Connect with us

Dizajn

Tre shembuj të arkitekturës nënujore duke përfshirë muzetë, hotelet dhe qendrat kërkimore

Published

on

Pas lajmeve se restoranti i parë nëndetës në Evropë është bërë i mbuluar nga jeta detare, revista për arkitekturë Deezen ka prezantuar tre shembuj të arkitekturës nënujore.

Nga një qendër kërkimore e vendosur për t’u ndërtuar në dyshemenë e oqeanit në një shtëpi pushimi që shikon drejtpërdrejt nga deti, arkitektët po krijojnë struktura të shumta që janë zhytur nën ujë.

Me ndërgjegjësimin dhe shqetësimin mjedisor në rritje mbi ndikimin që ka aktiviteti njerëzor në oqeanet e planetit, shumë nga këto struktura janë krijuar për të ndihmuar njerëzit të vlerësojnë rëndësinë e ekologjive detare.

Këtu janë shtatë ndërtesa nënujore dhe propozime që tregojnë se çfarë është e mundur kur ndërtoni nën ujë:

I quajtur me vend Under, ky restorant është i zhytur në ujin e Detit të Veriut që rrethon fshatin e largët norvegjez të Båly. Me një plan urbanistik që përfshin 495 metra katrorë, studioja e arkitekturës Snøhetta pretendon se është “restoranti më i madh nënujor në botë”.

I projektuar që t’i ngjajë një periskopi të mbytur, restoranti përbëhet nga një tub betoni i ekspozuar i ballafaquar me dritare panoramike akrilike. Krahas ofrimit të darkës me një vend për të ngrënë, ai do të përdoret si një qendër kërkimore detare.

Muraka, Maldive, nga Ahmed Saleem dhe Yuji Yamazaki

Kjo vilë private pushimi në Maldive ka një dhomë gjumi në formë akuariumi, e mbështjellë në mure akrilike të lakuar, shtatë inç të trashë, ku mysafirët mund të vëzhgojnë jetën detare.

E quajtur Muraka, shtëpia e pushimit nënujore e projektuar nga arkitekti Ahmed Saleem dhe studioja e Nju Jorkut Yuji Yamazaki ka gjithashtu një kuzhinë, dhomë ndenjeje dhe ngrënieje dhe tre dhoma gjumi që janë të pozicionuara mbi ujë.

Australian Underwater Discovery Centre, Australi, nga Baca Architects

E vendosur për t’u ndërtuar dy kilometra nga toka në portin Busselton në Australinë Perëndimore, Qendra Australiane e Zbulimit Nënujor u projektua nga studioja e arkitekturës Baca Architects për të imituar formën e një balene që del në sipërfaqe nga deti.

Vizitorët në qendër do të jenë në gjendje të shikojnë nga një dritare e madhe në fundin e oqeanit ku do të jenë në gjendje të vëzhgojnë habitatet detare të Gjirit Geographe.

Mësoni më shumë për Qendrën Australiane të Zbulimit Nënujor

The ReefLine, SHBA, nga OMA

ReefLine është një park skulpture nënujor i gjatë shtatë milje i ndërtuar nga studio arkitekturore OMA përgjatë vijës bregdetare të Miami Beach. Ai do të shfaqë instalime që mund të shikohen vetëm gjatë zhytjes në snorkeling.

Ekipi i biologëve detarë, studiuesve, arkitektëve dhe inxhinierëve të bregdetit që punojnë në projekt shpresojnë se ai do të rrisë ndërgjegjësimin rreth ndikimit negativ që ka ndryshimi i klimës në shkëmbinjtë koralorë dhe rritjen e nivelit të detit./Media Ndërtimi.

Dizajn

Kur arkitektët projektojnë anije

Published

on

Anijet ofrojnë një ndjenjë të këndshme për një numër çuditërisht të madh arkitektësh. Aq shumë në fakt, sa duket se ka diçka në lidhje me anijet që apelon veçanërisht për ata të trajnuar në arkitekturë.

Ndoshta ka të bëjë me sfidën e kapërcimit të gjendjes statike të ndërtimit tokësor dhe gravitetit, ose nivelit të lartë të inxhinierisë precize dhe estetike dinamike të anijeve.

Sido që të jetë, joshja e deteve të hapura është e parezistueshme për persona si Le Corbusier, Aldo Rossi, Greg Lynn dhe të tjerë të panumërt, shkruan archite.design.

Ky edicion i Architecture with Stewart hedh një vështrim nga afër disa prej këtyre arkitektëve, punën e tyre të lidhur me varkat, dhe shikon disa arkitektë të tjerë që punojnë me dizajne ujore, duke përfshirë Kunle Adeyemi dhe +Pool.

Architecture with Stewart është një udhëtim në YouTube që eksploron historitë e thella dhe të qëndrueshme të arkitekturës me gjithë lavdinë e tyre të habitshme. Videot javore dhe ngjarjet e rastësishme të drejtpërdrejta zbërthejnë një gamë të gjerë temash që lidhen me mjedisin e ndërtuar, në mënyrë që të rrisin kuptimin e tyre të përgjithshëm dhe të mbrojnë rëndësinë e tyre në formësimin e botës ku banojmë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Meta hap një dyqan që shet veshje dixhitale Prada dhe Balenciaga për avatarë

Published

on

Marka e mediave sociale Meta ka njoftuar planet për të lansuar dyqanin e saj Avatars, ku përdoruesit e platformave të saj të mediave sociale mund të veshin avatarë dixhitalë me veshje Balenciaga, Prada dhe Thom Browne.

Dyqani i Avatars do të jetë një treg dixhital ku veshjet dixhitale do të shiten për përdorim në platformat e mediave sociale të Meta-s, duke përfshirë Instagram, Facebook dhe Messenger.

Përdoruesit do të jenë në gjendje të personalizojnë avatarët nëpër platforma dhe të blejnë veshje dixhitale pixel nga markat luksoze duke përfshirë Balenciaga, Prada dhe Thom Browne, si dhe një numër artikujsh të krijuar nga krijuesi.

CEO i Meta, Mark Zuckerberg dhe nënkryetari i partneriteteve të modës në Instagram njoftuan në Instagram Live se markat e modës do të bashkëpunojnë me Metën për të lançuar versionet dixhitale të veshjeve të tyre.

Kompanitë dhe markat po kërkojnë shpejt mënyra për të depërtuar në metaverse. Markat e modës duke përfshirë Balenciaga dhe Giuseppe Zanotti kanë lëshuar më parë veshje dixhitale për përdorim brenda metaverses.

Më herët në vitin 2022, platforma e realitetit virtual Decntraland lançoi Javën e Modës Metaverse ku markat duke përfshirë The Fabricant dhe Etro shfaqën koleksionet në mënyrë dixhitale./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Inaugurohen kënde të reja për lexim të projektuar nga studentët e Arkitekturës në UP

Published

on

Këndet e reja për lexim janë inauguruar në hapësirat e Fakultetit Juridik të UP-së.

Inaugurimin e hapësirave të reja e përshëndetën rektori i UP-së, prof. dr. Naser Sahiti dhe dekani i Fakultetit Juridik, prof. ass. dr. Avni Puka.

Ky projekt, është ideuar nga studentët e Fakultetit të Arkitekturës, Kosovare Hulaj, Lea Hoxha, Lira Avdiu, Salmir Mujanović, Selim Selimi dhe Valesa Jahmurataj të udhëhequr nga prof. ass. Dr. Arta Xhambazi, të cilët kanë paraparë edhe infrastrukturën e nevojshme për lehtësimin e qasjes për personat me aftësi të kufizuara.

Profesoresha Xhambazi ka deklaruar se kjo nismë do të vijojë edhe me projekte të tjera, të cilat do të rezultojnë me hapësira më të mira për studentët./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending