Connect with us

Aktuale

11 produktet që ju ndihmojnë në krijim e kushteve efektive për të punuar nga shtëpia

Published

on

Derisa përhapja e koronavirusit duket të jetë në zenitin e saj, shumë prej nesh do e gjejmë vetën duke punuar nga shtëpia për një periudhë të pacaktuar, por ndrrimi nga puna në zyrë, në punën në shtëpi, kërkon një mundim dhe përshtatje.

Një gjë është e sigurt, shmangia e udhëtimit do të ju jap më shumë kohë për vetën tuaj para dhe pas punës, dhe mund të kaloni tërë ditën në pizhama nëse dëshironi, por duhet pasur parasysh që kthimi i shtëpisë suaj në zyrë është një tentativë e vështirë, qofshin këto probleme me mungesë të hapësirës, orendive, fqinjët të zhurmshëm ose luftën që mund t’u sjellin sfidat mendore që i keni të mbërthyera brenda.

Për të ju ndihmuar të përfitoni dhe ta shfrytëzoni sa më shumë situatën e krijuar, ne kemi përpiluar një përmbledhje të të gjitha produkteve tona të preferuara për t’ju ndihmuar të punoni në shtëpi në mënyrë efektive. Pavarsisht nësë kjo është një karrige zyre ekonomike për një punë më të rehatshme, hapësirë brenda shtëpisë për të rritur gjendjen tuaj shpirtërore dhe jo vetëm, një markë të re të kafesë së pjekur në mëngjes, ose një planifikues të mirë për t’ju ndihmuar të mbani vetën më të organizuar, ne do ju prezantojmë opsionet më të mira.
Për të kthyer ambientin tuaj familjarë në një parajsë së punës nga shtëpia, lexoni shembujt e mëposhtëm.

Karrigia ergonomike
Karrige zyre aeroni Herman Miller: 1,099, John Lewis & Partners

 

 

Karrigia origjinale e punës aeron Herman Miller aktualisht është duke u prezantuar në Muzeun e Arteve Moderne në New York. Sipas mendimit tonë, ajo e meriton plotësisht të ketë vendin e vet atje. Që nga momenti kur uleni në aeron e dini që jeni fitues. Pjesa e parë dhe hapësira e pasme janë jashtëzakonisht të rehatshme, të këndshme për prekje dhe me një fryrje të lehtë që i jep karriges një ndjenjë të shkëlqyeshme të reagimit. Sapo të uleni në aeron, ju fitoni një ndjenjë të përkryer ekuilibrimi, pothuajse sikur lundëroni. Për më tepër, mund t’a rregulloni në mënyra të ndryshme, sido që ju përshtatet: më pjerrët, më lartë dhe një gamë të gjerë lëvizjesh tjera- për të gjetur përshtatjen e përsosur për ju. Një vepër e vërtetë arti.

Tavolina më e mirë
Tavolina  Flytta 2: 609,95, Sit-Stand


Ky është një zëvendësim i plotë i tavolinës që përdor motorë elektronikë në secilën këmbë për të lëvizur tavolinën lart e poshtë. Një panel kontrolli është ngjitur në pjesën e përparme, në anën e poshtme të tryezës dhe me të mund të kontrolloni lartësinë drejtpërdrejt. Lëvizja është e qetë dhe e saktë, duhen vetëm disa sekonda për t’a kryer. Gjithashtu, duhet të mbani shtypur butonin për të lëvizur paraprakisht, gjë që e bën atë në mënyrë të natyrshme pak më të sigurt se disa alternativa tjera.

Korniza është e përbërë nga çeliku i trashë, i guximshëm që rezulton në një tavolinë që është shumë e qëndrueshme pa marrë parasysh se në cilën lartësi jeni në të (60cm – 120cm). Pluhur i veshur ose me të zezë, argjend ose të bardhë, ka gjithashtu një elegancë për gjithçka që e vendos atë sipër disa rivalëve pak më të kërkuar. Në dispozicion ose vetë ose me një desktop, majat e ofruara janë petëzim i guximshëm që ofrohet në madhësi të ndryshme dhe variante të ngjyrave – të bardha, ahu ose panje.

Marka më e mirë e kafesë
Dear Green


Dear Green- është një brend i kafesë së pjekur që ka marrur emrin nga vendi ku prodhohet në Glasgow, Dear Green Place vjen si kafe e pjekur, specialite nga e cila furnizohen prej fillestarëve që punojnë në bare e deri tek adhuruesit më të mëdhenjë të kafes.

Laptopi i nivelit më të lartë
Apple Macbook pro 16in: 2,799, Apple

Macbook Pro është linja laptopëve me cilësi më të mirë nga Apple dhe modeli i ri ka një ekran 16in.

Ekrani është me rezolucion të lartë dhe i mrekullueshëm për tu parë, me beza të hollë në secilën anë. Kapaku është i ponderuar në mënyrë të përkryer, kështu që ju mund ta hapni laptopin me një gisht – disa laptopë do t’ju duhen për të mbajtur bazën ashtu siç e keni bërë për ta ndaluar atë balancimin. Predha e aluminit është e stilit të lartë dhe e sajuar bukur. Ajo gjithashtu mban dritën e makinës, pavarësisht nga madhësia e saj. Butoni i energjisë ka një sensor të gjurmëve të gishtërinjve në të, kështu që mund ta zhbllokoni atë ose të vërtetoni pagesat në internet me një prekje. Macbook që kemi paraqitur më poshtë ka një tastierë shumë të mirë – gjë që është e mirë sepse do ta përdorni atë gjatë gjithë kohës. Dizajni i Apple është i mrekullisht i pakuptueshëm, por është përdorshmëria e dukshme e këtij laptopi që e bën vërtet të dallohet.

Termosi më i përshtatshëm
Termos me rreze drite super direkte, nuanca të trëndafilit të kuq 350ml: 21,99 £, Lakeland


Ky termos i “zvogëluar” mban sasi deri në 350 ml, gjithashtu është tejet fleksibil duke e bërë të mundur edhe futjen në kuletën ose valixhen tuaj për udhëtim, përmes transformimit të tij me ndrydhje. Dizajni i zgjuar hermetik me rrokullisje ju siguron që nuk do ketë rrjedhje të lëngut. Të gjitha produktet e Thermos janë ideale për ruajtjen e temperatures së lëngjeve të nxehta apo ftohta, këtë model mund t’a përdorni për ruajtjen e supës, kafeve, deri në 8 orë pa problem mban temperaturën e nxehtë, kurse pijet e ftohta i keni të sigurta deri në 24 orë.

Best portable charger
Moshi porto Q 5K: £79.95, Moshi


Moshi përmban një gamë të gjerë të pajisjeve të dizajnuara bukur, nisur nga kufjet për smartphone, adapterët e ndryshëm e deri tek kabllot e tjera elegante. Kjo bateri është e veçantë ngase në vetëm një prizë me USB ju mund të fusni shumicën e pajisjeve, ai gjithashtu ka jastëkun e karikimit pa telë, kështu që kur nuk gjeni adapter në shtëpi mjafton të vendosni telefonin tuaj në jastëk dhe do filloj procesi i karakimit. Materaili është i butë, i këndshëm për prekje dhe unaza e hollë e silikoni siguron që telefoni të mos rrëshqasë.

 

Planifikuesi më unik

Planifikuesi javor i Ponderlily: £ 35, Ponderlily

Ky është një nga ato produktet cilësia e të cilit duhet të shihet në mënyrë që të besohet, fotografitë, ndonëse të bukura nuk i japin prezantim të drejtë, ngase është më i thellë dhe i rëndë, përtej asaj që na sheh syri.

Ne çmendemi pas kopertinës- ngase në të cilësia dhe hijeshia e heshtur janë aq të sofistikuara bashkë. Por, si në shumicën e gjërave, është përmbajtja e brendshme që ka vlerë. Çdo muaj fillon me një thënie motivuese, dhe ka një faqe të veçantë kushtuar “hartës mujore rrugore” ku mund të planifikoni lirshëm katër javët e ardhshme në mendjen tuaj. Cilat janë synimet tuaja? Si mund t’i arrini ato? Kjo hapësirë është për frymëzim, shpresë dhe ide- dhe kjo direktivë, për të menduar se çfarë po vjen më pas, ndjehet si një gjë vërtet pozitive për të bërë.

Terrariumi më i mirë
Terrariumi i Design House Stockholm: £34, Trouva


Dizajnerët nga Caroline Wetterling dhe Design House Stockholm kanë krijuar këtë terrarium mahnitës për strehimin e bimëve shumë të vogla dhe ushqyerjen e tyre gjatë fazave të para të jetës.

Mos të ju mashtroj dukja në shikim të parë e tij, ngase ky terrarium përbëhet nga dy gjysma: seksioni i poshtëm që mbahet si tokë për rritjen e bimëve, dhe seksioni më i madh i sipërm i cili shërben si një kurth lagështie dhe dritare për bimët. Seksioni i sipërm ka gjithashtu një hundëz të vogël, e cila mund të hiqet dhe të përdoret për ujitje.

Altoparlanti më i mirë Bluetooth
Masa e Sonos: 398.98, Amazon

Sonos është një central elektrik kur bëhet fjalë për audio wifi, por ky është altoparlanti i parë Bluetooth i kompanisë. Edhe pse është i lëvizshëm, është gjithashtu i madh dhe mjaft i rëndë- që të dyja kontribojnë në lirimin e tingujve me cilësin më të lartë stereo, vokale të pastra dhe base të ngurta, të gjitha këto sipas nevojave të përdoruesve. Ai gjithashtu përmban mikrofona të cilët monitorojnë nga pjesa e brendshme në mënyrë të hollësishme se si tingëllon zëri në ambientin e jashtëm aktual dhe rregullisht përshtat daljet e tij.

Lëng barishtesh i përzier
Clliper caji i përditshëm organik: : £3.49 for 80, Clipper


Mund të duket si një çaj i zakonshëm, por jo. Secila qese brenda është e paplotësuar, (andaj duket si një ngjyrim tokësor). Ishte qesja e parë në formë jastëku me këtë kriter dhe u lansua në vitin 2018. Dhe që kjo të mos mjaftonte, u shëndrrua shumë shpejt në çajin më të dashur në botë. Secila qese e çajit përbëhet nga bimët abaca – një llojë bananeje- dhe plastika që mbyll qesen zëvendsohet me një material bimor organik, duke u shëndrruar kështu në cajin më të lezetshëm të përditshmërisë.

Ndëgjueset më të mira për shmangien e zhurmës
Ndëgjueset Bose 700: 299, John Lewis & Partners


Bose tradicionalisht kishte teknologjinë më të mirë për shmangien e zhurmës. Janë mjaft të përshtatshme me 11 forma të shmangie së zhurmës, këto janë kufjet më dizajnin më luksoz që do të hasni, pa nyje të dukshme, një shirit me kokë celiku inox. Cilësia e ndërtimit të këtyre kufjeve është gjithashtu e jashtëzakonshme: e lehtë dhe e rehatshme për një përdorim të gjatë, në modelin e ri janë bërë modifikime të tilla që zgjasin qëndrueshmërin e baterisë deri në 40 orë shtesë.

Aktuale

23 komuna nuk i binden Qeverisë, s’e përkrahin faljen e 100 eurove nga Tatimi në Pronë

Published

on

Njëzet e tri komuna të Republikës së Kosovës nuk e kanë përkrahur Ligjin për Tatimin në Pronë, që mundëson faljen deri në 100 euro.

Kështu ka thënë për EO, drejtori ekzekutiv i Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK), Sazan Ibrahimi.

Ibrahimi e ka vlerësuar të gabuar këtë vendim, pasi dëmi i përgjithshëm i komunave llogaritet të jetë milionësh.

Në këtë situatë sipas tij do të ndikojë edhe mendimi juridik i Gjykatës Supreme, ku mësimdhënësit duhet të kompensohen për licencimin e tyre si dhe normën e inflacionit.

“Deri në momentin që po flasim, janë 23 komuna të cilat nuk kanë marrë vendim apo nuk e kanë shqyrtuar çështjen e faljes së Tatimit në Pronë. Pra janë 23 komuna dhe dy të tjera janë në proces gjatë ditës së sotme e kanë çështjen e faljes së Tatimit në Pronë në vlerë deri në 100 euro. Po shihet që shumica e komunave nuk kanë hyrë në këtë proces, duke marrë parasysh se buxhetet e tyre komunale do të dëmtoheshin me qindra mijëra euro dhe në total i bie me miliona euro”, ka thënë Ibrahimi./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Publikohet raporti “Shqyrtimi i korrupsionit në Prokurim Publik”

Published

on

Iniciativa për Progres (INPO), nëpërmjet tryezës së diskutimit ka publikuar raportin “Shqyrtimi i Korrupsionit në Prokurim Publik” në të cilin raport janë shpalosur të gjeturat nga monitorimi i punës së OShP-së për periudhën Janar – Shtator 2023.

Tryeza u zhvillua me pjesëmarrjen e panelistëve të përbërë nga znj. Albulena Nrecaj Drejtore Ekzekutive në INPO, z. Isa Hasani, antarë i Bordit në Organin Shqyrtues të Prokurimit (OShP) si dhe z. Armend Muja, Kryetar i Komisionit Parlamentar për Buxhet Punë dhe Transfere. Pjesëmarrës në këtë tryezë ishin gjithashtu përfaqësues nga Ambasada Britaneze, USAID, përfaqësues të shoqërisë civile dhe media.

Qëllimi kryesor i kësaj tryeze ishte nxitja e debatit konstruktiv përmes gjetjeve të raportit i cili trajton punën e Bordit të OShP-së, gjegjësisht paneleve shqyrtuese në zgjedhjen e lëndëve të ankesave gjatë periudhës janar – shtator 2023.

Drejtorja Ekzekutive e INPO-s, znj. Albulena Nrecaj në fjalën e saj ka bërë një përmbledhje sa i përket qëllimit të këtij raporti, ku ajo ka thënë se “INPO gjatë monitorimit të prokurimit është ballafaquar shumë herë me pamundësi për të monitoruar aktivitetet e  prokurimit duke e pasur parasysh se ato ishin të bllokuara në OShP dhe kjo ka qenë njëra nga arsyet dhe shqetësimet që INPO ka ngritur dhe ka diskutuar se ku po qëndron problemi dhe pse ka kaq shumë vonesa”.

Tutje ajo ka thënë se “gjatë monitorimit INPO ka vërejtur që OShP gjatë vitit 2023 ka ndryshuar rregullat e ‘lojës’ në kuptimin që ka ndryshuar rregullat e punës ku ka bërë ndryshime në rregullat e paneleve shyrtuese. Në të kaluarën saktësisht me rregulloren e vitit 2020 të punës, panelet shqyrtuese individuale trajtonin vetëm lëndët e ankesave deri në vlerën 30.000 euro ndërsa nga muaji gusht deri më tani kjo vlerë është rritur 900% ku në panele individuale ishte vendosur që lëndët e ankesave deri në vlerën 300.000 euro të trajtoheshin.” Në këtë kuptim ajo tha se “kjo ka qenë faktori kryesor për të trajtuar këtë temë sepse kemi vërejtur që ka mungesë të transparencës, mos përfshirja e palëve të interesit dhe publikut gjatë ndryshimit të këtyre politikave.”

Znj. Nrecaj tha se analiza ndahet në dy pjesë ku janë analizuar të dhënat e shqyrtimit në OShP para ndryshimit të rregullores dhe pas ndryshimit të rregullores në mënyrë që të japim një pasqyrë të efikasitetit të ndryshimeve të rregullores në punën e OShp-së.

Raporti është prezantuar nga monitoruesi z. Arbër Kabashi, i cili ka ofruar të dhëna të detajuara si dhe të dhëna statistikore rreth trajtimit të ankesave të deponuara deri më 30 shtator 2023. Po ashtu prezantimi ka përfshirë edhe vlerësimin e efikasitetit të Bordit të OShP-së pas ndryshimit të rregullave për caktimin e paneleve shqyrtuese duke bërë krahasimin e numrit të zgjidhjes së ankesave para dhe pas ndryshimit të rregullores së punës së OShP-së. Gjithashtu, është shpalosur edhe kohëzgjatja e shqyrtimit të ankesave dhe vendimeve më të vonuara apo vjetëruara nga ky organ.

 

  1. Kabashi shtoi tutje se “Raporti ka vërë në pah se OShP është përballur me probleme të mos funksinonimit të plotë të Bordit dhe se ndryshimet e rregullave nuk ka rezultuar me rritje të efikasitetit të punës së paneleve shqyrtuese por ka shkatuar regres në proces sepse sipas analizës ndryshimet e rregullorës janë bërë në kundërshtim me LPP-në. Raporti parasheh në mori të rekomandimeve për institucionet e vendit si Qeveria dhe Kuvendi për të implementuar obligimet dhe kompetencat e tyre kuhstetuese dhe ligjore në përmirësimin e këtyre problematikave që janë dukuri negative për shoqërinë. INPO me këtë rast ka nënvizuar nevojën e sigurimit që shyrtimi i ankesave të kryhet brenda afateve ligjore”.
  2. Isa Hasani, anëtar i Bordit të OShP-së, në fjalimin e tij si panelist tha se “ndryshimi i rregullores ka ndodhur për shkak të mungesës së anëtarëve të bordit”. Ai ka folur rreth rolit dhe funksioneve që ka OShP-ja duke thënë se “gjetjet e INPO-s janë reale dhe janë mbledhur përmes të dhënave të databazave”. Ai vlerësoi se “afati prej 34 ditësh është sipas ligjit, por megjithatë ligji saktësisht neni 117 e parasheh edhe një afat tjetër deri në 20 ditësh duke e pasur parasysh gjendjen që është duke u përballur ky institucion në mungesë të anëtarëve të Bordit prej 2 anëtarëve dhe mungesa e zyrtarëve ligjorë. Fakti që OShP-ja ka nevojë për mbështetje nga ekspertët të brendshëm e jo të jashtëm. z.Hasani ka thënë se OShP ka të drejtë të nxjerrë vendime duke thënë se nuk ka informatë lidhur me atë se pse janë bërë ndryshimet në vlerë prej 300.000 euro duke shtuar që kjo është rezultat i mungesës së anëtarëve të bordit”.

Ndërsa, Kryetari i Komisinonit Parlamentar për Buxhet Punë dhe Transfere, z. Armend Muja ka folur rreth shqetësimeve të komisionit për zvarritjen në zgjidhjen e ankesave, duke shtuar se “këtë vit do të indentifikohen indikatorët e përformancës së OShP-së duke thënë se Kuvendi nuk ka pasur informatë që Rregullorja e Punës së OShP-së është modifikuar, meqë ndryshimi i kesaj rregullore nuk ka qenë i përfshirë as në Planin e Punës së tij dhe kjo çeshtje do trajtohet me kujdes”. Ai tha se “nga ekspertët qoft të brenshëm apo të jashtëm kuvendi është duke pritur me shumë rezultat”.

Diskutimet dhe rekomandimet e të gjithë pjesëmarrësve përfshirë edhe përfaqësuesit e shoqërisë civile ishin për ngritjen e transparencës dhe llogaridhënies në këtë institucion si dhe përmirësimit të politikave institucionale.

Raportin mund ta gjeni duke klikuar KËTU.

Java Kundër Korrupsionit organizohet nga Koalicioni i organizatave jo-qeveritare i përbërë nga INPO, IKD dhe Lëvizja FOL. Me mbështetje nga Departamenti i Shtetit Amerikan, ndërmjet Byrosë Ndërkombëtare për Çeshtje të Narkotikëve dhe Sundim të Ligjit (INL).

Continue Reading

Aktuale

6000 projekte nga 130 vende synojnë Çmimin Ndërkombëtar VELUX për Studentët e Arkitekturës

Published

on

Çmimi Ndërkombëtar VELUX për Studentët e Arkitekturës, dy herë në vit, rikthehet për edicionin e tij të vitit 2024, duke ftuar studentë nga e gjithë bota të rinovojnë në temën e dritës së diellit në arkitekturë, veçanërisht për të përfytyruar “Dritën e së nesërmes”.

Aktualisht janë paraqitur mbi 6000 projekte nga 130 vende që adoptojnë një qasje eksperimentale dhe mendjehapur ndaj dritës së diellit në mjedisin e ndërtuar.

Konkursi lejon që ekipet multidisiplinare të marrin pjesë, për sa kohë që ato përfshijnë studentë të arkitekturës dhe mbështeten nga një mësues nga një shkollë arkitekture. Mësuesit gjithashtu marrin pjesë në proces për të udhëhequr përpjekjet inovative të studentëve dhe për të siguruar cilësinë e projekteve.

Çmimi Ndërkombëtar VELUX sfidon studentin të eksplorojë potencialin e pakufishëm të dritës së ditës në arkitekturë. Konkretisht, për të eksploruar se çfarë do të thotë për ta “Drita e së nesërmes”. Kjo temë e gjerë synon të zgjerojë kufijtë e dritës së ditës në arkitekturë në lidhje me estetikën, funksionalitetin, qëndrueshmërinë dhe mënyrën se si ndërveprojnë ndërtesat dhe mjedisi.

Kriteret e Konkurrencës

Një juri e përbërë nga arkitektë të njohur ndërkombëtarisht dhe shumë të respektuar do të vlerësojë projektet duke përdorur kritere specifike:

Puna me ndriçimin e ditës si premisë për arkitekturën

Si hulumtohet dhe dokumentohet projekti

Si i adreson projekti sfidat bashkëkohore dhe të ardhshme

Niveli i eksperimentimit dhe inovacionit

Paraqitja e përgjithshme grafike e projektit, si paraqitet vetë projekti

Tarifat dhe Çmimet

Regjistrimi për çmimin është falas. Shuma totale e çmimit është deri në 30,000 €. Lista e plotë e fituesve do të përfshijë 2 fitues globalë, 10 fitues rajonalë dhe disa vlerësime të nderuara./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending