Connect with us

Aktuale

Banorët që po i kundërshtojnë ndërtimin e hidrocentraleve fitojnë “Çmimin për Demokraci”

Published

on

Banorët e fshatit Biti e Poshtme të komunës së Shtërpcës tash e 5 vjet vazhdojnë betejën për ta kundërshtuar ndërtimin e hidrocentraleve përgjatë lumit Lepenc.

E për këmbëngulësinë e banorëve të dy komuniteteve në ruajtjen e fshatit të tyre dhe fshatrave për rreth nga degradimi, Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile (KCSF) i ka shpërblyer me Çmimin për Demokraci për vitin 2019.

Taulant Hoxha, drejtor ekzekutiv në (KCSF) tha se ky çmim u dha për shkak të kontributit të zhvilluar në praktikë për demokracinë në Kosovë.

Ai tha këto çmime synojnë të japin modele se si do të duhej të sillet një qytetar i përgjegjshëm për ta ndërtuar këtë vend.

“Nisma e Qytetarëve të fshatit Biti e Poshtme të cilët për 5 vjet kanë luftuar për ta mbrojtur fshatin e tyre, lumin mjedisin dhe të gjithë fshatin të cilët ende nuk ia kanë dal. Hidrocentrali ende nuk është ndal, uji ende nuk është siguruar që do ta dal nga gypat. Por për neve është shumë pak e rëndësishme nëse në fund ia arrijnë apo jo. Për neve është e rëndësishme se përkundër vështirësive për këto 5 vjet, përkundër kërcënimeve, problemeve me policinë ata nuk janë ndal. Dhe për këtë ne me shumë kënaqësi do t’ia ndajmë çmimin Agronit”, tha ai.

Agron Rushiti, pasi pranoi çmimin, u shpreh falënderues për të gjithë ata që po i përkrahin në angazhimin e tyre për të ruajtur bukurinë e fshatit që u ruajt me përkushtim nga paraardhësit e tyre.

“Ne banorët e të dyja komuniteteve të fshatit Biti e Poshtme jemi zëri i vetëm i disa fshatrave të luginës së Lumit Lepenc që po dëmtohet shumë dhe askush nuk na ka përkrahur. Kjo luginë deri para ndërtimit të hidrocentraleve ka qenë burim i ujit për pije, ujitje, pushimit, bukurisë natyrore e dhuruar nga Zoti dhe e ruajtur me përkushtim nga paraardhësit tanë. Shumica dërmuese e banorëve u mashtruan qoftë me gënjeshtra, qoftë me blerje tokash por pa qenë të vetëdijshëm për dëmin e pakthyeshëm për fshatarët”, tha ai.

Po ashtu në këtë ngjarje KCSF-ja ka lansuar programin “Eja Kosovë” për mbështetje të shoqërisë civile në Kosovë.

Taulant Hoxha, drejtor ekzekutiv i KSCF-së tha se përmes këtij programi do të përkrahin nismat individuale, organizata lokale, por edhe ato që nuk kanë lluar, por që janë si ide të dobishme.

Ai tha se fokusi i tyre do të jetë tek grupet e margjinalizuara, e të cilat sipas tij e përbëjnë shumicën e popullatës në Kosovë.

“Kemi vendosur që të mos përjashtojmë asnjë pjesë të shoqërisë civile por ta zgjedhim një qasje të veçantë për ta përkrahur. Shpresojmë që një numër shumë i madh i organizatave të shoqërisë civile do ta. Është qasja e përfshirjes së qytetarëve në çdo aspekt të punës së një organizate të shoqërisë civile. Gratë të rinjtë, të moshuarit, pjesëtarët e pakicave të etnive të ndryshme, personat me nevoja të veçanta që me përqindje del shumica e popullsisë këto 20 vjet kemi arritur të ndërtojmë një vend që i jep hapësirë dhe privilegj një grupi më të vogël të qytetarëve dhe duke i lenë jashtë shumicën prej tyre”, tha ai.

Këtë program e kanë përkrahur në vazhdimësi ambasada e Zvicrës dhe ajo e Suedisë.

Ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet, tha se aty ku nuk ka shoqëri civile nuk mund të ketë demokraci të mirëfilltë.

“Ka probleme ku do si në çdo vend tjetër edhe këtu. Sa i përket reformave ju tashmë keni në qeverisje lokale, punësim, emigrim. Por do ta lë me kaq pasi që çdo gjë është në ndërtim e sipër. Shfrytëzojeni këtë mundësi me vendosmëri, jepni rast njerëzve që ta marrin përsipër situata që nuk janë edhe aq të lehta që të bëhet diçka e mirë. Ju falënderoj për punën që po bëni dhe ju inkurajoi për punë”, tha ai.

Edhe Ambasadoren e Suedisë në Kosovë, Karin Hernmarck Ahliny, lavdëroi punën e shoqërisë civile në Kosovë. Ajo tha se për Suedinë, bashkëpunimi me OJQ-të është jetike./ kp/

Aktuale

Kosova përmes AKB-së prezantohet në Panairin e tekstilit në Stamboll

Published

on

Një delegacion i bizneseve nga Kosova i prirë nga Agim Shahini Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve po marrin pjesë në Panairin më të madh të tekstilit në Turqi që po mbahet ne Stamboll.

Bëhet e  ditur se në ketë panair po marrin pjesë 750 kompani nga 70 shtete të ndryshme të botës ku edhe Kosova po prezantohet nga Aleanca Kosovare e Bizneseve-AKB.Shahini tha se Kosova është me fat që ka miq nga mbarë bota e në veçanti Turqia është një investitor shumë i madh.

“Një delegacion i bizneseve nga Kosova i prirë nga z. Agim Shahini Kryetari i AKB-së po marrin pjesë në Panairin më të madh të tekstilit në Turqi që po mbahet ne Stamboll. Në ketë panairi po marrin pjesë 750 kompani nga 70 shtete tê ndryshme të botës ku edhe Kosova po prezantohet nga Aleanca Kosovare e Bizneseve-AKB. Kryetari Shahini tha se Kosova është me fat që ka miq nga mbarë bota e në veçanti Turqia është një investitor shumë i madh në Kosovë si në sektorët financiar, energjisë ,infrastrukturës, ndërtimit dhe tregtar, ku bilanci tregtar arrin vlerën mbi 800 milionë euro për vitin 2023. Ju ftoj të vini në Kosovë si vendi me i mirë  dhe potencial për investitorët në Ballkan”, njofton AKB-ja./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Ministria e Ekonomisë dhe Komuna e Gjilanit nënshkruajnë Marrëveshjen për realizimin e Projektit “Qyteti i Mençur”

Published

on

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe kryetari Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, kanë nënshkruar Marrëveshjen e mirëkuptimit, për realizimin e Projektit “Pilotimi i konceptit të Smart City (Neutral Host)”, në Komunën e Gjilanit.

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe kryetari Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, kanë nënshkruar Marrëveshjen e mirëkuptimit, për realizimin e Projektit “Pilotimi i konceptit të Smart City (Neutral Host)”, në Komunën e Gjilanit.

Projekti “Pilotimi i konceptit të “Smart City (Neutral Host)” do të jetë bashkëfinancim i Ministrisë së Ekonomisë dhe Komunës së Gjilanit dhe ka vlerën financiare 550,000,00 euro.

Ministrja Rizvanolli ka theksuar se duke adoptuar teknologji të reja të bazuara në Internet of Things (IoT), po mundësojnë zgjidhje të ndryshme për shfrytëzimin efiçient të energjisë elektrike, sistemin digjital për menaxhimin e trafikut, mbeturinave dhe ofrimin e shërbimeve digjitale komunale.

“Suksesi i këtij projekti do të shërbejë si model për komunat e tjera në Kosovë, për të ofruar zgjidhje të mençura për qytetarët e tyre përmes teknologjive të avancuara”, ka thënë Rizvanolli.

Projekti i “Qytetit të Mençur” i mundëson komunës që të menaxhojë më mirë resurset dhe të ofrojë shërbime më të mira, duke u bazuar në të dhënat të cilat vijnë nga senzorët e ndryshëm dhe në përfundimet që vijnë nga interpretimi i tyre.

Teknologjia e “Qytetit të Mençur” është një mënyrë e lehtë dhe e shpejtë që komunat të ofrojnë shërbime të qëndrueshme dhe të nevojshme për të përcjellë në mënyrë efektive zhvillimin urban, por edhe atë rural.

Po ashtu, teknologjitë ekzistuese me mundësi të zgjeruara, sigurojnë një infrastrukturë të mençur të menaxhimit të sensorëve dhe kontrollit të tyre, e cila lejon qytetet të mbledhin dhe analizojnë të dhënat nga shumë pajisje të lidhura në një mënyrë të efektshme, në mënyrë që autoritetet të marrin vendime të duhura rreth shërbimeve që duhet të ofrojnë.

Continue Reading

Aktuale

Para disa vite punonte në ndërtim, ai mori ftesën nga Kroacia! Kush është sulmuesi që do sfidojë Shqipërinë në Euro 2024?

Published

on

Marco Pasalic është zgjuar nga ëndrra dhe po jeton realitetin. Sulmuesi anësor i Rijekas ka marrë ftesën për të qenë pjesë e Kroacisë në Europianin 2024 që zhvillohet nga 14 qershori – 14 korrik në Gjermani.

Historia e 23-vjeçarit është e denjë për një film, ku në fund mundi dhe djersa triumfojnë përballë sfidave të jetës. I lindur në Karlsruhe (Gjermani), Pasalic u rrit mes jetesës së vështirë dhe dëshirës për futbollin.

I riu, me mbarimin e shkollës së mesme nuk kishte dëshirë të vijonte universitetin, paçka se i ati e këshilloi të ndiqte shkollën. Në të tilla kushte, në moshën 17-vjeçare ai u detyrua të punonte në ndërtim dhe këtë e ka treguar vetë sulmuesi.

“Kam filluar në vitin 2017. Babai më regjistroi në fakultet pas gjimnazit, por unë nuk doja ta mbaroja për shkak të futbollit, më tha që nëse nuk shkoja në shkollë, duhet të shkoja të punojë në ndërtim. Çdo mëngjes në orën 8 mblidheshim unë, vëllai dhe dy punëtorë”, tha ai.

Më pas 23-vjeçari ka treguar edhe vështirësitë e punës.

“Gjëja më e keqe për mua ishte të punoja kur ishte dimër si dhe verës kur jashtë ishte 35 gradë. Pas gjashtë apo shtatë muajsh, fillova të mësohesha. Në fund, bëhet fjalë për të pasur bukë në shtëpi. Kur nuk e bëra si duhet, më goditën me grusht në hundë. Nuk kam kryqëzuar kurrë rrugët me ndërtimtarinë. Po të isha tani në Gjermani dhe vëllai im të kishte nevojë për ndihmë, do ta ndihmoja”, tha Pasalic.

Nga të rinjtë e Karlstruhes, ai kaloi në ekipin e dytë të Stuttgart dhe më pas te Dortmund 2, para se në verën e 2023 të kalonte te Rijeka në Kroaci. Në Grupin B të Euro 2024 Kroacia ka përballë Shqipërinë, Spanjën dhe Italinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending