Connect with us

Arkitekturë

Red Sun, makina me energji diellore e Mercedes-Benz

Published

on

Në 2019 tregu i makinave elektrike siguroi fitime të mëdha, duke nxjerrë në pah trendin dhe dëshmuar se rritja në teknologjinë e energjisë diellore po hap një kapitull të ri.

Duke menduar për të ardhmen, dizenjuesi korean Wayne Jung zbuloi një makinë koncepti për prodhuesin gjerman të automjeteve Mercedes-Benz të quajtur Mercedes-Benz Red Sun koncepti i makinës së ardhshme diellore 2045.

Ndërsa automjetet bëhen më kompakt për shkak të efikasitetit, dëshira e njerëzve për makina të bollshme ekziston. Për veturat me energji diellore ky është një lajm i shkëlqyeshëm pasi sa më e madhe të jetë makina, aq më efikase mund të jetë, më shumë hapësirë ​​për panelet diellorë.

Koncepti i ardhshëm i makinës diellore Mercedes 2045 nga Wayne Jung përmban panele diellore që mbështjellin trupin e makinës, duke maksimizuar sipërfaqen për të mbledhur rrezet e diellit.

This slideshow requires JavaScript.

Këto panele kanë një model në sipërfaqen e sipërme që gjurmon diellin kur automjeti është i parkuar, duke e lejuar atë të vazhdojë të mbledhë energji. Dizajni është ikonik dhe i lehtë dhe nëse nuk e keni vërejtur, i mungon logoja e Mercedes-Benz.

Përkundrazi, i gjithë modeli i strukturës së makinës është frymëzuar prej tij: tre yje janë vendosur në një rresht dhe janë të lidhur së bashku për të formuar trupin.

Konceptet e rrotave elektromagnetike kanë një tre pikësh të frymëzuara nga logoja Mercedes-Benz me dy shufra elektrike të ndryshme në fund që rrotullohen sapo të vendosni energjinë në spirale brenda gomës.

Dizajni modern i makinave po i afrohet dizajnit industrial pasi tendenca aktuale e projektimit thekson thjeshtësinë. Si stilist i makinave, unë ndihem thellësisht përgjegjës për të kërkuar përmasa dhe forma të reja që japin akoma një sasi të madhe emocionesh, u shpreh Jung.

Arkitekturë

“Mecanoo” prezanton projektin për Institutin shkencor të Guangming, i përshtatur tërësisht me peizazhin që e rrethon

Published

on

Zyra arkitekturore “Mecanoo” ka njoftuar se është një nga tre finalistët për Konkursin Ndërkombëtar të institutit shkencor të Guangming.

Propozimi i firmës holandeze, i krijuar në bashkëpunim me arkitektët e peizazhit LOLA, u zgjodh nga 173 aplikime nga e gjithë bota dhe plotëson konkursin për të krijuar një kampus shkencor ndërkombëtar në Shenzhen që ofron një ndjenjë përkatësie dhe kombinon elementet shkencore me peizazhin natyror.

Siç shihet në paraqitjet e reja të zbuluara, dizajni parashikon një kompleks gjithëpërfshirës të strukturave lineare prej druri të kryqëzuara, si dhe një grup pavionësh rrethorë që duken sikur do të shërbejnë si zona publike të kampusit shkencor.

Aty pritet të krijohet një kampus ndërkombëtar, një hapësirë ​​sociale efikase të përbashkët për talentet shkencore.

Përmbledhja kërkon që dizajni të përshtatet në mënyrë harmonike me vendndodhjen strategjike, topografinë dhe karakterin e Shenzhen, në mënyrë që të gjenerojë një qendër gjithëpërfshirëse krijuese dhe arsimore.

Qendra do të ofrojë lehtësira dhe shërbime publike me cilësi të lartë për të mbështetur zhvillimin shkencor, duke mundësuar kështu frymëzim dhe inovacion./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Zbulohet projekti për ndërtimin e qytetit që do të strehojë 500 milionë njerëz

Published

on

Do të ndërtohet megalopoli i parë në botë i cili synon të strehojë 500 milionë njerëz.

Megazona është një projekt shumë ambicioz por që nuk do të përfundojë plotësisht deri në fillimin e shekullit të ardhshëm. Por bota tashmë po shikon zhvillimin e megalopolit të parë.

Zona do të shtrihet pothuajse 1000 km përgjatë bregut perëndimor të Afrikës, duke kaluar nëpër pesë vende në proces.

Ai do të fillojë në Abidjan të Bregut të Fildishtë, duke përfunduar në kryeqytetin e Nigerisë Lagos, dhe përfundimisht do të strehojë gjysmë miliardë njerëz.

Projekti do të shtrihet përmes Gana, Togo dhe Benin, me qytetet bregdetare të Takoradi, Accra, Prampram, Lome dhe Cotonou.

Por puna tashmë ka filluar, me më shumë kulla të larta, hotele, komplekse tregtare dhe zyra që shfaqen përgjatë vijës së gjatë të bregdetit.

Padyshim, ndërsa vendet vazhdojnë të rriten, popullsia do të rritet, pasi më shumë vende pune zakonisht do të thotë më shumë njerëz.

Aktualisht, Afrika është shtëpia e 17 për qind të popullsisë së botës, me OKB-në që parashikon se popullsia e kontinentit do të rritet në katër miliardë deri në vitin 2100 rreth 40 për qind e popullsisë totale të botës. Deri në këtë kohë, një gjysmë miliardë njerëz pritet të jetojnë brenda megalopolit.

 

Pjesë e kësaj do të jetë një autostradë e re moderne përgjatë Gjirit të Guinesë, që lidh Abidjan me Lagos. Paratë për autostradën e re mjaft të shtrenjtë prej 12.6 miliardë funtesh janë mbledhur tashmë nga drejtorat e Bankës Afrikane për Zhvillim, të cilët thonë se pjesa e re e rrugës do të jetë deri në gjashtë korsi e gjerë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Ulqini shpall konkurs konkurs për zgjidhjen konceptuale arkitektonike për stadiumin e qytetit

Published

on

Qëllimi i konkursit është hartimi i zgjidhjes konceptuale arkitektonike për hapësirë të destinuar për sport dhe rekreacion në parcelat urbanistike UP 14 dhe UP 15, si pjesë e Studimit Shtetëror të Lokacionit “Pjesë e sektorit 66 – grupimi ekzistues i hoteleve dhe moduli I”, për ndërtimin e stadiumit të qytetit.

Fondi i çmimeve për zgjidhjet fituese arrin në gjithsej 40.000 euro:

Çmimi i parë – 20000 €

Çmimi i dytë – 12000 €

Çmimi i tretë – 8000 €

Konkursi është i hapur deri më 6 Mars 2023.

Më shumë detaje vizitoni linkun: http://www.ul-gov.me/…/KONKURS-ZA-IDEJNO-ARHITEKTONSKO…  /Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending