Connect with us

Turizëm

Si u rrit turizmi dhe ekonomia e Dubrovnikut nga ‘Game of Thrones’?

Published

on

Dubrovniku, një qytet i mrekullueshëm historik, u themelua në shekullin e VII-të.

Muret janë arsyeja kryesore pse Dubrovniku njihet si Perla e Adriatikut. Qyteti i Dubrovnikut është i rrethuar plotësisht me mure mbrojtëse dhe kalatë, duke përfshirë Portin e Vjetër.

Dubrovniku është kryesisht një destinacion kulturor, i cili, përveç monumenteve historike, ofron një sërë ngjarjesh dhe festivalesh kulturore.

Një arsye për rritjen e papritur të vizitave turistike të Dubrovnikut është e qartë: popullariteti i serialit televiziv “Game of Thrones”.

Qyteti mesjetar ka qenë, gjatë gjithë rrjedhës së shfaqjes, vendi i xhirimeve për qytetin imagjinar të King’s Landing.

Që nga premiera e shfaqjes në vitin 2011, Dubrovniku ka përjetuar një rritje të konsiderueshme të numrit të turistëve, me “efektin “Game of Thrones” përgjegjës kryesor.

7 ditë me Panxhën ka trajtuar aspektin ekonomik të vizitave turistike në vendet e xhirimeve të serialit të njohur.

Turizëm

Në Llogara ka mal, det, borë dhe plazh

Published

on

Ministrja shqiptare e Turizmit, Mirela Kumbaro ka postuar sot pamje nga Maja e Qorres në Parkun Kombëtar të Llogarasë në jug të vendit.

Në fotot e shpërndara shihen pamjet magjepsëse të malit me borë dhe bregdetit, një peizazh i veçantë për të gjithë adhuruesit e natyrës.

Kumbaro shkruan në Facebook: “Edhe mal, edhe det; Edhe borë, edhe plazh”.

Ky kombinim i rrallë në këtë periudhë të vitit mbetet për t’u vizituar. Zona e Llogorasë ofron shumë mundësi për turizëm malorë me hotele dhe restorante që edhe gjatë dimrit mirëpresin vizitorë të shumtë, kryesisht nga Vlora./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Turizëm

Kosova destinacion turistik në Panairin e Turizmit në Holandë

Published

on

Kosova ka qenë një nga destinacionet për turizëm të promovuara nga agjencitë turistike në kuadër të Panairit më të madh të turizmit në Holandë, që po mbahet në qytetin e Utrechtit nga 12 deri më 15 janar.

Në hapje të kësaj ngjarjeje, Ambasadori Dren Doli takoi edhe kryetaren e Utrechtit, Sharon Dijksma, me të cilën shkëmbyen diskutime rreth potencialit kulturor e turistik të Kosovës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Turizëm

Vjosa në top listën e vendeve për t’u vizituar sipas The New York Times

Published

on

Mbrojtja e Vjosës, një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës, nuk ka qenë e lehtë. Pas një dekade projektesh të propozuara që kërcënonin të ndryshonin rrjedhën, ekosistemet e saj të panumërta dhe luginat, qeveria shqiptare u angazhua qershorin e kaluar për të krijuar Parkun Kombëtar të Lumit të Egër Vjosa.

Është ky përshkrimi që gazetari Alex Crevar ka bërë në një artikull të The New York Times që sugjeron 52 vende për t’u vizituar në vitin 2023.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar lajmin duke vënë në dukje se Vjosa është ndër propozimet e para të prestigjiozes amerikane.

Sipas tij viti 2023 është viti i Vjosës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending