Connect with us

Dizajn

Kompania e hoteleve Accor zbulon planet për të nisur “anijen me vela më të madhe në botë”

Published

on

Kompania e hoteleve Accor ka zbuluar jahtin lundrues Orient Express Silenseas 220 metra të gjatë, i cili do të projektohet nga arkitekti Maxime d’Angeac dhe studio Stirling Design International.

E vendosur të jetë “anija me vela më e madhe në botë”, Orient Express Silenseas do të lundrojë në vitin 2026 si shtesa më e fundit në markën historike të linjës së trenit.

E projektuar për të qenë një vazhdim i trenave luksoze Orient Express, anija 220 metra e gjatë do të ketë 54 suita pasagjerësh që të gjitha do të jenë rreth 70 metra katrorë, së bashku me një suitë të madhe presidenciale prej 1,415 metrash katrorë.

Objektet do të përfshijnë dy pishina, një spa, dy restorante dhe një bar speakeasy.

E ndërtuar nga kompania e ndërtimit të anijeve Chantiers de l’Atlantique, kjo anija do të shtyhet nga tre vela të ngurtë me një sipërfaqe prej 1500 metrash secila, të cilat do të fuqizojnë anijen gjatë motit të qetë. Velat do të plotësohen me një motor të fuqizuar nga gazi natyror i lëngshëm (LNG).

Sipas Accor, anija, e cila do të projektohet nga Stirling Design International me ambiente të brendshme nga D’Angeac, synon të kopjojë shkëlqimin dhe komoditetin e trenave origjinalë të Orient Express që qarkulluan në të gjithë Evropën nga viti 1883 deri në 2009.

Renderet e ambienteve të brendshme nuk janë publikuar ende.

Së bashku me hotelet e markës Orient Express, grupi Accor synon të rifillojë një tren të ridizajnuar që do të udhëtojë nga Parisi në Stamboll dhe do të ketë gjithashtu ambiente të brendshme të dizajnuara nga D’Angeac./Media Ndërtimi.

Dizajn

“Elemente Urbane”, prezanton 15 dizajne të ulëseve dhe shportave që vendosen në hapësira publike

Published

on

Gjatë ngjarjes, do t’i shfaqim dizajnet fituese të dizajnatonës mes 15 dizajneve më të vlerësuara nga juria profesionale.

“Elementet Urbane” është garë e dizajnit e cila ka për qëllim ta përfshijë komunitetin kreativ të vendit për të zhvilluar ide dhe prototipe për elemente urbane.

Ky edicion ishte në kërkim të dizajneve të ulësëve, shportave të mbeturinave dhe mbrojtëseve urbane të cilat mund të vendosen në rrugë, parqe, sheshe apo hapësira të tjera publike.

Dizajnatona fokusohej në gjenerimin e prototipeve të implementueshme që i përshtaten kapaciteteve dhe kritereve të komunave të Kosovës, me fokus në nevojat për procedura të prokurimit publik dhe buxhetin e disponueshëm.

Kjo ngjarje shënon përmbylljen e garës ku ishin ftuar dizajnerët e rinj dhe të gjithë entuziastët e dizajnit që t’i dërgojnë propozimet e tyre për rritjen e cilësisë së elementeve urbane të qyteteve të Kosovës.

Ekspozita e dizajneve të pjesëmarrësve në dizajnatonë do të jetë një mundësi e mirë për të parë punën e dizajnerëve të rinj si dhe për të takuar dizajnerë të tjerë, profesionistë të industrisë dhe entuziastë.

Gara organizohet nga Instituti Space SyntaKs në partneritet me Architecture for Humans, trembelat, Fakultetin e Arkitekturës, UP dhe Ndërmarrja Publike Banesore Prishtinë, me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe UNDP Kosova./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

“Hublot” në bashkëpunim me artistin Daniel Arsham realizojnë në Zvicër instalacionin e orës diellore nga bora

Published

on

Me një instalacion bore në Zermatt, orëpunuesit zviceranë në Hublot kanë festuar fillimin e një bashkëpunimi të ri artistik me arkitektin dhe dizajnerin njujorkez, Daniel Arsham.

Instalacioni i cili është një orë diellore e frymëzuar nga kompania zvicerane e orëve “Hublot, ka një diametër prej 20 metrash dhe është titulluar “Drita dhe Koha”.

Instalacioni është ndërtuar në Schwarzee, ngjitur me majën ikonike të malit Matterhorn me një lartësi prej 2583 metrash.

Instalacioni mund të shihet vetëm nga lart, duke e arritur pikën më të lartë të malit përmes një udhëtimi me ashensorët e skive të Zermatt.

Ndërsa dielli lëviz gjatë ditës, hijet e krijuara nga obelisku në formë kristali tregojnë orën e saktë.

Kjo orë diellore përbëhet nga elementet natyrore të borës dhe dritës, duke e vënë në pah lidhjen mes universit të kristalizuar nga i cili inspirohet artisti dhe trashëgimisë dhe historisë së zanatit të orëndreqësit.

“Unë e kam ndjekur Hublot dhe projektet që ai ka mbështetur në hapësirën e artit bashkëkohor me shumë interes për shumë vite dhe kam admiruar qasjen e tij të guximshme ndaj bërjes së orës, dizajnit dhe artizanatit,” thotë Daniel Arsham.

“Nuk kemi dyshim se ky do të bëhet një bashkëpunim jashtëzakonisht produktiv dhe mezi presim ta eksplorojmë më tej me Danielin dhe me Hublot dhe fansat e artit. Hublot e do Daniel Arshamin!’ thanë përmes një njoftimi kompania e njohur e orëve “Hublot”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Dizajn

Kuzhinat janë shembulli kryesor në transformimin dinamik të hapësirave shtëpiake

Published

on

Transformimi në dinamikën e hapësirave shtëpiake ndikon në arkitekturën brenda dhe jashtë shtëpive dhe apartamenteve.

Kuzhinat janë shembulli kryesor i këtij transformimi. Të konsideruara historikisht hapësira pune të margjinalizuara, ato kanë fituar më shumë rëndësi si hapësira arkitekturore. Kjo ndikon jo vetëm në madhësinë e dhomave dhe organizimin e tyre, por edhe në veshjet e përdorura.

Teksa fitojnë rëndësi, kuzhinat shpesh bëhen qendra e shtëpisë, të integruara me hapësira të tilla si dhoma e ngrënies, dhoma e ndenjes, kopshtet, ballkonet dhe, në varësi të zonës së disponueshme, edhe dhomat e gjumit apo zyrat e shtëpisë. Organizimi i hapësirës dhe lloji i veshjes së mureve dhe tavaneve ndikohen negativisht nga ky integrim.

Meqenëse hapësirat përgatitore kanë nevoja të ndryshme nga hapësirat e banimit, duhet të kombinohen veshje të ftohta dhe të ngrohta, materiale të dallueshme dhe tekstura të kundërta për të siguruar që dhoma të bëhet e këndshme. Si pjesë e këtij kombinimi, disa lloje të veshjes ishin anashkaluar më parë në kuzhinë.

Veshjet më të zakonshme në kuzhina janë të ftohta, si qeramika dhe pllakat, ndërsa më të përshtatshmet për ambientet e banimit janë të ngrohta, si druri ose tulla. Përveç mureve, kuzhinat kanë edhe sipërfaqe të mëdha magazinimi, zakonisht të mbuluara me dru natyral ose dërrasa sintetike. Ato gjithashtu mund të bëhen prej qelqi ose metali, për shembull. Së fundi, kuzhinat kanë tavolina të lagura dhe të thata, të cilat kanë nevojë për materiale specifike për të siguruar funksionimin e duhur, si guri natyror ose artificial.

Kombinimi i materialeve, teksturave dhe ngjyrave të ndryshme mund të jetë një sfidë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending