Connect with us

Arkitekturë

Ua prezantojmë ashensorin më të gjatë në botë, i ndërtuar në natyrë

Published

on

Është ashensori më i lartë në botë i ndërtuar në natyrë dhe shkakton një ndjenjë “fluturash” në zonën e stomakut vetëm duke e parë. Bëhet fjalë për ashensorin Bailong, i lartë 330 metra në Kinë, shkruan Travelbook.de, përcjell Media Ndërtimi.

A do të hipnit vullnetarisht aty?

Së pari: Edhe nëse nuk do ta vendosje kurrë këmbën në ashensor, të paktën duhet t’i afrohesh. Peisazhi përreth është kaq mbresëlënës, i bukur dhe unik, saqë duhet absolutisht ta shihni.

Këtu, në botën përrallore të Parkut Kombëtar Zhangjiajie në Hunan (Kinë), James Cameron filmoi pjesë të reklamave të tij fantastiko-shkencore “Avatar”. Mijëra shtylla ranore, disa prej të cilave më shumë se 200 metra të larta, shërbyen në film si një model për malet lundruese deri në hënë, Pandora.

Ndërtimi i çelikut të Ashensorit Bailong (“Ashensori i Njëqind Dragonjve “) me gjithsej tre korsi është ndërtuar në një mur shkëmbor vertikal që është pjesë e një pllaje masive. Kushdo që guxon të pushtojë ndryshimin e lartësisë 330 metra në një nga kabinat e vogla do të shpërblehet me një pamje mjaft spektakolare mbi parkun kombëtar.

Tre metra në sekondë

Por, vetë udhëtimi është një përvojë më vete: Ne shkojmë nëntokë. Kabina, e cila është me xham nga tre anët, pastaj gjuan lart tre metra në sekondë, fillimisht nga errësirë. Pastaj vjen efekti WOW kur papritmas pamja hapet në botën e çuditshme të jashtme të Zonës Skenike Wulingyuan, e cila ka qenë në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1992.

Sa më lart të shkoni, aq më të vogla bëhen shtyllat prej guri si pema, poshtë jush. Dhe disi jeni i lumtur kur më në fund keni përsëri tokë të fortë nën këmbët tuaja. Mbi të gjitha, ndërtimi i ashensorit është në një zonë të njohur për tërmete dhe fakti që funksionimi i tij duhej të mbyllej përkohësisht midis vitit 2002, për shkak të mungesës së sigurisë nuk është qetësues.

Lajmi i mirë për të gjithë klaustrofobikët: Jo shumë larg ka edhe një teleferik me një pikë vrojtimi. As për këtë nuk duhet të kesh frikë nga lartësitë …

 

Arkitekturë

“Mecanoo” prezanton projektin për Institutin shkencor të Guangming, i përshtatur tërësisht me peizazhin që e rrethon

Published

on

Zyra arkitekturore “Mecanoo” ka njoftuar se është një nga tre finalistët për Konkursin Ndërkombëtar të institutit shkencor të Guangming.

Propozimi i firmës holandeze, i krijuar në bashkëpunim me arkitektët e peizazhit LOLA, u zgjodh nga 173 aplikime nga e gjithë bota dhe plotëson konkursin për të krijuar një kampus shkencor ndërkombëtar në Shenzhen që ofron një ndjenjë përkatësie dhe kombinon elementet shkencore me peizazhin natyror.

Siç shihet në paraqitjet e reja të zbuluara, dizajni parashikon një kompleks gjithëpërfshirës të strukturave lineare prej druri të kryqëzuara, si dhe një grup pavionësh rrethorë që duken sikur do të shërbejnë si zona publike të kampusit shkencor.

Aty pritet të krijohet një kampus ndërkombëtar, një hapësirë ​​sociale efikase të përbashkët për talentet shkencore.

Përmbledhja kërkon që dizajni të përshtatet në mënyrë harmonike me vendndodhjen strategjike, topografinë dhe karakterin e Shenzhen, në mënyrë që të gjenerojë një qendër gjithëpërfshirëse krijuese dhe arsimore.

Qendra do të ofrojë lehtësira dhe shërbime publike me cilësi të lartë për të mbështetur zhvillimin shkencor, duke mundësuar kështu frymëzim dhe inovacion./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Zbulohet projekti për ndërtimin e qytetit që do të strehojë 500 milionë njerëz

Published

on

Do të ndërtohet megalopoli i parë në botë i cili synon të strehojë 500 milionë njerëz.

Megazona është një projekt shumë ambicioz por që nuk do të përfundojë plotësisht deri në fillimin e shekullit të ardhshëm. Por bota tashmë po shikon zhvillimin e megalopolit të parë.

Zona do të shtrihet pothuajse 1000 km përgjatë bregut perëndimor të Afrikës, duke kaluar nëpër pesë vende në proces.

Ai do të fillojë në Abidjan të Bregut të Fildishtë, duke përfunduar në kryeqytetin e Nigerisë Lagos, dhe përfundimisht do të strehojë gjysmë miliardë njerëz.

Projekti do të shtrihet përmes Gana, Togo dhe Benin, me qytetet bregdetare të Takoradi, Accra, Prampram, Lome dhe Cotonou.

Por puna tashmë ka filluar, me më shumë kulla të larta, hotele, komplekse tregtare dhe zyra që shfaqen përgjatë vijës së gjatë të bregdetit.

Padyshim, ndërsa vendet vazhdojnë të rriten, popullsia do të rritet, pasi më shumë vende pune zakonisht do të thotë më shumë njerëz.

Aktualisht, Afrika është shtëpia e 17 për qind të popullsisë së botës, me OKB-në që parashikon se popullsia e kontinentit do të rritet në katër miliardë deri në vitin 2100 rreth 40 për qind e popullsisë totale të botës. Deri në këtë kohë, një gjysmë miliardë njerëz pritet të jetojnë brenda megalopolit.

 

Pjesë e kësaj do të jetë një autostradë e re moderne përgjatë Gjirit të Guinesë, që lidh Abidjan me Lagos. Paratë për autostradën e re mjaft të shtrenjtë prej 12.6 miliardë funtesh janë mbledhur tashmë nga drejtorat e Bankës Afrikane për Zhvillim, të cilët thonë se pjesa e re e rrugës do të jetë deri në gjashtë korsi e gjerë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Ulqini shpall konkurs konkurs për zgjidhjen konceptuale arkitektonike për stadiumin e qytetit

Published

on

Qëllimi i konkursit është hartimi i zgjidhjes konceptuale arkitektonike për hapësirë të destinuar për sport dhe rekreacion në parcelat urbanistike UP 14 dhe UP 15, si pjesë e Studimit Shtetëror të Lokacionit “Pjesë e sektorit 66 – grupimi ekzistues i hoteleve dhe moduli I”, për ndërtimin e stadiumit të qytetit.

Fondi i çmimeve për zgjidhjet fituese arrin në gjithsej 40.000 euro:

Çmimi i parë – 20000 €

Çmimi i dytë – 12000 €

Çmimi i tretë – 8000 €

Konkursi është i hapur deri më 6 Mars 2023.

Më shumë detaje vizitoni linkun: http://www.ul-gov.me/…/KONKURS-ZA-IDEJNO-ARHITEKTONSKO…  /Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending