Connect with us

Dizajn

Stili i projekteve të ‘nomma_studio’, vlerësohen lartë nga platformat arkitektonike botërore

Published

on

Studio e arkitektures NOMMA studio me seli në Prishtinë ka përmbyllur një vit të jashtëzakonshëm me lajmin se e mori vendin e parë me projektin e realizuar ‘Matisse’ në Park Plaza, si projekti më i pëlqyer nga audienca në rrjetet sociale të platformës Archello ku posedon më shumë se 500 mijë ndjekës.

Studio e arkitekturës NOMMA studio, vlerësohet lart nga platformat më prestigjioze arkitektonike. Platformat si Archello e Archdaily ka kohë që marrin të drejtën e promovimit të projekteve të studios nga Prishtina, duke i kategorizuar projektet e tyre ndër projektet më të suksesshme të konceptuara në industrinë tregtare dhe rekreacionit.

Archello, me seli në Amsterdam, njihet si njëra ndër platformat më prestigjioze të arkitekturës në botë, e cila shërben si urë lidhëse në mes të industrive krijuese dhe asaj prodhuese.

Ndër projektet e tjera që tejkaluan barrierat botërore është edhe projekti ‘Angel Academy’, projekt i cili identifikohet me tone te tokës e dheut, duke i gërshetuar elementet dhe materialet e ndryshme në njëtrajtësi të përgjithshme.

Projekti tjetër po aq unik është edhe studio e modës ‘Diana Qerimi’ e cila mori pëlqimin e platformave arkitektonike botërore.

Projekti që fitoi vendin e parë, ‘Matisse’ nga NOMMA studio identifikohet nga ngjyra në focus për të përçuar një stil të veçante ku detaje si vendosja e veprës së piktorit të njohur Henri Matisse ku inspiron edhe emrin e lokalit, inkorporohet si pjesë e natyrshme e rrjedhës së hapësirës, duke krijuar njëtrajtshmëri konceptual jashtë vizuales. Për më shumë, vizitoni projektet në faqen e instagram nomma_studio./Media Ndërtimi.

Dizajn

Hapet Festivali Ndërkombëtar i Posterit ‘Prishtina 2023’

Published

on

Festivali Ndërkombëtar i Posterit,“Prishtina 2023”, është hapur mbrëmjen e së martës në Galerinë e Fakultetit të Arteve të Universitetit ‘Hasan Prishtina” në Prishtinë.

Tema e edicionit të tretë të festivalit është “Emigrimi”.

95 vepra artistike nga dizajner e artistë nga 20 vende të ndryshme të botës kanë ekspozuar punimet e tyre në kuadër të këtij festivali, në kategorinë profesionale dhe atë studentore e të entuziastëve.

Ekspozita e edicionit të 3-të të “Prishtina Poster” është kuruar nga Rrezeart Galica, drejtor dhe themelues këtij festivali.Drejtori i festivalit të posterit, Rrezeart Galica tha në hapje se edicioni i sivjetmë i këtij festivali vjen më i veçantë duke pasur parasysh temën e festivali që është mjaft aktuale.

“Sikurse secili edicion, edhe kjo ekspozitë ka të veçantat e saj dhe një cilësi më ndryshme se ato paraprake, pra secili edicion vjen ndryshme nga ato të më hershme”- tha Galica.

Gjatë ceremonisë së hapjes nga organizatori janë ndarë edhe certifikata për pjesëmarrësit e festivalit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Dizajn

Foster + Partners dizajnon Pavijonin e Arabisë Saudite në Expo 2025 Osaka

Published

on

Foster + Partners është zgjedhur për të dizajnuar pavijonin e Mbretërisë së Arabisë Saudite për Expo 2025 Osaka. I pozicionuar në bregdetin ujor të Yumeshima, pavijoni synon të evokojë thelbin e qyteteve dhe qyteteve të Arabisë Saudite duke ofruar një përvojë hapësinore tërheqëse. Në përgjithësi, dizajni synon të zhytë vizitorët përmes elementeve audio-vizuale dhe t’u ofrojë atyre një paraqitje të shkurtër në mrekullitë e Arabisë Saudite.

Duke përdorur simulimet e dinamikës së lëngjeve llogaritëse, struktura e pavijonit u zhvillua me frymëzim nga format organike të fshatrave tradicionale saudite. Gjatë muajve të nxehtë të verës, kjo strategji ndihmon që erërat e ftohta perëndimore të rrjedhin nëpër rrugët e qytetit. Përveç kësaj, në muajt më të qetë të prillit dhe tetorit, oborri i mbjellë shërben si erëprerës, duke mbrojtur pavijonin nga erërat e forta që vijnë nga veriu.

Me një theks te qëndrueshmëria, pavioni përfshin teknologji diellore për prodhimin e energjisë elektrike, riciklimin e ujit të shiut, materiale me karbon të ulët dhe ndriçim me efikasitet energjetik. Projekti është i përkushtuar për të arritur objektivin Neto Zero Operacional të Karbonit dhe përpiqet për notën më të mirë të mundshme sipas sistemit të ndërtimit të gjelbër të Japonisë. Për më tepër, integrimi i koncepteve të dizajnit WELL e ka bërë shëndetin dhe mirëqenien e përdoruesit prioritet kryesor.

Ekspozita Botërore do të fillojë në Osaka, Japoni, nga 13 prilli 2025 deri më 13 tetor 2025. Shumë vende të tjera kanë njoftuar pjesëmarrjen e tyre në Ekspozitë nën temën gjithëpërfshirëse “Dizajnimi i shoqërisë së së ardhmes për jetët tona”, me një masterplan të udhëhequr nga arkitekti Sou Fujimoto.

Pas një konkursi global, AMDL CIRCLE është zgjedhur për të dizajnuar pavijonin që do të përfaqësojë vendet nordike në Expo Osaka në 2025. Struktura synohet të çmontohet dhe të ripërdoret, duke miratuar një strategji rrethore dhe të qëndrueshme. Për më tepër, Ministri Australian i Tregtisë dhe Turizmit ka shpallur dizajnet për pavijonin Australian në Expo 2025 në Osaka, Japoni. E projektuar nga Buchan, skema feston bukurinë natyrore dhe peizazhin e Australisë.

I parashikuar si një entitet dinamik, pavijoni synon të nxisë njohuritë dhe inovacionin përmes ndërveprimit të brezave dhe kulturave të ndryshme./Media Ndërtimi

Continue Reading

Dizajn

Transformimi i dhomës duke eksperimentuar me pasqyra

Published

on

Njerëzit kanë qenë gjithmonë të magjepsur nga reflektimet. Edhe pse ato nuk janë më shumë se drita që kthehet prapa pas goditjes në një sipërfaqe, gjithmonë do të ketë diçka mistike dhe magjepsëse rreth tyre – qoftë një liqen që pasqyron një peizazh të bukur ose një pasqyrë e vogël dore që pasqyron fytyrën tonë. Kjo shpjegon pse disa kultura të lashta i konsideronin pasqyrat si objekte të shenjta me fuqi magjike, ndërsa të tjera i lidhnin me portale që çonin në një botë të panjohur.

Që atëherë, pasqyrat kanë evoluar për të adoptuar shumë funksione të vlefshme që janë të domosdoshme në jetën e përditshme, duke u gjetur në makina, pajisje mjekësore dhe, natyrisht, në aplikime të panumërta arkitekturore, veçanërisht në ambiente të brendshme.

Eksperimentimi me reflektimin dhe perceptimin e hapësirës është bërë një mënyrë e lehtë për arkitektët, projektuesit dhe pronarët e shtëpive për të transformuar çdo dhomë. Dhe kur kërkoni të maksimizoni këtë ndikim, fuqia e pasqyrave jashtëzakonisht të mëdha është e pashembullt. Në fund të fundit, sa më e madhe të jetë pasqyra, aq më i madh është ndikimi.

Shpesh dëgjojmë se një pasqyrë nuk duhet të jetë më shumë se dy të tretat e madhësisë së mobiljeve poshtë saj. Por ndërsa dizajni vazhdon të evoluojë dhe të sfidojë normat e vjetruara, pasqyrat me përmasa të mëdha që tejkalojnë në mënyrë drastike dimensionet standarde janë më në trend se kurrë. Zakonisht gjenden në dhomat e gjumit, dollapët dhe zonat e përbashkëta të jetesës, popullariteti i tyre është rezultat i kërkesave aktuale në dizajnin bashkëkohor: sofistikimi delikate, linja të qarta, orendi minimale, hapësira të hapura, një ndjenjë ajrosjeje dhe një sasi e madhe drite natyrale.

Një pasqyrë shumë e madhe i përmbahet këtyre parimeve duke reflektuar sasi të mëdha drite nga xhami dhe përsëri në hapësirë, duke krijuar iluzionin e hapësirave më të mëdha dhe më të ndritshme. Ai gjithashtu bën një deklaratë të guximshme, dramatike të aftë për të ngritur estetikën e një dhome, si dhe për të shërbyer funksionin praktik për të kapur pamjen tonë. Në këtë artikull, ne i shqyrtojmë këto mundësi përmes një përzgjedhjeje të tipologjive të pasqyrave të mëdha.

specchio 0002

Shtimi i një pasqyre shumë të madhe të montuar në mur është një mënyrë e thjeshtë për të optimizuar hapësirën dhe për të krijuar një pikë qendrore të qartë. Ose të ngjitura në një sipërfaqe vertikale me ngjitës ose të varura me kllapa ose tela, këto funksionojnë mirë kur projektuesit kërkojnë të kursejnë hapësirën e dyshemesë ose thjesht të tërheqin vëmendjen te muri.

Ata nuk duhet të mbulojnë domosdoshmërisht të gjithë murin për të arritur efektin e tepërt, por duhet të jenë mjaft të mëdha për të krijuar një ndikim të madh, shpesh duke u shfaqur në disproporcion me pjesën tjetër të orendive.

Pasqyrat me përmasa të mëdha mund të jenë të rënda, përfshijnë një investim të madh dhe zakonisht kërkojnë shumë mirëmbajtje për të mbajtur sipërfaqen e tyre të pastër. Megjithatë, ato padyshim bëjnë një ndryshim të madh që me siguri mund të justifikojë sherr, duke kontribuar përfundimisht në hapësira më të ndritshme, më të mira dhe në dukje më të mëdha./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending