Connect with us

Infrastrukturë

Ukraina dhe Moldavia do të punojnë së bashku në projektin e rindërtimit hekurudhor

Published

on

Kompania hekurudhore e Ukrainës Ukrzaliznytsia ka nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi me Ndërmarrjen Shtetërore Hekurudhore të Moldavisë, duke përshkruar planet për rehabilitimin e 400 km linja hekurudhore.

BE mbështet planet për të përmirësuar 400 km të korridorit hekurudhor veri-jug të Moldavisë.

Puna e rindërtimit do të lehtësojë shpejtësi më të shpejta të trenave dhe rritje të kapacitetit në korridorin e rëndësishëm hekurudhor Veri-Jug të Republikës së Moldavisë.

Projekti do të synojë të forcojë lidhjet midis dy vendeve.

Objekti i projektit përfshin përmirësimin e pistës që kalon nëpër Valcineț, Ocnita, Balti, Ungheni, Calarasi dhe Calinari, me punë që do të përfundojë deri në fund të vitit 2024.

Nisma është quajtur Korsitë e Solidaritetit dhe po drejtohet nga autoritetet hekurudhore moldave dhe mbështetet nga Komisioni Evropian.

Rëndësia strategjike

Përtej përmirësimit të lidhjeve të transportit në Moldavi, qëllimi është zhvillimi i rrugëve alternative të logjistikës, promovimi i rritjes ekonomike në Moldavi dhe përmirësimi i transportit të mallrave nga Ukraina në Bashkimin Evropian.

Korridori hekurudhor do t’i ofrojë gjithashtu Ukrainës akses në porte të rëndësishme në Detin e Zi, për eksportin e mallrave.

Mbështetja financiare për projektin do të vijë nga partnerë të jashtëm në kufirin lindor të BE-së. Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) dhe Komisioni Evropian kanë miratuar tashmë një paketë financiare me vlerë gjithsej 71 milionë euro.

Kjo përfshin një grant investimi prej 20 milion € nga BE dhe 23 milion € të dhëna nga BERZH për qeverinë moldave. Raportohet se fonde shtesë prej rreth 28 milionë euro do të sigurohen nga kanale të tjera financimi./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Fillon asfaltimi i rrugës së Patrikanës në drejtim të Rugovës

Published

on

Mëngjesin e sotëm ka nisur asfaltimi i rrugës së Patrikanës që çon në drejtim të Rugovës.

Kjo rrugë ka kohë që ishte në gjendje te mjerueshme dhe shkaktonte ndotje nga pluhuri i madh pas kalimit të veturave.

Ky është një lajm i mirë edhe për turistët që frekuentojnë bukuritë e Rugovës gjatë stinës së verës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Komuna e Prishtinës fton qytetarët në diskutim të përgjithshëm publik

Published

on

Komuna e Prishtinës përmes një njoftimi ka bërë të ditur se kryetari Përparim Rama do mbajë diskutim të përgjithshëm publik me qytetarët më 25.06. 2024 në Sallën e Kuvendit Komunal me anë të live stream.

Në diskutim përpos kryetarit, të pranishëm do jenë edhe nënkryetarët, Alban Zogaj, Donjeta Lushaku si dhe ekipi i drejtorëve të drejtorive komunale.

Komuna u ka bërë thirrje qytetarëve të marrin pjesë, si mundësi për hapjen e temave të rëndësishme në interesin e përgjithshëm.

Qytetarët mund të lënë koment dhe sugjerime deri më 25.06.2024 në adresat e publikuara në link.

https://prishtinaonline.com/lajmet/4171/komuna-e-prishtines-organizon-diskutim-te-pergjithshem-publik

Continue Reading

Infrastrukturë

Ferrovial shet aksionet e kompanisë indiane të ndërtimit të rrugëve për 214 milionë euro

Published

on

Kompania e infrastrukturës me seli holandeze Ferrovial ka shitur aksionet e saj të kompanisë indiane të ndërtimit të rrugëve IRB Infrastructure Developers nëpërmjet degës së saj Cintra.

Ferrovial njoftoi se kishte shitur 5% të aksioneve të saj në IRB për 214 milionë euro (231.4 milionë dollarë amerikanë) nëpërmjet një ‘marrëveshjeje blloku’ ose vendosjes së 301.9 milionë aksioneve me investitorët institucionalë në Bursën Kombëtare të Stock (NBE) dhe Bursën e Bombeit (BSE). ).

Pavarësisht shitjes, Ferrovial mbetet aksioneri i dytë më i madh i IRB me 19.9% ​​të aksioneve.

Kompania holandeze gjithashtu do të mbajë të njëjtin përfaqësim në bordin e drejtorëve të IRB dhe se shitja e 5% të aksioneve do të rriste likuiditetin e aksioneve të IRB.

Operacioni vjen pas njoftimit të fundit për blerjen e 24% në IRB Infrastructure Trust. Ferrovial tha se kjo do të “plotësonte” strategjinë e saj në Indi, një treg me “perspektiva të shkëlqyera rritjeje afatgjata”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending