Connect with us

Arkitekturë

Rikonstruktimi që nuk u realizua për Hotel Grand në Prishtinë!

Published

on

“Jemi krenar te ju prezantojmë projektin e zhvilluar që përfshinë Hotelin Grand, sheshin Heroinat dhe lidhjen me platformën e NewBorn”, ishte një njoftim i lëshuar para afër dy vjetësh nga kompania Bau Holding LLC.

Ky projekt, sipas kompanisë kishte kaluar me vota unanime të 8 anëtarëve te Grupit Operacional, një grup profesionistësh të deleguar nga ministritë respektive ( MTI, MF, MEA, MBPZHR, MZHR, MD), Komuna e Prishtinës dhe avokati i popullit.

“Shume shpejt sipas procedurave qe përcakton Ligji për Investime Strategjike do t’i kaloj Kuvendit te Kosovës për votim.”, shkruante në njoftim.

Godina e Hotel Grand gjendet në listën e objekteve të mbrojtura dhe projekti ynë ruan identitetin dhe arkitekturën origjinale te godinës së Hotel Grand. Ne ato pjesë të godinës ku ky identitet është shkatërruar ndër vite do të ri konstruktohet.

“Para se gjithash projekti ynë ka për qellim rikthimin në jetë të komplet zonës, lidhjen dhe krijimin e një hapësire dinamike dhe komunikuese mes sheshit Zahir Pajaziti, sheshit Heroinat, platformës së Neeborn dhe rrugës Garibaldi.

Ky investim aktualizon dhe e kthen ne qendër të vëmendjes një nga godinat ikone të qytetit siç është Hotel Grand. Qendrës se qytetit i jep gjallëri, e kthen vëmendjen e qytetareve tek qendra e qytetit dhe kontribuon që e gjithë zona të bëhet më dinamike.”, shkruante tutje në njoftim të projektit.

Investimi përfshinë në vete hotelin, qendrën tregtare, zyre administrative, parking nëntokësor si dhe shume hapësira tjera rekreacioni dhe publike.

Investimi që parashikohej të bëhej kap vlerën e mbi 43 milionë euro dhe do të behej në partneritet me kompaninë zviceran ASH Immoservice.

“Gjate fazës se investimit do të punësohen mbi 1000 punëtor kurse ne fazën e lëshimit ne operim do të punësohen mbi 1100 punëtor.

Përfitimet direkte ne buxhetit të shtetit në formë taksash dhe tatimesh qofte nga investimi por edhe nga të hyrat që do të gjeneroj projekti si biznes kalojnë vlerën e mbi 30 milionë eurove në 15 vitet në vijim apo rreth 17 milionë euro llogaritur me vlerën aktuale neto (NPV).

Ne po presim me padurim fillimin e këtij projekti.”, shkruan në njoftim./Media Ndërtimi.

Arkitekturë

“Mecanoo” prezanton projektin për Institutin shkencor të Guangming, i përshtatur tërësisht me peizazhin që e rrethon

Published

on

Zyra arkitekturore “Mecanoo” ka njoftuar se është një nga tre finalistët për Konkursin Ndërkombëtar të institutit shkencor të Guangming.

Propozimi i firmës holandeze, i krijuar në bashkëpunim me arkitektët e peizazhit LOLA, u zgjodh nga 173 aplikime nga e gjithë bota dhe plotëson konkursin për të krijuar një kampus shkencor ndërkombëtar në Shenzhen që ofron një ndjenjë përkatësie dhe kombinon elementet shkencore me peizazhin natyror.

Siç shihet në paraqitjet e reja të zbuluara, dizajni parashikon një kompleks gjithëpërfshirës të strukturave lineare prej druri të kryqëzuara, si dhe një grup pavionësh rrethorë që duken sikur do të shërbejnë si zona publike të kampusit shkencor.

Aty pritet të krijohet një kampus ndërkombëtar, një hapësirë ​​sociale efikase të përbashkët për talentet shkencore.

Përmbledhja kërkon që dizajni të përshtatet në mënyrë harmonike me vendndodhjen strategjike, topografinë dhe karakterin e Shenzhen, në mënyrë që të gjenerojë një qendër gjithëpërfshirëse krijuese dhe arsimore.

Qendra do të ofrojë lehtësira dhe shërbime publike me cilësi të lartë për të mbështetur zhvillimin shkencor, duke mundësuar kështu frymëzim dhe inovacion./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Zbulohet projekti për ndërtimin e qytetit që do të strehojë 500 milionë njerëz

Published

on

Do të ndërtohet megalopoli i parë në botë i cili synon të strehojë 500 milionë njerëz.

Megazona është një projekt shumë ambicioz por që nuk do të përfundojë plotësisht deri në fillimin e shekullit të ardhshëm. Por bota tashmë po shikon zhvillimin e megalopolit të parë.

Zona do të shtrihet pothuajse 1000 km përgjatë bregut perëndimor të Afrikës, duke kaluar nëpër pesë vende në proces.

Ai do të fillojë në Abidjan të Bregut të Fildishtë, duke përfunduar në kryeqytetin e Nigerisë Lagos, dhe përfundimisht do të strehojë gjysmë miliardë njerëz.

Projekti do të shtrihet përmes Gana, Togo dhe Benin, me qytetet bregdetare të Takoradi, Accra, Prampram, Lome dhe Cotonou.

Por puna tashmë ka filluar, me më shumë kulla të larta, hotele, komplekse tregtare dhe zyra që shfaqen përgjatë vijës së gjatë të bregdetit.

Padyshim, ndërsa vendet vazhdojnë të rriten, popullsia do të rritet, pasi më shumë vende pune zakonisht do të thotë më shumë njerëz.

Aktualisht, Afrika është shtëpia e 17 për qind të popullsisë së botës, me OKB-në që parashikon se popullsia e kontinentit do të rritet në katër miliardë deri në vitin 2100 rreth 40 për qind e popullsisë totale të botës. Deri në këtë kohë, një gjysmë miliardë njerëz pritet të jetojnë brenda megalopolit.

 

Pjesë e kësaj do të jetë një autostradë e re moderne përgjatë Gjirit të Guinesë, që lidh Abidjan me Lagos. Paratë për autostradën e re mjaft të shtrenjtë prej 12.6 miliardë funtesh janë mbledhur tashmë nga drejtorat e Bankës Afrikane për Zhvillim, të cilët thonë se pjesa e re e rrugës do të jetë deri në gjashtë korsi e gjerë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Ulqini shpall konkurs konkurs për zgjidhjen konceptuale arkitektonike për stadiumin e qytetit

Published

on

Qëllimi i konkursit është hartimi i zgjidhjes konceptuale arkitektonike për hapësirë të destinuar për sport dhe rekreacion në parcelat urbanistike UP 14 dhe UP 15, si pjesë e Studimit Shtetëror të Lokacionit “Pjesë e sektorit 66 – grupimi ekzistues i hoteleve dhe moduli I”, për ndërtimin e stadiumit të qytetit.

Fondi i çmimeve për zgjidhjet fituese arrin në gjithsej 40.000 euro:

Çmimi i parë – 20000 €

Çmimi i dytë – 12000 €

Çmimi i tretë – 8000 €

Konkursi është i hapur deri më 6 Mars 2023.

Më shumë detaje vizitoni linkun: http://www.ul-gov.me/…/KONKURS-ZA-IDEJNO-ARHITEKTONSKO…  /Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending