Connect with us

Kuriozitet

Zbulohet përbërësi sekret që e bën betonin romak më jetëgjatë se atë modern

Published

on

Në shumë raste, betoni romak është dëshmuar të jetë më i qëndrueshëm se betoni modern, i cili mund të dëmtohet vetëm pas disa dekadash. Shkencëtarët besojnë se tashmë kanë zbuluar përbërësin sekret që i bëri ndërtesat romake aq të qëndrueshme, madje edhe në zona të thyera.

Një ekip ekspertësh nga Amerika, Italia dhe Zvicra analizuan mostra 2000-vjeçare të mureve nga vendi arkeologjik i Privernum në Italinë qendrore. Ata zbuluan se falë një recete të veçantë, betoni i tyre kishte aftësinë të vetëripërtërihej.

“Betoni u mundësoi romakëve të arrinin një revolucion arkitektonik”, tha Admir Masic, profesor në Universitetin e Massachusetts, i cili mori pjesë në këtë studim.

“Ata ishin në gjendje t’i kthenin qytetet në diçka të jashtëzakonshme dhe të bukur për të jetuar, dhe ai revolucion ndryshoi plotësisht mënyrën se si njerëzit jetojnë,” shtoi profesori.

Zbulohet përbërësi sekret që e bën betonin romak më jetëgjatë se atë modern

Në shumë raste, betoni romak është dëshmuar të jetë më i qëndrueshëm se betoni modern, i cili mund të dëmtohet vetëm pas disa dekadash. Shkencëtarët besojnë se tashmë kanë zbuluar përbërësin sekret që i bëri ndërtesat romake aq të qëndrueshme, madje edhe në zona të thyera.

Një ekip ekspertësh nga Amerika, Italia dhe Zvicra analizuan mostra 2000-vjeçare të mureve nga vendi arkeologjik i Privernum në Italinë qendrore. Ata zbuluan se falë një recete të veçantë, betoni i tyre kishte aftësinë të vetëripërtërihej.

“Betoni u mundësoi romakëve të arrinin një revolucion arkitektonik”, tha Admir Masic, profesor në Universitetin e Massachusetts, i cili mori pjesë në këtë studim.

“Ata ishin në gjendje t’i kthenin qytetet në diçka të jashtëzakonshme dhe të bukur për të jetuar, dhe ai revolucion ndryshoi plotësisht mënyrën se si njerëzit jetojnë,” shtoi profesori.

Betoni është në thelb një gur artificial që përftohet nga përzierja e çimentos, një material lidhës i bërë nga guri gëlqeror, ujit, rërës së imët dhe zhavorrit.

Tekstet romake sugjeruan që materialit t’i shtohej gëlqere e shuar, por shkencëtarët kanë përcaktuar se në fakt ishte shtuar gëlqere e gjallë, e cila më pas nxehej në temperatura të larta së bashku me pjesën tjetër të përzierjes.

“Përfitimi i përzierjes së nxehtë është i dyfishtë, së pari, kur betoni nxehet në temperatura të larta, mundëson procese kimike që nuk do të ishin të mundshme nëse do të përdorni gëlqere të shuar dhe së dyti, ajo temperaturë zvogëlon ndjeshëm kohëzgjatjen e ngurtësimit, sepse të gjitha reaksionet janë të përshpejtuara. Kjo lejon një ndërtim shumë më të shpejtë,” tha Masic për CNN.

Studiuesit testuan zbulimin e tyre në laborator, duke bërë beton sipas një recete të tillë, e cila doli të ishte në gjendje të mbushte në mënyrë më të mirë edhe çarjet e vogla.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se përdorimi i hirit vullkanik nga zona e Gjirit të Napolit, i cili u përdor për muraturë në të gjitha pjesët e Perandorisë Romake, ishte i rëndësishëm për qëndrueshmërinë specifike të betonit romak.

Hulumtimi i ri është publikuar në revistën shkencore “Science Advances”./Media Ndërtimi.

Kuriozitet

Zhvillohet teknika që prodhon çimenton nga mbetjet ushqimore

Published

on

Studiuesit nga Universiteti i Tokios në Japoni kanë zhvilluar një teknikë përmes së cilës është e mundur të prodhohet çimento nga mbetjet ushqimore.

Përveç përdorimit në ndërtim, iniciativa inovative është gjithashtu e ngrënshme. Ju mund ta bëni çimento të zier në një vakt të shijshëm duke rregulluar shijet, duke shtuar erëza dhe duke e copëtuar atë në copa.

Yuya Sakai, profesori përgjegjës për studimin, është një inxhinier i specializuar në beton dhe riciklim. Në kërkimet e mëparshme, ai zhvilloi një teknikë për përzierjen e pluhurit të ricikluar të betonit dhe mbetjeve të drurit, duke gjeneruar një material më rezistent përmes kompresimit të nxehtë.

Ishte gjatë këtyre provave që lindi ideja për të testuar materiale të tjera mbetjesh në mënyrë të ngjashme, duke përfshirë – pse jo – perimet dhe frutat.

I gjithë procesi i prodhimit u dokumentua dhe u prezantua në Takimin e 70-të Vjetor të Shoqatës për Shkenca Materiale në maj 2021 përmes artikullit Zhvillimi i materialit të ri ndërtimor nga mbetjet ushqimore.

Teksti dokumenton prodhimin e këtij materiali, duke e ndarë atë në tre faza: pas thyerjes së lëndëve të para (lëvozhgët e portokallit, qepëve, kungujve, bananeve, lakrës kineze dhe alga deti), copat e vogla vendoseshin në furrë në 105°C ose makinë tharjeje me vakum.

Më pas, materialet e thata u bënë pluhur duke përdorur një blender të rregullt. Më pas, pluhuri u përziej me ujë dhe erëza dhe në fund u shtyp i nxehtë në 180°C./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Kuriozitet

Skaneri fluturues i ndërtimit renditet në Shpikjet më të mira për vitin 2022

Published

on

Hexagon AB, kompania e zgjidhjeve të realitetit dixhital, ka njoftuar se Leica BLK2FLY është cilësuar si një nga shpikjet më të mira për vitin 2022 nga revista prestigjioze Time.

Time e përpiloi listën nëpërmjet nominimeve të kërkuara nga redaktorët dhe korrespondentët e saj në mbarë botën, dhe përmes një procesi aplikimi online.

Kompania më pas vlerësoi çdo konkurrent në një numër faktorësh kyç, duke përfshirë origjinalitetin, efikasitetin, ambicjen dhe ndikimin.

Hexagon thotë se BLK2FLY mund të kapë shpejt dhe me saktësi gjithçka, nga hapësirat e mëdha të jashtme deri te strukturat dhe mjediset komplekse.

Retë e pikave 3D me ngjyra që rezultojnë janë të rëndësishme në ndërtimin e proceseve të modelimit të informacionit (BIM), dokumentimin e kushteve të vendndodhjes dhe përmirësimin e funksionimit të çdo aseti – nga infrastruktura tek shërbimet komunale te objektet industriale.

“Teknologjitë tona synojnë të ndryshojnë botën për mirë, duke i kthyer konceptet që dikur mendoheshin të pamundura në zgjidhje reale që përfitojnë të gjithë. Duke optimizuar cilësinë, produktivitetin, efikasitetin dhe sigurinë – në mënyrë fitimprurëse – ne mund ta ndihmojmë industrinë të arrijë qëndrueshmëri përmes zbutjes së rrezikut, më pak mbeturinave dhe kostos së reduktuar.”, thotë presidenti dhe CEO i Hexagon, Ola Rollén.

Hexagon AB është një kompani globale e teknologjisë së informacionit e listuar publikisht e specializuar në realitetin dixhital të harduerit dhe softuerit që u themelua në vitin 1992 dhe me seli në Stokholm, Suedi./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Kuriozitet

Vizitoi 10 vende në 24 orë, duke përdorur vetëm transportin publik

Published

on

Jo Kibble udhëtoi nga Londra në jug të Holandës, për sfidën e tij të udhëtimit në sa më shumë vende të ishte e mundur, brenda një dite. Ai ia doli të shkonte në 10 vende, brenda 24 orëve, duke përdorur vetëm transportin publik: autobusë, trena, tramvaje dhe biçikleta me qira.

Kibble udhëtoi për në Belgjikë, Luksemburg, Gjermani, Francë, Zvicër, Lihtenshtajn, Austri dhe Sllovaki, duke përfunduar rrugëtimin në Republikën Çeke, raporton A2CNN.

“Ishte një përvojë fantastike. Unë shpresoja të arrija në 11 vende, por një tren i prishur në Alsace, Francë, më anuloi planin për të hyrë edhe në territorin hungarez. Gjatë udhëtimit, mora tetë trena, pesë autobusë, një tramvaj dhe një biçikletë me qira. M’u desh të qëndroja në vagonë të mbushur plot, por edhe në një tren ekspres të klasit të parë, duke shijuar peizazhin e jashtëzakonshëm të Alpeve Austriake.”

Tetë muaj më parë, Jo Kibble kishte sfiduar veten në një udhëtim të ngjashëm, për të parë sa larg mund të arrinte vetëm me trena nga Londra, në 24 orë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending