Connect with us

Arkitekturë

“Arkitektura e Paqes”, të dizajnosh krahas ekologjive vendase

Published

on

Arkitektura me të vërtetë mund të ndajë, shtypë dhe diskriminojë. Por ai gjithashtu posedon fuqinë unike për t’u lidhur, ngritur dhe shëruar. Unë e di këtë nga përvoja e dorës së parë. Firma jonë ka projektuar shumë vende adhurimi, secili një përvojë thellësisht reflektuese dhe shpërblyese, secili një kërkim përulës.

Projektet arkitekturore na ndihmojnë të zgjerojmë përkufizimin e bukurisë, përtej tullave dhe llaçit të thjeshtë, për të përfshirë përulësinë, drejtësinë, mirësinë dhe besimin.

Këto vlera, jam i bindur, janë bartur edhe në projekte të tjera. Pas uraganit Katrina në Amerikë, shumica e arkitektëve u ngarkuan të ndihmonin në restaurimin e Superdomës (katedralja më e mirë laike), një vend i mbërthyer i kaosit dhe strehimit për pothuajse 30,000 Nju Orleanianë.

Riparimi i atij vendi, një vendi lidhjeje, grumbullimi dhe komuniteti (aspak ndryshe nga kishat ku kemi punuar), ishte një hap thelbësor në rimëkëmbjen e qytetit pas stuhisë. Superdoma e rindërtuar dhe e ripagëzuar, e aftë për të krijuar histori të reja, u bë një simbol i fuqishëm i shërimit dhe rinovimit.

Për një kohë të gjatë, arkitektura u pa si një kërkim thjesht material, material prej qelqi dhe çeliku, një botë e matur në një univers të pamatshëm. Bëhej fjalë për përdorimin e teknologjisë për të pushtuar dhe zbutur natyrën, për të kanalizuar lumenjtë e saj të furishëm; ai kishte të bënte me përdorimin e hapësirës për të korralizuar, mbajtur dhe kontrolluar qytetarët e saj të margjinalizuar.

Shtrirja e këtyre pyetjeve mund të jetë e gjerë, duke përfshirë gjithçka nga kërkimi etnografik, antropologjia kulturore, arkitektura mjeko-ligjore, menaxhimi i tokës dhe konservimi deri te restaurimi, drejtësia mjedisore dhe racore dhe angazhimi autentik i komunitetit. Dhe ato zbatohen në mënyrë të barabartë për qytetet, ku ekologjia e ndërlidhur përfshin njerëzit, klimën, sistemet e transportit, infrastrukturën, strukturën urbane dhe komunitare, të cilat të gjitha do të vijnë në kontakt intim me ndërtesën tonë emergjente.

Këto vende, gjithashtu, janë mundësi paralele për shërim dhe lidhje dhe sjellin me vete ekologji unike dhe një ndjenjë të ngjashme përgjegjësie dhe kujdestarie të përbashkët. Prandaj, një hap i parë thelbësor në krijimin e arkitekturës që promovon paqen, që shëron dhe frymëzon, duhet të jetë një llogaritje e ndershme e së kaluarës – një llogari, nëse dëshironi.

Arkitektët, duke vepruar si arkeologë kulturorë, kanë mundësinë të zbulojnë dhe pranojnë këto të vërteta dhe si rezultat të ndërtojnë struktura të reja.

Jetojmë në një epokë kur akti i arkitekturës përballet me dyshime: Për kë po projektojmë? Kush e ka privilegjin e punës sonë? Kujt i bën dëm? A është edhe e nevojshme? Të gjitha janë pyetje të vlefshme.

Të përfshira në ato takime të vërteta dhe shpesh thellësisht të pakëndshme janë mundësi unike për të mësuar dhe reflektuar mbi hapësirën dhe vendin dhe për të krijuar shtigje të reja drejt veprimeve të informuara që çojnë në barazi, drejtësi dhe shërim më të madh.

Victor F. “Trey” Trahan, III, FAIA, është një konservator dhe filantropist amerikan. Ai harton projekte vendase dhe ndërkombëtare që kanë marrë njohje globale për punë që janë historikisht të bazuara dhe estetikisht sublime. Vetë Trahan është lavdëruar për përdorimin e tij inovativ të materialeve të qëndrueshme, që rrjedh nga besimi i tij i fortë personal në vlerën e ruajtjes së mjedisit dhe projektimit për barazi racore dhe hapësinore në mjedisin e ndërtuar./Media Ndërtimi.

Arkitekturë

Pretendimet për jetëgjatësi të qytetit 170 kilometra saudit janë “naive” thonë ekspertët

Published

on

Pas zbulimit të planeve të qeverisë së Arabisë Saudite për një megaqytet të madh linear në shkretëtirë, ekspertët e dizajnit urban kanë shprehur skepticizëm nëse vizioni i saj utopik është realist.

“Do të kishte kaq shumë dukuri fizike dhe mjedisore që do të duhej të trajtoheshin për të arritur karakterin e jashtëzakonshëm minimal dhe të veçantë që propozojnë interpretimet,” tha Marshall Brown, drejtor i Qendrës Urban Imagjinate në Princeton dhe një profesor i asociuar i arkitekturës në Princeton. universiteti.

Philip Oldfield, kreu i shkollës së mjedisit të ndërtuar në Universitetin e Uellsit të Ri Jugor (UNSW) Sydney, paralajmëroi se kostoja e madhe e karbonit e mishëruar e ndërtimit “do të kapërcejë çdo përfitim mjedisor”.

Drejtoresha e planifikimit dhe dizajnit urban në C40, Hélène Chartier, argumentoi se ajo nuk do të “donte të jetonte në një vend ku është kaq i ngushtë”, ndërsa arkitekti Winy Maas tha se “do të donte të jetonte në një mjedis të tillë”.

Shteti i Lindjes së Mesme i pasur me naftë zbuloi së fundmi imazhe dramatike të The Line, duke përshkruar dy mure gjigante me pasqyrë që vrapojnë drejt paralelisht për 170 kilometra përgjatë shkretëtirës.

E projektuar nga studioja e arkitekturës amerikane Morphosis, do të ishte 500 metra e gjatë, por vetëm 200 metra e gjerë, me boshllëkun ndërmjet të mbushur nga pëlhura urbane e mbushur dendur së bashku me pemët dhe jetën e bimëve dhe një rrjet hekurudhor me shpejtësi të lartë të ngulitur nën tokë.

Princi i kurorës saudit Mohammed bin Salman u mburr se qyteti, i planifikuar për nëntë milionë banorë, “do të sfidojë qytetet tradicionale të sheshta, horizontale dhe do të krijojë një model për ruajtjen e natyrës dhe rritjen e jetesës njerëzore”.

Dezeen pyeti ekspertët e planifikimit dhe dizajnit urban se si mund të funksionojë në të vërtetë një strukturë e tillë.

Që në vitin 1882, planifikuesi urban spanjoll Arturo Soria y Mata po sugjeronte idenë e një qyteti linear, me planifikuesin sovjetik Nikolay Alexandrovich Milyutin që më vonë e miratoi atë në librin e tij të vitit 1930 Sotsgorod: Problemet e ndërtimit të qyteteve socialiste.

Arkitektët Peter Eisenman dhe Michael Graves imagjinuan një qytet Linear për Nju Xhersin në vitin 1965. Katër vjet më vonë, firma italiane Superstudio propozoi Monumentin e Vazhdueshëm, interpretimet e të cilit kanë një ngjashmëri të frikshme me ato të The Line.

Kohët e fundit, arkitekti britanik Peter Barber paraqiti një plan për një qytet 160 kilometra të gjatë dhe 200 metra të gjerë, të mbështjellë rreth Londrës.

Asnjë nga këto nuk është ndërtuar realisht. Corviale, një bllok banimi social i gjatë një kilometër në Romë i përfunduar në 1984, ndoshta i afrohet më shumë të qenit një qytet linear i realizuar.

Edhe pse projekti ka marrë vëmendje të konsiderueshme, nuk është ende e sigurt nëse The Line do të bëhet realitet.

“Edhe për të imagjinuar se si do të ishte kjo pasi të përfundonte ose çfarë do të ndodhte me kalimin e kohës – madje edhe gjëra të tilla si sa lëndë e parë do të kërkonte për të ndërtuar, sa forcë do të duhej për të pompuar ujin nëpër të nga fundi në fund, çfarë ndodh me gjëra të tilla si era dhe nxehtësia në një shkallë të tillë – nuk është e mundur me krahasimet ekzistuese, “tha Brown.

“Ne jemi në fushën e spekulimeve të pastra, gjë që më kthen në pyetjen: çfarë është kjo gjë? Dyshoj se imazhi arkitektonik mund të jetë një provokim për të nxitur bisedën që po bëjmë tani.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Si mund të jetohet në banesat e epokës sovjetike?

Published

on

Në të gjithë ish-Bashkimin Sovjetik dhe Bllokun Lindor, komplekset e mëdha të betonit qëndrojnë si dëshmi e lëvizjes së Evropës për strehim të pasluftës. Të ndërtuara masivisht në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të, dizajnet e tyre utilitare zakonisht ishin të orientuara drejt sigurimit të shtëpive sa më shpejt dhe më lirë.

Por ndërkohë që disa nga këto zhvillime që atëherë janë rrafshuar ose janë shkatërruar, shumë prej tyre kanë mbijetuar më shumë se qeveritë komuniste që i ndërtuan ato.

Në vitin 2012, David Navarro dhe Martyna Sobecka, themelues të shtëpisë botuese dhe studios së dizajnit Zupagrafika, filluan të dokumentojnë blloqet e vjetra të betonit të Evropës Lindore — dhe të takojnë njerëzit që ende i quajnë në shtëpi. Fillimisht, dyshja synonin të fotografonin modele arkitekturore letre kundër ndërtesave që përfaqësonin, megjithëse në vend të kësaj ata u kërkuan banorëve të pozonin për portrete duke mbajtur ilustrimet.

Një dekadë më vonë, dhe me ndihmën e fotografëve nga i gjithë rajoni, ata kanë publikuar imazhe dhe histori nga 40 projekte banimi në 37 qytete të ndryshme.

Nga ai që dikur ishte Berlini Lindor e deri te qyteti i largët rus i Norilsk, Navarro dhe Sobecka zbuluan se banorët e këtyre ndërtesave shpesh të shara ankohen për probleme, duke përfshirë izolimin e dobët dhe mungesën e mirëmbajtjes. Por ata gjithashtu zbuluan shumë banorë që ishin kompliment dhe nostalgjik për shtëpitë e tyre të kohës së Luftës së Ftohtë.

Siç shkruan dyshja në hyrjen e librit të tyre të ri, “Qiratarët: Portrete konkrete të ish-Bllokut Lindor”, subjektet e tyre kanë kujtime si për “vitet e arta të ndërtesave ashtu edhe për kohët më të errëta”.

“Unë kam qenë një nga qiramarrësit e parë këtu. Unë absolutisht e dua apartamentin tim në katin e katërt. Kam tre dhoma te bollshme me një kuzhinë të vogël.

“I vetmi disavantazh janë pëllumbat, oh i dashur, kjo është vërtet e tmerrshme! Rinovimi duket i bukur dhe i pastër nga jashtë, por ata nuk vendosën qeramikë në dyshemetë e ballkonit, siç premtuan. Përveç kësaj, qiramarrësit ende paguajnë rreth 200 zloty. (43 dollarë) në muaj secili për këtë rinovim.”

“Këto shtëpi panelake (betoni të parafabrikuara) u ndërtuan shumë shpejt në mënyrë që njerëzit të kishin vend për të jetuar. Të gjithëve u pëlqente këtu. Pastaj erdhi Revolucioni i Kadife dhe ata donin t’i shembnin; po t’i kishin prishur, ne nuk do t’i kishim shtëpitë sot.

“Kur ne blinim një apartament këtu ishte shumë e përballueshme, tani ato janë në dispozicion për 4 milionë koruna (166,000 dollarë), mjaft të shtrenjta për njerëzit që nuk kanë shumë para.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Projekti i banimit virtual nga Zaha Hadid Architects promovon vetëqeverisjen urbane

Published

on

Projektuar nga Zaha Hadid Architects, Liberland Metaverse është një projekt virtual në atë që banorët do të jenë në gjendje të blejnë pjesë toke të pabanuara bazuar në një bërthamë urbane të zgjedhur dhe t’i qasen ato si avatarë.

Komuniteti përfshin rrethe hiper-realiste që promovojnë vetëqeverisjen urbane.

Fazat fillestare të projektit u zhvilluan duke përdorur njohuri për dizajnin hapësinor, gjetjen e rrugës dhe estetikën e përgjithshme të atmosferave sociale./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending