Connect with us

Auto

CES 2023, BMW zbulon makinën elektrike që flet duke përdorur Inteligjencën Artificiale

Published

on

BMW i Vision Dee është një koncept i makinës elektrike që do të përdorë Inteligjencën Artificiale dhe teknologjinë e njohjes së zërit për të folur me drejtuesin e makinës

BMW do të fokusohet te makinat elektrike, duke përfshirë edhe ato që flasin.
Brenda vitit 2030, të paktën gjysma e dërgesave të automjeteve të grupit BMW në botë do të përbëhet nga modele tërësisht elektrike.

Lajmi zbulohet nga shtëpia automobilistike gjermane në Consumer Electronics Show në Las Vegas, ku presidenti i BMW, Oliver Zipse, zbuloi vizionin e BMW për të ardhmen, i përqendruar në tre karakteristika kryesore: Elektrifikimi, Qëndrueshmëria dhe Personalizimi.

Lajmi kryesor në këtë panair ishte prezantimi i BMW i Vision Dee (ose Digital Emotional Experience), një koncept i makinës elektrike që do të përdorë Inteligjencën Artificiale dhe teknologjinë e njohjes së zërit për të folur me drejtuesit, në mënyrë të ngjashme siç bënte makina K.I.T.T në serinë e suksesshme televizive të viteve ’80, Knight Rider.

“E vetmja gjë që ka me të vërtetë rëndësi është ajo që perceptoni kur makina ju mirëpret” – tha Zipse, duke shtuar se koncepti i ri i makinës BMW do të jetë më shumë “një mik besnik” se sa thjesht “një ndihmës i dobishëm”, duke përdorur Inteligjencën Artificiale, për të ndihmuar drejtuesit në përmbushjen e nevojave të veçanta.

“Ajo do të mësojë t’ju njohë më mirë ditë pas dite”.

Inteligjenca Artificiale në bord e Dee është në gjendje të kuptojë zakonet dhe humorin e drejtuesit dhe si pasojë, të përshtatet – duke ndryshuar ngjyrë – deri në 32 ngjyra – te funksionet AR që i mundësojnë drejtuesit të bëhet pjesë e metaverse dhe të lidhen virtualisht me familjarë dhe miq nga makina.

Ndërkohë, shtëpia automobilistike konkurrente Mercedes-Benz njoftoi të enjten në CES se synon të ndërtojë 10 mijë stacione të rikarikimit të shpejtë për makinat elektrike në Amerikën e Veriut brenda vitit 2027 në bashkëpunim me ChargePoint.

Një nga problemet në blerjen e makinave elektrike është numri i vogël i stacioneve të rikarikimit të zonat rurale./Media Ndërtimi

Auto

Audi A4 ‘bëhet’ A5?

Published

on

Gjenerata e re e modelit të njohur tani ka emër të ri, i cili sjell një karakter sportiv më të theksuar, por edhe veturën e parë hibride në gamë.

Që nga lansimi i tij tre dekada më parë, Audi A4 ka evoluar në një limuzinë ideale për aspiratat e biznesit dhe familjes, së bashku me një model karavan që, me versionin Allroad, përmbushi dëshirat e aventurierëve.

Tashmë me elektrifikimin ka pasur ndryshime edhe në nomenklaturën e modelit, kështu që A4 e ardhshme do të jetë model elektrik, transmeton Telegrafi.

Në të njëjtën kohë, A5 coupe dhe kabriolet hyjnë në histori, ashtu si A5 Sportback i mëparshëm. Nga ana tjetër, ka limuzina dhe karavan të cilët me rritjen e shkallës (emrave) të modeleve kanë marrë një karakter mjaft sportiv.

Ai do të ofrohet në katër variante: si A5 dhe S5 dhe si karavan  A5 dhe S5 Avant. Këto janë edhe modelet e para që do të prezantohen në platformën PPC (Premium Platform Combustion).

Më i madh se paraardhësi i tij, A5 i ri hyn në segmentin e klasës së mesme, sipas njoftimit zyrtar. Nuk ka dyshim, pamja e të dy versioneve të trupit është mbresëlënëse, me një karakter të theksuar sportiv, duke ndjekur në mënyrë progresive trendet aktuale në formën e rrotave me diametër më të madh dhe dritave LED të përshtatura në mënyrë tërheqëse.

Motorët ofrohen në një version të butë hibrid MHEV, i cili sjell një reduktim deri në 10 g CO2/km ose 0,38 l/100 km në 2.0 TDI (150 kW, me rrota të përparme/quattro) dhe deri në 17 g CO2 /km ose 0,74 l/100 km në V6 3,0 TFSI (270 kW, quattro), sipas ciklit WLTP./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Çmimet e veturave elektrike po barazohen me ato të benzinës

Published

on

Ajo që u paralajmërua në industrinë e automobilave po ndodh, por më shpejt se sa parashikimet.

Gjegjësisht, çmimet e baterive po bien me shpejtësi, gjë që ul edhe çmimet e veturave elektrike.

Faktorët që nxisin rënien prej 51 për qind të çmimeve të baterive përfshijnë rënien e çmimeve për lëndët e para si litiumi dhe kërkesa më e ulët se sa pritej për vetura elektrike. Rezultati tashmë po ndihet në Kinë – veturat elektrike tashmë kanë çmime në nivelin e makinave me benzinë ose edhe më të ulëta se ato, dhe ulje të ndjeshme të çmimeve të makinave elektrike po shkojnë edhe në kontinentin evropian. Përkatësisht, shumë automobila elektrik më të lirë do të shfaqen në treg në vitin 2025 dhe 2026.

Kërkesa globale për bateritë litium-jon në vitin 2023 u vlerësua kohët e fundit në rreth 950 gigavat orë, ndërsa kapaciteti global i prodhimit, kryesisht në Kinë, është dyfishi i kësaj shifre. Analistët parashikojnë se përpjekjet në Perëndim për të zhvilluar kapacitetin e prodhimit të baterive në përputhje me Kinën vetëm sa do të përkeqësojnë problemin e mbikapacitetit.

Ky është një lajm i mirë për konsumatorët, raporton BloombergNEF, i cili llogarit se çmimet më të ulëta do të reflektohen në modelet më të lira të makinave elektrike, prodhimi i të cilave është planifikuar për vitet e ardhshme.

Ndërsa çmimet më të ulëta për automjetet elektrike zakonisht mendohet se po rrisin kërkesën dhe për këtë arsye çojnë në një rikuperim të çmimeve globale të baterive, analiza e Bloomberg sugjeron se ka faktorë të tjerë në punë që tregojnë uljen e çmimeve për disa kohë në vijim./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Jaguar Land Rover drejt elektrifikimit të linjës, ndalon prodhimin e gjashtë modeleve

Published

on

Kanë kaluar më shumë se tre vjet që kur Jaguar Land Rover përshkroi strategjinë “Reimagine” për të elektrizuar linjën.

Pika më e diskutueshme e planit ishte që Jaguar të elektrizohej tërësisht deri në vitin 2025.

Kjo na sjell në një njoftim të ri. Marka ka njoftuar se do të ndërpresë prodhimin e modeleve XE, XF sedan, kamionçinë XF, F-Type, E-Pace dhe I-Pace.

Fillimisht, Jaguar kishte thënë se SUV-i elektrik do të vazhdojë së bashku me valën e re të EV-ve, përcjell Telegrafi.

Megjithatë, kompania ndryshoi mendje dhe zbuloi vitin e kaluar se I-Pace gjithashtu do të largohej së bashku me veturat e tjera me gaz.

Duke larguar jo më pak se gjashtë modele, formacioni i Jaguar do të thjeshtohet shumë.

Me sa duket prodhuesi i automjeteve po fokusohet në vetura me fitim më të lartë, në një përpjekje për të ndjekur Bentleyn.

Të gjitha modelet e ardhshme do të mbështeten nga platforma e automjeteve elektrike me rrota të gjata. EV-të e reja pritet të kenë sistem të lëvizjes me të gjitha rrotat dhe aftësi të karikimit të shpejtë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending