Connect with us

Ndërtim

9 vjet për ndërtimin e 9 mijë m² për objektin e ri të Fakultetit të Bujqësisë, KOSTT-i refuzon kyçjen e energjisë

Published

on

Për më shumë se 9 vjet nuk ka përfunduar ndërtimi i objektit të Fakultetit të Bujqësisë në Prishtinë

Që nga viti 2013 kishin filluar punimet për ndërtimin e objektit të Fakultetit të Bujqësisë dhe Veterinarisë.

2016 – është viti kur ky objekt do duhej të inaugurohej sipas kontratës së nënshkruar.

3.5 – milionë euro është shuma që Universiteti i Prishtinës ka paguar për këtë objekt që ende nuk është finalizuar.

Tash kur punimet janë drejt finalizimit problem po del të jetë kyçja e energjisë elektrike.

KOSSTi ka alarmuar qysh në fillim për rrezikun nga largpërçuesi i tensionit të lartë që ndodhet pranë objketit të ri.

Kështu ata nuk po e pranojnë të bëjnë kyçjen e energjisë elektrike sepse do te rrezikoheshin studentët dhe stafi akademik.

Sipas organizatës, ‘Studim Kritikë Veprim’, studentët e Fakultetit të Bujqësisë vitin e kaluar kanë vijuar ligjëratat dhe ushtrimet në objektet e Gjimnazit të Specializuar Matematikor. Sipas të gjitha gjasave, objekti i ri nuk do të finalizohet as për vitin ajedemik 2022-2023, gjersa studentët nuk e dinjë se ku do të zhvillohet mësimi.

9 vjet nuk kanë mjaftuar për të finalizuar një objekt që ka rreth 9 mijë metra katror. Një mijë metra katror për një vit, kaq është intensiteti i punimeve.

Ndonëse për këtë proces janë zhvilluar hetime dhe në të është përfshirë prokuroria, askush nuk është dënuar për vonesat nga të cilat po pësojnë studentët e këtij fakulteti/

2022 – janë bërë plot nëntë vite dhe objekti ende nuk është gati për studentët./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Mobilizohet industria turke e ndërtimit në misionin e shpëtimit, pas tërmetit

Published

on

Shoqata e Kontraktorëve Turk (TMB) u ka bërë thirrje anëtarëve të saj që të mobilizojnë pajisjet e tyre të ndërtimit dhe të ndihmojnë misionin e shpëtimit, pas shkatërrimit të shkaktuar nga dy tërmete të mëdha që goditën Turqinë dhe Sirinë veriore të hënën.

Shoqata theksoi se nevoja për të rikuperuar viktimat ishte edhe më urgjente, duke pasur parasysh kushtet e këqija atmosferike, me borë dhe shi të dendur që pengojnë misionet e ndryshme të shpëtimit.

Në të dy vendet, më shumë se 5,000 njerëz janë konfirmuar tani të vdekur, me shumë të tjerë të bllokuar potencialisht nën rrënojat e ndërtesave të shembura në dhjetë provincat e prekura turke.

Tërmeti i parë ishte me magnitudë 7.8 ballë dhe raportohet se është ndjerë deri në Britaninë e Madhe.

Tërmeti i dytë ishte pothuajse po aq i fortë, me magnitudë 7.5 ballë dhe kombinimi shkaktoi shembjen e rreth 3500 ndërtesave./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

10 metrot më të mira për fillimin e ndërtimi

Published

on

Zona metropolitane e qytetit të Nju Jorkut përfundoi si tregu kryesor për fillimet tregtare dhe shumëfamiljare në 2022 me 37.1 miliardë dollarë, një rritje prej 37% nga viti 2021, sipas një raporti të fundit të Dodge Construction Network.

Zona metropolitane e Dallasit u rendit e dyta, duke arritur në 16.7 miliardë dollarë në 2022, një rritje prej 51% nga viti 2021, ndërsa zona e metrosë së Uashingtonit, DC u rendit e treta gjatë vitit 2022 me 11.4 miliardë dollarë në fillime, një fitim 38% krahasuar me 2021, sipas Dodge.

“2022 do të jetë një vit flamur për fillimin e ndërtimit,” tha Richard Branch, kryeekonomist për Dodge Construction Network. “Edhe kur u rregulluan për inflacionin, fillimet komerciale dhe shumëfamiljare ishin mbresëlënëse pasi aktiviteti i ndërtimit filloi të kthehej drejt qendrave urbane në rënie.”

Sipas raportit, 10 zonat kryesore metropolitane përbënin 40% të të gjitha ndërmarrjeve tregtare dhe shumëfamiljare në SHBA, nga 37% në 2021. Fillimet komerciale dhe shumëfamiljare përbëhen nga zyra, dyqane, hotele, magazina, garazhe komerciale dhe banesa shumëfamiljare.

Rritja e kërkesës për qendrat e të dhënave dhe projektet e shitjes me pakicë ushqeu kryesisht rritjen në anën komerciale. Ndërkohë, kërkesa e fortë për apartamente dhe apartamente nxiti fillimin e aktivitetit në sektorin e shumëfamiljeve, sipas Dodge.

Më poshtë janë 10 zonat kryesore metropolitane në 2022 për fillimet e ndërtimit komercial dhe shumëfamiljar, sipas Dodge:

Continue Reading

Ndërtim

Punëtorët e ndërtimit në Maqedoni zëvendësohen me ata nga Azia

Published

on

Afaristët në Maqedoninë e Veriut thonë se mungesa e punëtorëve po bëhet problem gjithnjë e më serioz për funksionimin e shumë bizneseve.

Hazbi Ibrahimi, i cili udhëheq një kompani ndërtimi thotë për Radion Evropa e Lirë se mungesa e punëtorëve në vend, veçanërisht të atyre të cilët punojnë në profile të caktuara si hidraulik, saldues etj., e ka detyruar të sjellë punëtorë nga Turqia dhe Shqipëria.

Ibrahimi kërkon lehtësimin e proceduarave për prurjen e punëtorëve të huaj pasi ai personalisht është përballur me shumë telashe administrative gjatë marrjes së lejes së qëndrimit dhe asaj për punë për punëtorët e huaj në Maqedoninë e Veriut.

“Në bazë të Ligjit për marrëdhënie pune, një punëtor i huaj mund të sillet vetëm nëse kompania gjegjëse nuk ka arritur të sigurojë punëtorë pas tri shpalljeve publike”, tregon Ibrahimi. Ai thotë se kjo procedurë e shpalljeve për gjetjen e punëtorëve kërkon shumë kohë, kurse procesi i ndërtimit është i pandalshëm dhe duhet vepruar shpejt.

Angell Dimitrov nga Organizata e Punëdhënësve në një bisedë për Radion Evropa e Lirë thotë se pothuajse nuk ka sektor që nuk ka probleme me sigurimin e punëtorëve. Dimitrov thotë se situata më alarmuese shfaqet në sektorin e përpunimit të ushqimit, atë të tekstilit, metalurgjisë, hotelerisë dhe ndërtimtarisë.

Sipas tij, përpos migrimit, në mungesën e punëtorëve ka ndikuar dhe nataliteti i cili është në rënie, përkatësisht plakja e popullsisë.

“Ky problem, jo vetëm që është i pranishëm, por në të ardhmen do të jetë gjithnjë e më i madh, kështu që nuk shoh ndonjë zgjidhje tjetër përpos që vendi të sigurojë forcë punëtore nga jashtë vendit”, thotë Dimitrov.

Ai shton se Maqedonia e Veriut, për shkak të standardit, përkatësisht pagave të ulëta, punëtorë mund të sigurojë vetëm nga vendet e Lindjes së largët.

“Pagat këtu sado të vogla të jenë, janë shumë më të larta se ato në disa vende të Lindjes së largët. Këtu nuk bëhet fjalë vetëm për pagat po është dhe infrastruktura, standardi dhe siguria sociale, e cila është në nivel më të lartë se në ato vende.

Sa për ilustrim, paga minimale te ne është 350 euro neto, kurse paga mesatare bruto në Bangladesh është 200 euro, pra ne si shtet ofrojmë më shumë kundrejt asaj çka ofrojnë vendet e këtyre punëtorëve”, thotë Dimitrov./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending