Connect with us

Auto

2.1 milionë automjete shiti BMW në vitin 2022

Published

on

Marka BMW dorëzoi 2.1 milionë automjete në vitin 2022, 5.1 për qind më pak se një vit më parë, por përsëri e ruajti pozicionin e tij numër një në segmentin premium global, tha kompania të martën.

BMW Group dorëzoi 2.4 milionë automjete, një rënie prej 4.8 për qind nga viti i kaluar.

Grupi ishte në gjendje kryente më shumë se dyfishin e shitjeve të automjeteve plotësisht elektrike në 215,755 njësi, transmeton Telegrafi.

“Ne kemi besim se mund të avancojmë mbi këtë sukses në vitin 2023,  pasi vazhdojmë të shohim konsumim veçanërisht të lartë të porosive për modelet tona plotësisht elektrike”, tha Pieter Nota, anëtar i bordit drejtues të BMW AG përgjegjës për klientët, markat dhe shitjet./Media Ndërtimi.

Auto

Volkswagen ka filluar me shitjen e Golfit 8.5, ka performancë të veçantë

Published

on

Golfi i rifreskuar, i cili tashmë quhet Golf 8.5, do të arrijë në rrugët evropiane menjëherë pas debutimit të tij, transmeton Telegrafi.

Prodhuesi vendosi që nisja e tij në treg do të shënohet nga një performancë e veçantë.

Quhet Limited 50, që lidhet qartë me 50-vjetorin e Golfit, pra gjysmë shekulli që nga lansimi i modelit të gjeneratës së parë.

Versioni special shpall edhe një çmim të ri fillestar, i cili në Gjermani tani fillon nga 27,180 euro, ose 28,280 euro për versionin Variant.

Versioni special bazohet në versionin Style dhe përveç pajisjeve të gjera standarde, ka edhe emblemat “50” dhe “Edition 50”, të cilat i referohen serive speciale.

Për më tepër, ka rrota të veçanta me fellne 18 inç, një shirit LED në pjesën e përparme dhe xhamat e pasmë të lyer.

Në kabinë, Golf merr detaje ekskluzive të tilla si pedalet prej çeliku inox dhe tapiceri të zezë të çatisë.

Klienti merr gjithashtu sistemin më të avancuar të informacionit argëtues Discover me një ekran 12,9 inç, i cili, ndër të tjera, përfshin integrimin Chat GPT.

Në listën e opsioneve është vetëm paketa Plus me çati panoramike dhe drita IQ Light Matrix LED.

Me versionin Edition 50, opsioni i vetëm është një motor benzine 1.5 TSI me 150 kuaj-fuqi. Gjithçka e thënë vjen me një çmim special prej 36.820 euro.

Është gjithashtu interesante që në konfigurues mund të zgjidhni versione të shumta dhe nivele të pajisjeve të Golfit. Pra, versioni bazë vjen 1.0 TSI benzine ku çmimi fillestar është, siç e përmendëm, 27.180 euro./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Honda dhe Sony në bashkëpunim po sjellin tre modele të reja elektrike

Published

on

Kompania e përbashkët e prodhuesve të automjeteve Honda dhe Sony, Sony Honda Mobility, po synon të ndërtojë automjete elektrike me teknologji të avancuar.

Tashmë kompania ka zbuluar detaje të reja se kur do të prezantohen modelet e para nga kjo teknologji.

Përveç sedanit elektrik që do të prezantohet në vitin 2025, Sony Honda Mobility në vitin 2027 do të prezantojë një SUV, dhe një model tjetër më pak të shtrenjtë në vitin 2028.

Sedani Afeela i vitit 2025 do të përdor motorë elektrik të përparmë dhe të pasmë, secili me 241 kuaj fuqi, dhe një paketë baterie litium-jon 91,0 kilovat, transmeton Telegrafi.

Ky model do të ngarkohet me teknologji mjaft të avancuar ku përfshihen 45 sensorë dhe tetë kamera. Çipi nga Qualcomm do të ndikojë në përforcimin e sistemit autopilot të tij.

Afeela ka një pamje të dizajnuar mjaft mirë. Brenda ka një ekran me të cilin kompania synon të ofrojë qasje në perandorinë masive të mediave në mënyrë që njerëzit të mund të shikojnë filma ose të luajnë videolojëra.

Sa i përket modeleve të tjera, kompania pritet që të zbulojë detaje gjatë viteve të ardhshme./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Mercedes po ndryshon dizajnin e automobilave

Published

on

Mercedes po përpiqet të gjejë rrugën optimale në këtë kohë ndryshimesh të mëdha për industrinë e automjeteve.

Në këto kohë sfiduese, edhe më të mirët e kanë të vështirë të gjejnë një formulë fituese. Ngjashëm është edhe me Mercedesin, i cili është i detyruar të korrigjojë zhvillimin, veçanërisht kur bëhet fjalë për dizajnin. Kjo vlen veçanërisht për serinë EQ, të udhëhequr nga modeli EQS, i cili tërhoqi vëmendjen me aerodinamikën, por edhe me dizajnin jokonvencional për Mercedesin.

Aerodinamika e theksuar vjen si pasojë e formës tre vëllimore me formë të theksuar “veze”. Kjo i dha veturës një formë të optimizuar, por humbi njohjen e Mercedesit për të cilën përpiqen fansat më besnikë të markës. Dhe kjo nuk mund të injorohet.

Këtë e ka konfirmuar për Top Gear personalisht Christoph Starzynski, zëvendës drejtor i zhvillimit të markës, i cili tha se “në të ardhmen do t’i kushtohet më shumë vëmendje estetikës”.

Gjithçka që na pret u njoftua nga koncepti CLA, të paktën kur bëhet fjalë për paraqitjen e disa modeleve të ardhshme me veturë elektrike. “Duke parë gjuhën e dizajnit në konceptin CLA dhe ndoshta duke parë pak më shumë në të ardhmen, unë mendoj se mund ta shohim përfundimisht se po miratohet”, tha ai./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending