Connect with us

Arkitekturë

Rehabilitimi i shëtitores në Sarandë bëhet porta kryesore turistike e jugut

Published

on

Shëtitorja e qytetit të Sarandës para zhvillimit të projektit ishte një destinacion turistik i frekuentuar pa hapësira dhe shërbime të mira publike.

Projekti i rehabilitimit, 1.2 km i gjatë është konceptuar si një skenë e gjerë në natyrë që pothuaj e dyfishon hapësirën publike, harmonizon elementët ekzistues dhe akomodon objekte të reja dhe aktivitete rekreative për një eksperiencë më cilësore, mbresëlenëse të vizitorëve.

Saranda është një qytet port dhe porta kryesore turistike e Shqipërisë së Jugut. Klima e butë e Sarandës, vendndodhja e saj strategjike përballë ishullit të Korfuzit dhe lidhja në rritje me rrugë ujore i japin qytetit një rritje të qëndrueshme vjetore të turistëve dhe një sezon turistik më të gjatë se qytetet e tjera bregdetare te Shqipërisë.

Për shkak të këtyre karakteristikave, qyteti dhe veçanërisht shëtitorja bregdetare e lidhur fizikisht drejpërdrejte me qytetin janë të mbipopulluar gjatë verës dhe specifikisht gjatë orëve të darkës.

Gjatë periudhës së postkomunizmit, Saranda ka përjetuar një rritje urbane ekstreme të pakontrolluar, duke sjelle për rrjedhoje dëndësi të madhe popullsie dhe veçanërisht në pikun e sezonit turistik, duke pështjelluar shërbimet publike dhe cilësinë e jetës urbane.

Shëtitorja ekzistuese e konceptuar në një kohe kur intesiteti i lëvizjeve ishte shumë i ndryshem me të sotmin dhe ndërtuar në kushte krejt të tjera të standarteve ndërtimore linte shumë për të dëshiruar dhe veçanërisht në mungesën e hapësirave të dedikuara rekreative sipas grupmoshave.

Për të përmirësuar imazhin dhe performancën e zonës ujore me madhësi 6 ha u përcaktua një kufi i qartë për zhvillimet private përgjatë shëtitores. Gjithashtu, u ndoq strategjia e densifikimit të hapësirave ekzistuese të gjelbërta drejt qytetit me një “Rrip të Gjelbër” të vazhduar.

Me rëndësi të veçantë ishte lirimi i të gjithë zonës nga trafiku dhe parkimi dhe krijimi i një hapësire ekskluzivisht për këmbësorë që mbledh të gjitha hapësirat kryesore publike të hapura të të gjithë qytetit dhe i shtrin ato deri në shkallët e reja në buzë detit, të cilat shërbejnë si zona publike për t’u ulur, relaksuar dhe për të shijuar afërsinë me ujin.

Për të maksimizuar hapësirën publike, shëtitorja duhej të zgjerohej kudo që të ishte e mundur, por pa penguar vlerat ekzistuese (zonat e plazhit, objektet e trashëgimisë arkeologjike). “Rruga Jonianët” pas “Babylon Gardens” u shndërrua në rrugë këmbësorësh dhe u krijuan zgjerime të reja në det: “Ballkoni i Mbërritjes” me pamje të mrekullueshme drejt ishullit të Korfuzit dhe “Ballkoni i Hyrjes” në pishinën e vjetër.

Ndërhyrja u spikat me “Sheshin Qendror” pranë portit ekzistues të varkave të peshkimit, pikërisht në qëndrën e gjithë perimetrit të shëtitores, për të pritur ngjarjet dhe festimet kryesore të qytetit gjatë sezonit turistik dhe jo vetëm.

Strukturat e reja mbajtëse me elementet e tyre lineare të shkallëve zgjerojnë potencialin rekreativ të zonave të kufizuara të plazhit, por edhe u japin mundësinë pushuesve që jo domosdoshmërisht të ulen në bare apo restorante për të shijuar atmosferën detare.

Shëtitorja tashmë ofron një imazh të integruar, koheziv me një identitet të qartë urban me 10,000 m2 me shumë hapësira publike, akses cilësor i lëvizjes këmbësore, shesh qendror të spikatur për aktivitete, elemente urbane të unifikuara dhe funksionale, hijëzim natyral me 200 pemë mesdhetare të shtuara, ndriçim publik homogjen dhe të këndshëm për të rritur performancën e përjetimit gjatë orëve më interesante të sezonit turistik.

Për të ndërthurur vizualisht këtë projekt të gjerë publik me kontekstin ekzistues, materialet e aplikuara janë gurë natyralë nga guroret lokale për shtrimet e shëtitores dhe blloqe betoni të parafabrikuara me agregatë nga të njëjtët gurë për të gjitha shkallët e reja, skajet ujore dhe mobilimin urban.(Pikark.com)/Media Ndërtimi.

Arkitekturë

Pretendimet për jetëgjatësi të qytetit 170 kilometra saudit janë “naive” thonë ekspertët

Published

on

Pas zbulimit të planeve të qeverisë së Arabisë Saudite për një megaqytet të madh linear në shkretëtirë, ekspertët e dizajnit urban kanë shprehur skepticizëm nëse vizioni i saj utopik është realist.

“Do të kishte kaq shumë dukuri fizike dhe mjedisore që do të duhej të trajtoheshin për të arritur karakterin e jashtëzakonshëm minimal dhe të veçantë që propozojnë interpretimet,” tha Marshall Brown, drejtor i Qendrës Urban Imagjinate në Princeton dhe një profesor i asociuar i arkitekturës në Princeton. universiteti.

Philip Oldfield, kreu i shkollës së mjedisit të ndërtuar në Universitetin e Uellsit të Ri Jugor (UNSW) Sydney, paralajmëroi se kostoja e madhe e karbonit e mishëruar e ndërtimit “do të kapërcejë çdo përfitim mjedisor”.

Drejtoresha e planifikimit dhe dizajnit urban në C40, Hélène Chartier, argumentoi se ajo nuk do të “donte të jetonte në një vend ku është kaq i ngushtë”, ndërsa arkitekti Winy Maas tha se “do të donte të jetonte në një mjedis të tillë”.

Shteti i Lindjes së Mesme i pasur me naftë zbuloi së fundmi imazhe dramatike të The Line, duke përshkruar dy mure gjigante me pasqyrë që vrapojnë drejt paralelisht për 170 kilometra përgjatë shkretëtirës.

E projektuar nga studioja e arkitekturës amerikane Morphosis, do të ishte 500 metra e gjatë, por vetëm 200 metra e gjerë, me boshllëkun ndërmjet të mbushur nga pëlhura urbane e mbushur dendur së bashku me pemët dhe jetën e bimëve dhe një rrjet hekurudhor me shpejtësi të lartë të ngulitur nën tokë.

Princi i kurorës saudit Mohammed bin Salman u mburr se qyteti, i planifikuar për nëntë milionë banorë, “do të sfidojë qytetet tradicionale të sheshta, horizontale dhe do të krijojë një model për ruajtjen e natyrës dhe rritjen e jetesës njerëzore”.

Dezeen pyeti ekspertët e planifikimit dhe dizajnit urban se si mund të funksionojë në të vërtetë një strukturë e tillë.

Që në vitin 1882, planifikuesi urban spanjoll Arturo Soria y Mata po sugjeronte idenë e një qyteti linear, me planifikuesin sovjetik Nikolay Alexandrovich Milyutin që më vonë e miratoi atë në librin e tij të vitit 1930 Sotsgorod: Problemet e ndërtimit të qyteteve socialiste.

Arkitektët Peter Eisenman dhe Michael Graves imagjinuan një qytet Linear për Nju Xhersin në vitin 1965. Katër vjet më vonë, firma italiane Superstudio propozoi Monumentin e Vazhdueshëm, interpretimet e të cilit kanë një ngjashmëri të frikshme me ato të The Line.

Kohët e fundit, arkitekti britanik Peter Barber paraqiti një plan për një qytet 160 kilometra të gjatë dhe 200 metra të gjerë, të mbështjellë rreth Londrës.

Asnjë nga këto nuk është ndërtuar realisht. Corviale, një bllok banimi social i gjatë një kilometër në Romë i përfunduar në 1984, ndoshta i afrohet më shumë të qenit një qytet linear i realizuar.

Edhe pse projekti ka marrë vëmendje të konsiderueshme, nuk është ende e sigurt nëse The Line do të bëhet realitet.

“Edhe për të imagjinuar se si do të ishte kjo pasi të përfundonte ose çfarë do të ndodhte me kalimin e kohës – madje edhe gjëra të tilla si sa lëndë e parë do të kërkonte për të ndërtuar, sa forcë do të duhej për të pompuar ujin nëpër të nga fundi në fund, çfarë ndodh me gjëra të tilla si era dhe nxehtësia në një shkallë të tillë – nuk është e mundur me krahasimet ekzistuese, “tha Brown.

“Ne jemi në fushën e spekulimeve të pastra, gjë që më kthen në pyetjen: çfarë është kjo gjë? Dyshoj se imazhi arkitektonik mund të jetë një provokim për të nxitur bisedën që po bëjmë tani.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Si mund të jetohet në banesat e epokës sovjetike?

Published

on

Në të gjithë ish-Bashkimin Sovjetik dhe Bllokun Lindor, komplekset e mëdha të betonit qëndrojnë si dëshmi e lëvizjes së Evropës për strehim të pasluftës. Të ndërtuara masivisht në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të, dizajnet e tyre utilitare zakonisht ishin të orientuara drejt sigurimit të shtëpive sa më shpejt dhe më lirë.

Por ndërkohë që disa nga këto zhvillime që atëherë janë rrafshuar ose janë shkatërruar, shumë prej tyre kanë mbijetuar më shumë se qeveritë komuniste që i ndërtuan ato.

Në vitin 2012, David Navarro dhe Martyna Sobecka, themelues të shtëpisë botuese dhe studios së dizajnit Zupagrafika, filluan të dokumentojnë blloqet e vjetra të betonit të Evropës Lindore — dhe të takojnë njerëzit që ende i quajnë në shtëpi. Fillimisht, dyshja synonin të fotografonin modele arkitekturore letre kundër ndërtesave që përfaqësonin, megjithëse në vend të kësaj ata u kërkuan banorëve të pozonin për portrete duke mbajtur ilustrimet.

Një dekadë më vonë, dhe me ndihmën e fotografëve nga i gjithë rajoni, ata kanë publikuar imazhe dhe histori nga 40 projekte banimi në 37 qytete të ndryshme.

Nga ai që dikur ishte Berlini Lindor e deri te qyteti i largët rus i Norilsk, Navarro dhe Sobecka zbuluan se banorët e këtyre ndërtesave shpesh të shara ankohen për probleme, duke përfshirë izolimin e dobët dhe mungesën e mirëmbajtjes. Por ata gjithashtu zbuluan shumë banorë që ishin kompliment dhe nostalgjik për shtëpitë e tyre të kohës së Luftës së Ftohtë.

Siç shkruan dyshja në hyrjen e librit të tyre të ri, “Qiratarët: Portrete konkrete të ish-Bllokut Lindor”, subjektet e tyre kanë kujtime si për “vitet e arta të ndërtesave ashtu edhe për kohët më të errëta”.

“Unë kam qenë një nga qiramarrësit e parë këtu. Unë absolutisht e dua apartamentin tim në katin e katërt. Kam tre dhoma te bollshme me një kuzhinë të vogël.

“I vetmi disavantazh janë pëllumbat, oh i dashur, kjo është vërtet e tmerrshme! Rinovimi duket i bukur dhe i pastër nga jashtë, por ata nuk vendosën qeramikë në dyshemetë e ballkonit, siç premtuan. Përveç kësaj, qiramarrësit ende paguajnë rreth 200 zloty. (43 dollarë) në muaj secili për këtë rinovim.”

“Këto shtëpi panelake (betoni të parafabrikuara) u ndërtuan shumë shpejt në mënyrë që njerëzit të kishin vend për të jetuar. Të gjithëve u pëlqente këtu. Pastaj erdhi Revolucioni i Kadife dhe ata donin t’i shembnin; po t’i kishin prishur, ne nuk do t’i kishim shtëpitë sot.

“Kur ne blinim një apartament këtu ishte shumë e përballueshme, tani ato janë në dispozicion për 4 milionë koruna (166,000 dollarë), mjaft të shtrenjta për njerëzit që nuk kanë shumë para.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Projekti i banimit virtual nga Zaha Hadid Architects promovon vetëqeverisjen urbane

Published

on

Projektuar nga Zaha Hadid Architects, Liberland Metaverse është një projekt virtual në atë që banorët do të jenë në gjendje të blejnë pjesë toke të pabanuara bazuar në një bërthamë urbane të zgjedhur dhe t’i qasen ato si avatarë.

Komuniteti përfshin rrethe hiper-realiste që promovojnë vetëqeverisjen urbane.

Fazat fillestare të projektit u zhvilluan duke përdorur njohuri për dizajnin hapësinor, gjetjen e rrugës dhe estetikën e përgjithshme të atmosferave sociale./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending