Connect with us

Infrastrukturë

Ndalimi i prodhimit të betonit ‘thjesht’ nuk është i mundur

Published

on

Industria e ndërtimit është një nga më të mëdhatë në botë, dhe çimentoja dhe betoni janë fjalë për fjalë blloqet ndërtuese të suksesit të saj.

Duke evoluar nga shpellat prehistorike te rrokaqiejt e sotëm, strukturat e betonit kanë dhe do të vazhdojnë të jenë komponentë jetikë të qytetërimit modern, duke ofruar mbështetje afatgjatë dhe të besueshme për ndërtesat, rrugët, urat, tunelet dhe digat.

Aq sa betoni është materiali më i konsumuar në Tokë, i dyti pas ujit, ndërsa çeliku i përdorur për ta përforcuar është deri tani metali më i përdorur. Por kjo nuk vjen pa kosto të larta mjedisore: betoni përbën 8% të emetimeve globale të CO2, shumica e të cilave vijnë nga nxjerrja dhe transportimi i materialeve agregate si rëra, zhavorri dhe guri i grimcuar.

Një pjesë e madhe e ndërtimit të qyteteve më të shëndetshme po e bën betonin më të qëndrueshëm, por kjo vjen me shumë sfida. Ndalimi i prodhimit të betonit thjesht nuk është i mundur, dhe zëvendësimi i tij tërësisht është më shumë një qasje afatgjatë që duket ende e paarritshme.

Pra, sot ka të bëjë më shumë me gjetjen e mënyrave për të ulur efektet mjedisore të materialit pa kompromentuar performancën e tij të lartë. Por ku të shikoni? Hulumtimet e fundit sugjerojnë se një zgjidhje mund të gjendet në mbetjet industriale të ricikluara, veçanërisht në një nënprodukt të prodhimit të çelikut të referuar si skorje çeliku.

Më poshtë, ne do të zbulojmë potencialin e tij premtues në industrinë e arkitekturës dhe ndërtimit.

Agregatet janë një nga komponentët më të rëndësishëm të betonit; rreth tre të katërtat e vëllimit të tij përbëhet nga agregate të imët dhe të trashë të lidhur me çimento. Kjo do të thotë se të gjitha vetitë themelore të betonit – qëndrueshmëria, qëndrueshmëria mekanike, shërbimi, etj. – janë shumë të lidhura me cilësinë dhe llojin e agregatit. Të përdorura pa u lodhur për dekada, shumica e agregateve natyrore që përdoren tradicionalisht për përzierjet e betonit janë të pakta, shfaqin probleme që lidhen me qëndrueshmërinë dhe nxjerrja e tyre ka shkaktuar sasi të mëdha ndotjeje. Siç sugjeron ky studim i vitit 2021, “Përdorimi i pakontrolluar i burimeve natyrore ka sjellë probleme serioze mjedisore për shumë vite. Për shembull, rëra dhe zhavorri i marrë në mënyrë të pakufizuar nga shtretërit e përrenjve ka shkaktuar dëme mjedisore.” Zëvendësimi i agregatit natyror bëhet kështu një zgjidhje alternative për të trajtuar qëndrueshmërinë.

Megjithëse potenciali i tij arkitektonik në shkallë të gjerë është ende duke u studiuar dhe testuar, skorja e çelikut mund të ketë një të ardhme premtuese në industrinë e ndërtimit si një zëvendësues i pjesshëm i çimentos ose agregatit. Disa hetime e kanë eksploruar këtë gjatë viteve, dhe shumë studiues dhe inxhinierë kanë gjetur tashmë të mundur përdorimin e skorjes së çelikut si një agregat betoni të përshtatshëm. E konsideruar si një nga materialet e mbeturinave më inkurajuese, skorja e çelikut është një nënprodukt i pashmangshëm i prodhimit të çelikut. Prodhohet në sasi të mëdha gjatë ndarjes së çelikut të shkrirë nga papastërtitë në furrat e prodhimit të çelikut. Skorja shfaqet si një shkrirje e lëngshme e shkrirë dhe është një zgjidhje komplekse silikatesh dhe oksidesh që ngurtësohen pas ftohjes, duke rezultuar në një material të qelqtë, grimcuar që më pas grimcohet në madhësinë e duhur për t’u përdorur si agregat në beton (ose përpunohet më tej për të prodhuar produkte të tjera).

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se betoni i skorjes së çelikut nuk është aq mirë i studiuar sa betoni tradicional dhe mënyra se si ai zhvillohet sot ka ende disa kufizime – mes tyre, potencialin për zgjerim për shkak të pranisë së hekurit metalik në skorje dhe reaksione të tjera me përbërës betoni që mund të jenë të padëshirueshme në afat të gjatë. Por edhe si një material përçarës, betoni i skorjes së çelikut ka një potencial të jashtëzakonshëm. Dhe ndërsa bota bëhet më e ngrohtë, materialet inovative të kësaj natyre do të jenë gjithmonë me vlerë për t’u eksploruar./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Arkitekti Shigeru Ban ‘zbarkon’ prototipin e shtëpive të përkohshme nw Marok pas tërmetit shkatërrues

Published

on

Arkitekti fitues i çmimit Pritzker Architecture Shigeru Ban ka krijuar një prototip për një shtëpi të përkohshme që ai planifikon të hapë në Marok pas tërmetit shkatërrues të këtij muaji.

Struktura është përsëritja më e fundit e modelit të Shtëpisë së Dretë të Banit, të cilin ai e zhvilloi si një strehë e shpejtë dhe e përballueshme për viktimat e fatkeqësive natyrore.

Paper Log House u krijua nga Shigeru Ban Architects with Voluntary Architects’ Network, organizata joqeveritare (OJQ) që ai themeloi në 1995.

Ai do të hapet në Marok pas tërmetit me magnitudë 6.8 më 8 shtator, i cili mori mbi 3,000 jetë dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme në ndërtesa, duke përfshirë shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë.

Ban e prezantoi projektin dje në Shkollën Kombëtare të Arkitekturës në Marrakech, ku dha gjithashtu një leksion për të ndarë ekspertizën e tij në ofrimin e ndihmës në fatkeqësi.

Ai qëndron sot në Marrakech me synimin për të vizituar dhe vlerësuar zonat e prekura nga fatkeqësia dhe për të identifikuar vendet e mundshme për instalimin e strukturave.

Ban ka punuar në vendet e fatkeqësive natyrore për më shumë se 30 vjet dhe ai themeloi VAN në 1995 për të mbështetur projektet e tij të ndihmës ndaj fatkeqësive.

Modeli Paper Log House u krijua fillimisht në vazhdën e tërmetit të madh Hanshin në 1995 në Kobe, Japoni dhe së fundmi është instaluar gjithashtu në Antakya për t’u përdorur si një ndërtesë shkolle pas tërmetit Turqi-Siri të vitit 2023.

VAN është gjithashtu i njohur për sistemin e tij të ndarjes së letrës që ofron privatësi për njerëzit që jetojnë në strehimore të përkohshme. Ngjashëm me Paper Log House, ai përdor tuba kartoni dhe është projektuar të jetë i shpejtë dhe i lirë për t’u ndërtuar.

Ajo u instalua kohët e fundit nëpër strehimore të përkohshme në Evropë ku strehohen ukrainasit që ikin nga pushtimi rus, si dhe në strehimin për viktimat e tërmetit Turqi-Siri.

Pas tërmetit në Marok në fillim të këtij muaji, UNESCO tha se po mbështet autoritetet lokale në përpjekjet e saj për të rindërtuar shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë mes Kosovës dhe Shqipërisë

Published

on

Është nënshkruar protokolli për zbatimin e marrëveshjes për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë që ndërlidhin fshatrat ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, nga zëvendësministri i MMPHI-së,  Hysen Durmishi, dhe Drejtori i Fondit Shqiptar të Zhvillimit,  Dritan Agolli.

“Nëpërmjet kësaj marrëveshje përveç se do të ndërlidhemi më afër me njëri tjetrin ekonomikisht, bashkarisht do të kontribuojmë në vlerësimin e gjendjes dhe përmirësimin e rrugëve të fshatrave ndërkufitare që lidhin zonat kufitare Shqipëri-Kosovë.”, deklaroi zv.ministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi.

Zona e përbashkët në mes të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, e cila do të mbulohet me këtë program zhvillimi, është e përbërë nga Bashkia e Hasit dhe Kukësit në Republikën e Shqipërisë, si dhe Komunat e Prizrenit dhe Dragashit në Republikën e Kosovës.

Zonat e bashkëpunimit, siç përcaktohen në raportin mbi shqyrtimin dhe vlerësimin e gjendjes së rrugëve të fshatrave ndërkufitarë që lidhin zonat kufitare Kosovë – Shqipëri, janë fshatrat si më poshtë:

Zapod (🇦🇱) – Kërstec (🇽🇰 )

Pogaj (🇦🇱) – Gorozhup (🇽🇰) dhe

Dobrunë (🇦🇱) – Blinishtë (🇽🇰).

Continue Reading

Infrastrukturë

Prezantohet një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional në Bienalen e Arkitekturës së Çikagos

Published

on

Për hapjen e edicionit të 5-të Bienales së Arkitekturës së Çikagos, Skidmore, Owings & Merrill (SOM) prezantoi një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional. I quajtur “Bio-Block Spiral”, instalimi është në The Mews në Fulton Market në Çikago. Krijimi u zhvillua me Prometheus Material, një kompani materialesh që ofron materiale ndërtimi të qëndrueshme për një të ardhme me karbon negativ.

Alternativa inovative u krijua duke përdorur mikroalga natyrale që thithin karbonin, të cilat i nënshtrohen një procesi bioçimentimi fotosintetik. Bio Block u krijua si një alternativë ndaj betonit dhe potencialisht mund të zvogëlojë emetimet globale të CO2 deri në 8%. Materiali aktualisht po i nënshtrohet testimit të performancës dhe është i disponueshëm për projekte të ndryshme për të zëvendësuar Njësitë e Masonerisë së Betonit me intensitet karboni (CMU) që përdoren zakonisht në ndërtimet moderne sot.

“The Spiral” ul emetimet e karbonit me një ton metrikë vetëm duke përdorur Bio-Blocks në vend të blloqeve konvencionale të betonit. Në fakt, ajo u ndërtua duke përdorur metodat tradicionale të muraturës nga punëtorë të aftë të sindikatave. Instalimi i lejon pjesëmarrësit e Bienales të vëzhgojnë dhe prekin Bio-Blloqet, por gjithashtu inkurajon vizitorët të dëshmojnë se si materiali reagon ndaj ndryshimeve në erë, lagështi dhe temperaturë gjatë muajve të vjeshtës në Çikago. I krijuar posaçërisht për temën e Bienales të këtij viti: “Kjo është një provë”, ekrani shënon një pikë kthese në udhëtimin drejt një industrie ndërtimi neutrale ndaj karbonit.

Instalimi fillimisht u frymëzua nga përbërja e ngjashme me guaskën e bio-çimentos. I ndodhur në zemër të Tregut Fulton, ai inkurajon vizitorët të largohen nga rrugët e ngarkuara dhe të eksplorojnë prezantimin. Hapësira qendrore e The Spiral ofron pamje të rrugës Halsted, me blloqe të rrotulluara në intervale të rregullta duke krijuar hapje, duke theksuar thjeshtësinë e ndërtimit të bllokut dhe llaçit. Fundet e palosur nxjerrin në pah përshtatshmërinë e formës së bllokut dhe forcojnë integritetin strukturor të instalimit, duke e lejuar atë të qëndrojë më vete. Për më tepër, metodat e patentuara të prodhimit të The Bio-Block Spiral tregohen dhe shpjegohen në një film të montuar në mur që projektohet pas instalimit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending