Connect with us

Infrastrukturë

Studiot të arkitekturës në Mbretërinë e Bashkuar duan të ndryshojnë “katastrofën” e Brexit

Published

on

Nëntë në 10 studiot e arkitekturës në Mbretërinë e Bashkuar mendojnë se Brexit ka pasur një ndikim negativ mbi to.

Tre vjet pas largimit të Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian (BE) më 31 janar 2020, Dezeen kreu një anketë me 50 studio arkitekturore duke pyetur për përvojat e tyre të punës pas Brexit.

Të anketuarit në hulumtimin e Dezeen varionin nga studiot e vogla me 15 ose më pak njerëz deri tek praktikat më të mëdha me njëqind ose më shumë punonjës dhe mega-firma me një prani globale, si Foster + Partners dhe BDP.

Përgjigjet ishin jashtëzakonisht të ulëta, duke vënë në dukje kostot më të larta të ndërtimit, vështirësitë në tërheqjen e talenteve evropiane dhe ngarkesat administrative shtesë.

Duke pasur parasysh zgjedhjen, 84 përqind e studiove thanë se do të ribashkoheshin në BE nëse opsioni ishte i disponueshëm. Vetëm një studio (dy përqind) tha se nuk do ta bënte, me 14 përqind të mbetur që tregonin se nuk ishin të sigurt ose nuk kishin një pozicion.

“Është si befasi e vogël që arkitektët e Mbretërisë së Bashkuar gjejnë pak për të lavdëruar Brexit-in dhe pasojat e tij”, tha Eddie Miles, CEO i firmës së madhe ndërkombëtare Hyphen për rezultatet e sondazhit.

“Mund të duhet një ndërrim brezash, por ne jemi shumë të sigurt se marrëdhëniet më të ngushta kulturore, politike dhe tregtare me fqinjët tanë evropianë janë të pashmangshme, duke përfshirë shpresën që të aplikojmë për ripranim në BE”.

Në përgjithësi, 90 për qind e studiove të anketuara nga Dezeen thanë se Brexit ka ndikuar negativisht në to, me 66 për qind që mendojnë se ndikimi ka qenë “disi negativ” dhe 24 për qind thonë “shumë negativ”.

10 për qind e mbetur menduan se nuk kishte asnjë ndikim të dukshëm, që do të thotë se asnjë nga të anketuarit nuk beson se Brexit ka pasur një ndikim pozitiv në praktikën e tyre.

Mbretëria e Bashkuar u largua zyrtarisht nga BE-ja më 31 janar 2020 pas votimit të Brexit në qershor 2016, me një periudhë tranzicioni njëvjeçare që do të thotë se nuk ka ndryshime deri më 1 janar 2021.

Udhëheqësit në disa industri kanë qenë gjithnjë e më të zëshëm në lidhje me ndikimet e supozuara negative të Brexit-it në muajt e fundit, me IKEA, Asda, Siemens dhe Bankën e Anglisë mes atyre që duhet të flasin.

Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik pret që performanca ekonomike e Mbretërisë së Bashkuar gjatë dy viteve të ardhshme të jetë më e keqe se çdo ekonomi tjetër e përparuar, përveç Rusisë./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Gjendje e rëndë infrastrukturore në qendrën e Kulturës në Fushë Kosovë – Komuna s’përgjigjet

Published

on

Objekti i Qendrës së Kulturës në Fushë Kosovë është në gjendje të mjerueshme. Përveç se objekt i vjetër, shihet se edhe uji ka depërtuar, muret janë qarë e mbuluara nga myku.

Ambienti nuk duket aspak në nivel as për nga pastërtia e as për nga interieri. Këtu ushtrojnë një grup valltarësh, që jeta e puna e tyre po rrezikohet çdo ditë, raporton Insajderi.

Në këtë objekt ushtrojnë grupi i valltarëve “Ansambli Zëri i Kosovës”, ushtrimet e të cilëve janë ndërprerë për shkak të kushteve të rënda./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Infrastrukturë

Kurti: Procedura e tenderimit për rindërtimin e Stadiumit të Gjilanit në vlerë 15 milionë euro, javën e ardhshme

Published

on

Prej takimit të fundit në tetor 2022, Gjilani sot e ka Qendrën e Re të Mjekësisë Familjare, Mireshi shumë shpejt do të bëhet me çerdhe të re, ndërkaq sot përuruam parkun “Banja” me 17 mijë m2 dhe fillimin e punimeve për zgjerimin e rrugës “Hamdi Kurteshi” me vlerë 2.4 milionë euro.

Për vitin tjetër katër janë projektet kryesore:

– Stadiumi i qytetit për të cilin janë ndarë rreth 15 milionë euro. Procedura e tenderimit fillon javën e ardhshme.

– Unaza rrugore që në total do të kushtojë rreth 26 milionë euro e që është buxhetuar për vitin 2024.

– Bulevardi i qytetit në vlerë prej 12 milionë euro me 20 mijë m2, hapësirë publike, me infrastrukturë nëntokësore, me parking nëntokësor, gjithashtu i buxhetuar për vitin e ardhshëm.

– Autostrada e Gjilanit në të cilën po vazhdon puna në sajimin e problemeve që janë paraqitur së fundmi me rrëshqitjen e dheut e që kanë shkaktuar vonesa drejt finalizimit të saj deri në Bresalc, kurse për vazhdimin e saj deri në Dheun e Bardhë tashmë është ndarë buxheti dhe në fillim të vitit tjetër do të fillojnë procedurat e prokurimit.

Kryetari Alban Hyseni ka vazhduar që të paguaj borxhet e komunës nga e kaluara. Për dy vjet në zyre tashmë janë paguar rreth 10 milionë euro, e për vitin e ardhshëm kanë mbetur më pak se dy milionë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Shpejtim Bulliqi shpërblen me tender gjysmë milion euro kompaninë e pronarit të afërm me VV-në

Published

on

Pushteti i Shpejtim Bulliqit në Komunën e Podujevës, ka shpërblyer me tender kompaninë e pronarit të afërt me Lëvizjen Vetëvendosje, Eljesah Podvorica. Kompania “Eing Com” e “El-BAU” në Podujevë ka fituar tenderin për “Mirëmbajtje verore dhe dimërore të rrugëve”, në vlerë prej gjysmë milion euro.

Komuna e Podujevës ka hapur tender për kontratën “Mirëmbajtje verore dhe dimërore e rrugëve”. Tender ky që me datën 10 nëntor të këtij viti iu dha kompanisë “VIA EGNATIA” “VAAKAL” “Natyra”, Prishtinë, me vlerën totale të ofertës 330,268,29 euro.

Por, vetëm pas 19 ditëve kjo kontratë u anulua.

Me 29 nëntor të këtij viti u njoftua se për këtë kontratë është shpërblyer, kompania “Eing Com” e “El-BAU” Podujevë, me vlerë totale të ofertës, 547.492.12 euro.

Ky tender rriti vlerën për 237,224 euro, pothuajse njëfishin e shifrës paraprake.

Eljesah Podvorica, jo rrallë herë është parë në shoqërinë e njerëzve të Lëvizjes Vetëvendosje, shkruan Insajderi.org

Në vitin 2021, deputeti i LVV-së, Sali Zyba dhe pronari, Eljesah Podvorica ishin së bashku në një vizitë në Therandë.

Dyshja shihen në një fotografi në shoqëri edhe të disa personave për rreth.

Podvorica, gjithashtu në vitin 2019 ishte parë në shoqërinë e deputetit të VV-së, Nijazi Isakut.

Gazeta Insajderi ka kontaktuar me pronarin e “Eing Com” e “El-BAU”, Eljesah Podvorica, i cili e mohoi të ketë lidhje me pushtetin e VV-së në Podujevë.

“Une punoj edhe me Mitrovicën, punoj edhe me ndërkombëtarë, edhe atje paskam pushtet a”, tha Podvorica për Insajderin.

Gazeta Insajderi ka kontaktuar edhe me Komunën e Podujevës, por deri në publikimin e këtij teksti, nuk kemi marrë përgjigjje./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending