Connect with us

Infrastrukturë

Arabia Saudite autorizoi “forcën vdekjeprurëse” për pastrimin e tokës Neom

Published

on

Forcat saudite u liruan të përdorin “forcën vdekjeprurëse” për të larguar ata që i rezistonin zhvendosjes për t’i hapur rrugë mega qytetit The Line si pjesë e Neom në Arabinë Saudite, sipas një raporti nga organizata mediatike në Mbretërinë e Bashkuar BBC.

Duke folur për BBC, koloneli Rabih Alenezi tha se ai ishte pjesë e ekipit të urdhëruar për të dëbuar njerëzit nga fshatrat përpara zhvillimit të The Line në Arabinë Saudite veriperëndimore.

“Kushdo që vazhdon të rezistojë [për dëbimin] duhet të vritet”

Sipas Alenezi, kur ai u urdhërua të dëbonte njerëzit nga fshati Al-Khurayba, i cili është afër vendit të megaqytetit The Line, ai u autorizua të përdorte forcë vdekjeprurëse kundër atyre që refuzuan të largoheshin.

“Kushdo që vazhdon të rezistojë [dëbimin] duhet të vritet, kështu që licencoi përdorimin e forcës vdekjeprurëse kundër kujtdo që qëndronte në shtëpinë e tyre,” tha Alenezi për BBC.

BBC shtoi se nuk kishte qenë në gjendje të verifikonte në mënyrë të pavarur pretendimet e Alenezi.

Neom do të ndërtohet në një zonë prej 10,200 miljesh katrorë në rajonin Tabuk të Arabisë Saudite, e cila është kryesisht e pushtuar nga anëtarët e fisit Huwaitat. Sipas Alenezi, urdhri i pastrimit thoshte se fisi përmbante “shumë rebelë”.

Fshati Al-Khurayba është një nga disa fshatra që janë pastruar për t’i hapur rrugë Neomit. BBC publikoi para dhe pas imazhe të një fshati tjetër – Sharma – që tregon shkallën e shkatërrimit.

Sipas qeverisë saudite, 6,000 njerëz janë zhvendosur për t’i hapur rrugë zhvillimit të Neom. Është vlerësuar se rreth 20,000 anëtarë të fisit do të zhvendosen nga tokat e tyre historike për të akomoduar zhvillimin.

Neom është një nga 14 projektet giga që po zhvillohen në Arabinë Saudite si pjesë e planit Saudi Vision 2030 për të zhvendosur ekonominë e vendit nga mbështetja në naftë.

Zhvillimi, i cili përfshin megaqytetin e planifikuar 170 kilometra të gjatë, është më i madhi dhe më i diskutueshëm nga projektet.

“[Neom] është pjesa qendrore e ideve të Mohamed Bin Salman,” tha Alenezi, i cili tani jeton në Mbretërinë e Bashkuar për BBC. “Kjo është arsyeja pse ai ishte kaq brutal në trajtimin e Huwaitat.”

“Mohamed Bin Salman nuk do të lejojë asgjë të pengojë ndërtimin e Neom,” vazhdoi ai. “Fillova të shqetësohem më shumë për atë që mund të më kërkohet të bëj për njerëzit e mi”.

Studio të shumta ndërkombëtare të arkitekturës janë duke punuar në projektin Neom duke përfshirë studion amerikane Morphosis, studion në Mbretërinë e Bashkuar Zaha Hadid Architects, studion daneze BIG, praktikat holandeze UNStudio dhe Mecanoo, studion amerikane Aedas, studion gjermane LAVA dhe studion australiane Bureau Proberts./Media Ndëtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending