Connect with us

Dizajn

Energjia e javës së dizajnit të Milanos “tejkaloi nivelin para pandemisë”

Published

on

Java e dizajnit të këtij viti në Milano e shtyu ngjarjen vjetore përsëri në krye të kalendarit të dizajnit dhe e vendosi qytetin milanez përsëri në hartë, sipas stilistëve që ekspozuan në Salone del Mobile dhe ngjarjet Fuorisalone nëpër qytet.

“Ndjeva një energji të pabesueshme në Milano, e cila madje tejkaloi nivelin para pandemisë”, tha arkitekti italian Carlo Ratti për Dezeen.

“Ndihet si kjo përsëri në anim të plotë tani,” tha stilisti britanik Tom Dixon. “Nuk mund ta besoj numrin e njerëzve që janë paraqitur.”

“Kishte një ndjenjë energjie dhe vitaliteti të pabesueshëm në Milano këtë vit, falë edhe motit veror të qershorit”, tha Joseph Grima, bashkëthemelues i platformës Alcova, e cila ishte një nga shfaqjet më të përfolura këtë vit.

Për shkak të valës së fundit Covid-19, java e dizajnit në Milano u zhvendos nga periudha e zakonshme e prillit. Në vend të kësaj, ajo u zhvillua nga 7 deri më 12 qershor kur temperaturat rregullisht arrinin 35 gradë.

“Nxehtësia ishte rraskapitëse”, tha dizajnerja dhe arkitektja e brendshme e Conrad and Partners, Tina Norden. “Unë mund të shoh pse ata zakonisht e mbajnë panairin në prill.”

Bar Basso, bari ikonik i natës vonë, “duke u ndjerë pothuajse njësoj” si në vitin 2019 sipas stilistit britanik Bethan Laura Wood.

Pjesëmarrja në Salone del Mobile “përtej pritshmërive”

Mbi 2,175 marka dhe 262,608 vizitorë u dyndën në edicionin e 60-të të Salone del Mobile, panairi i mobiljeve që ankoron javën.

Kjo është ende dukshëm më e ulët nga numrat e parë në përsëritjen e fundit në shkallë të plotë të Salone në prill 2019, kur 2,418 ekspozues dhe 386,236 vizitorë nga 181 vende morën pjesë në panair.

Megjithatë, organizatorët e Salone thanë se pjesëmarrja e këtij viti ishte “përtej pritshmërive”.

“Pjesëmarrja e vizitorëve është një rezultat i jashtëzakonshëm, të cilin ne kemi punuar kaq shumë për ta arritur,” tha presidentja e Salone del Mobile Maria Porro.

“Ne jemi një forcë lëvizëse që kemi rigjallëruar qytetin, me të cilin kemi gjithmonë një marrëdhënie shumë të ngushtë”, tha ajo. “Shpresojmë që ky edicion t’i ketë dhënë një shtysë të re sektorit dhe Milanit.

Edhe disa panaire të tjera po kthehen në kapacitetet e tyre para pandemisë këtë vit.

3 Ditët e Dizajnit të Kopenhagës, e cila u zhvendos në 15-17 qershor për të shmangur përplasjen me javën e dizajnit të Milanos, synonte të kthente një formë normaliteti pas dy vitesh ndërprerje. Në Këln, panairi dyvjetor i tregtisë së mobiljeve për zyra Orgatec, i cili u anulua në vitin 2020, do të zhvillohet këtë tetor për herë të parë që nga viti 2018.

Ndërkohë, panairi i tregtisë Design Shanghai ka riplanifikuar ngjarjen e këtij viti pasi qyteti është në mbyllje pas një shpërthimi të koronavirusit. Shfaqja tani do të zhvillohet nga 13 deri më 15 tetor.

Java e dizajnit në Milano u zhvillua nga 6 deri më 12 qershor 2022 në Milano, Itali. Shihni Udhëzuesin e Ngjarjeve të Dezeen për një listë të përditësuar të ngjarjeve të arkitekturës dhe dizajnit që ndodhin në mbarë botën./Media Ndërtimi.

Dizajn

Eksplorimi i modelit të kurrizit të peshkut në arkitekturë

Published

on

E krijuar nga një seri vijash paralele me kënd që formojnë një zigzag magjepsës, modeli i kurrizit të peshkut i ka rezistuar provës së kohës dhe mbetet i pranishëm në stile të ndryshme dizajni.

I emëruar pas ngjashmërisë me kockat e peshkut, ky model klasik në formë V-je rregullon blloqe drejtkëndëshe në përmasa të ndryshme.

Me raporte të ndryshme të gjatësisë së skajeve të bllokut, të tilla si 2:1 ose ndonjëherë 3:1, dizajni i gjithanshëm përshtatet me një gamë të gjerë përdorimesh, dimensionesh dhe materialesh.

Rregullimi i blloqeve, edhe kur përdoren me ngjyra të vetme, krijon një strukturë delikate dhe shton interesin vizual. Ndërsa rregullimi i kurrizit të peshkut mund të duket i thjeshtë në shikim të parë, cilësia e fortë e drejtimit të linjave tipike të këndit 45 gradë kërkon një proces të kujdesshëm projektimi për një pamje të qetë dhe të qëndrueshme. Modeli mund të gjendet në mure dhe dysheme, nga pëlhura te druri dhe pllakat. Duke luajtur me format gjeometrike, ai vazhdon të jetë një trend që fut stilin dhe strukturën në dizajnin e brendshëm duke plotësuar estetikën e përgjithshme të një hapësire. Më poshtë ne zhytemi në katalogun e Architonic për të paraqitur mënyra të ndryshme për ta aplikuar atë, duke eksploruar modele qeramike, druri dhe sintetike kurriz peshku.

Pllaka qeramike në kurriz peshku: Kombinimi i ngjyrave dhe materialeve

Përtej mundësive të shumta krijuese të dyshemesë prej qeramike, popullariteti i tyre në dizajnin e brendshëm ka vazhduar për shkak të shkathtësisë së tyre, qëndrueshmërisë afatgjatë dhe tërheqjes estetike. Me një gamë të gjerë ngjyrash – qofshin të përdorura individualisht ose në kombinime të ndryshme – si dhe me modele dhe tekstura, pllakat qeramike janë një zgjedhje ideale për dysheme, mure dhe spërkatje, duke plotësuar strategjinë e përgjithshme të projektimit të dhomës. Shkathtësia e materialeve qeramike u lejon atyre të imitojnë pamjen e teksturave natyrore si guri ose druri, duke i bërë ato të përshtatshme për përdorime të ndryshme si kuzhina, banjo, zona ndenjeje dhe më shumë. Ndër këto materiale, pamja e mermerit shquhet për ngjyrat e tij klasike, ndikimin vizual dhe madje edhe ndjesitë prekëse. Prandaj, integrimi i tij në dizajnin bashkëkohor krijon një atmosferë natyrale dhe të këndshme.

Dizajni me pllaka qeramike në një model kurriz peshku përshtatet pa probleme me stile të shumta të dizajnit të brendshëm. Qoftë i integruar në hapësira të mbushura me dizajn ose duke ofruar një prekje të veçantë për strategjitë minimaliste, ajo sjell një tërheqje unike estetike. Duke shtuar thellësi, teksturë dhe ngjyrë në një dhomë, rregullimi i qeramikës në këtë mënyrë krijon interes vizual me pika të ndryshme qendrore.

Continue Reading

Dizajn

Kuzhinat me sipërfaqe betoni, trendi i dizajnit në gastronomi

Published

on

Betoni është një material i kudogjendur në arkitekturë, por përdoret më rrallë në ambiente të brendshme – veçanërisht në hapësirat e banimit si kuzhina.

Megjithatë, qëndrueshmëria dhe papërshkueshmëria e tij e bëjnë atë një material sipërfaqësor ideal për gatimin dhe përgatitjen e ushqimit, ndërsa estetika e tij e papërpunuar mund të krijojë një sfond të mrekullueshëm për ngrënie dhe argëtim.

Airhouse Design Office krijoi këtë kuzhinë si pjesë e rinovimit të një apartamenti për një fanatik të modës në Nagoya, Japoi.

Ashtu si pjesa tjetër e shtëpisë, muret, dyshemeja dhe tavani i kuzhinës janë zhveshur për të ekspozuar betonin poshtë. Ndërsa disa zona u lanë me skaje të copëtuara dhe suva, të tjerat janë lëmuar për një përfundim të qetë.

Kjo kuzhinë dhe dhomë ngrënie me plan të hapur ndodhet në katin e parë të një shtëpie pushimi nga arkitekti Luciano Kruk në Mar Azul.

Duke u përzier pa probleme me strukturën e betonit të shtëpisë, ajo përmban rafte gjeometrike dhe banakë kuzhine që shtrihen nga muret dhe dyshemeja. Pamja e saj industriale plotësohet nga një dritë varëse me smalt dhe një palë karrige me kornizë teli.

Pllakat e betonit të kësaj kuzhine të fundosur dyfishohen si një dysheme e lëmuar për dhomën e ngrënies në Flower House, një banesë e rinovuar në Porto.

Dollapët me ballë druri janë të vendosura poshtë dyshemesë, e cila është derdhur me dorë në vend dhe është mbuluar me një shtresë të papërshkueshme nga uji për t’i dhënë një pamje të lëmuar.

Një kuzhinë tjetër prej betoni nga arkitekti Luciano Kruk gjendet në Casa Golf, një shtëpi pushimi në bregdetin argjentinas.

E kombinuar me dollapët e zinj dhe kanalet e nxjerrjes, sipërfaqet e saj gri të errët i shtojnë strukturë hapësirës pa u shkëputur nga pamjet e jashtme të përshtatura nga shumëllojshmëria e dritareve që rreshtojnë hapësirën./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Si mund të përfitojnë ambientet e brendshme nga ndriçimi indirekt

Published

on

Rëndësia e ndriçimit në dizajnin e brendshëm nuk mund të mbivlerësohet: e bërë siç duhet, ai jo vetëm që thekson tiparet arkitekturore të një hapësire, por gjithashtu i bën banorët të ndihen të qetë. Siç shpjegon Carmelo Zappulla nga Lighting Studio External Reference në një intervistë me Architonic, drita është një mjet vendimtar për të shtuar një element emocional dhe për të ‘animuar një hapësirë’.

Ka një mori opsionesh të ndriçimit artificial për të zgjedhur. Cila funksionon më mirë zakonisht përcaktohet nga natyra e brendshme në të cilën ndodhen dhe efekti i dëshiruar hapësinor. Një nga më të zakonshmet është ndriçimi indirekt. Kjo teknikë përdor pajisje për të drejtuar dritën në sipërfaqe që veprojnë si reflektues, duke zbutur rrezet e emetuara për të parandaluar rrezet e mëdha të ngjashme me shtylla në favor të një shkëlqimi më të shpërndarë në mënyrë të barabartë.

Ndriçimi indirekt minimizon hijet dhe shkëlqimin e reflektuar, duke e bërë atë veçanërisht të përshtatshëm për dhoma me sipërfaqe reflektuese si kompjuterët, pasqyrat ose televizorët.

Për të ilustruar efektivitetin e ndriçimit indirekt, ne kemi përmbledhur shembuj në pesë tipologji të ndryshme të brendshme që tregojnë se si kjo formë ndriçimi mund të ngrejë një sërë hapësirash përtej katër mureve të tyre.

Maíra Acayaba

Në hapësirat publike, kulturore si muzetë, bibliotekat ose galeritë e artit, drita indirekte është po aq e dobishme. Duke i pozicionuar burimet e dritës në mënyrë që rrezet e tyre të reflektojnë nga një sipërfaqe mbi objektet e ekranit ose të ndriçojnë sfondin e tyre, projektuesit e dritës mund të tërheqin sytë e shikuesve në një mënyrë që është më delikate se dritat e drejtpërdrejta të vëmendjes. Efekti që rezulton e mbush subjektin e tij të dedikuar me një cilësi misterioze ideale për nënvizimin e pjesëve me ndikim të artit ose librave të vjetër pa rrezikuar dëmtimin e nxehtësisë ose ngjitjen e dukshme.

Në hapësirat publike, kulturore si muzetë, bibliotekat ose galeritë e artit, drita indirekte është po aq e dobishme. Duke i pozicionuar burimet e dritës në mënyrë që rrezet e tyre të reflektojnë nga një sipërfaqe mbi objektet e ekranit ose të ndriçojnë sfondin e tyre, projektuesit e dritës mund të tërheqin sytë e shikuesve në një mënyrë që është më delikate se dritat e drejtpërdrejta të vëmendjes. Efekti që rezulton e mbush subjektin e tij të dedikuar me një cilësi misterioze ideale për nënvizimin e pjesëve me ndikim të artit ose librave të vjetër pa rrezikuar dëmtimin e nxehtësisë ose ngjitjen e dukshme./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending