Connect with us

Turizëm

Të dashurohesh me Shqipërinë

Published

on

Pasi ka vizituar 17 vende për librin e tij të fundit, zemra e shkrimtarit rrahë fort për Shqipërinë – “një vend me histori të pafund, mikpritje të pakufishme dhe surpriza të pafundme”.Gjatë katër viteve të fundit, kam udhëtuar në 17 vende për librin tim ‘Goodbye Eastern Europe’ (Mirupafshim Evropë Lindore). Përmes rreshtave në këtë libër, përpiqem ta përshkruaj një Evropë Lindore të zhdukur, në të cilën shumëfishimi kulturor dhe toleranca fetare ishin rregull, dhe jo përjashtim.

Shqipëria ishte një nga vendet e pakta ku ajo trashëgimi nuk ishte një kujtim, por ishte një realitet i gjallë. Duke e parë këtë vend personalisht më dha shpresë, jo vetëm për Ballkanin, por për Evropën në tërësi.

Pata një ndjesi frike para vizitës sime të parë atje në vitin 2019.

Mund ta krahasoni me atë që studiuesja bullgare Maria Todorova e quajti “ballkanizëm të folezuar”: tendenca e çdo vendi të Evropës Lindore për ta konsideruar veten si mesataren e artë dhe për t’i parë me dyshim fqinjët e tij (veçanërisht në jug dhe në lindje). Unë jam polak dhe kam udhëtuar nëpër këtë rajon për aq kohë sa të kem arritur ta kem përjetuar çdo lloj shqetësimi material bazë. Por unë jam gjithashtu mjaft i vjetër për t’i kujtuar pamjet e transmetuara nga Shqipëria pas rënies së komunizmit dhe luftës civile që përfshiu këtë vend në vitin 1997. Edhe pse ka kaluar shumë kohë që atëherë, nuk isha i sigurt se çfarë do të gjeja.

Pikëhyrja ime në këtë vend ishte një nga pikat kufitare më të bukura që kam përjetuar ndonjëherë, një shtrirje e egër e vijës bregdetare përgjatë Liqenit të Ohrit ku Shqipëria takohet me Maqedoninë e Veriut. Një udhëtim i shpejtë me taksi nga kufiri në qytetin e afërt të Pogradecit ishte i mjaftueshëm për ta larguar çdo ankth që më shoqëronte.

Pasi u forcova me një kapuçino buzë liqenit, hipa në një autobus për në Korçë, kryeqyteti kulturor i malësive të errëta lindore të Shqipërisë. Me të mbërritur në mesditë, qyteti dukej i shkretë. Me ngrysjen e natës, pazari ishte i mbushur me njerëz që darkonin jashtë në trattoria italiane dhe qebaptore shqiptare. Zgjodha qebapë qengji dhe sallatë greke (këtu e quajnë “sallatë fshati” – nacionalizmi vdes me fort vështirësi) dhe dëgjova një koncert falas të këngëtares franceze indie-pop Clio.

Kisha ardhur në Korçë për të parë eshtrat e Voskopojës. I njohur gjithashtu si Moschopolis, ose “qyteti i barinjve”, dikur ishte kryeqyteti jozyrtar i vllehëve, një popull shpesh (por jo ekskluzivisht) nomad që fliste një gjuhë të ngjashme me rumanishten.

Në malet në perëndim të Korçës ata ndërtuan Oksfordin e tyre në miniaturë, të kompletuar me një akademi, shtypshkronja dhe kisha të zbukuruara. Qyteti lulëzoi për një shekull përpara se të pushtohej nga Ali Pasha, një komandant lufte i njohur si “Bonaparti mysliman”, në fund të shekullit të 18-të, pas së cilës, pastaj, qyteti u zhyt ​​pothuajse në errësirë.

Sot Voskopoja është një fshat i këndshëm në një luginë të vogël të rrethuar nga male të mbuluara me pisha mali.

Shtypi dhe akademia janë zhdukur, por ende mund të shohësh kryevepra nga David Selenica dhe piktorë të tjerë ikonash shqiptarë në kishat e shumta të saj. Megjithatë, ndonjëherë duhet bërë një telefonatë. Kisha e Shën Nikollës ishte e mbyllur kur shkova atje. Në pjesën e përparme të saj, takova dy çifte nga Gjermania dhe Franca – të vetmit turistë në qytet atë ditë. Kontaktuam me telefon numrin që ishte në derë; pak minuta më vonë, një prift i sjellshëm vllah me rroba të zeza na futi në një kuti xhevahiresh me afreske shumëngjyrësh.

I kënaqur nga udhëtimi im i parë në Shqipëri, isha i vendosur të kthehesha atje. Jeta dhe pandemia na vunë pengesa, mirëpo në vitin 2022 u ktheva me gruan time për një turne dyjavor. Filluam në Tiranë. Kryeqyteti i Shqipërisë ka shumë për të rekomanduar: arkitekturë eklektike, një skenë e gjallë kafenesh, restorante plot gjallëri. Është gjithashtu vendi më i mirë për t’u njohur me periudhën më të errët të historisë së vendit: mbretërimin 40-vjeçar të Enver Hoxhës, diktatorit stalinist i cili e sundoi Shqipërinë nga fundi i Luftës së Dytë Botërore deri në vdekjen e tij në vitin 1985.Pranë sheshit Skënderbej, një vilë tërheqëse që dikur ka qenë selia e policisë sekrete është kthyer në një muze vëzhgimi të quajtur Shtëpia e Gjetheve.

Ekspozitat e tij, të cilat përfshijnë pajisje përgjimi, pamje të kontrolluara të mbikëqyrjes dhe intervista me të mbijetuarit e burgimit, zbulojnë kohëzgjatjen e jashtëzakonshme që regjimi komunist ishte i gatshëm ta bënte për ta mbajtur nën kontroll popullsinë e tij. Në një aspekt më estetik, Galeria Kombëtare e Arteve (aktualisht e mbyllur për shkak të riparimeve, por e planifikuar të rihapet në fillim të vitit 2024) ka një nga koleksionet më të mëdha të artit socialist-realist të Evropës Lindore.

Për mua, pikturat e saj të grave ushtarake me mitralozë, saldatoret heroike dhe brigadat ndërtimore të mbushura me djersë ngjallin një epokë të kaluar po aq gjallërisht – dhe emocionuese – si çdo kishëz tjetër e ilustruar nga Renesanca.

Gjirokastra të ofron edhe kënaqësi moderne. Njërën prej tyre e gjeta rastësisht. Duke eksploruar zonën përreth Xhamisë së Çarshisë në qendër të qytetit të vjetër, hasa në një hapësirë nëntokësore të mbushur me dyqane të vogla, librari dhe kafene. Një grua e re, pronare e tezgave, më ftoi të eksploroja një shteg tjetër, të fshehur, që dilte nga arkada kryesore. Hyrja ishte falas, por ishte shqetësuese: një tub i gjatë betoni i errët, që pikonte nga lagështia, që shtrihej thellë në shpatin e kodrës.

Doli se ky ishte një nga bunkerët e shumtë të Enver Hoxhës, i ndërtuar në rast të ndonjë sulmi bërthamor – vetëm se ky bunker ishte ribërë me një instalacion të mrekullueshëm të artit tingullor, me një lloj muzike që nuk e kisha dëgjuar asnjëherë më parë të quajtur saze, një formë e lashtë, vendase në kullotat e larta shkëmbore të Shqipërisë së Jugut. Këngët e saj – shumë prej të cilave janë vajtime për të migruarit – përbëhen nga melodi të mprehta dhe të forta të kënduara në mënyrë polifonike nën shoqërimin e një violine, klarinete dhe lahute. Kjo më kujtoi këngën bizantine të përzier me bluz, dhe më përloti atypëraty. Kur dola prapë në dritë të diellit, u ndjeva edhe një herë mirënjohës që pata mundësinë ta vizitoja këtë vend të historisë së nyjshme, mikpritjes së pakufishme dhe surprizave të pafundme./Media Ndërtimi

Jacob Mikanowski është autor i librit ‘Goodbye Eastern Europe’, botuar nga Oneworld.

Turizëm

Shqipëria gati për t’u bërë destinacioni më trendi më 2024

Published

on

Shqipëria, një perlë e panjohur evropiane, është konsideruar të jetë një pikë e njohur e pushimeve në vitin 2024 falë çmimeve të përballueshme, shkruan në një artikull gazetarja Aimee Robinson të botuar në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Mund të duket sikur vera e 2023 sapo ka kaluar, por për ata që presin pushimet e tyre verore vitin e ardhshëm, ekziston një perlë evropiane e panjohur që është në rrugën e duhur për t’u bërë një destinacion në trend në 2024.

Sipas hulumtimit vjetor të Parashikimeve të Udhëtimit të Booking.com, britanikët ka të ngjarë të synojnë alternativa më të lira në disa nga pikat më të njohura të pushimeve në botë.

Ekspertët e Booking.com kanë sugjeruar plazhet mahnitëse të Shqipërisë, të ngjashme me Maldivet.

Dhe kjo është arsyeja pse qyteti bregdetar i Vlorës në Shqipëri konsiderohet si një nga destinacionet e kryesore në trend për vitin 2024.

Shqipëria ofron pamje të ngjashme të oqeanit dhe temperatura të ngrohta të verës, por me një çmim më të përballueshëm.

Xhevahiri i Ballkanit, Shqipëria është arratisja më në trend për pushime në vitin 2024 për shkak të ujërave të kaltra, maleve mbresëlënëse dhe përballueshmërisë për të gjithë udhëtarët.

Shtëpia e disa prej plazheve më të bukura të Shqipërisë, vija bregdetare e shndritshme u ofron vizitorëve përgjigjen e Europës për Maldivet, një opsion i mirëpritur nga 43 për qind e udhëtarëve në Britaninë e Madhe që kërkojnë pushime luksoze me kosto më të ulët./Media Ndërtimi

Continue Reading

Turizëm

Udhëtim arkitekturor në kremtimin e Ditës Botërore të Turizmit

Published

on

Në kremtimin e Ditës Botërore të Turizmit, ju ftojmë në një udhëtim arkitekturor nëpër disa nga qytetet dhe destinacionet më tërheqëse të vitit 2023.

Këta udhërrëfyes qytetesh të kuruar me përpikëri i bëjnë homazh pëlhurave urbane të ndërlikuara të peizazhit tonë global.

Këta udhërrëfyes shërbejnë si dritare në të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen e arkitekturës moderne dhe bashkëkohore, duke ofruar pamje të thellë në pikat referuese dhe perlat e fshehura të secilit vend.

Turizmi sot është një fenomen i shumëanshëm që përfshin dimensionet sociale, kulturore dhe ekonomike, duke i inkurajuar njerëzit të udhëtojnë përtej shtëpive të tyre në kërkim të kohës së lirë dhe zbulimit.

Në vitin 2023, shumë qytete kanë kapur imagjinatën kolektive të botës, secili me narrativën e tij unike që pret të zbulohet. Pavarësisht nëse dikush e gjen veten duke gjarpëruar nëpër Londër, duke admiruar Parisin ose duke u zhytur në thesaret kulturore të Sharjah, historia është gjithmonë aty për t’u zbardhur.

Nga kanalet e Amsterdamit te arkitektura avangarde e Barcelonës, gjallëria e Santiagos te mrekullitë e lashta të Romës dhe Stambolli i larmishëm deri te Bangkoku plot jetë – çdo qytet shërben si një testament për frymën e qëndrueshme të qytetërimit njerëzor.

Udhëzuesi i qytetit të arkitekturës së Londrës: 20 atraksione moderne dhe bashkëkohore për t’u eksploruar në qendrën e energjisë kulturore dhe financiare të MB

Udhëzuesi i qytetit të arkitekturës së Parisit të shekullit të 20-të: Nga vilat moderne të Le Corbusier në pronat Brutaliste

Udhëzuesi i qytetit të arkitekturës së Stambollit: 5 projekte historike dhe bashkëkohore për t’u eksploruar në qytetin më të madh të Turqisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Turizëm

Kroaci: Ana negative e bumit të turizmit

Published

on

Kroacia është një destinacion turistik mjaft i kërkuar. Industria e turizmit e këtij vendi të Evropës Juglindore pritet që këtë vit t’i tejkalojë shifrat e vitit rekord, 2019, vitit të fundit para koronës. Kështu njofton Ministria kroate e Turizmit. Arsyeja kryesore për këtë bum është se Kroacia që nga fillimi i vitit është anëtare e zonës Shengen dhe për shumicën e turistëve nuk ka më kontrolle në kufi. Përveç kësaj monedha e mëparshme kuna është zëvendësuar me euron. Dhe kjo lehtëson udhëtimin.

“Krahasuar me vitet e mëparshme dhe me periudhën para pandemisë, në gjysmën e parë të 2023 ka patur rritje të lëvizjes së turistëve”, thotë një zëdhënës i Ministrisë. Vitet e fundit turizmi ka sjellë deri në 20 për qind të prodhimit të brendshëm bruto të Kroacisë, duke u bërë një faktor ekonomik vendimtar, sidomos në rajonet bregdetare.

Euro lehtëson udhëtimet

Anëtarësimi në Eurozonë nga ana tjetër ka rritur transparencën e tregut, raporti çmim-ofertë është bërë më i qartë për pushuesit, thotë një zëdhënës i Ministrisë. Po ashtu pasiguritë, që lidheshin me luhatjet e kursit të këmbimit, janë zhdukur. Kjo ua lëhtëson turistëve që të planifikojnë udhëtimin dhe buxhetin. “Hyrja në zonën Shengen dhe në Eurozonë do të sjellë përfitime të rëndësishme për turizmin kroat”, bën të ditur Ministria. “Vetëm duke marrë parasysh se rreth 80 për qind e pushuesve, që akomodohen në hotele në Kroaci, vijnë nga zona Shengen dhe gati 60 për qind nga Eurozona.”

Po që situata e re sjell me vete edhe probleme të reja, këtë e pohojnë edhe në Zagreb. Kështu kohët e fundit ka pasur shpesh ankesa për rritjen e madhe të çmimeve. “Ne jemi të vetëdijshëm për këtë”, shprehet një zëdhënës i Ministrisë. “Por fajtor nuk është aq ndryshimi i monedhës sa inflacioni global. Analizat kanë treguar se çmimet janë rritur edhe në destinacione të tjera të Mesdheut, të cilat prej një kohe të gjatë janë pjesë e Eurozonës. Për fat të keq ka pasur edhe raste, kur futja e euros është përdorur si pretekst për rritjen e çmimeve. Të tilla “praktika të padrejta” monitorohen nga autoritetet përkatëse, thotë zëdhënësi, duke tërhequr vemendjen se në Kroaci, për shembull, mund të gjenden ende çmimet më të ulëta të benzinës në BE.

Kritika nga ambientalistët

Por megjithatë është e qartë se rritja e popullaritetit të vendit me 1880 kilometra vijë bregdetare, me më shumë se 600 ishuj dhe me pika të nxehta turistike si Dubrovniku ka edhe një anë tjetër të medaljes. Pasojat negative të turizmit masiv janë të pashmangshme. Si në Istria, në veri të vendit, në rajonin me numrin më të madh të pushuesve. Ky zhvillim kritikohet për shembull nga ambientalistët e Zelena Istra (Istria e Gjelbër).

Duket se edhe në kryeqytet e kanë kuptuar se ky objektiv nuk mund të arrihet pa ndërhyrë fort. Qeveria planifikon tani një ligj për turizmin, që do të kontrollojë zhvillimin në bazë të të dhënave objektive, bën të ditur Ministria. Krahas masave të tjera është parashikuar edhe një taksë pushimi. Të ardhurat nga kjo taksë duhet të shkojnë në dobi të mjedisit. Taksa, që nuk planifikohet të vendoset para vitit 2025, do të vlejë vetëm për zonat, që vuajnë nga efektet negative të bumit të pushuesve. “Padyshim, që nuk është turizmi masiv, ai që duam”, thuhet nga ministria. Megjithatë në Zagreb janë të lumtur për rritjen e numri të vizitorëve.

Continue Reading

Trending