Connect with us

Arkitekturë

5 këshilla për një hapësirë komode nga Kelly Wearstler

Published

on

Këtë pranverë, koncepti dhe trajta e shtëpisë merr një kuptim të ri. Një periudhë e tillë karantinimi, që askush nuk e di sa do të zgjasë, nënkupton një përshtatje me realitetin e ri. Në mënyrë që muajt e ardhshëm të jenë sa më të menaxhueshëm dhe komodë, është koha të investojmë në riorganizimin e interierit.

Dizajni luan rol primar në mënyrën si i perceptojmë format e një hapësire, ngjyrat dhe materialet. Ndryshimet e vogla në rimodelim ndihmojnë në energjinë e mirë dhe kënaqësinë që marrim nga interieri, por kanë edhe aftësinë të rrisin produktivitetin dhe efikasitetin e të punuarit nga shtëpia.

Më poshtë gjeni disa ide për një shtëpi stilt, benefitet e së cilës do t’i shijoni edhe pas kësaj krize.

1.Rishpërndarja e mobiljeve

Mobiljet tuaja mund mos të jenë të vendosura në hapësirën e duhur, duke u përshtatur me periudhën e gjatë të qëndrimit në shtepi. Rishpërndarja e tyre në këndet me dritë (në afërsi të dritareve, hapësirës së ballkonit), na ndihmon të ndihemi pjesë e botës dhe natyrës përtej shtëpisë sonë. Gjithashtu kjo na lejon të marrim sa më shumë rreze dielli, por edhe ajër të pastër.

Funksioni i mobiljeve specifike është i rëndësishëm për të krijuar kënde të reja. Nëse vini re një kolltuk në hapësirën e ndenjes, të cilin nuk e shfrytëzoni, mund ta zhvendosni në dhomën e gjumit. Në këtë mënyrë keni krijuar një hapësirë (qoshe të re) për të lexuar libra. Një ndriçues, të cilin nuk e përdorni aq sa duhet, mund ta shtoni në dhomën e ngrënies, ku kaloni më shumë kohë me familjen.

2.Lyej, edhe ri-lyej

Lyerja e mureve është një mënyrë jo e kushtueshme për të transformuar hapësirën ku jetoni. Nuk ka nevojë për aftësi dhe njohuri të veçanta, si dhe mund të jetë një aktivitet argëtues e meditues gjatë kësaj periudhe. Mjetet dhe elementët që ju nevojiten mund t’i porosisni online.

Ngjyrat e ngrohta dhe të çelëta ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes shpirtërore dhe menaxhimit të stresit. Por mos e kufizoni veten, zgjidhni çdo ngjyrë që ju bën të ndiheni të lumtur (tonalitete të ngjyrave industriale apo rozë blush, ju vendosni). Gjithashtu mund të luani me imagjinatën duke krijuar një faqe muri të ndryshme nga të tjerat ose të pikturoni linja abstrakte. Ideja e këtij sugjerimi është krijimi i një hapësire ku ju ndiheni komodë dhe të qetë.

3.Krijoni ‘hapësira pune’

Kur jeni duke punuar nga shtëpia, mos u detyroni të qëndroni në të njëjtin vend. Nëse keni një kënd të dedikuar për hapësirë pune, shpenzoni kohë për riorganizimin e saj për të qenë më e rehatshme (pasi mund të jetë zyra juaj për një të ardhme pa afat). Por gjithashtu mos ngurroni, të përshtasni hapësira të tjera si ambient pune. Për të krijuar larmishmëri, mund të konsideroni llozhën, ballkonin apo verandën, si këndin e të punuarit. Një tryezë, kolltuk dhe batanije pikniku do të ishin ideale për të punuar në hapësirën e jashtme.

4.Rimodelimi i hapësirave të vogla

Nëse jetoni në një apartament të vogël, është e vlefshme të mendoni si t’i përdorni m² (metra katrorët) e sipërfaqes për t’i dhënë vetes suaj sa më shumë hapësirë. Hapësira është luksi më i madh, që ndikon drejtpërdrejt në mënyrën e të jetuarit. Duke rimodeluar dhe organizuar elementët, mund të përfitojmë hapësirë ose të krijojmë iluzione të saj.

Nëse keni mobilje ose sende shtëpiake, të cilat nuk i përdorni dhe marrin një hapësirë të konsiderueshme, mendoni t’i spostoni duke i ruajtur në garazh apo papafingo. Kur nuk është e mundur kjo mënyrë, mund t’i organizoni nën krevat ose në pjesën e sipërme të dollapit tuaj. E njëjta gjë vlen edhe për objektet e panevojshme mbi tavolinat apo raftet e ndryshme, për të ndjerë lirshmërinë dhe hapësirën më të zbrazët.

5.Përdor ‘art’

Nëse buxheti jua lejon, investoni në një copëz arti, qoftë kjo vepër e një piktori apo një qilim shumëngjyrësh artizanal. Për të reduktuar ankthin në këtë periudhë, kushtojini rëndësi artit që është qetësues, të cilin do ta shijoni edhe më vonë kur të riktheheni në normalitet.

Parashikimet për një reçesion të mundshëm global, përkthehen në një goditje ekonomike edhe për artistë apo artizanë që mund të vuajnë financiarisht. Nëse planifikoni të blini diçka të re, mendoni për mbështetjen e krijuesve dhe galerive lokale.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Arkitekturë

Arkitektura “modeste” e fokusuar në ripërdorimin dhe biomaterialet

Published

on

Riparimi, biomaterialet dhe dizajni bazë janë ndër tendencat që arkitektët, përfshirë Kjetil Thorsen dhe Samira Rathod parashikojnë se do të përcaktojnë arkitekturën e vitit 2023 dhe më tej.

Arkitektët “të merren seriozisht me shpëtimin e planetit”

Për shumicën, duke përfshirë arkitektin indian Rathod dhe bashkëthemeluesin e Snøhetta, Thorsen, besimi ishte se dizajni mjedisor dhe qëndrueshmëria do të mbizotërojnë gjithnjë e më shumë skenën e arkitekturës globale.

Në mënyrë të veçantë, Rathod parashikon se kjo do të shohë që arkitektët të largohen nga “trendet sipërfaqësore” dhe stilet e njohura si minimalizmi, duke adoptuar në vend të kësaj “qëndrueshmërinë si rrugën e re përpara”.

“Ndërsa tendencat sipërfaqësore si postmodernizmi dhe minimalizmi po mbizotërojnë synimin e arkitekturës sot, ne duhet të ndryshojmë rrugën dhe të merremi seriozisht me shpëtimin e planetit”, tha ai.

Thorsen ra dakord, duke pretenduar se nxitja drejt arkitekturës së qëndrueshme do të jetë ndër tendencat për të “përshpejtuar gjatë vitit 2023”.

Arkitekti norvegjez Thorsen parashikon që më shumë arkitektë do të përdorin energjinë e rinovueshme dhe do të mësojnë të llogarisin karbonin e mishëruar – emetimet nga prodhimi, ndërtimi, mirëmbajtja dhe prishja, të cilat mund të përbëjnë deri në 75 për qind të gjurmës së karbonit gjatë gjithë jetës së një ndërtese, por shpesh janë të parregulluara./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Ndërtesat transparente dhe Iluzioni i Demokracisë

Published

on

Diku midis 1914 dhe 1915, Le Corbusier projektoi Maison Dom-Ino, një strukturë modulare novatore që zëvendësoi muret e rënda mbajtëse me kolona dhe pllaka betoni të armuar. Plani i hapur i dyshemesë me elemente minimale të hollë, së bashku me fasadat e mëdha xhami, do të siguronte dritë të shëndetshme natyrore për hapësirat e brendshme si dhe transparencë të dëshirueshme arkitekturore që mund të mjegullonte kufijtë midis pjesës së brendshme dhe të jashtme – të paktën në mënyrë metaforike.

Pas më shumë se një shekulli që kur Le Corbusier ndau idetë e tij për Dom-Ino, arkitektura bashkëkohore, në vazhdën e një epoke moderne të vazhdueshme, vazhdon të investojë në përdorimin e xhamit si zgjidhje për muret dhe fasadat.

Natyrisht, kuptimi i këtij materiali ka ndryshuar pak me kalimin e kohës. Transparenca fillimisht u përdor për të zbuluar strukturën, duke e bërë atë më të kuptueshme, por ajo është bërë gjithnjë e më shumë e lidhur me vlerat ideologjike dhe është përdorur në ndërtesat qeveritare, sepse ngjall një hapje idealiste që kapërcen botën materiale dhe përqafon simbolizmin.

Në librin e tij Kompleksi Art-Arkitekturë, kritiku dhe historiani Hal Foster komenton një shembull të kësaj: rinovimin e Parlamentit gjerman në Berlin, Reichstag, i kryer nga Foster + Partners. Ky projekt, si dhe shumë të tjerë nga e njëjta zyrë, dhe disa firma të tjera, synojnë një analogji midis hapjes arkitekturore dhe politike, me xhami që pasqyron transparencën dhe aksesueshmërinë e demokracisë.

Kutitë me xham, me ose pa mbrojtje nga dielli, të mbuluara nga strukturat nga më të ndryshmet, duket se përbëjnë një arketip të ri për institucionet dhe ndërtesat qeveritare. Qëndrueshmëria dhe tejdukshmëria e ndërtesave klasike, të cilat i shërbyen qeverisë për shumë vite, jo vetëm përsa i përket funksionalitetit, por edhe simbolikisht, i janë nënshtruar një skanimi me rreze X në shekullin e 20-të, duke lënë vetëm imazhin e një skeleti strukturor me një dritë, të mprehtë zarf i perceptueshëm.

Vlerat që qëndrojnë pas këtij përkthimi sugjerojnë një përkushtim më të madh të këtyre institucioneve ndaj demokracisë dhe njerëzve, por shumë shembuj të mirëpërcaktuar tregojnë se kjo lidhje mund të jetë e diskutueshme apo edhe e pakujdesshme.

Pra, pse arkitektët vazhdojnë t’i projektojnë këto ndërtesa në këtë mënyrë? A është për shkak të dashurisë për virtytet e lashta të transparencës apo për shkak të një shprese naive që duke u dukur thjesht transparente, ato do të bëhen të tilla?

Një arkitekturë e tejdukshme dhe e turbullt që nuk arrin të zbulojë qartë se çfarë po ndodh në brendësinë e tyre ndoshta do të simbolizonte më mirë skenarin aktual politik. Në një moment kaq sfidues për demokracinë dhe të drejtat e njeriut, nuk ka dyshim se ndërtesat transparente mund të strehojnë qeveri autoritare, të errëta dhe fashiste./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Firma arkitekturore spanjolle “SelgasCano” me projekt fantastik për zyre pune

Published

on

Hapësirë pune e përbërë nga vetëm një dhomë prej 72 metrash katrorë e cila është pjesërisht e mbuluar me një mur transparent.

Firma arkitekturore spanjolle SelgasCano ka bërë disa projekte interesante në mbarë botën – nga Auditorio de Badajoz, Auditorio El Batel Cartagena dhe Auditorio de Plasencia në Spanjë, por puna e tyre lë gjurmë edhe në Londër, Portugali dhe Los Angeles deri te një shkollë dhe një qendër vaksinimi në Afrika.

Projekti më i vizituar, megjithatë, është zyra e tyre arkitekturore në mes të pyllit, pra afër Madridit, e cila është ndërtuar në vitin 2008.

Jose Selgas dhe Lucia Cano projektuan një hapësirë pune 18 metra të gjatë, rreth katër metra të gjerë dhe rreth 2.5 metra të lartë.

Përbëhet nga vetëm një dhomë prej 72 metrash katrorë, e cila është e mbuluar pjesërisht me një mur transparent.

Më saktësisht, muret në njërën anë janë prej fije qelqi 11 centimetra të trashë dhe ofrojnë një pamje spektakolare të mjedisit nga vendi i punës. Ndaj punëtorëve u duket se po punojnë vërtet në pyll.

Megjithatë, tavolinat janë të mbrojtura nga rrezet e diellit dhe mundësojnë punë normale gjatë gjithë ditës.

Një pjesë e ndërtesës është e futur 1.2 metra nën tokë dhe kjo është arsyeja pse zyra mbetet me ajër të kondicionuar mirë edhe gjatë verërave më të nxehta spanjolle./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending