Connect with us

Auto

Rreth 420 mijë vetura qarkullojnë në rrugët e Kosovës

Published

on

Kolonat e gjata me të cilat përballen qytetarët e Kosovës vazhdimisht, nuk janë krejtësisht pa arsye.

Përpos kushteve aspak të mira në infrastrukturën rrugore, problem është bërë edhe prania e një numri të madh të automjeteve në vend.

Shumë prej këtyre automjeteve madje janë kritikuar për dëmtim të ajrit, për shkak të vjetërsisë dhe problemeve të cilat iu janë shfaqur këtyre veturave.

Anipse numri i veturave është i madh, mjaftë i lartë vazhdon të jetë ende numri i atyre të cilat regjistrohen çdoherë në kuadër të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës.

Në lidhje me këtë, nga Ministria e Punëve të Brendshme kanë bërë të ditur për lajmi.net se numri i veturave të cilat janë regjistruar në vitin 2022 është 30 mijë e 706.

“Numri i veturave të regjistruara në Kosovë në vitin 2022 është: 30,706”, thuhet në përgjigjen e MPB-së.

Por në kuadër të këtyre regjistrimeve që bëhen, ka edhe shumë vetura të cilat duhet ri-regjistruar, për shkak të kalueshmërisë së afatit.

Sipas MPB-së, numri i përgjithshëm i veturave të ri-regjistruara në vitin 2022 është 69 mijë e 940 vetura.

Por edhe këtë vit, as kosovarët nuk i kanë qëndruar larg “trendit” të veturave elektrike apo hibride.

Përparësitë që posedojnë këto vetura dhe të mirat që iu sjellin drejtuesve të automjeteve, kanë bërë që shumë kosovarë të zgjedhin të blejnë një të tillë, e ta regjistrojnë në kuadër të institucioneve të Kosovës.

Sipas ministrisë përkatëse, vetura të tipit elektrike, hibride apo të ngjashme në Kosovë të regjistruara janë 2 mijë e 650.

Kësisoj në rrugët e Kosovës veturat të cilat posedojnë regjistrim valid nga këto lloje mund të shihni mbi 2 mije të tilla.

“Vetura të tipit elektrike, hibride a po të ngjashme gjithsej janë 2,650 vetura”.

E në të gjitha rrugët e Kosovës, e ku padyshim shihni vetura të ndryshme janë gjithsej mbi 418 mijë.

“Vetura në qarkullim gjithsej në Kosovë janë: 418,702 vetura”, u tha në përgjigjen e MPB-së.

Brenda këtij viti, drejtuesve të automjeteve në Kosovë iu desh të merren edhe me një procedurë të re të regjistrimit.

Nga 1 marsi i vitit 2022, nisi zbatimi i plotë i projektit për vendosjen e pullave ngjitëse (stickers) në mjetet motorike.

Pulla ngjitëse merrej në rastin e kontrollit teknik të automjetit, i cili është i nevojshëm për regjistrimin e tij dhe si e tillë kërkohej të vendoset në një vend të dukshëm të veturës.

Byroja Kosovare e Sigurimit pati marrë përsipër të mbulojë të gjitha shpenzimet financiare dhe operative lidhu me vendosjen e pullave ngjitëse nëpër mjetet motorike.

Rrjedhimisht, buxheti i shtetit të Republikës së Kosovës nuk do të ketë asnjë ngarkesë financiare lidhur me vendosjen e pullave (stickers).

Ndryshe veturat e paregjistruara në Kosovë vazhdojnë të jenë sfidë e madhe për institucionet tash e sa vite./Media Ndërtimi

Auto

Mercedes do të investojë miliarda euro në fabrikat e veturave elektrike

Published

on

Mercedes do të investojë miliarda euro për të modernizuar fabrikat e saj në Kinë, Gjermani dhe Hungari gjatë viteve të ardhshme, raportoi revista Automobilwoche, teksa prodhuesi i makinave përgatitet të kalojë në automjete elektrike dhe të reduktojë emetimet.

Bashkimi Evropian ka vendosur një objektiv për të përgjysmuar emetimet e CO2 për makinë pasagjerësh gjatë ciklit të tyre jetësor deri në fund të kësaj dekade krahasuar me vitin 2020 dhe po kërkon marrëveshje për një afat kohor të vitit 2035 për t’i dhënë fund shitjes së veturave me lëndë djegëse fosile.

Mercedes ka thënë se do të jetë gati të prodhojë vetëm vetura elektrike deri në fund të kësaj dekade, aty ku lejojnë kushtet e tregut, raporton Reuters, përcjell Telegrafi.

“Ne po investojmë një shumë milionëshe për fabrikë sa për fillim”, citohet të ketë thënë menaxheri i prodhimit Joerg Burzer, duke shtuar se këto investime do të jenë në fabrikat në Pekin të Kinës, Rastatt të Gjermanisë dhe Kecskemet të Hungarisë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Auto

Turqia nxjerr në shitje veturën e parë elektrike

Published

on

Turqia ka zbuluar çmimin e markës së parë të vetura elektrike të prodhuara në vend dhe porositë do të jenë të disponueshme nga e enjtja.

Ëndrra 60-vjeçare e automobilave të Turqisë po bëhet realitet.

Modeli i parë, një SUV i segmentit C i quajtur Togg T10X, do të ketë një çmim që varion nga 953,000 TL (rreth 46836 euro) deri në 1.22 milion tl (rreth 60 mijë euro), njoftoi kompania.

Pasi filloi prodhimin masiv në fund të tetorit, Togg të martën tha se porositë paraprake do të pranoheshin midis 16-27 marsit.

Togg tha se T10X plotësisht elektrik do të shitet fillimisht me një motor dhe dy opsione baterish. Dërgesat janë planifikuar të fillojnë në fund të tetorit të këtij viti.

Modeli do të ketë një distancë prej 314 ose 523 kilometrash (195 dhe 325 milje) në varësi të madhësisë së baterisë, tha kompania.

Lloji me dy motorë do të ofrohet gjithashtu në shitje në periudhën e ardhshme.

Duke e quajtur veten një markë teknologjike që ndërthur përvojat dixhitale dhe fizike, Togg ka bashkuar duart me shumë startup për të krijuar një ekosistem të ri lëvizshmërie.

Përveç SUV-it, Togg do të prodhojë katër modele të tjera – një sedan, C-hatchback, B-SUV dhe B-MPV – deri në vitin 2030. Prodhimi masiv i SUV-së do të pasohet nga sedani.

Kompania synon të prodhojnë deri në 20 mijë vetura këtë vit.

Edhe pse shënon një nivel të ulët në krahasim me standardet globale, Togg duke arritur këtë nivel prodhimi do ta shohë atë më shumë se dyfishimin e flotës së makinave elektrike të Türkiye brenda një viti.

Kapaciteti aktual i prodhimit qëndron në rreth 100 mijë automjete në vit, një shifër që pritet të arrijë në 175 mijë sapo fabrika e Togg të arrijë kapacitetin e saj të plotë.

Marka synon të prodhojë 1 milion automjete në të pesë segmentet deri në vitin 2030.

Shitjet e automjeteve elektrike në Turqi u rritën 172 për qind nga viti në vit në 2022 në 7,300 njësi. Megjithatë, pjesa e tyre mbeti nën 1 për qind në tregun total të automjeteve, i cili ishte rreth 783 mijë njësi vitin e kaluar.

Numri i përgjithshëm i makinave elektrike u rrit pothuajse dyfish vitin e kaluar, por qëndroi në rreth 15,000 njësi. Përqindja e automjeteve elektrike brenda flotës totale të veturave që përbëhet nga 14.3 milionë njësi mbetet shumë e ulët në një për mijë pavarësisht rritjes së shpejtë.

Në atë që është parë si një nxitje për projektin kombëtar të makinave, Turqia javën e kaluar njoftoi se do të vendoste një taksë doganore shtesë prej 40 për qind për automjetet elektrike të prodhuara në Kinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Volkswagen planifikon të plasojë 10 modele të veturave elektrike deri më 2026, një nga to vjen me çmim nën 25 mijë euro

Published

on

Vetura e re elektrike “për të gjithë” nga Volskwagen, do të kushtojë më pak se 25 mijë euro

Volkswagen planifikon që në treg të plasojë dhjetë vetura të reja elektrike deri në vitin 2026, por një prej tyre do të kushtojë më pak se 25 mijë euro, transmeton Telegrafi.

Fjala është për modelin që do të paralajmërohet me konceptin VW ID.2all, që tregon se bëhet fjalë për veturën kompakte elektrike të dedikuar për masën, ashtu siç kishte vepruar dikur hatchbaku kompakt Golf me motorët SUS, që janë dëshmuar si shumë të suksesshëm.

Pak detaje janë zbuluar në prag të zbulimit të konceptit ID.2all, por në VW kanë konfirmuar se është në përgatitje të modelit “hyrës” ID.1 që do të përdor platformën e re MEB për veturat elektrike.

Të njëjtën platformë Volkswagen Groupo do ta përdorë edhe në modelet si Cupra Urban Rebel, dhe kështu ID.2all do të ketë të njëjtën bazë.

Me konceptin e ID.2all në segmentin e veturave kompakte, Volkswagen paralajmëron veturën e parë elektrike nga VW për të gjithë. Çmimi fillestar do të jetë më pak se 25 mijë euro./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending