Connect with us

Aktuale

Dizajnerët ftohen të garojnë për ridizajnimin e dezinfektuesve për duar

Published

on

Studioja e dizajnit “Bompas & Parr” ka filluar një konkurs për ri-dizajnimin e dezinfektuesve të duarve për të inkurajuar larjen e tyre gjatë pandemisë së koronavirusit, me ç’rast do të mblidhen fonde për bamirësi.

Gara “Fountain of Hygiene” kërkon që projektuesit të propozojnë forma të reja të pompave të dezinfektuesve të duarve, si dhe zgjidhje më kreative të higjienës.

Prandaj studoja “Bompas dhe Parr” u ka bërë thirrje gjithë dizajnuesve, arkitektëve dhe krijuesve të dizjnojnë këto pompa, rezultatet do të shfaqen në ankand nga të cilat do të fitohen mjete financiare për Kryqin e Kuq Britanik.

Regjistrimet në listën e shkurtër do të shfaqen në Muzeun e Dizajnit në Londër (muzeu është mbyllur sot deri në një afat të pacaktuar për shkak të koronavirusit) dhe në ankandin “Christie” për të mbledhur para për Kryqin e Kuq Britanik.

Kjo garë po krijon një fond për të ndihmuar njerëzit në mbarë botën pa qasje në kujdes të mirë shëndetësor për t’u marrë me pandeminë koronavirus.

“Përmes rikrijimit të pompave sanitare dhe njësive të shpërndarjes, ky konkurs i hapur kërkon të inkurajojë përdorimin e xhelave dezinfektues me bazë alkooli si në sferat publike ashtu edhe ato shtëpiake”, thuhet nga studioja.

“Pjesëmarrësit janë të lirë të zgjedhin të dizajnojnë ose zbukurojnë pompa sanitare, sprej ose madje edhe gjeste dhe rituale, njoftohet nga ata.

“Unë gjithmonë kam pasur pak fobi për pompat sanitare dhe njësitë e shpërndarjes, duke preferuar më shumë një bar të rregullt sapuni. Shpresoj që puna e jashtëzakonshme që ne parashikojmë ta bëjmë përdorimin e xhelave të alkoolit një gëzim për të gjithë”, tha Harry Parr, drejtori i Bompas & Parr.

Sipas shefit ekzekutiv dhe drejtorit të Muzeut të Dizajnit, Tim Marloë, dizajni sipas tyre ka një rol të rëndësisëm për të ndihmuar në zgjidhjen e shumë sfidave në jetën e përditshme, përfshirë edhe ato që janë ngritur pas shpërthimit të pandemisë.

“Dizajni ka një rol të rëndësishëm për të ndihmuar në zgjidhjen e shumë prej sfidave me të cilat ballafaqohemi në jetën e përditshme, përfshirë disa prej atyre të ngritura nga shpërthimi i fundit Covid-19”, tha Tim Marlow, shefi ekzekutiv dhe drejtori i Muzeut të Dizajnit

Aktuale

Kosova përmes AKB-së prezantohet në Panairin e tekstilit në Stamboll

Published

on

Një delegacion i bizneseve nga Kosova i prirë nga Agim Shahini Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve po marrin pjesë në Panairin më të madh të tekstilit në Turqi që po mbahet ne Stamboll.

Bëhet e  ditur se në ketë panair po marrin pjesë 750 kompani nga 70 shtete të ndryshme të botës ku edhe Kosova po prezantohet nga Aleanca Kosovare e Bizneseve-AKB.Shahini tha se Kosova është me fat që ka miq nga mbarë bota e në veçanti Turqia është një investitor shumë i madh.

“Një delegacion i bizneseve nga Kosova i prirë nga z. Agim Shahini Kryetari i AKB-së po marrin pjesë në Panairin më të madh të tekstilit në Turqi që po mbahet ne Stamboll. Në ketë panairi po marrin pjesë 750 kompani nga 70 shtete tê ndryshme të botës ku edhe Kosova po prezantohet nga Aleanca Kosovare e Bizneseve-AKB. Kryetari Shahini tha se Kosova është me fat që ka miq nga mbarë bota e në veçanti Turqia është një investitor shumë i madh në Kosovë si në sektorët financiar, energjisë ,infrastrukturës, ndërtimit dhe tregtar, ku bilanci tregtar arrin vlerën mbi 800 milionë euro për vitin 2023. Ju ftoj të vini në Kosovë si vendi me i mirë  dhe potencial për investitorët në Ballkan”, njofton AKB-ja./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Ministria e Ekonomisë dhe Komuna e Gjilanit nënshkruajnë Marrëveshjen për realizimin e Projektit “Qyteti i Mençur”

Published

on

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe kryetari Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, kanë nënshkruar Marrëveshjen e mirëkuptimit, për realizimin e Projektit “Pilotimi i konceptit të Smart City (Neutral Host)”, në Komunën e Gjilanit.

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe kryetari Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, kanë nënshkruar Marrëveshjen e mirëkuptimit, për realizimin e Projektit “Pilotimi i konceptit të Smart City (Neutral Host)”, në Komunën e Gjilanit.

Projekti “Pilotimi i konceptit të “Smart City (Neutral Host)” do të jetë bashkëfinancim i Ministrisë së Ekonomisë dhe Komunës së Gjilanit dhe ka vlerën financiare 550,000,00 euro.

Ministrja Rizvanolli ka theksuar se duke adoptuar teknologji të reja të bazuara në Internet of Things (IoT), po mundësojnë zgjidhje të ndryshme për shfrytëzimin efiçient të energjisë elektrike, sistemin digjital për menaxhimin e trafikut, mbeturinave dhe ofrimin e shërbimeve digjitale komunale.

“Suksesi i këtij projekti do të shërbejë si model për komunat e tjera në Kosovë, për të ofruar zgjidhje të mençura për qytetarët e tyre përmes teknologjive të avancuara”, ka thënë Rizvanolli.

Projekti i “Qytetit të Mençur” i mundëson komunës që të menaxhojë më mirë resurset dhe të ofrojë shërbime më të mira, duke u bazuar në të dhënat të cilat vijnë nga senzorët e ndryshëm dhe në përfundimet që vijnë nga interpretimi i tyre.

Teknologjia e “Qytetit të Mençur” është një mënyrë e lehtë dhe e shpejtë që komunat të ofrojnë shërbime të qëndrueshme dhe të nevojshme për të përcjellë në mënyrë efektive zhvillimin urban, por edhe atë rural.

Po ashtu, teknologjitë ekzistuese me mundësi të zgjeruara, sigurojnë një infrastrukturë të mençur të menaxhimit të sensorëve dhe kontrollit të tyre, e cila lejon qytetet të mbledhin dhe analizojnë të dhënat nga shumë pajisje të lidhura në një mënyrë të efektshme, në mënyrë që autoritetet të marrin vendime të duhura rreth shërbimeve që duhet të ofrojnë.

Continue Reading

Aktuale

Para disa vite punonte në ndërtim, ai mori ftesën nga Kroacia! Kush është sulmuesi që do sfidojë Shqipërinë në Euro 2024?

Published

on

Marco Pasalic është zgjuar nga ëndrra dhe po jeton realitetin. Sulmuesi anësor i Rijekas ka marrë ftesën për të qenë pjesë e Kroacisë në Europianin 2024 që zhvillohet nga 14 qershori – 14 korrik në Gjermani.

Historia e 23-vjeçarit është e denjë për një film, ku në fund mundi dhe djersa triumfojnë përballë sfidave të jetës. I lindur në Karlsruhe (Gjermani), Pasalic u rrit mes jetesës së vështirë dhe dëshirës për futbollin.

I riu, me mbarimin e shkollës së mesme nuk kishte dëshirë të vijonte universitetin, paçka se i ati e këshilloi të ndiqte shkollën. Në të tilla kushte, në moshën 17-vjeçare ai u detyrua të punonte në ndërtim dhe këtë e ka treguar vetë sulmuesi.

“Kam filluar në vitin 2017. Babai më regjistroi në fakultet pas gjimnazit, por unë nuk doja ta mbaroja për shkak të futbollit, më tha që nëse nuk shkoja në shkollë, duhet të shkoja të punojë në ndërtim. Çdo mëngjes në orën 8 mblidheshim unë, vëllai dhe dy punëtorë”, tha ai.

Më pas 23-vjeçari ka treguar edhe vështirësitë e punës.

“Gjëja më e keqe për mua ishte të punoja kur ishte dimër si dhe verës kur jashtë ishte 35 gradë. Pas gjashtë apo shtatë muajsh, fillova të mësohesha. Në fund, bëhet fjalë për të pasur bukë në shtëpi. Kur nuk e bëra si duhet, më goditën me grusht në hundë. Nuk kam kryqëzuar kurrë rrugët me ndërtimtarinë. Po të isha tani në Gjermani dhe vëllai im të kishte nevojë për ndihmë, do ta ndihmoja”, tha Pasalic.

Nga të rinjtë e Karlstruhes, ai kaloi në ekipin e dytë të Stuttgart dhe më pas te Dortmund 2, para se në verën e 2023 të kalonte te Rijeka në Kroaci. Në Grupin B të Euro 2024 Kroacia ka përballë Shqipërinë, Spanjën dhe Italinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending