Connect with us

Arkitekturë

Ndriçimi ndijor me teksturë në dizajnin arkitektonik

Published

on

Sipërfaqet e sheshta dhe të lëmuara priren të ngjallin ndjenja të ftohtësisë dhe sterilitetit, ndërsa materialet e papërpunuara natyrore mund të krijojnë një ndjenjë ngrohtësie dhe lidhjeje. Teksturat mund të shkaktojnë kujtime dhe emocione, duke na lidhur me përvojat e kaluara dhe ndjenjën e prekjes.

Në librin kryesor “Sytë e lëkurës”, Juhani Pallasmaa thekson rëndësinë e perceptimit shqisor në arkitekturë dhe objektet përtej shikimit, veçanërisht rolin e prekjes dhe teksturës në formësimin e përvojës sonë. Sipas Pallasmaa-s, kultura bashkëkohore, e ndikuar nga teknologjia dhe mediat vizive, ka mbitheksuar aspektin vizual të hapësirave, duke lënë pas dore shqisat e tjera, veçanërisht prekjen, e cila është jetike për të kuptuar dhe vlerësuar mjedisin përreth.

Në dizajnin e brendshëm, krijimi i atmosferës së duhur është një art që përfshin njëkohësisht të gjitha shqisat. Tekstura, në kombinim me dritën, ka një ndikim të thellë në perceptimin e një hapësire. Ndërsa ngjyrat dhe format janë shpesh fokusi i diskutimeve të dizajnit, sipërfaqet dhe materialiteti luajnë një rol po aq vendimtar në formësimin e perceptimit tonë për një hapësirë. Është pikërisht ky koncept që mbështet gamën e llambave Vibia Knit.

Të zhvilluara nga stilistja gjermane Meike Harde, pajisjet i kanë rrënjët në pasionin e saj për materialet dhe performancën e tyre, duke krijuar forma të thjeshta skulpturore që funksionojnë njëkohësisht me dritën dhe teksturën. Harde parashikoi një seri ndriçuesish me një mbulesë tredimensionale Lycra të prodhuar duke përdorur një teknikë të quajtur “thurje teknike”, e gjetur kryesisht në veshje sportive. Ajo e aplikoi metodën me zgjuarsi në dizajnin e ndriçimit, duke rezultuar në një ndërveprim emocionues midis dritës, tonit dhe teksturës.

Dyshemeja dhe llambat varëse të koleksionit bashkojnë format, materialitetin dhe prekshmërinë. Tekstura e tyre inkurajon prekjen, duke i ftuar përdoruesit të ndjejnë ngrohtësinë e tyre dhe t’i mbajnë pranë. Ndërsa një nga modelet është një llambë e varur, tjetra mbështetet në 4 këmbë të vogla ose një bazë të hollë e të gjatë. Pjesët përdorin përmasa, kthesa dhe dimensione të ndryshme, të cilat përshtaten me mjedise të ndryshme. Drita e butë përshkon pëlhurën dhe bie përmes një shpërndarësi të tejdukshëm, duke zbutur shkëlqimin e saj. Qepja me dy ngjyra, së bashku me efektin magjik të niveleve të ndryshme të densitetit, krijon një grup të ndërlikuar nuancash delikate – nga grija e ngrohtë dhe okra deri te bakri dhe roza e lyer.

Zemra e koleksionit qëndron në aftësinë e tij për të shoshitur dritën dhe për të krijuar një ambient të veçantë. E bërë nga fije ngjyrë bezhë, veshja e stilastrës ndërvepron me dritën për të prodhuar një shkëlqim të veçantë, të theksuar nga nivelet e ndryshme të densitetit. Sipërfaqja e ashpër e materialit dhe seksioni kryq i pabarabartë përmirësojnë reflektimin e përhapur, duke e mbështjellë hapësirën në një përqafim ngushëllues ngrohtësie dhe prekshmërie. Brinjët më të errëta ofrojnë një kontrast të fortë me hapësirat e thurura lirshëm, duke krijuar një shkëlqim 360 gradë që shton thellësi dhe dinamizëm në dhomë. Qoftë në hapësira rezidenciale apo komerciale, koleksioni gjen harmoni me elementë të ndryshëm të brendshëm, duke plotësuar materialet natyrore si druri, qilimat e butë dhe perdet e rënda dhe duke ofruar një zgjidhje të gjithanshme për të krijuar atmosfera tërheqëse dhe të ngrohta.

Për Meike Harde, dizajni i ndriçimit nuk ka të bëjë vetëm me funksionalitetin, por një mundësi për të krijuar një përvojë emocionale. Sipas fjalëve të saj, “Qasja ime ndaj dizajnit të ndriçimit është emocionale. Drita është me të vërtetë atmosferike dhe unë përpiqem ta kap këtë ndjenjë në dizajn.” Ajo kap këtë esencë atmosferike të dritës në dizajnet e saj, duke i shndërruar hapësirat në vende të shenjta mikpritëse.

​ Rezultati është një sërë ndriçuesish që jo vetëm ndriçojnë, por edhe ngjallin një ndjenjë të thellë intimiteti, rehatie dhe familjariteti. Mënyra se si ne e perceptojmë dritën dhe materialitetin në dizajnin e brendshëm mund të ofrojë një zgjidhje unike dhe magjepsëse ndriçimi për profesionistët që kërkojnë të krijojnë atmosfera tërheqëse dhe të ngrohta. “Thurja shkon dorë për dore me materiale të ngrohta si druri, perde dhe aranzhime të mëdha divanesh.” Llamba e thurur nxjerr intimitet, rehati dhe familjaritet. Instalimi i lehtë dhe veçoritë e zbehjes e bëjnë llambën varëse një zgjidhje të bukur për profesionistët që kërkojnë ndriçim cilësor të brendshëm me një bollëk karizmi./Media Ndërtimi

Arkitekturë

Çfarë është arkitektura kinetike?

Published

on

Dizajni kinetik është bërë një pjesë thelbësore e zhvillimit arkitektonik, nga shpikja e urave të lëvizshme në Egjiptin e lashtë deri te dhomat rrotulluese në shtëpinë e Sharifi-ha. Megjithatë, si arritëm nga kjo në këtë? Për të kuptuar konceptin e arkitekturës kinetike, le të hedhim një vështrim më të thellë në origjinën e saj.

“Kinetic” rrjedh nga fjala greke kinētikos, që do të thotë “lidhur me lëvizjen muskulare”, ndërsa përkufizimi arkitektonik është koncepti “lejimi i pjesëve të një strukture të lëvizin, pa zvogëluar integritetin strukturor”. me fjalë të tjera, është arkitekturë në formën e një trupi në lëvizje.

Një nga format më të hershme të arkitekturës kinetike është tenda e beduinëve, e përdorur në Afrikën e lashtë. Kjo strukturë elastike ftohëse është e adaptueshme ndaj klimës së shkretëtirës dhe urës së lëvizshme, një mekanizëm mbrojtës i zhvilluar në Egjipt dhe më vonë i përdorur zakonisht në shekullin e 15-të.

Megjithatë, arkitektët filluan të pranojnë konceptin e Arkitekturës Kinetike vetëm në fillim të shekullit të 20-të. Shembuj janë vizatimet e Yakov Chernikhov në Fantazitë arkitekturore dhe koncepti i pandërtuar i Thomas Gaynor për Ndërtesën Rotary në 1908, megjithatë këto botime ishin ende thjesht teorike.

Një projekt që u ndërtua ishte Villa Girasole nga inxhinieri i Marinës Angelo Invernizzi. E ndërtuar në vitin 1935, ajo është një shtëpi rrotulluese që ndjek lëvizjen e diellit për të maksimizuar nxehtësinë dhe dritën në brendësi. Girasole, e cila në italisht përkthehet në Luledielli, ndodhet në një bazë rrethore me diametër 44 metra dhe është një vepër e jashtëzakonshme arkitekturore e ndërtuar gjatë epokave të arkitekturës funksionaliste dhe futuriste.

Më vonë në shekullin e 20-të, arkitektët e zhvendosën fokusin e tyre në arkitekturën kinetike. Teori të tilla si Manifesti i Arkitekturës Mobile të Yona Friedman dhe Planifikimi Hapësinor i Qytetit, Pallati i Argëtimit të Cedric Price dhe Qyteti Plug-in i Peter Cooke u botuan. Megjithatë koncepti i arkitekturës kinetike u prezantua për herë të parë në vitin 1970 nga William Zuk, i cili botoi librin Kinetic Architecture. Kjo tërhoqi më tej interesin për konceptin kinetik ndërsa u zhvilluan shkenca kompjuterike dhe teknologjitë e ndërtimit.

Shembuj të tjerë përfshijnë shtëpinë Sharifi-Ha, e cila siguron vëllime banimi që rrotullohen për t’u kthyer në tarraca në verë dhe mbyllen në dimër, dhe Muzeu i Artit Milwaukee, me mburojën e tij të lëvizshme të diellit, i përbërë nga 72 pendë çeliku që palosen dhe shpalosen. sipas kohës së ditës, dhe Kulla Al Bahar, me një fasadë që ndjek lëvizjen e diellit për të çuar panelet e tekstilit me fije qelqi në formë ylli të hapen dhe mbyllen, duke mbrojtur banorët nga nxehtësia dhe shkëlqimi diellor.

Ka shumë shembuj të tjerë që shfaqin mundësitë e pafundme të arkitekturës kinetike, por në fund të fundit, dizajni kinetik ka ndikuar në ndërtesa në parametra të tillë si koha, moti, energjia dhe nevojat njerëzore që nuk janë statike, por më tepër dinamike. Si rezultat, dizajni kinetik i lejon ndërtesat të zhvillojnë sisteme komplekse që u përgjigjen nevojave të tyre të veçanta./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Rizhvillimi “i shëmtuar” në Liverpool, fiton çmimin për ndërtesën më të keqe të Britanisë

Published

on

Rizhvillimi i Lime Street në Liverpool nga studio britanike Broadway Malyan është emëruar ndërtesa e re më e keqe në vend në Kupën Carbuncle të këtij viti.

Organizuar nga revista e Mbretërisë së Bashkuar The Fence, gjyqtarët zgjodhën rizhvillimin e Lime Street si “ndërtesën e re shumë të keqe në Britani”, që kur konkursi u zhvillua për herë të fundit në 2018.

“Që nga shikimi i parë, dy nga paneli ynë e kishin këtë si përzgjedhjen e tyre numër një, dhe ndërsa lista e gjatë u ngushtua në një listë të ngushtë, kjo pjesë e tmerrshme e fatkeqësisë arkitekturore vazhdoi të qëndronte jashtë,” tha The Fence në njoftimin e çmimit.

Përfunduar në vitin 2019, dizajni i rizhvillimit të Broadway Malyan përmban panele metalike të gdhendura që përfshijnë një fasadë të rrugës që çon nga stacioni i trenit Liverpool Lime Street.

Panelet e gdhendura përshkruajnë ndërtesat shekullore që u shkatërruan për t’i hapur rrugë rizhvillimit, i cili tani përmban një hotel dhe strehim studentësh.

I ringjallur nga The Fence për vitin 2024, Carbuncle Cup synon të identifikojë ndërtesat më të këqija të Mbretërisë së Bashkuar. Ajo u drejtua çdo vit midis 2006 dhe 2018 nga revista e arkitekturës Building Design (BD)./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Arkitektura e kontrollit: Peizazhet e çuditshme postmoderne të Koresë së Veriut

Published

on

Rrokaqiejt postmodern bashkëjetojnë me monumente socialiste në shtetin e izoluar. Shumë prej fotografive janë të publikuara nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve dhe nuk kanë datë se kur janë bërë.

Ndërtesat e larta e shumëngjyrëshe shihen përreth një monumenti të vjetër në Phenian në Korenë e Veriut, 11 shtator 2018, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Pamje gjatë natës e distriktit Songhua në lindje të Phenianit, në Korenë e Veriut. Fotoja është publikuar nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA), por nuk ka datë se kur është bërë.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, gjatë një vizite në një zonë të zhvilluar banimi në rrethin Huaseong në Korenë e Veriut, në këtë foto të publikuar më 6 prill 2024 nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve, KCNA.

Pamje e përgjithshme gjatë ceremonisë së hapjes së Fermës së Serës Ryonpho për të shënuar përvjetorin e themelimit të Partisë së Punëtorëve në pushtet, në Korenë e Veriut, në këtë foto pa datë, e cila u publikua më 11 tetor 2022 nga KCNA-ja./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending