Connect with us

Aktuale

Shtatë banesat më me stil të Prishtinës

Published

on

Po kërkoni një vend për të qëndruar në Prishtinë?

Kjo listë e kuruar nga kompania tursitike Airbnbs prezanton enterirerin unik të 7 apartamenteve më me stil në kryeqytetin e Kosovës.

Nga ambientet e brendshme të kafenesë hip e deri tek dizajni retro i blloqeve të apartamenteve socialiste të qytetit, Prishtina ka një estetikë shumë unike.

“Ne nuk mund të mendojmë për një vend më të mirë për të bazuar qëndrimin tuaj në Prishtinë sesa një nga këto apartamente të përzgjedhura për ju”, shkruan në katalogun online të  Airbnb.

Kjo listë është krijuar nga Airbnb, e cila është një kompani amerikane që operon në një treg në internet për strehim, kryesisht shtëpi për qira pushimesh dhe aktivitete turistike.

 

Ky apartament në studio i frymëzuar nga Japonia përmban mobilje të punuar me dorë dhe një banjo ultra-moderne. E vendosur brenda kompleksit të famshëm të strehimit Kurrizi në Prishtinë, është edhe elegant dhe atmosferik.

 

E lehtë dhe e ndritshme, kjo studio është zbukuruar me orendi prej druri lisi të porositur dhe efemerë të cilësisë së mirë. Vendndodhja qendrore, afër monumenteve kryesore të qytetit, është perfekte për vizitorët për herë të parë në Prishtinë.

 

Vetëm 10 metra nga sheshi kryesor i Prishtinës, vendndodhja e këtij apartamenti me një dhomë gjumi është e pakrahasueshme. Brendësia është e thjeshtë, me mure me tulla të ekspozuara dhe mobilje moderne të punuara nga paleta të ricikluara dhe dru të përbërë. Ndërtesa e viteve 1970 ishte një nga ngritjet e para të larta në qytet, dhe është ish selia e Partisë së Fortë të Kosovës (Partia e Fortë).

 

Ndërtesa e tij dykatëshe fle tre mysafirë në nivelin e saj më të ulët dhe strehon një studio të veçantë në katin e sipërm. Shtëpia është e ndarë në nivel, me dhomën e gjumit të vendosur nën shkallët e hyrjes. Pikat kryesore të dizajnit përfshijnë dritare nga dyshemeja në tavan, mure prej betoni mat, një kuzhinë me porosi, karrige me majë krahësh dhe pjesë të tjera moderniste. Kjo është prona e vetme në këtë listë me një tarracë në natyrë.

 

Kur hartuan këtë apartament në katin e gjashtë në studio, pronarët u frymëzuan nga kujtimet e fëmijërisë së tyre. Estetika retro e viteve 1990 është e çuditshme pa qenë shumë mbizotëruese: Lulëzimet përfshijnë një dorezë frigoriferi të bërë nga një skateboard i vjetër dhe një lavaman kuzhine pa qëndrim që dikur ishte një sobë. Drita natyrore është e bollshme, siç janë detajet e verdha kanarina që i japin emrit këtij apartamenti.

 

Një tjetër hapësirë ​​shumëngjyrëshe dhe pak e çuditshme, kjo studio është zbukuruar me vepra arti moderne dhe thurje të cilësisë së mirë. Është pak më komod se disa nga Airbnbs të tjerë të Prishtinës në këtë listë, por ndriçimi dramatik i jep hapësirë ​​thellësi dhe atmosferë.

 

Më e vogla nga dy apartamentet në pronë, kjo studio është po aq e ndritshme dhe e bollshme. Kuzhina e plotë dhe zona e ndenjjes ndriçohet nga dritaret e dritës, ndërsa shtimi i një papafingo komode për të fjetur prish hapësirën. Mysafirët kanë qasje në kopsht të përbashkët të tarracës.

Aktuale

Komuna e Gjilanit dha mbi 80 mijë euro për orendi në QKMF, tash s’dihet ku kanë mbetur

Published

on

Komuna e Gjilanit raportohet se ka paguar rreth 80 mijë euro për inventor, tavolina pune dhe ormanë të cilat nuk dihet se ku gjenden tani.

“Insajderi” raporton se gjatë vitit 2022, Komuna e Gjilanit, më konkretisht QKMF-ja atje, ishte furnizuar me inventar dhe se faturat ishin nënshkruar nga tre zyrtarë të emëruar si komision.

“Faturat ishin nënshkruar nga tre zyrtaret qe ishin emëruar si komision për pranimin e inventarit. Komisioni i pranimit te inventarit deklarohet se me kërkese të menaxhmentit janë nënshkruar në faturë vetëm për tu ekzekutuar pagesa dhe se nuk kanë njohuri në lidhje me inventarin.” – thuhet në raport.

ZKA-ja ka rënditur edhe 12 artikujt që nuk gjenden në QKMF.

Në fund, vlera totale siç shihet edhe në raport, del të jetë mbi 80 mijë euro.

“Pagesat e bëra për inventarin zyrtarë i cili nuk gjendet në komunë, ndikon në dëmtimin e buxhetit komal.” – ka bërë të ditur ZKA-ja.

Në fund ndërkaq, është rekomanduar që kryetari Alban Hyseni të kërkojë llogaridhënie nga zyrtarët dhe të marrë masa menjëherë që inventari i paguar të dërgohet në QKMF./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Era Thaqi do ta përfaqësojë Kosovën në Olimpiadën Ndërkombëtare të Fizikës

Published

on

Era Thaqi ka vizituar NASA-n në vitin 2022, ndërsa këtë vit është pranuar në dy universitete amerikane. Së shpejti ajo do ta përfaqësojë Kosovën edhe në Olimpiadën Ndërkombëtare të Fizikës, në Japoni.

Në fund të klasës së nëntë, Era kishte filluar të interesohej për kodimin dhe mbajtjen e kurseve të ndryshme.  Me këtë rast i janë ofruar disa mundësi.

Prej këtyre mundësive ajo ka veçuar vizitën në Amerikë, në Virginia Tech University dhe në Agjencinë amerikane të hapësirës – NASA.

Mirëpo, ky nuk është suksesi i vetëm i saj, pasi ajo është pranuar në dy universitete amerikane, me bursë të plotë.Studimi në Amerikë është një realizim ëndrre për të, pasi ajo që e vogël e kishte menduar që të studionte atje.Aplikimi në universitetet amerikane ka filluar që prej gushtit të vitit 2022, ku ajo ka treguar procedurat nëpër të cilat ka kaluar, duke u testuar në ese, dhe teste të standardizume.

18-vjeçarja ka aplikuar në 7 universitete amerikane (4 prej tyre bëjnë pjesë në grupin ‘Ivy League Universities’) dhe është pranuar në dy prej tyre, në Universitetin e Princeton dhe Brown. Si rezultat, ajo ka treguar se cila është fusha që ka zgjedhur ta studiojë në Princeton.

“Studioj në fushën e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike, edhe kam vendos me bë një kombinim me neruo-shkencën, për shkak se po du me gjet lidhjen ndërmjet këtyre dy fushave që mundet me pas efekt në zgjidhjen e problemeve” – ka thënë Thaqi për Kallxo.com.

Lajmin se është pranuar në këto univeristete e kishte marrë më 30 prill, dhe kjo e ka emocionar atë, duke u ndjerë jashtëzakonisht e lumtur pasi që ia ka arritur qëllimit dhe i është shpërblyer puna që ka bërë për një kohë të gjatë.Se a mendon që do t’i ndihmojnë mësimet e deritanishme nga shkollimi në Kosovë, Era ka thënë se për nga pjesa teorike mendon që do t’i ndihmojnë, mirëpo në pjesën praktike ajo është dashur vet të interesohet./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Ekspozita “Vizione të aktivizimit të potencialeve të lumit Vjosa” mbahet në Tiranë

Published

on

Në sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë, të mërkurën më 7 qershor 2023, në ora 10:30, do të mbahet ekspozita “Vizione të aktivizimit të potencialeve të lumit Vjosa”

Kjo ekspozitë vjen si rezultat i punës studimore të bërë nga një grup profesorësh dhe studentësh nga Fakulteti i Arkitekturës e Urbanistikës së Universitetit Politeknik të Tiranës dhe nga Departamenti i Arkitekturës në Pescara, të Universitetit “G. d’Annunzio” të Chieti-Pescara, Itali., në bashkëpunim me Agjensinë Kombëtare të Planifikimit të Territorit, AKPT në Shqipëri./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending