Connect with us

Ndërtim

4.2 milionë metra katror u ndërtuan për 3 vjet në Tiranë, shumë banesa të reja janë të pabanuara!

Published

on

Duke rritur numrin e ndërtimeve të reja, me një sipërfaqe që llogaritet në vetëm 3 vitet e fundit në 4.2 milion metra katror ndërtim, e ndërsa numri i popullsisë i kryeqytetit në 5 vitet e fundit, është rritur me vetëm 57 mijë banorë, Tirana rrezikon të rrisë sipërfaqen e banesave stok dhe numrin e banesave të pabanuara duke shkaktuar probleme të tjera ekonomike dhe sociale.

Sikur të mos mjaftonte rritja e sipërfaqes së ndërtimit të ri, ka rezultuar e humbur më shumë se 500 mijë metra katror sipërfaqe natyrore brenda Unazës së Madhe të Tiranës, ku rreth 87% e sipërfaqes së qytetit është shndërruar në sipërfaqe të koracuar, duke mos lejuar përthithjen e ujërave sipërfaqësorë dhe ato të shiut, sipas studimit të Institutit Co-Plan, raporton Citizens-channel.com.

Pasojat si përmbytjet e rrugëve, fryrja e lumit Lana-njëkohësisht edhe kanal ujërash të zeza i hapur; trafiku i rënduar përgjatë ditëve të javës në qytet dhe bllokime të pikave hyrëse dhe dalëse të qytetit gjatë fundjavave; humbja e hapësirave natyrore dhe shesheve brenda blloqeve të banimit dhe shndërrimi i tyre në kantiere ndërtimi; shtimi i lagjeve të reja të karakterit “gated communities” në jug dhe juglindje të qytetit; zhdukja e shtresave historike të qytetit të ndërtuar përgjatë periudhës moderniste të viteve 20-30 dhe qytetit të shekullit XIX dhe së fundmi, por jo i fundit problem për Tiranën: kullëzimi dhe betonizimi duken se janë pasojat e dokumentit të kritikuar që pa u miratuar të planit Boeri.

Në Shqipërinë me rreth 2.8 milion banorë, e cila po përballet me gjakderdhjen e dytë të popullsisë që pas eksodit të fillim viteve 90-të, ku paga mesatare nuk kalon 300 euro, përqendrimi i investimeve në qendrën e Tiranës, ka sjellë pasoja zinxhir në sektorë të tjerë. Kështu, kjo nxitje xhentrifikuese ka shkaktuar rritjen e çmimeve të pasurive të paluajtshme me rreth 6% që nga 2020 e ndërsa ekonomia e përgjithshme u tkurr pothuajse me të njëjtën masë për shkak të pandemisë. Sipas revistës Monitor, vetëm në vitin 2021, në Tiranë, “është dhënë sipërfaqja më e madhe e lejeve në historinë e tranzicionit të Shqipërisë, ndoshta me përjashtim të vitit 2003”.

Rritja eksponenciale e ndërtimeve, ku njëri tremujor e kalon disa fish një tremujor pararendës, “ka kaluar në përmasat e marrëzisë”, referuar revistës Monitor, një prej periodikëve vendas që raportojnë dhe investigojnë në lidhje me ekonominë, biznesin dhe tregun. Pa hyrë në analizim të qëllimeve apo burimeve të të ardhurave se nga ku po financohet ky ndërtim, s’mund të lëmë pa përmendur Global Initiative against Transnational Organized Crime, organizatë e cila na kanë sjellë një panoramë të qartë të përdorimit të tregut të pasurive të paluajtshme për qëllime pastrimi parash që vijnë nga ekonomia e zezë.

Edhe pse në fushatën e tij të parë elektorale, kryetari i Bashkisë Tiranë premtoi se nuk do të kishte ndërtime në zona të gjelbra, në pak kohë, qytetarët e Tiranës panë të zhduken mijëra metra katrorë pyll dhe dëshmuan si Parku i Liqenit u transformua në truall për ndërtim, raporton Citizens-channel.com.

Nga të katër anët e të vetmes gjurmë të gjelbër të kryeqytetit të trashëguar që nga 1958, parkut të liqenit artificial, shihen vinça dhe kantiere shumëkatëshe të cilat po sfidojnë kodrat e Saukut dhe po terin deri në tharje burimet natyrore të zonës, duke asfiksuar të vetmen mushkëri të mbetur të qytetit me 1 milion banorë.

Kryeqyteti, në më pak se 5 vjet, humbi të gjelbrën, historiken, publiken e ndërsa raporti me hapësirën u deformua në xhepa ajri mes dy pallatesh të cilat rrinë 10-15 metra larg njëri-tjetrit.

Qyteti filloi të zbriste në indekset e cilësisë së jetesës për çdo vit, sipas Numbeo, duke shkuar vetëm në periudhën 2021-2022, nga vendi 215 në mes të 2021, në vendin e 232-a nga 254 kryeqytete e qytete të klasifikuara. Sikur të mos mjaftonte kjo, Tirana është në vendin e 242, e cilësuar si kryeqyteti më i ndoturi në Europë.

Fushata Tirana 2030 do të përqendrohej tek lodrat për fëmijë, transporti alternativ, mobiliteti i gjelbër e deri tek pyjet vertikale dhe orbitale.

Sot, qyteti është katandisur në një fjetore masive betoni, ku shkollat s’kanë më oborre, dhe kopshtet për gjelbërim përdorin tapetin jeshil brenda qendrave tregtare apo pallateve-kulla.

Gjashtë vjet nga miratimi i planit, Tirana është shumë më larg të qenurit e banueshme se sa ishte kur Veliaj mori Bashkinë. Sot Tirana duket sa vitale aq edhe e pashpresë dhe depresive.

Zhvillimi i kryeqendrës së shqiptarëve ka tërhequr vëmendjen e shumë studiuesve dhe mediave ndërkombëtare, ku këto të fundit pasqyrojnë në kohë reale ngjarjet që kaplojnë vendin duke mbajtur kontakt të vazhdueshëm me zëra kritikë, profesionistë dhe aktivistë të shoqërinë civile të kryeqytetit por jo vetëm. Kështu, media ndërkombëtare si The guardian do të pasqyronin në ditët e nxehta të gushtit ndërtimin më të fundit “Frankeshtajn” të Tiranës, godinën në formën e kokës së Skënderbeut, duke rikthyer vëmendjen tek ndërtimet e kullave në Tiranë./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Më pak pallate, më shumë vila, ndërtimi në Tiranë orientohet te godinat e ulëta

Published

on

Tirana po kufizon lejet e ndërtimit. Të dhënat e 9-mujorit të vitit 2023, tregojnë se sipërfaqja e tokës ku do të ndërtohet është rreth 30% më e vogël, se hapësira e miratuar në vitin 2022. Pra, nga 1.46 milionë metra katrorë sipërfaqe zhvillimore, këtë vit janë dhënë 990 mijë metra katrorë.

Numri i lejeve, edhe këtë vit dominohet nga ndërtimet rezidenciale, të cilat zënë rreth 70% të ngrehinave, dhe që në këtë periudhë janë kryesisht  ndërtesa me një kat ose me dy kate dhe jo pallate shumëkatëshe, Euronews.al.

Në tremujorin e tretë, në periudhën korrik-shtator, qarku me numrin më të madh të lejeve është Durrësi me 125, ndjekur nga Tirana ku janë lëshuar 100 leje ndërtimi.

Ndërkohë, në Korçë janë firmosur 43 leje. Të treja së bashku, këto qarqe përfaqësojnë 75% të totalit të lejeve të ndërtimit.

Edhe në raport kombëtar, në 9 qarqe ka një uljet të numrit të lejeve ndërtimore, përvec Beratit, Kukësit dhe Korcës, të cilat shënojnë rritje të lehtë.

Edhe kosto e llogaritur për të gjitha ndërtesat, rezulton të jetë 10% më e ulët se vitin e kaluar, me vlerë 19 mld lekë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Cilat materiale mund të përdoren për të ndërtuar në Mars?

Published

on

Qytetërimi njerëzor ka treguar gjithmonë një interes të madh për eksplorimin e hapësirës. Sa herë që shikojmë qiellin e natës, gjithmonë ka ndjekur një magjepsje. Mes yjeve të shndritshëm vezullues, ne gjithmonë kemi pyetur veten për vetë natyrën e ekzistencës sonë.

Kjo intrigë ka lindur një ëndërr – për të kryer ekspedita, për të udhëtuar nëpër hapësirë ​​dhe për të qenë pjesë e një bote progresive. Me prezantimin e fluturimeve në hapësirë, një botë e re priste të eksplorohej. Përparimi i teknologjisë ndihmoi për të nisur sondat, dhe qindra ekspedita më vonë, pika tjetër në listën e kontrollit ishte të bëhej një specie shumëplanetare. Meqenëse Marsi është një nga planetët më të afërt me tokën, ai u bë një zgjedhje e qartë për këtë eksplorim.

Marsi është gjithashtu planeti më i ngjashëm me tokën në të gjithë sistemin diellor. Hulumtimet sugjerojnë se Marsi mund të ofrojë potencialisht një mjedis të banueshëm që e bën atë të përshtatshëm për eksperimente të mëtejshme.

Sfidat e ndërtimit në Mars

Mungesa e informacionit në lidhje me topografinë, klimën, mjedisin, masën tokësore dhe gravitetin në planetin e kuq e bëri të vështirë soditjen e zgjidhjeve për ndërtimin e ndërtesave. Disponueshmëria e burimeve të tilla si uji dhe lëndët djegëse fosile në Mars është e diskutueshme sepse deri më sot nuk është gjetur asnjë dëshmi e qytetërimit njerëzor në planet. Për më tepër, transportimi i materialeve të ndërtimit dhe punës nga toka në mars do të ishte i shtrenjtë për shkak të konsumit të rëndë të karburantit nga anijet kozmike. Pra, eksplorimi i një grupi të ri materialesh të disponueshme në nivel lokal në Mars duket si një zgjidhje e mundshme për të ndihmuar në uljen e stresit në burimet e tokës. Me këtë qëllim, profesionistë të tillë si arkitektë, shkencëtarë dhe ekspertë gjeohapësinor bashkëpunuan për të hartuar fizibilitetin e burimeve marsiane për t’u përdorur si materiale ndërtimi.

Materialet që mund të përdoren për të ndërtuar në Mars

Fleksibiliteti, forca dhe qëndrueshmëria kanë qenë shqetësimet themelore të profesionistëve gjatë eksplorimit të materialeve për të ndërtuar në Mars. Më poshtë janë materialet e mundshme më të diskutuara që mund të përdoren për të ndërtuar ndërtesa në Mars:

Toka marsiane

Toka marsiane përkufizohej si një material i gërryer i konsoliduar dobët i përbërë kryesisht nga depozitime regolite, eoliane ose lumore. Ai gjithashtu përfshin një përzierje delikate të sedimenteve minerale, mineraleve të pluhurit dhe tokës. Studiuesit besojnë se toka marsiane mund të përdoret si një agregat për ndërtim. Kur mbështeteshin nga inxhinieria dhe mekanika, grimcat teorikisht shfaqën një aftësi të jashtëzakonshme për t’u lidhur me njëra-tjetrën. Kjo nënkupton që kur të ngjeshen së bashku, ato mund të përdoren për të formuar blloqe ndërtimi dhe të shërbejnë si një alternativë për tullat.

Në rast të një shpërthimi vullkanik, mbetjet e ngurta shkëmbore të llavës, me ftohje kthehen në shkëmb magmatik. Këta shkëmbinj janë gjerësisht të disponueshëm në të gjithë Marsin, me pasurinë kimike të magnezit dhe hekurit. Këto grupe shkëmbinjsh kategorizohen kryesisht në bazë të disponueshmërisë së tyre dhe elementeve me të cilët lidhen. Disa lloje përfshijnë bazalt gëlqeror-ash, i cili është i pasur me xham të lartë silicë, bazalt piroksen, i cili përmban olivinë, dhe bazalt gëlqere-ash që përbën olivinën dhe hirin gëlqere.

Vetia më e favorshme e përdorimit të bazaltit për ndërtim është aftësia e tij për të vepruar si një burim in-situ për printimin 3D. Gjithashtu kur nxehet dhe ekstrudohet, prodhon lesh guri, i cili mund të përdoret për izolimin termik dhe mbrojtjen e ndërtesave me sipërfaqe. Mund të përdoret gjithashtu për ndërtimin e kalldrëmeve dhe artizanatit dekorativ.

Një tjetër mbetje e një shpërthimi vullkanik është magma e shkrirë e cila ndahet në grimca më të vogla për të formuar hirin vullkanik. Ky element, kur kombinohet me gëlqere, krijon hidrate të elementëve dhe lidhet me to për të shfaqur aftësitë hidraulike të xhelit, të cilat mund të përdoren në kombinim me çimento, qoftë si një përzierje për betonin ose thjesht si një material lidhës për të ndihmuar në lidhjen e strukturës së bashku. .

Me disponueshmërinë e sasive të mëdha të hirit vullkanik që përmban hekur, në të gjithë sipërfaqen e Marsit, ai bëhet një element thelbësor që mund të përdoret potencialisht për ndërtimet e ardhshme në planet.

Me agimin e bioteknologjisë dhe futjen e kërpudhave të modifikuara gjenetikisht, tani është teorikisht e mundur të formohet një sistem jetësor ekologjik i ndërvarur në Mars. Ky sistem është konceptuar për të mbështetur rritjen dhe ruajtjen e jetës së bimëve me mikorizë dhe për të ndihmuar në ndërtimin e shtëpive me miceli. Kjo risi e re në fushën e mykotekturës, i mundëson botës së biologjisë sintetike të fokusohet më shumë në zhvillimin e qëndrueshëm të dizajneve të tilla.

Si përfundim, materialet e përmendura më sipër do të provonin të ishin të shkathët për prodhimin in-situ të masës dhe do të shënonin fillimin e jetës së re në Mars. Ky do të ishte hapi për ndërtimin e një të ardhmeje më të mirë dhe të realizueshme për eksplorimin e hapësirës dhe do të mbahet mend si trashëgimia e Tokës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

U ndërtua nga gjigandi italian i ndërtimit Webuild, ura në Rumani prej 500 milionë euro ka plotë gabime

Published

on

Ura më e madhe e varur në Rumani u hap në korrik të vitit 2023 nën tingujt e borive dhe fjalimet e politikanëve. Por, vetëm disa muaj më vonë, Ura Braila, rreth 500 milionë euroshe (527 milionë dollarë) mbi lumin Danub ka plot telashe.

Në fund të tetorit, Kompania Kombëtare e Administrimit të Rrugëve dhe Infrastrukturës e Rumanisë (CNAIR), iu përgjigj një pyetjeje të Shërbimit Rumun të Radios Evropa e Lirë në lidhje me raportimet për ujin që po rrjedh në rreshtimin rreth blloqeve të ankorimit të urës, në copat e betonit 47 metra të gjera, të vendosura në çdo skaj të strukturës që mbajnë të tendosur sistemin masiv kabllor.

“Ky problem u identifikua nga një ekip konsultimi, i cili hapi disa raporte që nuk përputheshin”, shkroi një zëdhënës i CNAIR.

Rrjedhja e ujit është vetëm problemi më i fundit i identifikuar në urë.

Në gusht, u shfaq një video e një burri që po nxirrte me duar bulonat e çliruar nga struktura masive, duke nxitur një hetim. CNAIR arriti në përfundimin se 401 bulona nga gjithsej 100.000 në urë “nuk ishin të shtrënguar mirë”.

Menjëherë pas hapjes së saj, në sipërfaqen e urës filluan të shfaqen të çara, disa prej të cilave janë zhvilluar në çarje të thella.

Një zëdhënës i CNAIR-it u tha gazetarëve vendas se “shpresojmë që prodhuesi i urës do të gjejë dhe zbatojë të njëjtën zgjidhje të qëndrueshme që ka funksionuar në vendet e tjera, sepse nuk është normale që probleme të tilla të shfaqen muaj pas muaji”.

Për çarjet janë fajësuar kamionët që nuk e respektojnë kufirin e peshës prej 7.5 tonelatash të urës gjatë muajve të verës.

Rrjedhjet aktuale në blloqet e ankorimit mund të jenë sidomos problematike për shkak të punës që nevojitet për t’i korrigjuar ato.

“Për t’i lokalizuar këto rrjedhje, duhet të gërmoni paralelisht me blloqet e ankorimit”, i tha Radios Evropa e Lirë një zyrtar i CNAIR-it. “Kjo mund të dobësojë sistemin e ankorimit të këmbëve të urës, gjë që do të çonte në një situatë jashtëzakonisht të rrezikshme”.

Përgjegjësia për riparimin e vendeve ku po ndodhin rrjedhjet u takon “vetëm kontraktorëve”, tha CNAIR. Ura u ndërtua nga gjigandi italian i ndërtimit, Webuild SpA, dhe firma japoneze IHI. Një garanci 10-vjeçare ishte shkruar në kontratë.

Webuild nuk iu përgjigj kërkesave të Radios Evropa e Lirë për koment në lidhje me rrjedhjet dhe akumulimin e ujit, por specialistët e inxhinierisë thanë se zgjidhja mund të jetë ndërtimi i një “rreshtimi” të ri rreth blloqeve të ankorimit aktual që do të ishte sa më i papërshkueshëm nga uji. Më pas do të duhet të instaloheshin pompa për të hequr çdo grumbullim uji.

Ura Braila shtrihet përgjatë dy kilometrave, duke e bërë atë një nga më të mëdhatë e këtij lloji në Evropë.

E vendosur në veri të qytetit lindor Braila, ura zëvendësoi një shërbim tragetesh të makinave që i nevojiteshin rreth 50 minuta për të kaluar lumin Danub. Trageti ishte i cenueshëm nga stuhitë dhe nga akulli gjatë dimrave të ashpër. Përafërsisht 363 milionë euro (383 milionë dollarë) ka ndarë BE-ja për projektin e ndërtimit, i cili filloi në dhjetor të vitit 2018 dhe në total kushtoi rreth gjysmë miliard euro.

Me shkallët e saj masive dhe siluetën e veçantë, ajo u quajt “Porta e Artë” (Golden Gate) e Rumanisë dhe nëpër të pritej të kalonin rreth 7.000 automjete në ditë./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Trending