The Mews në Fulton Market në Çikago. Krijimi u zhvillua me Prometheus Material, një kompani materialesh që ofron materiale ndërtimi të qëndrueshme për një të ardhme me karbon negativ.

Alternativa inovative u krijua duke përdorur mikroalga natyrale që thithin karbonin, të cilat i nënshtrohen një procesi bioçimentimi fotosintetik. Bio Block u krijua si një alternativë ndaj betonit dhe potencialisht mund të zvogëlojë emetimet globale të CO2 deri në 8%. Materiali aktualisht po i nënshtrohet testimit të performancës dhe është i disponueshëm për projekte të ndryshme për të zëvendësuar Njësitë e Masonerisë së Betonit me intensitet karboni (CMU) që përdoren zakonisht në ndërtimet moderne sot.

“The Spiral” ul emetimet e karbonit me një ton metrikë vetëm duke përdorur Bio-Blocks në vend të blloqeve konvencionale të betonit. Në fakt, ajo u ndërtua duke përdorur metodat tradicionale të muraturës nga punëtorë të aftë të sindikatave. Instalimi i lejon pjesëmarrësit e Bienales të vëzhgojnë dhe prekin Bio-Blloqet, por gjithashtu inkurajon vizitorët të dëshmojnë se si materiali reagon ndaj ndryshimeve në erë, lagështi dhe temperaturë gjatë muajve të vjeshtës në Çikago. I krijuar posaçërisht për temën e Bienales të këtij viti: “Kjo është një provë”, ekrani shënon një pikë kthese në udhëtimin drejt një industrie ndërtimi neutrale ndaj karbonit.

Instalimi fillimisht u frymëzua nga përbërja e ngjashme me guaskën e bio-çimentos. I ndodhur në zemër të Tregut Fulton, ai inkurajon vizitorët të largohen nga rrugët e ngarkuara dhe të eksplorojnë prezantimin. Hapësira qendrore e The Spiral ofron pamje të rrugës Halsted, me blloqe të rrotulluara në intervale të rregullta duke krijuar hapje, duke theksuar thjeshtësinë e ndërtimit të bllokut dhe llaçit. Fundet e palosur nxjerrin në pah përshtatshmërinë e formës së bllokut dhe forcojnë integritetin strukturor të instalimit, duke e lejuar atë të qëndrojë më vete. Për më tepër, metodat e patentuara të prodhimit të The Bio-Block Spiral tregohen dhe shpjegohen në një film të montuar në mur që projektohet pas instalimit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending