Connect with us

Ndërtim

Kompleksi i ri rezidencial në Amsterdam krijon hapësirë ​​për të stimuluar biodiversitetin

Published

on

Kompleksi i ri i apartamenteve i projektuar nga Venhoeven CS dhe DS Landschapsarchitecten karakterizohet nga synimi për të stimuluar biodiversitetin.

I vendosur në një parcelë prej katër hektarësh në Sluisbuurt në Zeeburgereiland në Amsterdam, kompleksi do të përfshijë 82 shtëpi, me nga një garazh parkimi dhe hapësira për dyqane dhe biznese. Projekti që përfshin natyrën i kushton vëmendje të veçantë projektimit të çatisë së gjelbër, tarracave dhe fasadave për të krijuar mikro-mjedise për florën dhe faunën lokale dhe për të optimizuar konsumin e energjisë.

Parcela ndodhet pranë një parku publik dhe kufizohet me rrugën ujore të brendshme të Sluisbuurt.

Projekti Zoöp Zeeburg synon të sigurojë strehë për speciet e faunës duke ofruar alternativa ndaj katër llojeve të mjediseve natyrore: pemëve, shkurreve, kullotave dhe ujit të kufizuar. Zoop është termi për një model organizativ për bashkëpunimin midis jetës njerëzore dhe jo-njerëzore që përfaqëson interesat e të gjithëve.

Ne jemi krenarë për kontributin gjithëpërfshirës të natyrës që Zoöp Zeeburg së shpejti do të japë në Sluisbuurt dhe qytetin e Amsterdamit. Me ekipin e gjerë, integral të projektimit dhe zhvillimit, bashkinë dhe përdoruesit e ardhshëm, ne do të vazhdojmë ta zhvillojmë ndërtesën në një vend ku njerëzit, bimët dhe kafshët ndihen si në shtëpi.

Një Zoöp është një koncept që duhet të plotësojë kushte strikte dhe ne besojmë se ky plan do të marrë statusin zyrtar të Zoöp pas vlerësimit. – Peter Heuvelink, drejtor i AM Noordwest.

Një Masterplan i Bregut të Lumit në Shenzhen është krijuar për të parandaluar përmbytjet

Kompleksi i apartamenteve përfshin 82 apartamente të madhësive të ndryshme për të siguruar strehim për shumë lloje banorësh. Kati përdhes me dy lartësi krijon hapësira tërheqëse për dyqanet dhe bizneset lokale. Zhvillimi karakterizohet nga ekuilibri dhe kontrast: skajet urbane me objekte publike përgjatë rrugës kryesore; ‘botë e brendshme’ intime jeshile-blu në ujërat e brendshme, pranë parkut publik.

Projekti përfshin gjithashtu masa të tjera për të përmirësuar vlerësimin e tij të qëndrueshmërisë, si përfshirja e xhamit të trefishtë, sistemet e rikuperimit të nxehtësisë dhe panelet diellore të integruara në dizajn. Faza e ndërtimit është planifikuar të fillojë në 2024 me synimin për të përfunduar në tremujorin e parë të 2026. Projekti është pjesë e Sluisbuurt, një lagje e qëndrueshme, pa makina me ndërtesa në një kombinim të ndërtesave të larta dhe të ulëta dhe që përmban më shumë se 5500 shtëpi dhe objekte.

Ndërtim

Danimarka nderon punëtorët që humbën jetën në ndërtimin e stadiumeve të Katarit

Published

on

Futbollistët danezë nuk do të kenë me vete familjarët dhe bashkëshortet në Botërorin e Katar.

Një zgjedhje kjo e ndërmarrë në të njëjtën linjë me pozicionimin që ka marrë prej kohësh Federata Daneze në lidhje me çështjen e të drejtave të njeriut në vendin që do të organizojë turneun.

“Nuk duam të kontribuojmë në rritjen e përfitimeve të Katarit dhe për këtë arsye kemi reduktuar sa më shumë të jetë e mundur numrin e personave që do të jenë në këtë udhëtim”, bënë të ditur nga Federata për të përditshmen “Ekstra Bladet”.

Në ditët e shkuara, Hummel, sponsori teknik i kombëtares daneze, prezantoi fanellat që lojtarët do të veshin në Botëror. Në njërën prej tyre me qëllim janë zbehur simboli dhe logot, pasi, siç u shpjegua, “danezët nuk duan që fanellat e tyre të jenë të dukshme në një turne që u ka kushtuar jetën mijëra personave”, ndërkohë që fanella e tretë do të jetë e gjitha e zezë, në shenjë zie për të gjithë punëtorët që kanë humbur jetën duke punuar për ndërtimin e stadiumeve të Botërorit.

Sipas disa statistikave, 6,500 punëtorë migrantë kanë vdekur duke ndërtuar kantierin e Kupës së Botës 2022

Ndërtimi i vendeve për Kupën e Botës FIFA 2022 në Katar filloi menjëherë pasi vendit të vogël të Lindjes së Mesme iu dha evenimenti në dhjetor 2010. Që atëherë, më shumë se 6,500 punëtorë ndërtimi migrantë kanë vdekur, sipas një raporti nga The Guardian që mori çuditërisht pak. vëmendje.

Për të ndërtuar shtatë stadiume të reja, një aeroport të ri, dhjetëra hotele dhe një qytet krejtësisht të ri që do të presë finalen e Kupës së Botës, vendi punësoi punëtorë nga, mes vendeve të tjera, India, Pakistani, Nepali, Bangladeshi dhe Sri Lanka. Në 10 vitet që nga fitimi i ofertës së diskutueshme, mesatarisht 12 punëtorë nga këto pesë vende kanë vdekur në javë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Bechtel ka nevojë për furnizues për ndërtimin e digës shqiptare prej 600 milionë euro

Published

on

Bechtel dhe UK Export Finance (UKEF) po zhvillojnë një panair furnizuesish në fund të këtij muaji në një përpjekje për të gjetur furnizues në Mbretërinë e Bashkuar për projektin e hidrocentralit të Skavicës në Shqipëri.

Me taksapaguesit britanikë (nëpërmjet UKEF) që sigurojnë përfshirjen e kontraktorit amerikan Bechtel në projektin të Shqipërisë prej 600 milion euro, Bechtel-it i kërkohet t’u bëjë disa punë furnitorëve britanikë (ose të paktën furnitorëve me një zyrë të regjistruar në MB, pavarësisht nga vendbanimi aktual).

Projekti 210 MW Skavica përfshin ndërtimin e një dige rregulluese në lumin Drin në Shqipëri. Projekti po zhvillohet nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (KESH), prodhuesi dhe furnizuesi publik i 75% të energjisë elektrike në Shqipëri.

Bechtel po kërkon të takojë kompani në Mbretërinë e Bashkuar që janë të interesuara për të mbështetur ekzekutimin e projektit dhe kanë aftësitë në fushën e inxhinierisë civile, strukturore ose mekanike dhe/ose pajisjeve të ndërtimit.

Një panair furnizuesish po mbahet më 20 dhe 21 tetor 2022 në 1 Great George Street (shtëpia e Institutit të Inxhinierëve Civilë), Londër SW1P 3AA./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Publikohen pamjet nga Ura e madhe e Kukësit, Rama e quan spektakël mbresëlënës

Published

on

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar pamje nga puna që po bëhet në Urën e Madhe të Kukësit, për të cilën tha se nuk kanë lënë përqeshje pa i bërë kur e ka prezantuar projektin në 3D.

Rama në një postim në Facebook e ka quajtur spektakël mbresëlënës inxhinierik.

“Mirëmëngjesi…. dhe nga puna në Urën e Madhe të Kukësit, për të cilën s’keni lënë përqeshje pa më bërë kur jua tregova në 3D dhe e cila do ta kthejë kalimin e lumit nga një grykë sekëlldisëse shisheje, në një spektakël mbresëlënës inxhinierik, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending