Connect with us

Aktuale

Meksiko, aty ku urbanizimi po zhvillohet në mënyrë të hatashme

Published

on

Ka një trend të qartë në qytetet drejtuese në mbarë botën drejt transformimit urban, që është mbi të gjitha rezultat i evolucionit social dhe demografik, duke harmonizuar densitetin dhe përdorimin e tokës për të nxitur zhvillimin.

Parque Toreo u projektua si një kompleks me përdorim të përzier dhe si një shembull kryesor i këtij fenomeni të urbanizimit. Vendi është i vendosur në Naucalpan, shteti i Meksikës, zona më e zhvilluar periferike me tregti të rëndësishme në veri të Mexico City. Ajo mat 51,753.60 m² dhe përfshin aksesin në rrugët kryesore si: Periférico Norte, Av. Río San Joaquín dhe Av. Parque de Chapultepec, shkruan Ndertimi.info.

Që nga fillimi, plani kryesor u konceptua si “një park i madh”, një hapësirë ​​urbane që në mënyrë të gjithanshme bashkon përdorime të ndryshme. Ky projekt përmban një qendër tregtare, një hotel dhe tri ndërtesa të korporatave, duke mbuluar një sipërfaqe totale prej 440,580 m².

Qendra tregtare përfundoi me sukses në tetor 2014, faza e dytë filloi të funksionojë në 2016

Në qendër tregtare përdoruesi është në qendër duke qarkulluar midis burimeve, pemëve dhe hapësirave të hapura, me qëllim që të shijojë një hapësirë ​​publike dhe të sigurojë një vend për takimin dhe bashkëveprimin social për zonën dhe qytetin në tërësi. Vegjetacioni i pasur me pemë të mëdha mbi qendrën tregtare gjeneron një atmosferë të ekuilibruar me hapësirat e shitjes me pakicë.

Qendra tregtare zë katër katet e para, me dyqane, kinema dhe restorante që mbushin këto hapësira gjysmë të mbyllura me jetë dhe mbulojnë rreth 91.500 m². Ndërtimi i një dyqani spirancë së shpejti do të finalizohet duke shtuar 25,000 m² në zonën tregtare.

Kullat e zyrave “B” dhe “C” mbajnë një sipërfaqe të përafërt prej 60,000 m². Hoteli ekzekutiv përfshin 220 dhoma që mbulojnë një sipërfaqe prej 15,000 m² mbi 15 kate me kullën e zyrës “A” me një sipërfaqe totale prej 60,000 m².

Projekti përfshin gjashtë kate parkimi nëntokësor për të përmbushur nevojat e parkimit. Zona e “transferimit” e vendosur në mes të kateve të zëna nga qendra tregtare dhe në katin përdhes të zyrave shërben si shpërndarës dhe filtër për funksionimin e mirë të përdorimeve të ndryshme. Në këtë zonë gjendet një klub biznesi me hapësira atraktive që gjenerojnë përvoja të reja, si ekspozita, ngjarje kulturore, salla trajnimi, një auditor etj. 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Rasti ‘Brezovica’, arrestohen 4 persona, dy të tjerë mbeten në arrati!

Published

on

Prokuroria e Ferizajt, ditën e djeshme ka njoftuar se ka bastisur gjashtë lokacione dhe ka arrestuar katër persona, ndërsa dy të tjerë mbeten në arrati pasi nuk ishin hasur në vendbanimet e tyre.

Ndër të arrestuarit është edhe Bekim Pireva i cili është ortak në një biznes në Ulqin më Idriz Thaçin, vëllain e ish Presidentit Thaçi. Kallxo.com ka kontaktuar me avokatin e Pirevës, Arben Shala, por ai ka qenë shumë i shkurtër.

“I vetmi bashkëpunim i yni me z.Idriz Thaçi është në projektin ndërtimor në Ulqin. Të dhënat e kompanisë dhe aksionarëve janë të gjitha publike dhe online”, pati deklaruar Bekim Pireva, drejtor i kompanisë “Premium Bau Ulqin”.

Bekim Pireva, gjithashtu e kishte pranuar se ka qenë aksionar edhe me qytetarë serbë, por kishte deklaruar se ato nuk janë bërë asnjëherë aktive. Ai pati deklaruar se është aksionar me 70% të aksioneve në biznesin “Energy Power” Sh.P.K. me seli në Zubin Potok, në të cilën janë aksionarë edhe Bojan Jakshiq (20% të aksioneve) dhe Millovan Simiq (10% të aksioneve).

“Jemi vetëm tre aksionarë atje në Ulqin, unë bashkë me Arben Jetullahun dhe Idriz Thaçin, që të dy i njoh në Prishtinë kohë më parë. Po, Idrizi është vëllai i Hashim Thaçit, unë kam pas edhe një kompani tjetër me disa serbë të Zupqit por nuk është më sepse nuk kemi mujtë me hapë fabrikën”, theksoi Pireva.

Emisioni KallxoPernime i titulluar ‘Veriu dhe investimet në Ulqin’, të transmetuar vitin e kaluar mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm.

Sipas njoftimit të Prokurorisë në Ferizaj, personat e arrestuar janë me inicialet Xh. B., I. F., Xh. Sh., dhe B. P. Ata janë ndaluar për shkak të dyshimit se të njëjtit kanë kryer veprat penale “Marrja e ryshfetit” “Ushtrimi i ndikimit” dhe “Dhënia e ryshfetit”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Nexhat Krasniqi mbetet pa pozitën e shefit të Prokurimit në Ministrinë e Infrastrukturës

Published

on

Shefi i Prokurimit në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, MMPHI, Nexhat Krasniqi nuk mban më pozitën udhëheqëse të këtij divizioni.

Në një përgjigje të MMPHI për Kallxo.com bëhet e ditur se më datë 24 maj Ndriçim Mustafa është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit.

“Më datë: 24.05.2022, Ndriçim Mustafa, është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit, në kuadër të MMPHI-së, si rezultat i bashkimit të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, me qëllim të koordinimit të aktiviteteve të dy Divizioneve të Prokurimit, deri në hyrjen në fuqi të rregullores së re për organizimin e brendshëm të MMPHI-së”, thuhet në përgjigjen e tyre.

MMPHI nuk kanë treguar se cilat kanë qenë arsyet e largimit të Krasniqit dhe nëse do mbajë ndonjë pozitë tjetër brenda ministrisë ku udhëhoqi divizionin e Prokurimit.

Në emisionin “KallxoPernime” më 27 prill 2022, zëvendësministri i Infrastrukturës Hysen Durmishi ka folur për raportet e tij me tashmë ish shefin e prokurimit Nexhat Krasniqi, ku deklaroi se nuk takohet çdo ditë me të.

“Jo, nuk rri natë e ditë në zyrën time. Në zyrën ku punoj unë, çdo drejtor i departamentit, çdo shef i divizionit, çdo zyrtar që punon në ministri, e ka derën çelur sa unë jam aty. Ai (Nexhat Krasniqi), nuk vjen shpesh te unë. Ai vjen vetëm kur ka nevojë për m’u konsultu me mua. Së pari, unë përveç që jam zëvendësministër jam edhe inxhinier dhe për ashtu unë nuk duhem me bo kurrgjë e veç duhet me pritë kur të ma sjellin ndonjë dokument me e nënshkru”, deklaroi Durmishi.

Durmishi ka thënë se Krasniqi ka ardhur 2-3 muaj në punë para se të vinin në qeverisje, kjo pasi ky i fundit ka qenë i suspenduar./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Anulohet vendimi për miratim të Planit Zhvillimor Komunal të Gjilanit

Published

on

Anulimi i vendimit për miratim të Planit Zhvillimor Komunal, sipas kryetarit Alban Hyseni i hap rrugë plotësim ndryshimit të materialit bazë dhe garanton mundësi zhvillimi për Komunën e Gjilanit.

“Bartja e dy aktiviteteve, atij të mirëmbajtjes dhe sigurimit të objekteve komunale, objekteve të arsimit dhe atyre të shëndetësisë në kuadër të ndërmarrjes “Tregu” siguron shërbime me të mira për komunën dhe i jep fund një problemi shumëvjeçar për të cilin asnjëherë nuk është gjetur vullneti politik për t’u trajtuar dhe zgjidhur.

Falënderoj asambleistët e Kuvendit Komunal të Gjilanit për mbështetjen e këtyre dy propozimeve tejet të rëndësishme për Komunën dhe qytetarët.”, deklaroi kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending